• Wiadomości, aktualności, ciekawostki

            • Wyjazd Koła Geograficznego do Ambasady Islandii w Warszawie

            • Dnia 18 kwietnia członkowie Koła Geograficznego odwiedzili Abasadę Islandii w Warszawie.

              Pan Ambasador opowiedział młodzieży o Islandii, a Pani Emiliana przygotowała prezentację na temat geograficznych ciekawostek związanych z Islandią. Słuchacze i słuchaczki mieli imponującą wiedzę na temat wulkanów, gejzerów i lodowców, ale udało nam się im również opowiedzieć co nieco o historii, w tym przede wszysktim o obchodzonej w tym roku 80. rocznicy ogłoszenia Islandii republiką

              Cieszymy się, że uczniowie i uczennice mogli w ten sposób wzbogacić swoją wiedzę o Islandii. Liczymy ,że w przyszłości uda nam się odwiedzić ambasady innych, równie interesujących krajów.

            • XI Powiatowy Konkurs Recytatorski Jednego Wiersza

            •    Dnia 18 kwietnia 2024r. od wczesnych godzin porannych gościliśmy w naszej szkole uczestników Konkursu Recytatorskiego Jednego Wiersza z 31 szkół powiatu mińskiego. W tym roku recytowano wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”, a dekoracja sali w naturalny sposób nawiązywała do tematyki utworu. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Starosty Mińskiego i Burmistrza Kałuszyna.
                 49 uczestników zaprezentowało się w trzech kategoriach wiekowych: 0 – III, IV – VI i VII – VIII. Wzorem lat ubiegłych w fotelach jurorskich zasiedli: Jacek Pacocha – aktor, reżyser, dyrektor Teatru Edukacyjnego Atlantis z Warszawy, Ewa Wąsowska – instruktorka z Domu Kultury  w Kałuszynie oraz Teresa Kowalska – prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Wszelkich „Drzewo Pokoleń” z Kałuszyna. Recytatorzy oraz ich opiekunowie otrzymali dyplomy, a laureaci dodatkowo puchary i nagrody.
              W czasie obrad komisji goście skorzystali ze słodkiego poczęstunku.
                 Po wręczeniu nagród głos zabrał pan Jacek Pacocha, który pogratulował wszystkim uczestnikom, a także udzielił kilku cennych rad związanych z przygotowaniem do recytacji.
                                    Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i gorąco zapraszamy za rok!

            • 13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

            • […] I tylko pamięć została

              Po tej katyńskiej nocy...

               

              Marian Hemar

               

              W piątek 12 kwietnia 2024 roku, delegacja dzieci i młodzieży naszej szkoły upamiętniła ofiary zbrodni katyńskiej. W obecności burmistrza Kałuszyna, pana Arkadiusza Czyżewskiego, dyrektora szkoły pana Marka Pachnika, nauczycieli i wychowawców, uczniowie przedstawili biogramy, zapalili znicze i złożyli kwiaty przy Dębach Pamięci w Parku Miejskim w Kałuszynie oraz przy Dębie Pamięci przed szkołą.

              Apel pamięci przygotowali uczniowie klasy VII c oraz pod opieką zastępcy dyrektora i nauczycielki historii Marii Bartosiak przy wsparciu wychowawczyni Katarzyny Berskiej.

              „Dzisiaj szczególnie pamiętamy o zamordowanych pochodzących z Ziemi Kałuszyńskiej, związanych pokrewieństwem lub pracą zawodową z lokalną społecznością, którzy według władz sowieckich stanowili zagrożenie dla powojennego porządku” - podkreślił pan Arkadiusz Czyżewski, burmistrz Kałuszyna.

              Pamiętamy…

              o Henryku Chróścickim, Stanisławie Czmochu, Feliksie Dybowskim, Władysławie Karczewskim, Kazimierzu Gruszczyńskim, Tomaszu Władysławie Janiszewskim, Wacławie Ręczajskim. Pamiętamy o Szymonie Hopensztatdzie, lekarzu z Kałuszyna, któremu Dąb Pamięci posadziła społeczność Łosic, pamiętamy o wszystkich, co nie doczekali się jeszcze upamiętnienia.

              Dęby Pamięci to pomniki ku czci Polaków, oficerów Wojska Polskiego, Policji, lekarzy, nauczycieli, kapelanów zamordowanych w Katyniu, internowanych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie, Miednoje, Bykowni i wielu innych.

              Związek Sowiecki przyznał się do mordu na polskich oficerach po 50 latach od jego popełnienia - 13 kwietnia 1990 r. 14 października 1992 r. Rosja przekazała Polsce kopie dokumentów. Wśród nich był rozkaz z 5 marca 1940 r., na mocy którego NKWD zamordowało prawie 22 tys. Polaków.

              Katyń to symbol wielu miejsc zbrodni dokonywanych na internowanych i cywilnych mieszkańcach Polski, na terenach wcielonych do ZSRR po 17 września 1939 r.

              Na zakończenie uroczystości Damian i Maja z klasy VII b zaprezentowali wiersz -modlitwę; Modlę się Panie, którą napisał Wacław Kruk zamordowany w Katyniu. Wiersz odnaleziony zostały podczas ekshumacji ciał w 1943 roku.

               

              Modlę się Panie za kraj, który w męce

               i krwi serdecznej pławi się zalewie

              Modlę się za naród, co żyje w udręce

              za niegasnące otuchy zarzewie

              W piersiach, co wierzą w ojczyzny powstanie

               Modlę się Panie (…)

               

              CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

               

              Maria Bartosiak

               

          • AKCJA ŻONKILE -„ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”
            • AKCJA ŻONKILE -„ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”

            • W piątek 19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

              Tego dnia szczególnie upamiętniamy mieszkańców narodowości żydowskiej naszego miasta, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta.

              Po raz kolejny   dołączyliśmy  do ogólnopolskiej akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zachęcamy wszystkich Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników naszej szkoły do włączenia się w to wydarzenie. Na znak, że łączy nas pamięć o powstaniu i jego bohaterach w naszej szkole zaplanowane są różnorodne działania.

              • Prosimy całą społeczność szkolną o przygotowanie i o przypięcie 19 kwietnia  żonkila.
              • W dniach 17 -19 kwietnia odbędzie Szkolna akcja sadzenia żywych żonkili  pod pomnikiem  na kirkucie w Kałuszynie.
              • W klasach IV-VIII na lekcjach historii zostaną przeprowadzone lekcje  na temat powstania w getcie warszawskim w oparciu  o materiały przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
              • Uczniowie z koła historycznego będą rozdawali żonkile mieszkańcom naszego miasta.
              • Dla uczniów klas V i VI odbędzie się piesza wycieczka „Śladami Żydów w Kałuszynie”.

                  Jak co roku akcji towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z najważniejszych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu.

               

              Proponujemy posłużyć się szablonem żonkila do samodzielnego złożenia oraz wideoinstrukcją ze strony muzeum:

               

              https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach-kultury

               

              Uczcij 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim!

              Przyłącz się do organizowanej Akcji Żonkile!

              Przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć!

               

               

                                                                                        Koordynatorki szkolnej akcji

                                                                              Katarzyna Mroczek i Monika Marciniak

            • DZIĘKUJEMY!

            • Uczennicę naszej szkoły i Jej rodzinę dotknęła tragedia - spłonął ich dom w Milewie. W szkole trwała zbiórka pieniędzy dla poszkodowanej rodziny. W trudnych momentach musimy pamiętać o innych i wykazać się odrobiną empatii.

              Zebraliśmy 13 825 zł.  Każdy, kto odpowiedział na apel i wpłacił dowolną kwotę (uczeń, rodzic, pracownik szkoły) - wszyscy przyczyniliśmy się do tak imponującej sumy. To piękne, że w krytycznych momentach możemy na siebie liczyć.

            • Ambasador Republiki Czeskiej Pan Bretislav Dancak z wizytą w naszej szkole

            • 3 kwietnia 2024r. w naszej szkole gościł Ambasador Republiki Czeskiej Pan Bretislav Dancak. Pan Ambasador przybył na zaproszenie członków koła geograficznego, których opiekunem jest Pani Lidia Wierzbicka.

              W spotkaniu wziął również udział Burmistrz Kałuszyna Pan Arkadiusz Czyżewski, dyrektor szkoły Pan Marek Pachnik oraz uczniowie klas 5 - 6 wraz z nauczycielami. 

