Nawigacja

 • Wycieczka klas III do OSP w Kałuszynie

         W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów oraz mając na uwadze różne zagrożenia, na jakie narażone są dzieci 13 lutego 2018 roku klasy: IIIa, IIIb, IIIc, i IIId wybrały się wraz z wychowawczyniami: p. Elżbietą Kalisz, p. Katarzyną Pawlikowską, p. Dominiką Włodarczyk i p. Sławomirą Wójcik  na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałuszynie.

        Przed zabytkowym, pięknym budynkiem, liczącym równo 100 lat przywitali nas pan Damian Chrościcki i pan Mateusz Zych – strażacy z kałuszyńskiej OSP. Znaleźliśmy się w wysokim garażu, gdzie stoją w gotowości strażackie wozy bojowe. Naszą uwagę przykuł ogromnych rozmiarów czerwony samochód ciężarowy, na widok którego wielu naszych uczniów bardzo się ożywiło. Na początku wycieczki udaliśmy się do szatni strażackiej, w której strażacy bardzo szybko muszą się przebrać, gdy po usłyszeniu syreny dotrą do strażnicy. Naszym oczom ukazał się widok białych hełmów, zaopatrzonych w latarki, specjalnych kombinezonów i obuwia, a także butli tlenowych, bez których, nie byłaby możliwa akcja ratownicza w czasie pożaru. Mieliśmy także możliwość obejrzenia na żywo stroju strażaka  z całym wyposażeniem, łącznie z maską i butlą tlenową, który demonstrował nam pan Mateusz Zych. Niemałą atrakcją była także możliwość założenia hełmu, kombinezonu i butli z tlenem przez niektórych naszych uczniów.

  Dowiedzieliśmy się, że nasi kałuszyńscy strażacy ochotnicy są jedną z najstarszych jednostek w okolicy i niedawno świętowali 115 lat swojego istnienia. Bo Straż Pożarna w Kałuszynie powstała w 1902 roku. Na ścianie wewnątrz budynku zauważyliśmy piękne, wymowne słowa: "…Być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia…" One bardzo wiele mówią nam o pracy strażaków i dają wiele do myślenia.

  Przez cały czas, jako wytrawny znawca sztuki pożarniczej oprowadzał nas po kolejnych pomieszczeniach strażnicy pan Damian Chrościcki. Mieliśmy okazję zobaczyć kilkumetrowe sanie do ratowania ludzi na lodzie. Na ścianach wisiały koła ratunkowe, kapoki i specjalny strój, który pozwala utrzymać się na powierzchni wody nawet do 20 minut. Dowiedzieliśmy się także w jaki sposób strażacy w czasie akcji porozumiewają się i z jakich urządzeń korzystają.

  Oglądaliśmy także pomieszczenia, które znajdują się na I piętrze strażnicy w Kałuszynie. Zobaczyliśmy najbardziej cenne dla strażaków miejsce – świetlicę.

  Znajduje się tam sztandar braci strażackiej z postacią św. Floriana oraz proporzec Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z wizerunkiem młodego bohatera – Tomka Chrościckiego, który swoje życie oddał, by ratować swego kuzyna.

  Podziwialiśmy także strażackie trofea – liczne puchary, nagrody i dyplomy zdobyte w turniejach i zawodach oraz pamiątkowe zdjęcia. Szczególne miejsce zajmuje w świetlicy obraz św. Jana Pawła II, wiszący nad tablicą poświęconą setnej rocznicy powstania Straży Pożarnej w Kałuszynie. Naszą uwagę przykuły trzy "złote" hełmy, które obecnie jako rekwizyty ozdabiają świetlicę, a kiedyś chroniły strażaków w czasie pożarów.

          W dalszej kolejności udaliśmy się do sali widowiskowej, gdzie znajduje się scena i antresole. Zobaczyliśmy pamiątkową tablicę i udekorowaną salę, bo miejsce to wykorzystywane jest także na różne uroczystości tj. chrzty, komunie i wesela.

