• Zielone szkoły

          • ZIELONE SZKOŁY opiekun Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

          • XV Zielona szkoła  "Tam gdzie puszczyk mieszka"

             

            W dniach 29.05-02.06.2023 roku, 50-osobowa   grupa   uczniów Szkoły Podstawowej w Kałuszynie  wyjechała  na zieloną szkołę pod hasłem „Tam gdzie puszczyk mieszka”. Jest to XV zielona szkoła organizowana w ramach projektu  „Szlakiem parków narodowych”. W tym roku odwiedziliśmy Wielkopolski Park Narodowy. Wędrowaliśmy po terenach polodowcowych słuchając przemiłego pana przewodnika oraz wypełniając karty pracy. Swoją wędrówkę zakończyliśmy w Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego. Po czym udaliśmy się na ognisko, aby posilić się upieczonymi przez siebie kiełbaskami. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Arkadego Fiedlera gdzie  przewodnikami byli syn i wnuk podróżnika i pisarza. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły  się zarówno eksponaty jak i replika  żaglowca Kolumba Santa Maria.

            W Rogalowym Muzeum w Poznaniu poznaliśmy gwarę poznańską, historię poznańskich rogali oraz uczyliśmy się wyrabiać rogale. Na koniec każdy mógł posilić się makowym smakołykiem  oraz uczestniczyć w koziołkowym pokazie i wysłuchać hejnału. Następnie pani przewodnik pokazała nam zakątki poznańskiego Starego Miasta. Po południu odwiedziliśmy Palmiarnię gdzie mogliśmy podziwiać rośliny z różnych stref klimatycznych.  Płynąc  statkiem podziwialiśmy uroki rynnowego jeziora Kórnickiego. Podziwialiśmy piękny zamek w Kórniku oraz okazałe, przepięknie pachnące magnolie w arboretum. Zwiedziliśmy Pałac Raczyńskich w Rogalinie  oraz podziwialiśmy w ogrodzie rogalińskim stare dęby. Dzień Dziecka spędziliśmy w Termach Maltańskich. Jechaliśmy także kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina a następnie zwiedzaliśmy gród w Biskupinie.  Piękny ośrodek, pyszne jedzenie, fantastyczna pogoda, miły pan kierowca jednym słowem było fajnie.  Opiekę nad uczniami sprawowały panie: K. Raczyńska, A. Broniarek, A. Brudz, M. Sosińska. Link do galerii zdjęć Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie (edupage.org)

            XIV Zielona szkoła  "W krainie Rysia"

            Pandemia uniemożliwiła  nam wyjazdy na  2 lata. Wreszcie  52 uczestników z klas IIa, IIIb, IVa, IVb w dniach 30.05-03.06.2022 wyjechało w Bieszczady. W tym roku w ramach realizacji projektu odwiedziliśmy Bieszczadzki Park Narodowy. Jak zwykle program był mojego autorstwa. Pierwszym punktem naszej wędrówki było Centrum Dziedzictwa Szkła  w Krośnie.  Oprócz zwiedzania i podziwiania cudów ze szkła, każdy mógł odlać  sobie szklany medal i wykonać piękny obrazek na szkle. Drugiego dnia odwiedziliśmy bieszczadzkie żubry. Podziwialiśmy w muzeum bieszczadzką faunę i florę słuchając barwnych opowieści  pani przewodnik.  Kolejnym punktem naszej wyprawy była górska wyprawa na Małą Rawkę. Wędrując przepiękną górska doliną dotarliśmy do jednej z najczęściej odwiedzanych w Bieszczadach atrakcji turystycznych jaką  jest Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii w Łopience. Po drodze zobaczyliśmy i wysłuchaliśmy  jak powstaje węgiel drzewny. Dzień Dziecka  upłynął nam pod hasłem super atrakcji i niespodzianek. Tego dnia życzenia dzieciom chciał złożyć niedźwiedź brunatny, który czekał na nas najpierw cierpliwie przy drodze a potem na leśnej polanie. Jadąc   bieszczadzką  kolejką podziwialiśmy piękne górskie krajobrazy.  Po pysznym obiedzie popołudnie tego dnia spędziliśmy bardzo aktywnie realizując kolejne punkty gry terenowej. Posługując się kompasem, mapą, GPS-em, krótkofalówką i odkrywając kolejne punkty zgadywanki dotarliśmy  do skrzynki z cukierkami i złotymi dukatami. Aby dostać się do nagrody trzeba było wcześniej odgadnąć szyfr. Kolejnego dnia mogliśmy podziwiać Jezioro Solińskie relaksując się podczas rejsu statkiem. Zwiedziliśmy również największą w Polsce zaporę wodną w Solinie. I wreszcie można było pobuszować na straganach. Kolejnym punktem naszego programu był Polańczyk. Tym razem słuchając opowieści pana przewodnika podziwialiśmy  Zalew Soliński z wieży widokowej. Następnie pomaszerowaliśmy do cukierni gdzie Panie kupiły nam pyszne lody. Ostatnim punktem naszego programu była manufaktura czekolady. Słuchając opowieści jak powstają czekoladowe łakocie i zwiedzając fabrykę delektowaliśmy się różnymi smakami czekolady. Następnie każdy zrobił swoją czekoladę i lizak. Po pysznym obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Zdjęcia Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie (edupage.org)

             

            XIII  Zielona szkoła „ W krainie opowieści z Narni”.

            W dniach 3-7czerwca 49 uczniów  w ramach realizacji wieloletniego projektu „Szlakiem parków narodowych” wyjechało na XIII zieloną szkołę pod hasłem „W krainie opowieści z Narni”. W tym roku odwiedziliśmy Park Narodowy Gór Stołowych. Pierwszym punktem było Afrykarium - jedyne na świecie oceanarium poświęcone faunie i florze jednego kontynentu – Afryce. Wieczorem uczestniczyliśmy w pokazie rzeźbienia szkła kryształowego. Każdy mógł zamówić sobie szklankę lub kieliszek z dedykacją dla najbliższych. Kolejnego dnia wędrowaliśmy pomiędzy skalnymi blokami Błędnych Skał. Odwiedziliśmy jedyną w Polsce Papiernię w Dusznikach Zdroju, gdzie młodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Rękodzieło papiernicze” a starsi „Czy twoja dycha jest prawdziwa?”. Trzeciego dnia podziwialiśmy uroki czeskiej Pragi. Zachwyciła nas zmiana warty przed Pałacem Prezydenckim. Przedpołudnie kolejnego dnia spędziliśmy w Złotym Stoku, wędrując oraz jadąc kolejką poprzez korytarze dawnej kopalni złota. Po czym każdy mógł pobawić się w poszukiwacza kruszcu lub diamentów oraz zakupić sztabkę złota. Zwiedziliśmy również wystawę minerałów i  Izbę Pamięci  a także Średniowieczną Osadę Górniczą, gdzie w podziemnych korytarzach przeżyliśmy chwile grozy.  Kolejnym punktem naszego wyjazdu było przepiękne miasteczko uzdrowiskowe Kudowa Zdrój. Tutaj spróbowaliśmy wód mineralnych. Wieczorem posilaliśmy się kiełbaskami przy ognisku.  Czas minął szybko i ostatnim punktem naszego programu był Książ. Zwiedziliśmy przepiękny zamek, podziwialiśmy niesamowite tarasy widokowe ogrodów przyzamkowych. Wędrowaliśmy przez tonący w rododendronach park i pomiędzy  roślinami egzotycznymi w Palmiarni. Chociaż upały trochę nam doskwierały to wyjazd zaliczamy do udanych. Siły do codziennych wędrówek dodawały nam pyszne posiłki u pani Ani. Dziękujemy paniom Agnieszce Broniarek, Dorotce Kobeszko i Elżbiecie Kalisz za opiekę.  

             

            XII Zielona szkoła  "W krainie bobra"

            W dniach 11-15.06.2018  54 uczniów przebywało na zielonej szkole "W krainie bobra". Realizując wieloletni projekt "Szlakiem parków narodowych" tym razem odwiedziliśmy Wigierski Park Narodowy,  w którym  dzieci uczestniczyły w fantastycznych warsztatach. Jadąc  kolejką wąskotorową, wędrując na  Cisową Górę i tarasy widokowe  podziwialiśmy polodowcowe krajobrazy Suwalszczyzny i żyjące tam zwierzęta. Poznaliśmy smaki kuchni regionalnej w "Biegunie zimna i sera". Byliśmy na jednym z polskich trójstyków. Wędrowaliśmy ścieżkami M. Konopnickiej.   Podziwialiśmy jedyne w swoim rodzaju i na świecie pisanki oraz  historyczne maszyny rolnicze w Muzeum w Ciechanowcu. Płynęliśmy statkiem, którym kiedyś podziwiał uroki mazurskich jezior Jan Paweł II.  Relaksowaliśmy się w parku wodnym w litewskich Druskiennikach. Nie było czasu na nudę, a po pełnych atrakcji dniach mogliśmy bawić się i relaksować w przepięknym ośrodku wczasowym, posilając się pysznym jedzeniem, otoczeni opieką przemiłych gospodarzy. Chyba nie było źle skoro niektórzy chcą już zapisywać się na przyszły rok. Ja ze swojej strony dziękuję koleżankom: Joannie Bielińskiej, Agnieszce Broniarek, Dorocie Kobeszko za bardzo ciężką pracę.

             
            XI Zielona Szkoła
             

            Tatry   „Z wizytą u kozicy i świstaka”  29.05 – 02.06.2017

            Rankiem 29 maja 50 uczniów  naszej szkoły wyruszyło na zwiedzanie Tatrzańskiego Parku Narodowego”.  Pierwszym punktem naszego wyjazdu był Kraków. Z przemiłą panią przewodnik  zwiedziliśmy najważniejsze zabytki Krakowa.   W godzinach wieczornych dotarliśmy do  pensjonatu w Poroninie, gdzie czekało na nas pyszne jedzenie.  Kolejny dzień  był nie lada wyzwaniem. Rankiem pojechaliśmy na  Łysą Polanę skąd poszliśmy 8km nad Morskie Oko. Wędrówka dostarczyła   mnóstwa wrażeń. W upalny dzień mogliśmy porzucać się śnieżkami. Podziwialiśmy piękne wodospady i urokliwą roślinność górską. Nie było  lekko, ale widoki znad stawu – ostre granie, skalne urwiska, żleby i pstrągi pływające w krystalicznie czystej wodzie – zrekompensowały trudy podróży.  Po południu wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę skąd  zobaczyliśmy  inną panoramę Tatr. Wieczorem  relaksowaliśmy się na basenie i placu zabaw.   Trzeciego dnia pojechaliśmy na Kasprowy Wierch.  Już sama przejażdżka wagonikiem na linie była dużym przeżyciem a do tego jeszcze widoki panoramy Tatr i kozice na pólkach skalnych.  Na szczycie przywitała nas rodzinka świstaków. Ochom i achom nie było końca. Następnie z  panem przewodnikiem powędrowaliśmy na  Świnicę. Trafiliśmy na dobrą pogodę   dzięki czemu mogliśmy podziwiać cudowne widoczki, roślinność alpejską  i ośnieżone szczyty. Po południu burza  pokrzyżowała nam plany i zamiast wędrówki do Doliny Kościeliskiej  pojechaliśmy na kręgle.  Dzień Dziecka świętowaliśmy w największym słowackim Aquaparku Tatralandii. Zachwyceni atrakcjami parku wodnego wróciliśmy do pensjonatu gdzie czekały na nas ognisko, grill i wiele różnych pyszności przygotowanych przez panie kucharki. Ostatni dzień rozpoczęliśmy wizytą w bacówce gdzie nie tylko zobaczyliśmy jak się wyrabia oscypki , ale baca Jarząbek  którego nigdy nie opuszcza humor,  opowiadał nam skąd się biorą oscypki.  Po degustacji mieliśmy możliwość zakupu jadalnych pamiątek.  Ostatnim punktem naszego wyjazdu  była wizyta w chacie u gawędziarza Gąsienicy.

            Galeria zielonej szkoły 2017

             

            X Zielona szkoła

            Pomorze Zachodnie "Nad klifowym brzegiem" 06 - 10.06.2016

            Pobrzeże przywitało nas i pożegnało piękną pogodą. Zamieszkaliśmy w super  ośrodku „Wrzos”, gdzie objadaliśmy się pysznymi potrawami. Podczas pobytu odwiedziliśmy  Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie poznaliśmy  piękno nadmorskiej przyrody. Przeszliśmy  pieszym  szlakiem nad Jezioro Turkusowe (Wapnica) oraz wzgórze Gosań z którego podziwialiśmy Zalew Szczeciński i 44 wyspy, między którymi następnego dnia płynęliśmy statkiem.  Podziwialiśmy w pokazowym rezerwacie  żubry, jelenie i orła a w zasadzie orłowa bielika. W Międzyzdrojach zobaczyliśmy odciski dłoni słynnych postaci polskiego kina na  Promenadzie Gwiazd  oraz     Muzeum Figur Woskowych. W Kołobrzegu poznawaliśmy tajniki sztuki marynarskiej podczas „Pirackiej  przygody” a w Muzeum Przyrodniczym  6D  (jedynym  takim  w Europie)  odkrywaliśmy wszystkimi zmysłami w wymiarze 3D morskie  opowieści wybierając się w historyczne rejsy po morzu.
            W Trzęsaczu  zobaczyliśmy ruiny kościoła na klifie  oraz poznaliśmy 1000 lat historii Trzęsacza i wysłuchaliśmy przepięknej legendy w Muzeum Multimedialnym na 15 południku. Pirat w Parku wieloryba, w Rewalu przybliżył nam mieszkańców mórz przedstawionych w skali 1:1. Natomiast w Bajkowej chacie spotkaliśmy się z postaciami  baśni. W Świnoujściu Muzeum Rybołówstwa   otworzyło przed nami swoje podwoje, ukazując faunę morską, której niektóre okazy mogliśmy podziwiać na żywo podczas rejsu statkiem. Zobaczyliśmy w kościółku piękną korwetę. Ostatni nocleg spędziliśmy w szczecińskim hotelu Jantar.  W piątek rano wyruszyliśmy z panem przewodnikiem na zwiedzanie pięknego Szczecina. Tutaj czekała na nas miła  niespodzianka – Dni Morza na, które przypłynęło 30 jednostek z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Szwecji i Finlandii. Najciekawszą jednostką było Nao Victoria, wierna replika okrętu, który w latach 1519 - 1522 jako pierwszy opłynął świat. Przy Wałach Chrobrego mogliśmy  podziwiać też m.in. słynny 110-metrowy Dar Młodzieży. 
              
                
              
              

             

            IX Zielona szkoła

            Toruń 2015r. 

            „Z wizytą u Kopernika i Twardowskiego” . Poznaliśmy historię powstania druku, książki oraz próbowaliśmy swoich sił pisząc gęsim piórem w Muzeum Piśmiennictwa, w Grębocinie. Zwiedzaliśmy Toruń z przewodnikiem w formie gry fabularyzowanej z przebraniami „Szlakiem legend. Kolejny punkt programu to wizyta i seans w Planetarium oraz Orbitarium Toruńskim. Doskonale bawiliśmy się w Domu Legend Toruńskich . Ile drzew możesz uratować? – to warsztaty w których uczestniczyliśmy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. W Muzeum Piernika w Toruniu fantastyczni animatorzy w humorystyczny sposób przekazali nam historię toruńskich pierników. Po czym każdy zrobił swoje piękne ciastko. Przeżyliśmy chwile grozy w symulatorze nalotu na miasto. Kolejnego program obejmował zwiedzanie Bydgoszczy w formie gry miejskiej „Łap Koguta” opartej na historii i ciekawostkach miasta w tym zwiedzanie Muzeum Archeologicznego. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Mydła i Brudu w Bydgoszczy , gdzie każdy wykonał swoje własne mydełko. Po powrocie do Torunia podziwialiśmy uroki tego pięknego miasta płynąc statkiem. Wieczorem uczestniczyliśmy w niesamowitym widowisku tańczącej fontanny Cosmopolis. W przepięknym teatrze Baj obejrzeliśmy spektakl „Słowik” oraz uczestniczyliśmy w spotkaniu z aktorami. Ostatnim punktem naszego programu było Muzeum Podróżników im. Tonego Hallika.

              

              

            Galeria zielonej szkoły 2015

             

            VIII Zielona szkoła

            Łeba 2014r. 

            Program zmodyfikowaliśmy i wróciliśmy do Łeby. Mieszkaliśmy w pięknym ośrodku  nie daleko morza dlatego codziennie wieczorem spacerowaliśmy po plaży. Tym razem zwiedzanie skansenu i warsztaty ( piekliśmy chleb, robiliśmy masło, gotowaliśmy żur, kopaliśmy torf, budowaliśmy ścianę ze słomy i gliny) w Klukach. Podziwialiśmy w Sea Parku Sarbsk: piękne ssaki foki i kotiki, Oceanarium Prehistoryczne 3D, makiety zwierząt morskich, Park Miniatur Latarni morskich, kino emocji 5D. Bawiliśmy się w największym w Polsce parku linowo zręcznościowym, gaju małego pirata na Galeonie Wodnik oraz placu zabaw "Podwodna Przygoda". Najpierw jechaliśmy meleksami a później wędrowaliśmy po słowińskich wydmach oraz zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego P.N.. Odwiedziliśmy Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce. Przeżyliśmy niezwykłą, fantastyczną przygodę w przeszłość, aż do epoki kredy w Parku Dinozaurów w Łebie. Na 20ha spotkaliśmy trójwymiarowe gady naturalnej wielkości historyczne gady naturalnej wielkości. Pełną przygód i atrakcji trasę pokonywaliśmy pieszo, pojazdami Flinstonów i tratwami wodnymi. Zachwycaliśmy my się różnorodnością organizmów w muzeum motyli a w iluzjonium eksperymentowaliśmy. Zwiedziliśmy Aleję Prezydentów.

              

              

              

            Galeria zielonej szkoły 2014 

             

             

            VII Zielona szkoła

            Wrocław 2013r. 

            „ Z wizytą na Rozsochach i u Pielgrzyma” 10 - 14 VI 2013r. Pierwszym punktem programu był Wrocław w którym przywitały nas w strugach deszczu krasnoludki. Mieszkaliśmy u przemiłej pani w Karpaczu, która serwowała nam domowe posiłki. Wjazd na Kopę i wejście na Śnieżkę przeszły wszelkie oczekiwania: deszcz, śnieg, mgła i chmury a potem zapierające dech w piersiach widoki. Drugiego dnia odwiedziliśmy Świątynię Wang w Karpaczu, podziwialiśmy przepiękny wodospad Kamieńczyk . Zwiedziliśmy hutę szkła w Szklarskiej Porębie i byliśmy z wizytą w Chacie Walonów.

            Kolejnym punktem programu było przepiękne Skalne miasto w Czechach - Skały Adrszpasko-Teplickie . W Jeleniej Górze odwiedziliśmy przepiękny, zabytkowy kościół ewangelicki oraz Uzdrowisko Cieplice. W Wałbrzychu zachwycaliśmy się pięknymi komnatami i ogrodami zamku Książ oraz pięknymi storczykami i innymi okazami fauny Palmiarni w Lubiechowie.

            Podczas wyjazdu relaksowaliśmy się na basenie w hotelu Sobieski i na dyskotece.

              

              

                

            Galeria zielonej szkoły 2013

             

            VI Zielona szkoła

            Gołąb 2012r. 

            „Od dinozaurów po gołoborza " - 18 - 22 VI 2012r. Tym razem wyjazd rozpoczęliśmy Muzeum Rowerów w Gołębiu . Następnie udaliśmy się do JuraParku w Bałtowie, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych i lekcji muzealnej, zwiedziliśmy na pokładzie żółtego, amerykańskiego schoolbusa 40 hektarowy Zwierzyniec , dzięki czemu mogliśmy z bliska przyjrzeć się egzotycznym zwierzętom z różnych kontynentów. Na koniec korzystaliśmy z uciech Jura Parku i pobawić się w archeologów. Następnego dnia weszliśmy na najwyższy szczyt gór Świętokrzyskich i podziwialiśmy osobliwości Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na Świętym Krzyżu zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze i Misyjne. Natomiast w Krzemionkach Opatowskich podziwialiśmy rezerwat archeologiczny i złożyliśmy wizytę u garncarza uczestnicząc w warsztatach z garncarstwa. Przenieśliśmy się w czasie mieliśmy ziarna żarnami oraz strzelaliśmy z łuku. Kolejny dzień to wizyta w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie oraz warsztaty ceramiczne. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi - wioski sprzed 2000 lat. Ostatniego dnia odwiedziliśmy kowala oraz podziwialiśmy wspaniałe dzieła sztuki w Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Kazimierz Dolny.

              

                

              

              

                

              

            Galeria zielonej szkoły 2012

             

            V Zielona szkoła

            Bochnia 2011r. 

            „Szlakiem Orlich Gniazd” odbyła się 6 - 10 VI 2011r. Pierwszą noc spędziliśmy w kopalni soli w Bochni. Oprócz niesamowitego noclegu połączonego z dyskoteka i zabawami płynęliśmy łodzią po podziemnym jeziorku. W Bochni nieopodal kopalni zwiedziliśmy osadę 6 oraczy. Kolejne noclegi były w fantastycznym ośrodku w miejscowości Borek, gdzie był niezwykły „plac zabaw” połączony z torem przeszkód. Tutaj jeździliśmy kładami, graliśmy w paintbol i golfa. I uczestniczyliśmy w warsztatach - "W królestwie solnym". Odwiedziliśmy również drugą kopalnię soli w Wieliczce. Podziwialiśmy osobliwości Ojcowskiego Parku Narodowego a także przepiękne zabytki Krakowa.

                

              

              

                

            Galeria zielonej szkoły 2011

             

            w 2010 roku niestety nie wyjechaliśmy na zieloną szkołę, gdyż powódź uniemożliwiła nam realizację tego przedsięwzięcia.

             

            IV Zielona szkoła

            Łeba 2009r. 

            IV Zielona szkoła znowu odbyła się w Łebie pod hasłem "Szlakiem ziarnka piasku" 24 - 29 V 2009r. jednak program był zgoła inny niż na pierwszej . obejmował m.in.: pierwsze spotkanie z morzem i zaślubiny, warsztaty ( batik, glina, papier czerpany), zwiedzanie ogrodu ornitologicznego w Nowęcinie, zwiedzanie poru w Łebie, zwiedzanie Sopotu, zwiedzanie skansenu i warsztaty w Klukach, wyprawę na wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, wejście na latarnię morską Stilo, zwiedzanie wyrzutni rakiet zabawy na edukacyjnym placu w Rąbce, konkursy, dyskotekę oraz ognisko.    

              

              

              

                

            Galeria zielonej szkoły 2009

             

            III Zielona szkoła

            Sztutowo 2008r.

            Na III Zieloną szkołę wyjechaliśmy w dniach 9 - 13 VI 2008r do Sztutowa -„Na Żuławach Wiślanych”. Program był bardzo bogaty i obejmował: pierwsze spotkanie z morzem w Sztutowie, Bursztynowa Komnata w Stegnie Gdańskiej i warsztaty o bursztynie, rejs statkiem z Krynicy Morskiej do Fromborka i z powrotem, kąpiel w morzu Krynicy Morskiej, przeprawę promem przez Wisłę, grę w kręgle, fokarium na Helu, warsztaty w Kątach Rybackich, zwiedzanie portu gdyńskiego i Gdańska oraz Westerplatte, warsztaty i zwiedzanie Oceanarium w Gdyni, wieczorny spektakl „Światło i dźwięk” na zamku Malborku, wycieczkę do rezerwatu kormoranów w Kątach Rybackich.

              

                

                

            Galeria zielonej szkoły 2008

             

            II Zielona szkoła 

            Szczawnica 2007r. 

            II Zielona szkoła odbyła się w Szczawnicy „U Chudej Kaśki, Grubej Baśki i Kudłatej Maryśki” 28 V - 1 VI 2007r. Podczas wyjazdu dzieci weszły na najwyższy szczyt Pienin Okrąglicę, uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych. Na górskich halach obserwowały cały proces powstawania oscypków i smakowały żentycę. Podziwiały uroki Pienińskiej przyrody i słuchały barwnych opowieści flisaków płynąc Dunajcem. Odwiedziliśmy naszych południowych sąsiadów i korzystaliśmy z trakcji na basenie w Popradzie. Próbowaliśmy leczniczych wód w uzdrowisku i szusowaliśmy na zjeżdżalniach. W drodze powrotnej odwiedziliśmy zamek w Niedzicy.

              

              

              

            Galeria zielonej szkoły 2007

             

             

             

            I Zielona szkoła

            Łeba 2006

            Hasłem przewodnim naszego pierwszego wyjazdu było "Bałtyku witaj". W maju  2006roku w 48 osobowej grupie wyruszyliśmy nad morze, które przywitało nas deszczem.  Swój pobyt rozpoczeliśmy od "chrztu na lwów morskich". W kolejnych dniach odwiedziliśmy: fokarium i Muzeum Rybołówstwa na Helu, trójmiasto i wydmy słowińskie.