              Wizyta przesymaptycznego gościa upłynęła w doskonałej atmosferze, którą jeszcze zwielokrotnił taniec w wykonaniu uczniów klas pierwszych. 

            • NAJLEPSI W POWIECIE - II Powiatowy Konkurs Wiedzy i Umiejętności z zakresu Pierwszej Pomocy „POMOC JEST PROSTA" 27.03.2024

            • Miło nam poinformować,że drużyna w składzie: Zuzanna Kałuska, Oliwia Gołębiewska i Stanisław Dąbrowski uczniowie klasy 8a zajęli I miejsce w II Powiatowym Konkursie Wiedzy i Umiejętności z zakresu Pierwszej Pomocy „Pomoc jest prosta". 

              Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr.  1 im. Mikołąja Kopernika w Mińsku Mazowieckim i składał sie z 3 etapów: test wiedzy, krzyżówka i pierwsza pomoc w praktyce. Do konkursu przygotowała drużynę pani Iwona Żukowska. Gratulacje. 

            • Bezpieczna droga do szkoły

            • 22 marca 2024r. Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim, przy współudziale OSP Kałuszyn, WORD w Siedlcach i Urzędu Marszałkowskiego,  zorganizowała dla klas II - IV piknik "Bezpieczna droga do szkoły". Uczniowie, poprzez zabawę i atrakcyjną formę przekazu, wynieśli wiele cennych informacji i praktycznych umiejętności. 

            • ZDROWIE JEST W GŁOWIE - podsumowanie projektu w ramach Światowego Dnia Walki z Depresją.

            • W dniach 12-13 marca 2024 r. został podsumowany projekt ZDROWIE JEST W GŁOWIE organizowany przez pedagogów i psychologa Pomocnego Zakątka. 

              Celem tego projektu było:

              - przybliżenie i zainteresowanie uczniów

              problematyką zdrowia psychicznego,

              - dbanie o jego prawidłowy rozwój, dostrzegania i unikania zagrożeń,

              - podnoszenie świadomości uczniów w zakresie dbania o zdrowie psychiczne,

              - rozwijanie kreatywności i zdolności artystycznych.

               Konkurs  był adresowany do uczniów i ich rodzin z klas 0-VIII .

              Wyróżnione zostało 32 prace plastyczne. 

              Podczas podsumowania uczestnicy aktywnie brali udział w przygotowanej na ten temat prezentacji przygotowanej i wygłoszonej przez panią psycholog Joannę Wierzbicką . 

            • VI EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MULTIMEDIALNEGO "REKLAMA MOJEJ SZKOŁY"

            • Termin nadsyłania reklam na tegoroczną edycję upłynął 29 lutego 2024r.  Teraz pracę rozpoczęli jurorzy. Mają do obejrzenia 110 reklam. Czekamy z niecierpliwością na wyniki. Już dziś dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w naszym konkursie i przygotowali swoje filmy reklamowe. Podziękowania należą się także nauczycielom - opiekunom autorów reklam. W kwietniu zaprosimy wszystkich na finał do Kałuszyna. Do zobaczenia!

               

              MAPA Z LOKALIZACJĄ SZKÓŁ, SKĄD ZOSTAŁY NADESŁANE REKLAMY NA TEGOROCZNĄ VI EDYCJĘ KONKURSU "REKLAMA MOJEJ SZKOŁY"

            • RODACY BOHATEROM - MARZEC 2023r.

            •  

               Po raz kolejny zachęcamy mieszkańców gminy i miasta Kałuszyn do udziału w zbiórce produktów żywnościowych w ramach akcji "Rodacy Bohaterom" organizowanej w skali ogólnopolskiej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Celem akcji jest przygotowanie paczek, które przed tegorocznymi świętami wielkanocnymi zostaną przekazane bohaterom w Polsce i na Kresach. Zachęcamy także, aby do przekazywanych produktów dołączyć kartkę świąteczną z życzeniami. KARTKA ŚWIĄTECZNA to najważniejszy element paczki. Niejednokrotnie wolontariusze widzieli w domach odwiedzanych Polaków kartki z poprzednich edycji. Świadomość o tym, że Polacy z ojczyzny pamiętają o rodakach na Kresach jest dla nich niezwykle istotna.

              Miejscem zbiórki jest dolny korytarz przy wejściu od strony przedszkola przy kąciku wolontariackim.

            • Szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego "Warszawska Syrenka"

            • WYNIKI ELIMINACJI SZKOLNYCH 

              KONKURSU RECYTATORSKIEGO „ WARSZAWSKA SYRENKA”

               

                 7 marca odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego ” Warszawska Syrenka” . Wzięło  w  nich  udział  18  uczniów z klas I – III,
                 9 z  kl. IV – VI  i 2 z kl. VII – VIII. Uczestnicy zaprezentowali utwory cenionych polskich autorów ( m.in. Doroty Gellner, Hanny Niewiadomskiej, Jana Brzechwy, Danuty Wawiłow), wykazując się przy tym kunsztem recytatorskim i ciekawą interpretacją tekstów.

              KL. I  -  III

                        1.  Laskowska Zofia III c
                        2.  Tenderenda Nadia II c
                        3.  Wiechetek Kamila III b
                        4.  Żukowska Sandra  III b

              KL.  IV  -  VI

                        1.  Abramowska Klaudia VI b
                        2.  Milewska  Lena  V a
                        3.  Wąsowska Kinga  V c

              KL.  VII  - VIII

                        1.  Borucińska Maria  VII b
                        2.  Mroczek Piotr   VII a

               

            • Europejski Dzień Logopedy - 7 marca 2024r.

            • Europejski Dzień Logopedy w krajach Unii Europejskiej jest obchodzony 6 marca od 2004 roku. Jego pomysłodawcą była organizacja CPLOL (Komitet Łącznikowy Terapeutów Mowy/Logopedów), zrzeszająca terapeutów i logopedów językowych z całej Europy. W Polsce święto to obchodzone jest od 2007 roku z inicjatywy Polskiego Związku Logopedów. Celem tego dnia jest rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej konsultacji, informacji i diagnozy logopedycznej osobom z zaburzeniami mowy.

              W naszej szkole specjaliści z zakresu logopedii postanowili „wyjść z gabinetem na korytarz”. W czwartek 7 marca przygotowali stoiska z grami, zabawami, ćwiczeniami, które na co dzień wykonują ze swoimi podopiecznymi w zaciszu czterech ścian. Rodzice mieli możliwość konsultacji i porad. Europejski Dzień Logopedy to nie tylko święto dla specjalistów, ale także dla społeczeństwa. To moment refleksji nad wartością zdrowej komunikacji i roli, jaką logopedzi odgrywają w życiu wielu osób. Dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi, wiele osób może cieszyć się poprawioną jakością życia, odzyskując pewność siebie w komunikowaniu się z innymi. W dniu 6 marca warto zwrócić uwagę na ich trudną i ważną pracę, doceniając ich wkład w rozwój zdrowej komunikacji w społeczeństwie.

              Mamy nadzieję, że dzień ten już na stałe zagości w kalendarzu świąt w naszej szkole.

            • Międzyszkolny konkurs „Nasz Bolesław Prus”  on-line

            • Dnia 21 lutego br. zorganizowaliśmy II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „Nasz Bolesław Prus”. Do udziału w nim zaprosiliśmy uczniów klas 4-8 szkół, których patronem jest Bolesław Prus.

              W tym roku test wiedzy składał się z 40 pytań. Wymagał od uczniów znajomości biografii pisarza oraz lektury nowel, tj.: „Antek”, „Kamizelka”, „Katarynka”, „Na wakacjach”, „Michałko”, „Nawrócony”, „Przygoda Stasia” i „Powracająca fala”.

              Eliminacje szkolne pozwoliły na wyłonienie trojga uczniów, którzy mieli podjąć się rywalizacji z uczniami ze szkoły w Karczewie. Konkurs odbył się na platformie Zoom w aplikacji Kahoot. Wygraną gwarantowały dobre odpowiedzi i szybkość ich udzielania.

              Wyniki: I miejsce zdobyła Kinga Wąsowska (Kałuszyn), II miejsce – Bartosz Abramowski (Kałuszyn), III miejsce (ex aequo) – Maria Borucińska (Kałuszyn) i Lena Prudzyńska (Karczew).

              Dziękujemy wszystkim uczestnikom za bardzo dobre przygotowanie się do testu i godne reprezentowanie swojej szkoły. Do gratulacji dołączają się koordynatorki konkursu: p. Izabela Borucińska i p. Beata Kopcińska.

              p. Beata Kopcińska