        Najbardziej atrakcyjnym i końcowym punktem wycieczki był pokaz wozów strażackich. Największe zainteresowanie widać było podczas oglądania wozu strażackiego marki MAN, nazwanego pieszczotliwie przez strażaków "Mańkiem", oddanego do użytku naszym strażakom w roku ubiegłym. U niejednego chłopca ujrzeć mogłyśmy błysk w oczach na widok nowoczesnego sprzętu. Dopełnieniem wycieczki była możliwość pobycia choć chwilę w szoferce tego ogromnego wozu. Nie było osoby, która nie skorzystałaby z takiej okazji. Na koniec pan Chrościcki pożegnał się z nami po strażacku, używając wszystkich możliwych sygnałów świetlnych i dźwiękowych w "Mańku".

       Cisza, która panowała wśród naszych trzecioklasistów podczas 3 godzinnej wycieczki, może świadczyć o ogromnym zainteresowaniu ze strony dzieci.

       Dziękujemy więc naszym wspaniałym strażakom z kałuszyńskiej OSP za bardzo wartościową i pouczającą lekcję wiedzy o bezpieczeństwie oraz historii. Na pewno wiele się nauczyliśmy, bo przecież najwięcej skorzystamy, gdy dotkniemy  i zobaczymy na własne oczy. W chwili zagrożenia będziemy potrafili właściwie i szybko zareagować.

       Mamy nadzieję, że spośród 80 uczniów klas III, znajdą się w przyszłości tacy, którzy z narażeniem swego życia będą, jako strażacy ochotnicy nieść pomoc potrzebującym, mieszkańcom naszej małej Ojczyzny.

      Praca strażaka, to nie tylko pożary domów, lasów czy łąk. To przecież wyjazdy do wypadków drogowych, pierwsza pomoc medyczna, pomoc w usuwaniu skutków kataklizmów tj.: wichury, śnieżyce, huragany. To także usuwanie szkodliwych substancji chemicznych z naszych dróg, ratowanie ludzi i  zwierząt podczas powodzi, a także udział strażaków w akcjach nad zbiornikami wodnymi, zarówno zimą, jak i latem.

  Nasi strażacy udowodnili, że nie szczędzą czasu, sił i ofiarnych serc w niesieniu pomocy mieszkańcom naszego miasta i gminy. Tak jak powiedział nam pan Daniel Chrościcki, w swej pracy kierują się hasłem: "Bóg, Honor i Ojczyzna". Ta dewiza sprawdza się w ich pracy, bo widzimy ich również podczas wszelkich uroczystości, zarówno kościelnych, jak i na szczeblu gminnym czy powiatowym. 1 marca są współorganizatorami Święta Żołnierzy Wyklętych. Za wszystko im serdecznie dziękujemy.

                                        Uczniowie klas III wraz z wychowawczyniami

  Autorka artykułu – Katarzyna Pawlikowska

  Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w "Fotogalerii".

 • Gala Szkolnych Orłów

  16.02.2018

  Są takie momenty w życiu szkoły, na które szczególnie czekamy. Jednym z nich jest „Gala szkolnych orłów” – święto najlepszych uczniów w szkole. W tym roku ten uroczysty dzień wypadł w piątek 16 lutego. O godzinie 9.00 w hali spotkali się wszyscy uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście – przedstawiciele władz lokalnych, rady rodziców, jednostek samorządowych, aby oklaskiwać uczniów z najwyższa średnią. Było ich niemało – 40. Wszyscy przejęci, dumni i wzruszeni z podniesiona głową przechodzili przy dźwiękach piosenki zespołu Quinn „We are the champions” po czerwonym dywanie i zajmowali miejsce na scenie. Gdy już na scenie nie było wolnego miejsca, rozległy się fanfary i pan dyrektor zaczął wyczytywać nazwiska  6 uczennic – zdobywczyń Stypendium Burmistrza. W tym roku są to: Alicja Drabarek (kl. IV b), Oliwia Zagórska (kl. IV b), Weronika Witowska (kl. VI a), Wiktoria Kaźmierczak (kl. VI b), Amelia Bielińska (kl. V c), Paulina Zduńczyk (kl. V c). Każda ze stypendystek wygłosiła własne przemówienie, a następnie w obecności wzruszonych rodziców otrzymała z rąk p. burmistrza stypendium. Były też kwiaty i gratulacje. To wszystko można zobaczyć na zdjęciach w "Fotogalerii" - część I i część II.

  Pani Agnieszka Borucińska

 • Film "Cudowny chłopak"

  Znalezione obrazy dla zapytania cudowny chłopak plakat13 lutego 2018r. uczniowie klas IV - VI pojechali do kina "Mikroklimat" w GCK w Mrozach, aby obejrzeć wspaniały film "Cudowny chłopak". Tematyka filmu i gra aktorska dostarczyła wielu wzruszeń i przemyśleń. Były momenty śmieszne, przykre, smutne, radosne.
  Myślę, że po obejrzeniu tego filmu nikt nie pozostanie obojętny na problem odrzucenia, nietolerancji, braku akceptacji dla inności. Zapraszam do kina na "Cudownego chłopaka"!

 • Zajęcia z zakresu udzielania I pomocy dla klas 0 - III

  Dnia 9 II 2018r. w klasach 0 - III odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia były prowadzone przez p. Damiana Chrościckiego i ratownika medycznego p. Adama Sawickiego w ramach współpracy szkoły z OSP Kałuszyn. Bardzo dziękujemy instruktorom prowadzącym, gdyż zarówno wiedza teoretyczna, jak i działania praktyczne były niezwykle precyzyjne i interesująco przekazane. Dzieci z chęcią uczestniczyły w tych zajęciach.

  Pani Agnieszka Broniarek

  Zdjęcia ze spotkania w "Fotogalerii" - klasa II i klasa IIIb

 • TŁUSTY CZWARTEK I DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

  8 lutego hucznie świętowaliśmy „tłusty czwartek”. Przed południem w klasach degustowaliśmy różne pączki i tak do końca nie wiemy, czy lepszy jest z lukrem czy z pudrem. Co osoba to zdanie. Po południu zaczęło się karnawałowe szaleństwo – szkolna dyskoteka organizowana przez SU dla wszystkich uczniów. Zabawę poprowadził DJ Sławek. Było głośno, kolorowo, wesoło. Zabawowy nastrój udzielił się nie tylko uczniom, ale też rodzicom i nauczycielom. A ponieważ podczas zabawy chce się jeść i pić, pomocą służył dobrze zaopatrzony bufet. Były oczywiście pączki, ale też faworki, szarlotki, bananowiec, babeczki i inne pyszności.  Na tych, którzy chcieli upiększyć się, czekał salon kosmetyczny – malowanie twarzy na najwyższym poziomie. Zabawa była przednia. Kto był, na pewno to potwierdzi, kto nie był, niech żałuje. A wszystkich zapraszam do obejrzenia zdjęć w "Fotogalerii" - część I i część II

  Agnieszka Borucińska

 • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018

  Dzień Bezpiecznego Internetu jest corocznym świętem obchodzonym na całym świecie w lutym. W tym roku DBI obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Przez cały tydzień (5 - 9 II) kolejne klasy na zajęciach komputerowych i informatyce poruszały tematy dotyczące uzależnienia od Internetu, bezpiecznych zachowań w sieci i cyberprzemocy.
  Również członkowie koła informatycznego nie zapomnieli o obchodach tego ważnego dnia. Każdy z uczniów przygotowywał elektroniczny komiks na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.

 • 08.02.2018

  Uczniowie klasy Va wraz z wychowaczynią w dniu  8 lutego byli na wycieczce w Siedlcach. Obejrzeliśmy  w kinie przepiękny i wzruszający  film "Cudowny chłopak". Następnie  udaliśmy  się do redakcji  "Katolickiego Radia Podlasie", gdzie dzieci zobaczyły jak wygląda nagranie audycji radiowej. Każdy mógł poczuć się przez chwilę jak redaktor nagrywając swój głos. Aby tradycji tłustego czwartku stało się zadość, na zakończenie zjedliśmy pyszne pączki w ciastkarni.  http://www.radiopodlasie.pl/wiadomosci/uczniowie-z-kaluszyna-w-radiu-podlasie-4091.html

   

 • 06.02.2018

  Już po raz drugi odbyły sie warsztaty integracyjne w klasie Va, prowadzone przez panią pedagog Joannę Wierzbicką.  Podczas zajęć dzieci brały aktywny udział w różnych zabawach i grach integracyjnych, przygotowanych przez panią Asię. Pani pedagog ma doskonały kontakt z grupą. Uczniom bardzo podobały się zajęcia i będą odbywały się raz w miesiącu.  Dziękujemy bardzo i czekamy na następne spotkanie. 

 • W dniach 11 i 12 stycznia w Pałacu w Jabłonnie pod Warszawą odbyło się spotkanie 35 nauczycieli z całej Polski, których projekty otrzymały granty w ramach programu Edukacja Inspiracja. Jest to projekt zamknięty, do którego nauczyciele  zostali zaproszeni przez stypendystów i  alumnów  programu Edukacyjnej Fundacji im. Prof. Romana Czerneckiego EFC „Marzenie o Nauce”.  To młodzi ludzie wskazali nauczycieli, którzy odegrali w ich życiu rolę inspiratora, rozbudzili w nich zainteresowania i zachęcili do działania. Ja zostałam zaproszona przez naszą absolwentkę a obecnie uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Warszawie, Julię Abramowską. Temat projektu "Nie taka chemia straszna jak o niej mówią" wybrałam po to, aby przybliżyć  uczniom nowy przedmiot  jakiego będą uczyć się w szkole podstawowej. Projekt będzie realizowany z uczniami uczęszczającymi na zajęcia „Koła Młodych Przyrodników". Pieniądze z grantu zostały przeznaczone na zakup fartuchów ochronnych i okularów dla uczniów oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych do przeprowadzania eksperymentów. 

   

 • Obóz narciarski 2018

  21 stycznia grupa młodych, przyszłych narciarzy z naszej szkoły wyruszyła z samego rana do Zakopanego na obóz narciarski...

  Więcej informacji w "Wiadomościach sportowych w zakładce obóz sportowy" Zdjęcia zostały dodane do galerii Obóz narciarski.

   

  Obóz narciarski 2018 - Obrazek 1

 • Koniec I semestru roku szkolnego 2017/2018

  12.01.2018

  Pierwszy semestr nauki za nami. Dla niektórych zakończył się sukcesem, dla innych nie. Podsumowanie wyników nauki i zachowania znajdziecie w zakładce "Laureaci konkursów szkolnych". 
  Podczas ferii zimowych wypoczywajcie, aby z zapałem rozpocząć drugi semestr nauki. Do zobaczenia 29 stycznia.

 • Warsztaty garncarskie

  Dnia 18.12.2017r. uczniowie naszej klasy IIIa brali udział w warsztatach garncarskich. Warsztaty te prowadził pan Ryszard Arkuszyński, który jest jednym z nielicznych polskich garncarzy. Pan Ryszard bardzo ciekawie opowiadał o sztuce wyrabiania gliny oraz sposobie tworzenia z niej różnych rzeczy. Pokazywał nam, w jaki sposób używa się koła garncarskiego. Następnie każdy z nas miał możliwość zrobienia własnego wazonu, garnka, miski bądź skarbonki. Zajęcia z panem Arkuszyńskim na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

  Magdalena Wielechowska kl. IIIa

 • Zapraszamy do Rycerskiego Banku Niepokalanej

  Wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły mogą należeć do Rycerskiego Banku Niepokalanej, prowadzonego przez redakcję Małego Rycerzyka Niepokalanej w Niepokalanowie.
  W duchu miłości i wdzięczności wobec Matki Bożej odmawiamy modlitwy "Zdrowaś Maryjo". Stan konta powiększa się poprzez nowe deklaracje i odmawianie modlitwy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i czynienie dobrych uczynków.

  Opiekunowie: Ewa Paruzal i Krystyna Sęktas

 • Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!

  13 grudnia 2017r. w naszej szkole miała miejsce kampania społeczna "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" zorganizowana dla uczniów kl. IV - VII i II klasy gimnazjum. Akcja zorganizowana była przez Wojewódzki Osrodek Ruchu Drogowego pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Kuratora Oświaty. 
  Uczniowie podzieleni na 4 grupy uczestniczyli w 4 aktywnościach:
  - Tor rowerowy;
  - Pierwsza pomoc;
  - Kierowca rajdowy / symulator:
  - Film nt. bezpiecznych zachowań na drodze, w domu, w stosunku do obcych, kontaktu z psami i nt. dopalaczy.

  Zajęcia podobały się uczniom bardzo ponieważ oprócz praktycznych umiejętności np. na temat I pomocy, otrzymali dużą dawkę przydatnej i praktycznej wiedzy. Prowadzący (policjanci, strażacy, ratownicy medyczni, kierowcy rajdowi, pracownicy WORD) wielokrotnie podkreślali koniecznośc posiadania odblasków. 

  Na zakończenie 4-godzinnej akcji każdy uczeń otrzymał praktyczny zestaw BRD zawierający elementy odblaskowe.

  Zdjęcia z kampanii - w "Fotogalerii".

 • Godzina Kodowania

  05.12.2017

  W dniach 4 - 10 grudnia 2017r. cały świat kodował - odbywała się Godzina Kodowania (Hour of Code). Również uczniowie naszej szkoły włączyli się w naukę programowania poprzez zabawę.
  Najpierw członkowie koła informatycznego obejrzeli film promujący kodowanie, w którym znani Amerykanie (Barack Obama czy Mark Zuckerberg) zachęcali do zabawy w kodowanie i programowanie. 
  Potem każdy uczeń wybierał kurs programowania, który chciał zrealizować. Kurs dotyczył ulubionych gier i programów typu: Minecraft, Star Wars, Flappy Bird czy Anna i Elza. Kolejne zadania z kursu wymagały logicznego myślenia. Po przejściu wszystkich zadań i ukończeniu kursu, uczniowie otrzymali wyjątkowe certyfikaty Hour of Code. 

  Programowanie to wstęp do wszystkiego, nie ma barier wiekowych ani płci. Hour of Code to nauka przez zabawę. Kto chciałby zacząć programować, zapraszam na stronę  https://hourofcode.com/pl/learn

  Izabela Borucińska

  Zdjęcia z Godziny Kodowania w naszej szkole - w "Fotogalerii".

 • Integracyjny Koncert Mikołajkowy

  Dnia 6 grudnia 2017r. uczniowie klasy IIIa oraz przedstawiciele klasy IIIb, IIIc i IIId z opiekunami wybrali się na Integracyjny Koncert Mikołajkowy, który odbył się w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim.
  Występy rozpoczął wesoły Mikołaj, który sprawdził listę obecności zaproszonych szkół. Wspaniałą zabawę z Mikołajem prowadził zespół „Kosmokwaki”. Kwakot, Monia i Kwanio – trzy śmieszne maskotki zachęcały wszystkie dzieci do zabawy. W koncercie uczestniczyły dzieci niepełnosprawne oraz uczniowie z zaproszonych szkół podstawowych.  Na zakończenie koncertu każde dziecko otrzymało słodki upominek od Mikołaja. Zadowoleni i weseli wróciliśmy do domu.

  Bartek Wielechowski kl. IIIa

  Zdjęcia z koncertu - w "Fotogalerii".

 • VIII Międzygminny Konkurs Ortograficzny

  7 grudnia 2017r. w naszej szkole odbył się VIII Międzygminny Konkurs Ortograficzny. 13 uczestników
  z 7 szkół podstawowych walczyło o tytuł "Mistrza Ortografii". Zwycięzcy zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego konkursu ortograficznego.

  VIII Międzygminny Konkurs Ortograficzny - Obrazek 1Oto laureaci i ich opiekunowie:

  1. miejsce - Bernard Szponar kl. 7b
  Szkoła Podstawowa w Stanisławowie
  opiekun: p. Izabela Szczepanik

  2. miejsce - Magdalena Ostrowska kl. 6
  Szkoła Podstawowa w Ładzyniu
  opiekun: p. Urszula Młoduchowska

  3. miejsce - Amelia Bielińska kl. 5c
  szkoła Podstawowa w Kałuszynie
  opiekunowie: p. Sylwia Pernach i p. Katarzyna Berska

  Gratulujemy!!!

  Zdjęcia z konkursu - w "Fotogalerii".

 • Wycieczka do Novego Kina w Siedlcach.

  29.12.2017

             W dniu 29.11. 2017 r. biblioteka szkolna zorganizowała wycieczkę do Novego Kina w Siedlcach. Wyjazd był nagrodą finansowaną ze środków Komisji d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za udział w konkursie plastycznym "Ja i moja rodzina" oraz fotograficznym " Moja rodzina w obiektywie".
   46 uczniów wraz z opiekunami obejrzało film pt. "Coco". Jego główny bohater to Miguel, w którego rodzinie od pokoleń muzyka jest zakazana. Jednak Miguel marzy, by pójść w ślady swojego idola, wielkiego muzyka  Ernesta de la Cruza.  Zdesperowany chce udowodnić światu swój talent, a to - za sprawą serii przedziwnych wydarzeń, doprowadzi go do niezwykle kolorowej Krainy Umarłych. Po drodze spotyka uroczego oszusta Hectora. Wspólnie spróbują rozwikłać tajemnicę z przeszłości rodziny Miguela...

  Film dostarczył widzom wiele radośći, ale też i wzruszeń.


                  W drodze powrotne tradycyjnie zatrzymaliśmy się na posiłek w McDonaldzie.

 • Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością

  Z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego powstała publikacja skierowana do rodziców dziecka, u którego stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę oraz do opiekunów wychowujących dziecko z niepełnosprawnością. W przygotowaniu Informatora uczestniczyli m.in. pracownicy Kuratorium Oświaty w Warszawie.

  Celem Mazowieckiego Informatora dla Rodziców i Opiekunów Dziecka  Niepełnosprawnością jest przekazanie rodzicom i opiekunom pełnej wiedzy o systemie wsparcia w zakresie specjalistycznej opieki medycznej, psychologicznej oraz społecznej.

  Informator jest do pobrania tutaj -(Mazowiecki_Informator_dla_Rodzicow_i_Opiekunow_Dziecka_z_Niepelnosprawnoscia__1_.pdf).

  Dla chętnych szkoła zapewnia wersję papierową.

 • XIV ZBIÓRKA MAKULATURY

  23.11.2017

  W dniach 17-20 października w naszej szkole odbył się I etap „XIV zbiórki makulatury” pod hasłem „Zbieramy makulaturę, ograniczamy smog”.  Udział w akcji wzięli uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej w Kałuszynie oraz Szkoły Filialnej w Chrościcach i w efekcie zebraliśmy  18820 kg. Cieszę się, że jest tak duży odzew  ze strony środowiska lokalnego. Świadczy to o dużym zaangażowaniu rodziców, nauczycieli oraz wysokiej świadomości na temat gospodarki odpadami.  Akcja ma wymiar edukacyjny, nasze dzieci  wiedzą, że warto dbać o przyrodę, bo wszystko tak naprawdę zależy od naszych codziennych działań.  Głównym przesłaniem jest zachęcenie  mieszkańców do selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Nasi uczniowie uczą się jak można wykorzystywać odpady oraz jak je segregować. Dowiadują się, że przetwarzając makulaturę chronimy przede wszystkim drzewa i lasy przed wycinką, a jedna tona papieru to aż 17 drzew. Biorąc pod uwagę liczbę uczestników, mam nadzieję, że efekt świadomości ekologicznej, jaki osiągnęliśmy zostanie na lata. Konkurs będzie kontynuowany na wiosnę (II etap).

                                                                                                 Organizator Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

   

strona: