Nawigacja

 • UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA POMNIKA NA CMENTARZU ŻYDOWSKIM - 14 IX 2017r.

  14 września na cmentarzu żydowskim w Kałuszynie miała miejsce uroczystośćodsłonięcia pomnika upamiętniającego miejscową gminę żydowską. Zorganizowały ją Fundacja Dziedzictwa Żydowskiego i Urząd Miejski w Kałuszynie. W ceremonii udział wzięli:
  - ambasador Izraela;
  - Naczelny Rabin Polski;
  - pełnomocnik MZ ds. kontaktów z diasporą żydowską;
  - delegacja Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz mieszkańcy Kałuszyna i potomkowie kałuszyńskich Żydów z USA i Izraela.

  Pomnik powstał dzięki inicjatywie Josepha Gellmana z Izraela. Zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, wśród nich proboszcz naszej parafii, ks. prałat Władysław Szymański.

  W uroczystości brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Koła Historycznego i Koła Biblijnego.

  Zdjęcia z uroczystości - w "Fotogalerii".

 • Zajęcia w Szkole Mr Ozzy w roku szkolnym 2017/18 

  Zajęcia w Szkole Mr Ozzy w roku szkolnym 2017/18 

  RUSZAJĄ OD PONIEDZIAŁKU - 18 WRZEŚNIA

   

  NA PIERWSZE ZAJĘCIA ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH ŁĄCZNIE Z RODZICAMI - można zobaczyć lekcję i porozmawiać z lektorką 

  TERMINY:

  *zerówki – wtorek i czwartek 13:00-13:45 

  *klasy 1 i 2 - środa i piątek 13:00-13:45

  *klasy 3 – środa 13:00-13:45 i piątek  13:50-14:35

  *klasy 4 i 5 – poniedziałek i środa 13:50-14:50

  Jeśli mają Państwo jakieś uwagi/pytania odnośnie terminów lub grup, prosimy o kontakt: 693367296

  UWAGA! Tylko w grupie klas 3 i 1-2 mamy komplet, los pozostałych grup zależy od frekwencji i rozstrzygnie się w pierwszym tygodniu

 • Uroczyste obchody 78. rocznicy walk pod Kałuszynem

  12.09.2017

  12 września 2017r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wspólnie z organizatorami, mieszkańcami Kałuszyna i zaproszonymi gośćmi ochodzili 78. rocznicę walk pod Kałuszynem. Swoją obecnością podczas uroczystości w parku, Mszy Św. Polowej i Apelu Poległych oddaliśmy cześć i hołd poległym w obronie Kałuszyna.

  Zdjęcia z uroczystych obchodów  - w "Fotogalerii".

 • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

  04.09.2017

  Za nami uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Ważne dla wszystkich, ale szczególnie wyjątkowe dla uczniów klas "0" i klas siódmych. Reforma ruszyła!

  Kilka zdjęć z uroczystości - w "Fotogalerii".

   

 • Obóz sportowy SZTUTOWO 2017

 • 18.06.2017

  14 czerwca  w  Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie odbyło się rotrzygnięcie  XIII edycji wojewódzkiego konkursu "Zbiórka makulatury". kolejny raz znaleźliśmy się w gronie laureatów i nasza szkoła zajęła I miejsce.  Główną nagrodą był zestaw muzyczny Sony Centre z funkcją Bluetooth.   Uczestnicy finału mogli uczestniczyć i podziwiać eksperymenty z ciekłym azotem. Wbijanie gwoździa zmrożonym bananem, rozbijanie młotkiem gąbki, jedzenie zamrożonych w -200 stopniach Celsjusza biszkoptów czy śmietankowych bezów to tylko niektóre atrakcje. Po doskonałej zabawie na lauretów czekał pyszny obiad. Zdjęcia w galerii konkurs "Zbiórka makulatury"

  Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

 • Uczniowie klasy IVc nakręcili film pt. "Bądź kumplem, nie dokuczaj". 

 • DZIEŃ DZIECKA W KANCELARII PANI PREMIER

  03.06.2017

  3 czerwca 2017r. kolejny raz uczestniczyliśmy w Dniu Dziecka w Kancelarii Pani Premier Beaty Szydło. Za bramami czekało na nas wiele atrakcji i zabaw. Zostaliśmy przywitani i otrzymaliśmy przewodnik po terenie kancelarii. Każdy z nas miał możliwość odwiedzenia wybranego stoiska z gadżetami organizowanego przez różne ministerstwa. Można było tam wziąć udział w konkursach, zabawach, nauce pierwszej pomocy, poznać ciekawostki z chemii, przyrody, mogliśmy też posłuchać ciekawych historii. Nie mogło zabraknąć również stoiska ze smacznym posiłkiem, polskimi przysmakami, owocami, watą cukrową oraz popcornem.

  Najchętniej odwiedzanym miejscem było kino 5D, fotobudki oraz dmuchane zjeżdżalnie. Fani sportu mogli skorzystać z nauki z mistrzami biegów, siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej i nożnej oraz innych dyscyplin. W zawodach sportowych dzieci otrzymywały piłki i gry na konsole. Można było spotkać także sławne osoby i zdobyć ich autograf lub wspólne zdjęcie. Relacje z tego wydarzenia były nagrywane przez Telewizję Polską. Była możliwość wystąpienia na żywo w prognozie pogody. W czasie trwania tego wydarzenia czas umilała nam orkiestra.  

   Wszyscy wyszli uśmiechnięci, zadowoleni z plecakami i torbami pełnymi gadżetów. Była to niezapomniana, pełna wrażeń uroczystość i chętnie odwiedzimy kancelarię w następnym roku.

  Beata Cymbalińska kl. VIb

  Zdjęcia można obejrzeć w "Fotogalerii".

 • PODSUMOWANIE KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

  Uroczystość podsumowania konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych odbyła się 23 maja 2017 r. w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Uczestniczyła w niej p. Doroty Skrzypek - I Mazowiecka Wicekurator Oświaty oraz p. Krystyna Mucha – Dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego KO w Warszawie. Uroczystość rozpoczęli organizatorzy konkursów: Marzenna Przesmycka-Baranek - Dyrektor OEIiZK oraz Jarosław Zaroń – Dyrektor MSCDN.
  W bieżącym roku szkolnym do konkursu polonistycznego, matematycznego i informatycznego przystąpiło 17792 uzdolnionych uczniów i uczennic szkół podstawowych z Mazowsza. Spośród nich 223 osoby uzyskały tytuł laureata, w tym Julia Grzywacz z kl. VIa. Gratulujemy!
  Pani Krystyna Osińska

  Zdjęcia - w "Fotogalerii".

 • 03.06.2017

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii ZIELONA SZKOŁA 2017.

 • Wycieczka członków Samorządu Uczniowskiego i Klubu Miłośników Książki " Śladami Bolesława Prusa"

  19.05.2017

             19 maja grupa 23 uczniów z Samorządu Uczniowskiego i Klubu Miłośników Książki wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Przez godzinę ćwiczyliśmy w  Parku Trampolin. Później udaliśmy się na Stare Powązki by złożyć kwiaty  i zapalić znicze na grobie Bolesława Prusa w 105 rocznicę jego śmierci. Po nostalgicznym spacerze alejami starej nekropolii, przybyliśmy do Muzeum Drukarstwa, gdzie wzięliśmy udział w lekcji na temat historii pisma i książki. Na zakończenie każdy powielił na starej prasie drukarskiej okolicznościowy druk. Tradycyjnie już, przed powrotem do Kałuszyna odwiedziliśmy McDonald’s.

  Zdjęcia - w "Fotogalerii".

 • V POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI JEDNEGO WIERSZA

  25.05.2017

         25 maja gościliśmy w naszej szkole uczestników V Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Jednego Wiersza.  Podobnie  jak  w  latach  ubiegłych  patronat  nad konkursem objęli: Starosta Miński i Burmistrz Kałuszyna.
        24 uczestników recytowało wiersz Juliana Tuwima pt.„O panu Tralalińskim”. Prezentacje utworów oceniała komisja w składzie: Jacek Pacocha ( aktor, reżyser, dyrektor Teatru Edukacyjnego Atlantis), Stanisława Gujska ( pisarka), Ewa Wąsowska ( pracownik Domu Kultury w Kałuszynie).
        W kategorii klas młodszych najbardziej podobała się interpretacja Michała Kaczorka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim, którego przygotowały panie Renata Lubaszka i Urszula Rutkowska. Drugie miejsce przypadło Natalii Rybackiej z Wielgolasu, podopiecznej pani Hanny Zawadki. Trzecie zajęła Jagoda Michalik z Siennicy przygotowana przez panią Edytę Makarewicz. Wyróżniono też Kalinę Sołtysiak z naszej szkoły, opiekun – pani Agnieszka Broniarek.
        W starszej grupie recytatorów zwyciężyli uczniowie naszej szkoły, Mikołaj  i Bartosz Lewińscy podopieczni pani Krystyny Osińskiej.  Drugie miejsce zajęła Aleksandra Suska z Siennicy pod kierunkiem  Agnieszki  Suski,  trzecie  Daria Boryń z Jeruzala  podopieczna  pani Anny Sadowskiej      i Elżbiety Żyły.
         Zwycięzcy nagrodzeni zostali pucharami i kartami podarunkowymi do Empiku, zaś wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Tradycyjnie już na zakończenie spotkania, kilku wskazówek odnośnie przygotowań do prezentacji utworów, udzielił zebranym pan Jacek Pacocha.
         Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom gratulujemy udanych występówi zapraszamy za rok.

  Pani Grażyna Michalska

  Zdjęcia z konkursu można obejrzeć w "Fotogalerii" - klasy I-III i klasy IV-VI.

 • XI Memoriał im. Tomka Chrościckiego w piłce nożnej chłopców

  22.05.2017

  22 maja 2017r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie po raz kolejny odbył się już XI Memoriał Tomka Chrościckiego w piłce nożnej chłopców. Tomek - absolwent naszej szkoły zginął ponad 10 lat temu, ratując przed utonięciem młodszego bratanka. 22 sierpnia 2006 roku Tomasz Chrościcki został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP medalem za ofiarność i odwagę. W zawodach upamiętniających tragicznie zmarłego przed laty kolegę rywalizowali uczniowie 7 szkół podstawowych z powiatu mińskiego. Więcej informacji, zdjęcia w "Wiadomościach Sportowych"

 • X Jubileuszowy Powiatowy Konkurs Wiedzy Mitologicznej „Z mitologią za pan brat”

  18.05.2017

     W czwartek 18 maja 2017r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie odbył się X  Jubileuszowy Powiatowy Konkurs Wiedzy Mitologicznej „Z mitologią za pan brat”. Patronat nad konkursem objęli: Kurator Oświaty, Starosta Miński oraz Burmistrz Kałuszyna.  Partnerami przedsięwzięcia byli: PKP Intercity i Bank PKO BP.

     W konkursie uczestniczyło 37 uczniów z 21 szkół podstawowych powiatu mińskiego. Tradycyjnie już podopieczni organizatorów nie brali udziału w rywalizacji. Zmagania znawców mitów greckich rozpoczęły się o godz. 10.00 na hali gimnastycznej.  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kałuszynie pan Marek Pachnik bardzo serdecznie powitał uczestników konkursu, a także ich opiekunów.

     Wszyscy uczniowie zachowali olimpijski spokój i przystąpili do rozwiązania testu składającego się z siedemdziesięciu pytań zamkniętych. W ciągu 45 minut zmierzyli się z zagadnieniami sprawdzającymi znajomość mitologii, a także wywodzących  się z niej związków frazeologicznych. Oczekiwanie na wyniki uświetnił występ szkolnego zespołu „Kasianiecka”, a czas umilił słodki poczęstunek. Rozstrzygnięcie i podsumowanie  konkursu miało miejsce już o godz. 12.30. Było to możliwe dzięki sprawnej pracy kilkuosobowej komisji konkursowej w składzie: Katarzyna Berska, Agnieszka Borucińska, Jolanta Kopczyńska, Monika Marciniak, Grażyna Michalska, Krystyna Osińska, Sylwia Pernach. Na czele zespołu stała pomysłodawczyni konkursu pani Katarzyna Mroczek. Podczas uroczystości wręczenia nagród obecny był reprezentant Urzędu Miejskiego w Kałuszynie -sekretarz pan Arkadiusz Czyżewski. Całe wydarzenie uwieczniła na fotografiach Izabela Borucińska.

     Najlepiej z pytaniami konkursowymi poradziła sobie uczennica Zespołu Szkół w Pustelniku–Karolina Ostrowska, uzyskując 68 punktów.  Drugie miejsce zajęła Julia Dworecka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mińsku Mazowieckim z 65 punktami, zaś na trzecim miejscu uplasowała się Rozalia Lenarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim, która zdobyła 64 punkty.  Zwycięzcy mitologicznych zmagań otrzymali piękne puchary i karty podarunkowe do Salonu Empik o nominale 200zł, 150zł i 100zł. Wszystkim uczestnikom oraz ich nauczycielom wręczono pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, ufundowane przez tegorocznych partnerów. Na zakończenie laureatki konkursu zdmuchnęły świeczki na jubileuszowym torcie i każdy mógł skosztować tego przepysznego specjału.

     Sądząc po zadowolonych minach nauczycieli i uczniów, konkurs spełnił cele organizatorów oraz oczekiwania uczestników. Przybliżył bowiem fascynujący świat mitologii greckiej, a przy okazji dostarczył  wiele radości i satysfakcji. Można zatem przypuszczać, że doczeka się wielu kolejnych edycji w najbliższych latach.

  Pani Monika Marciniak

  Zdjęcia z konkursu można obejrzeć w "Fotogalerii" - część I i część II

 • EKUMENICZNA NOC BIBLIJNA

  19.05.2017

  I Ekumeniczna Noc Biblijna już za nami. Jeszcze na korytarzu szkolnym można usłyszeć: "a pamiętasz jak...", "a najlepsze było to, gdy...", "a przy ognisku...".
  Nasze spotkanie odbyło się w Filialnej Szkole Podstawowej w Chrościcach, na które przybyli uczniowie wyznania rzymsko-katolickiego i mariawickiego. Towarzyszyli nam Bracia diakoni (Paschalis i Hieronim) ze Starokatolickiego Kościoła Mariawitów i ks. Jerzy Skłucki z parafii Kałuszyn. 
  Wśród pląsów, zabaw, tańców i śpiewu z radością oddawaliśmy cześć Panu Bogu bo przecież pochodzimy z Jedenej Rodziny Katolickiej. Ta jedność widoczna była i przy ognisku i podczas procesji ze światłami do przydrożnej kapliczki, a także przy wspólnym posiłku.
  (Pani Ewa Paruzal)

  Zdjęcia z Nocy Biblijnej można obejrzeć w "Fotogalerii".

 • WIELKA RADOŚĆ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAŁUSZYNIE

  18.05.2017

  17 maja 2017r. w Urzędzie Miejskim w Kałuszynie odbył się konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie. Zwycięzcą konkursu został pan Marek Pachnik - dotychczasowy dyrektor szkoły. 
  18 maja wszyscy pracownicy szkoły gratulując panu Pachnikowi zwycięstwa, wręczyli Jemu piękny tort z życzeniami dalszego wspaniałego kierowania naszą szkołą.

   

 • 09.05.2017

  W dniu 9.05.2017r. dzieci z Zerówek zostały zaproszone do Biblioteki Publicznej aby wziąć udział w akcji głośnego czytania pod hasłem  "Czytania nadszedł czas, niech czyta każdy z Was".  W tym roku dzieciom czytali: pani Burmistrz Henryka Sęktas, pan Arkadiusz Czyżewski, Dyrektor Żłobka pani Bożena Raciborska, Dyrektor SP pan Marek Pachnik oraz starsze koleżanki z Gimnazjum. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z udziału w akcji głośnego czytania, zachęceni sami chwycili po książki. 

  Więcej zdjęć  w galerii Obchody Tygodnia Bibliotek - zerówki.

 • Ogród edukacyjny "Odkrywcy przyrody"

  06.05.2017

  W wakacje powstanie przy naszej szkole piękny ogród edukacyjny "Odkrywcy przyrody". Realizacja tego przedsięwzięcia będzie możliwa  dzięki uzyskaniu dofinansowania z WFOŚiGW w Warszawie. Całkowity koszt projektu 66340zł. ,w tym 9154żł z funduszy Gminy Kałuszyn a 57186zł to dotacja z WFOŚiGW. Autorkami projektu są Krystyna Raczyńska vel Wasiluk i Anna Komuda.

 • Warsztaty językowe w Anglii

  W dniach 03.04-08.04 2017r grupa uczniów z naszej szkoły wraz z koleżankami i kolegami między innymi z Gimnazjum w Kałuszynie uczestniczyła w warsztatach językowych w Anglii, prowadzonych metodą NNJA, czyli Niestandardową Nauką Języka Angielskiego. Uczniowie  przebywali pod opieką nauczycieli języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie - p.Magdaleny Kłoszewskiej, p. Eweliny Dudzińskiej i p. Anny Wolskiej. Głównym celem tych warsztatów było doskonalenie komunikacji w języku angielskim w naturalnych i codziennych sytuacjach, a także poznanie szeroko rozumianej kultury brytyjskiej i odwiedzenie najważniejszych zabytków i miejsc w Londynie. Nauczyciele w ramach własnego dokształcania również mieli możliwość wzbogacenia swojego warsztatu pracy oraz podniesienia własnych umiejętności do nauczania języka angielskiego.

  Pieczę nad naszą grupą sprawowała Pani Gabrysia, która pełniła rolę pilota naszej wycieczki i w profesjonalny sposób dbała o nasze dobre samopoczucie i bezpieczeństwo.

  Swoją przygodę z językiem angielskim zaczęliśmy już na pokładzie promu płynącego z Francji do Anglii. Rozmawialiśmy z obsługą promu, zamawialiśmy przekąski w restauracji oraz czytaliśmy ulotki reklamujące atrakcje turystyczne w Wielkiej Brytanii, a w drodze powrotnej mieliśmy możliwość prowadzenia konwersacji z młodzieżą z innych krajów, np. z Francji.

  Naszą bazą noclegową był piękny kurort nadmorski w miejscowości Brighton. Poznaliśmy historię tego miasta oraz zwiedziliśmy Royal Pavilion - królewską rezydencję oraz Sea Life- akwarium morskie, w którym zgromadzone są niespotykane okazy ryb i stworzeń morskich. Czas na relaks mieliśmy na Brighton Pier - miejskim molo, które stanowi centrum rozrywki dla turystów i gdzie mogliśmy się posilić, zakupić drobne pamiątki, odwiedzić arkadowe sale i wesołe miasteczko.

  Kolejne dwa dni spędziliśmy w Londynie. Odwiedziliśmy najważniejsze miejsca w stolicy Wielkiej Brytanii takie jak: Trafalgar Square, Pałac Buckingham, Most Westminsterski, Big Ben, British Parliament, opactwo Abbey. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas wizyta w Muzeum Madame Tusssauds, gdzie widzieliśmy figury woskowe najsłynniejszych postaci z dziedziny filmu, muzyki, sportu, polityki i bajek. Podczas podróży kolejką poznaliśmy najważniejsze wydarzenia z historii Wielkiej Brytanii. Wiele emocji dostarczyła nam również przejażdżka London Eye, podczas której podziwialiśmy przepiękną panoramę Londynu. Naszą wiedzę, między innymi z historii i przyrody pogłębiła wizyta w British Museum oraz Natural History Museum .Oglądaliśmy tam unikatowe zbiory , których nie można spotkać w innych muzeach świata. Swoją znajomość języka angielskiego ćwiczyliśmy m.in.  poprzez czytanie informacji o eksponatach, czytanie oznaczeń o kierunku zwiedzania, czy zadawanie pytań obsłudze muzeum.

  Ostatniego dnia naszej wizyty w Anglii odwiedziliśmy miasteczko Canterbury i najstarszą katedrę anglikańską, która jest jednocześnie siedzibą najwyższych władz kościelnych.

  Przez cały pobyt na warsztatach mieliśmy doskonałe okazje, aby doskonalić posługiwanie się językiem angielskim m.in.  podczas  zakupu pamiątek, zamawiania posiłków, pytania o drogę bądź używania zwrotów grzecznościowych w rozmowach . Miło będziemy wspominać konwersację z bardzo sympatycznym panem policjantem, z którym rozmawialiśmy podczas czekania na lunch. Dowiedzieliśmy się wtedy wiele ciekawych informacji na temat życia codziennego Brytyjczyków.

  Aby nie zapomnieć informacji, które przekazywała nam pani pilot, każdy uczestnik warsztatów otrzymał na początku podróży zeszyt ćwiczeń, który zgodnie z metodą projektów pozwalał na ćwiczenie umiejętności językowych w praktyce oraz zachęcał nas do „ zabawy” z językiem. W zeszycie ćwiczeń znajdowały się pytania, zadania, zagadki i quizy dotyczące odwiedzanych miejsc w Londynie. Zapisywaliśmy w nim także nasze wrażenia, spostrzeżenia po każdym dniu zwiedzania. Na koniec naszych warsztatów nagrodzone zostały osoby, które najsumienniej uzupełniały informacje w zeszycie ćwiczeń. Taką osobą była między innymi nasza koleżanka Ola Mroczek z klasy Vb. Gratulujemy, gdyż Ola bardzo interesuje się językiem angielskim.

  Pobyt w Anglii, choć minął bardzo szybko, dostarczył nam niesamowitych i pozytywnych wrażeń , ale przede wszystkim umożliwił nam kontakt z „ żywym” językiem angielskim . Dodatkowo wyjazd ten nauczył nas między innymi przełamywania barier w mówieniu w języku obcym , samodzielności, zaradności w różnych sytuacjach , współdziałania w grupie, otworzenia się na nowe, nieznane doświadczenia. Zachęcamy  innych do uczestniczenia w takich warsztatach, gdyż była to niezapomniana i wartościowa lekcja języka angielskiego.

  Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć w fotogalerii

  Anna Wolska

strona: