Nawigacja

 • Zielona szkoła 2018

  bnm,

 • 23.06.2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii zielona szkoła2018.

 • 20.06.2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Biegi klas 0 i kl. III.

 • Młodzi strażacy z klasy II

  Dnia 7 czerwca klasa II była z wizytą w Straży Pożarnej.  Pan Damian Chrościcki opowiedział dzieciom o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków. Dzieci miały możliwość zobaczenia nowego wozu strażackiego, obejrzały sprzęt strażacki niezbędny do gaszenia pożaru oraz ratowania życia ludzkiego. Uczniowie mogli w praktyczny sposób zastosować nosze do przenoszenia poszkodowanych ludzi oraz zabawowo gasić pożar. Na koniec zagrały w piłkę nożną po strażacku i posłuchały sygnałów alarmowych z wozów strażackich.
  To był wspaniały dzień, za co serdecznie dziękujemy zawsze niezastąpionemu Panu Damianowi Chrościckiemu. Współpraca z Ochotniczą Strażą Pożarną w Kałuszynie  to stały element w życiu naszej szkoły.

  Agnieszka Broniarek

  Zdjęcia z wizyty - w "Fotogalerii".

 • DZIEŃ DZIECKA W KANCELARII PREMIERA

  03.06.2018

   „Kto Ty jesteś? Polak mały!”

   

  Gry, animacje, spektakle, zawody sportowe, symulatory jazdy 3D, malowanie twarzy, kolorowe fryzury, mini kino, mobilne laboratorium, fotobudki, oraz liczne pokazy i występy– to tylko niektóre atrakcje, które czekały w niedzielne przedpołudnie 3 czerwca podczas pikniku w ogrodach Kancelarii Premiera. Wszystko z okazji Dnia Dziecka, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Kto Ty jesteś? Polak mały! Dzień Dziecka w  100-lecie Niepodległej!”

     Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie już po raz trzeci  wzięli udział we wspólnej zabawie i tego dnia na pewno nie mieli czasu na nudę. Impreza rozpoczęła się o godz. 10.30 i trwała sześć godzin. Każdy uczestnik pikniku mógł odwiedzić dowolny sektor poszczególnych ministerstw, służb oraz państwowych jednostek organizacyjnych i skorzystać z najróżniejszych rozrywek przygotowanych specjalnie dla młodszych i starszych dzieci. Wśród nich pojawiły się m.in. możliwość budowy robotów, zabawy z interaktywnymi eksponatami naukowymi, malowanie gipsowych dinozaurów, pokaz formowania baniek mydlanych, demonstracja pojazdów służbowych, jazda samochodem w symulatorze z użyciem gogli do wirtualnej rzeczywistości czy pokaz filmu zrealizowanego w technologii 360 stopni. Uczestnicy pikniku mogli również wziąć udział w licznych warsztatach m.in. tanecznych, kulinarnych, sportowych, oraz w konkursach np. sprawnościowych, wiedzy z zakresu ruchu drogowego, geografii czy nawet archeologii. Wśród pozostałych atrakcji pojawiły się również m.in.: koło fortuny z nagrodami, zabawy sprawnościowe i logiczne, samodzielne tworzenie pamiątkowych pocztówek. Na głównej scenie ustawionej w samym środku ogrodu odbywały się pokazy  umiejętności robota pirotechnicznego, tresury psa służbowego, sztuki samoobrony oraz polskich tańców ludowych. A dla wygłodniałych i spragnionych czekały stoiska ze smacznymi potrawami, orzeźwiającymi napojami i rozmaitymi słodkościami. Nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, którzy również przy wejściu do ogrodów Kancelarii Premiera mieli punkty sprawdzające z kontrolą pirotechniczną.DZIEŃ DZIECKA W KANCELARII PREMIERA - Obrazek 1

     Przy słonecznej pogodzie i wśród niezliczonej ilości atrakcji czas minął bardzo szybko. Ten wesoły, kolorowy i pełen wrażeń dzień wszyscy na pewno zapamiętają na bardzo długo. Jak to dobrze, że kolejny Dzień Dziecka jest już za niecały rok!

  Autorką artykułu jest pani Monika Marciniak.

  Zdjęcia z pikniku - w "Fotogalerii".

 • XX Mazowiecki Igrzyska Młodzieży Szkolnej

  III miejsce w XX Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej dziewcząt Szkół Podstawowych

  Wiecej informacji + zdjęcia w "Wiadomościach sportowych"

 • SZKOŁA PODSTAWOWA W KAŁUSZYNIE ORGANIZATOREM POWIATOWEGO KONKURSU MITOLOGICZNEGO I MULTIMEDIALNEGO

  24.05.2018

  Jak zwykle o tej porze roku Szkołę Podstawową im. Bolesława Prusa w Kałuszynie przepełnił duch starożytnej Grecji. Wszystko za sprawą  XI Powiatowego Konkursu Wiedzy Mitologicznej „Z mitologią za pan brat”, który miał miejsce w czwartek 24 maja 2018r. Patronat nad tym przedsięwzięciem, podobnie jak w latach ubiegłych, objęli: Kurator Oświaty, Starosta Miński oraz Burmistrz Kałuszyna.

  Zmagania znawców mitów greckich rozpoczęły się o godz. 10.00 na hali gimnastycznej. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kałuszynie pan Marek Pachnik bardzo serdecznie powitał uczestników konkursu, a także ich opiekunów. Życzył nie tylko powodzenia w mitologicznych potyczkach, ale również radości i zadowolenia z udziału w tej rywalizacji. W tym roku do konkursu przystąpiło 31 uczniów z 19 szkół podstawowych powiatu mińskiego. Znawcy mitów mieli 45 minut na rozwiązanie testu składającego się z siedemdziesięciu pytań zamkniętych. Zmierzyli się oni nie tylko z zagadnieniami sprawdzającymi znajomość mitologii, ale również wywodzących się z niej związków frazeologicznych.

  Podsumowanie konkursu odbyło się zgodnie z planem o godz. 12.30. Było to możliwe dzięki sprawnej pracy kilkuosobowej komisji konkursowej w składzie: pani Katarzyna Mroczek, pani Monika Marciniak, pani Krystyna Osińska, pani Jolanta Kopczyńska i pani Agnieszka Borucińska.

  Na konkursowej gali obecni byli również laureaci Powiatowego Konkursu Multimedialnego „Droga do niepodległości”, który został rozstrzygnięty przez organizatorów także w tym dniu. Opiekunem konkursu multimedialnego była pani Izabela Borucińska. Uroczystość wręczenia nagród, dyplomów i podziękowań uświetniła obecność zastępcy burmistrza pani Henryki Sęktas.

  Najlepiej z pytaniami konkursowymi z zakresu mitologii poradził sobie uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim – Mikołaj Jarzyna. Drugie miejsce zajęła Marta Wójcicka ze Szkoły Podstawowej w Mariance, zaś na trzecim miejscu uplasował się Szymon Książek ze Szkoły Podstawowej w Siennicy. Zwycięzcy mitologicznych zmagań otrzymali puchary oraz karty podarunkowe do Empiku o nominale 200zł, 150zł lub 100zł.

  Natomiast w konkursie na prezentację multimedialną bezkonkurencyjne okazały się uczennice ze Szkoły Podstawowej w Jakubowie: Izabela Szelągowska - laureatka I miejsca i Magda Brewczyńska - zdobywczyni II miejsca.   III miejsce zajęli ex aequo: Amelia Kowalczyk uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim oraz Szymon Wieczorek - uczeń Szkoły Podstawowej w Brzózem. Oni również otrzymali puchary i karty do Empiku. Wszystkim laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.

   

  Autorem artykułu jest Pani Monika Marciniak.

  Zdjęcia z konkursu można obejrzeć w "Fotogalerii" - k. mitologiczny i k. multimedialny

 • Święto Rodziny w klasie Vc

  23.05.2018

  23 maja 2018r. uczniowie klasy Vc zaprosili do szkoły swoich najbliższych na Święto Rodziny. Gościliśmy mamy, tatusiów, babcie i młodsze rodzeństwo. Na początek goście obejrzeli przedstawienie pt. "Zwariowana klasa Vc". Później rozpoczęły się zabawy, gry i konkursy. Sześć drużyn  składających się z uczniów i przybyłych gości  zaciekle walczyło o każdy punkt. Konkurencje dotyczyły rodziny. Trzeba było np. ułożyć piosenkę o rodzinie i zaśpiewać ją, rozwiązać krzyżówkę, stworzyć  jak najwięcej słów  z liter R O D Z I N A. Nie zabrakło także kalamburów i piosenki bez słów. Wszyscy bawili się doskonale, humory dopisywały. Zwycięska drużyna otrzymała nagrody, zaś wszyscy uczestnicy "Święta Rodziny w 5c" dostali ciastko z przesłaniem - aforyzmem dotyczącym rodziny.  Dobrze było spotkać się w takim gronie!

  Zdjęcia ze spotkania - w "Fotogalerii".

 • XII Memoriał im. Tomka Chrościckiego w piłce nożnej

  21 maja 2018r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie po raz kolejny odbył się już XII Memoriał Tomka Chrościckiego w piłce nożnej. Tomek - absolwent naszej szkoły zginął ponad 10 lat temu, ratując przed utonięciem młodszego bratanka. 22 sierpnia 2006 roku Tomasz Chrościcki został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP medalem za ofiarność i odwagę. W zawodach upamiętniających tragicznie zmarłego przed laty kolegę rywalizowali uczennice i uczniowie 5 szkół podstawowych z powiatu mińskiego co dało łącznie 10 drużyn. Więcej informacji, zdjęcia w "Wiadomościach Sportowych"

 • VI POWIATOWY KONKURS JEDNEGO WIERSZA

  10 maja odbyły się szkolne eliminacje VI  Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Jednego Wiersza. 
  12 uczestników z klas młodszych ( Anastazja Korbel, Kalina Sołtysiak  kl. II a; Maja Płochocka, Jakub Patocki  kl. III a; Amelia Rutkowska, Krystian Wiechetek kl. III b; Roksana Rucińska, Lena Grzywacz, Ania Grzywacz, Ola Piotrowska, Cezary Ciś, Jakub Wrzosek kl. III c) oraz 12 z klas IV-VII   ( Alan Jakowiuk kl. V a; Maja Kołak, Mikołaj Lewiński, Bartek Lewiński, Krystian Pełka, Julia Zasuwik kl. V b; Kasia Szczęśniak VII a; Wiktor Walędzki, Bartek Drwęcki, Oliwia Smolińska, Kinga Mielczarek , Ala Drabarek kl. IV b)   recytowało wiersz Wisławy Szymborskiej Gawęda o miłości ziemi ojczystej.
   
  Naszą szkołę będą reprezentować: Kalina Sołtysiak i Julia Zasuwik

 • Mistrzostwo w Zawodach Międzypowiatowych!!!

  I miejsce w Zawodach Regionu Siedleckiego w piłce nożnej dziewcząt Szkół Podstawowych

  Wiecej informacji + zdjęcia w "Wiadomościach sportowych"

 • Wyjazd szkolno-katechetyczny w Bieszczady

  W dniach 15-20 IV 2018r. grupa 30 uczniów klas siódmych i szóstych wyjechała w najdzikszy zakąWyjazd szkolno-katechetyczny w Bieszczady - Obrazek 1tek Polski - Bieszczady na wyprawę szkolno-katechetyczną zorganizowaną przez ks. Jerzego Skłuckiego.
  Mieszkaliśmy w osrodku wypoczynkowym "Lesna Polana" w Bystrem k. Baligrodu.
  Każdy dzień rozpoczynał się Mszą Świętą odprawianą w warunkach polowych w szałasie. Potem ten sam szałas zamieniał się w jadalnię, a wieczorem stawał się salą dyskotekową.

  Bieszczadzki wyjazd obfitował w wiele atrakcji: turystycznych, krajoznawczych, przyrodniczych, sportowych i ... nie tylko.
  Uczniowie odbyli 8-kilometrową przejażdżkę drezynami i podróż kolejką bieszczadzką z Majdanu do Balnicy. Podziwiali zaporę w Solnie i ogród biblijny w Myczkowcach. Przeszli jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Bieszczadach - Połoninę Caryńską. W Lesku miała miejsce gra miejska, tam też trzykrotnie spędzaliśmy czas w Parku Wodnym. Nasza aktywność fizyczna to także poranne biegi, mecze piłki nożnej, siatkówka, tenis stołowy. Kilka popołudniowych godzin przeznaczyliśmy na grę w podchody i spóźniony "lany czwartek". Nie zabrakło także nocnego próbnego alarmu. 
  19 kwietnia pamiętaliśmy o 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Obchodziliśmy urodziny i imieniny czwórki uczestników wyjazdu. 
  Jak widać - atrakcji było mnóstwo. Humory i apetyty dopisywały wszystkim. Nie straszne nam były nawet ślady wilków i oczy tego bieszczadzkiego drapieżnika, który obserwował nas zza drzew. 
  Sześć dni minęło momentalnie i trzeba wrócić do realiów szkolnych. Za dwa miesiące wakacje:))

  Zdjęcia w "Fotogalerii" - część I, część II, część III i część IV.

 • 27.04.2018

  Od stycznia 2018 roku członkowie „Koła młodych przyrodników”   realizują projekt „Nie taka chemia straszna jak o niej mówią”. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiego  programu „Edukacja Inspiracja” i finansowany ze środków  Fundacji im. Romana Czarneckiego. W dniu 27 kwietnia  pani prezes fundacji  Emilia Gromadowska i koordynator programu Aleksandra  Saczuk oraz pan fotoreporter  przyjechali, aby zobaczyć jak przebiegają prace w projekcie. Podczas wizyty gości młodzi przyrodnicy podzieleni na grupy prezentowali  różne eksperymenty. Panie przyglądały się pracy uczniów i rozmawiały z nimi.  Przez cały czas spotkania padało mnóstwo pytań ze strony gości na które uczniowie odpowiadali a pan reporter wszystko nagrywał. Pani prezes wybrała 5 osób z którymi pani Ola przeprowadziła wywiad uwieczniony przez pana reportera. Spotkanie trwało ponad 3 godziny i przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Czekamy teraz na film, który ma powstać z naszym udziałem. Już czujemy się wyróżnieni, że spośród 30 szkół z całej Polski właśnie nasze koło zostało wybrane do nakręcenia reportażu na temat  pracy w programie „Edukacja Inspiracja”.

                                                                                                 Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta gości z programu "Edukacja Inspiracja".

 • 18.04.2018

  Dnia 18.04.2018 roku uczniowie i uczennice klasy Ib i IIa pod opieką Doroty Kobeszko, Agnieszki Broniarek i Krystyny Raczyńskiej udali sie z wizytą do Pałacu Prezydenckiego na zaproszenie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania gmachu Pałacu Prezydenckiego, pod czujnym okiem Pani przewodnik, która bardzo ciekawie opowiedziała uczniom o poszczególnych pomieszczeniach pałacu. Następnie dzieci miały okazje do zaszczytnego spotkania z Panią Prezydentową podczas którego zadawały  pytania a Pani Agata Kornhauser-Duda  uśmiechem i życzliwością udzielała odpowiedzi. Dzieci przygotowały też niespodzianki dla Pani Prezydentowej: album z własnoręcznie wykonanymi pracami plastycznymi ukazującymi Kałuszyn oraz najbliższą okolicę, statuetkę przedstawiającą herb Kałuszyna oraz wiersze taty Pani Prezydentowej - poety Juliana Kornhauser z tomiku "Dla Agatki". Wiersze recytowali: Marysia Borucińska i Bartek Abramowski z kl. Ib oraz Anastazja Korbel i Kalina Sołtysiak z klasy IIa. Spotkanie z Pierwszą Damą przebiegło w niezwykłaj atmosferze. Wizyta wywarła na wszystkich ogromne wrażenie i na długo pozostanie w naszej pamięci.                                                                     Agnieszka Broniarek

  Zdjęcia znajdują sie w galerii  Ib i IIa z wizytą w Pałacu Prezydenckim oraz na stronie Pałacu Prezydenckiegohttp://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,388,agata-kornhauser-duda-przyjela-w-palacu-prezydenckim-uczniow-z-kaluszyna.html

   

   

   

 • Walczymy ze szrotówkiem

  Wiosna przyszła szybkim krokiem a wraz z nią zagrożenie dla naszych parkowych drzew. Kontynuujemy akcję ratowania kasztanowców przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Członkowie Koła Młodych Przyrodników przystąpili do walki z pasożytem zakładając na drzewa zakupione przez Urząd Miejski  lepy. Jest to mechaniczna metoda polegająca na otoczeniu pnia drzewa opaska nasączoną feromonem  samicy szrotówka. Lepowanie jest skuteczne jedynie w przypadku pierwszego, wychodzącego z ziemi pokolenia owada. Aby nie doszło do uszkodzenia pni drzew za 2 tygodnie lepy zostaną zdjęte i wówczas założymy pułapki. Zdjęcia Walczymy ze szrotówkiem.

                                                                                   Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

 • Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej Szkół Podstawowych

  Opis zawodów + galeria zdjęć w "Wiadomościach sportowych"

 • Va SZUKA CZEKOLADOWYCH JAJEK

  UCZNIOWIE KLASY VA  PODCZAS ZAJĘĆ Z WYCHOWAWCĄ, KULTYWUJĄC TRADYCJĘ WIELKANOCNĄ, SZUKALI  CZEKOLADOWYCH JAJEK.  DOSKONAŁYM MIEJSCEM DO  ZABAWY OKAZAŁ SIĘ NASZ SZKOLNY OGRÓD. Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Va SZUKA WIELKANOCNYCH JAJEK.

   

strona: