• Wolontariat

        • Opieka nad stroną: Małgorzata Chrościcka

        •  

           

        • WESOŁYCH ŚWIĄT

        • RODACY BOHATEROM - WIELKANOC 2024

        • Podczas dwóch ostatnich tygodni marca w naszej szkole trwała zbiórka artykułów spożywczych i przemysłowych w ramach akcji "Rodacy Bohaterom", której organizatorem jest niezmiennie Stowarzyszenie "Odra Niemen". Z całego serca dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy ofiarowali cząstkę tego co posiadają. Świadomość pamięci nas mieszkających w Polsce, dla Rodaków na dalekich Kresach jest ogromnie ważna i potrzebna. Dobro wraca.

           

           

        • KIERMASZ PALM WIELKANOCNYCH - 18-19 MARCA 2024r.

        • W dniach 18-19 marca 2024 roku mieliśmy okazję pomóc w sprzedaży palm wielkanocnych wykonanych na konkurs, który zorganizowały wychowawczynie klas zerowych oraz nauczyciele religii. Środki ze sprzedaży zostały przeznaczone na zakup artykułów dla naszych Rodaków na Kresach. Serdecznie dziękujemy zarówno pomysłodawcom jak i osobom, które odwiedziły nasze stoisko.

           

           

        • RODACY BOHATEROM - WIELKANOC 2024r.

        • Po raz kolejny zachęcamy mieszkańców gminy i miasta Kałuszyn do udziału w zbiórce produktów żywnościowych w ramach akcji "Rodacy Bohaterom" organizowanej w skali ogólnopolskiej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Celem akcji jest przygotowanie paczek, które przed tegorocznymi świętami wielkanocnymi zostaną przekazane bohaterom w Polsce i na Kresach.   

          Zachęcamy także, aby do przekazywanych produktów dołączyć kartkę świąteczną z życzeniami. KARTKA ŚWIĄTECZNA to najważniejszy element paczki. Niejednokrotnie wolontariusze widzieli w domach odwiedzanych Polaków kartki z poprzednich edycji. Świadomość o tym, że Polacy z ojczyzny pamiętają o rodakach na Kresach jest dla nich niezwykle istotna.

        • EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY - 7 MARCA 2024R.

        • W czwartek 7 marca najmłodsi wolontariusze naszego klubu mieli okazję pomóc w przeprowadzeniu Europejskiego dnia Logopedy. 

          Europejski Dzień Logopedy w krajach Unii Europejskiej jest obchodzony 6 marca od 2004 roku. Jego pomysłodawcą była organizacja CPLOL (Komitet Łącznikowy Terapeutów Mowy/Logopedów), zrzeszająca terapeutów i logopedów językowych z całej Europy. W Polsce święto to obchodzone jest od 2007 roku z inicjatywy Polskiego Związku Logopedów. Celem tego dnia jest rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej konsultacji, informacji i diagnozy logopedycznej osobom z zaburzeniami mowy.

          W naszej szkole specjaliści z zakresu logopedii postanowili „wyjść z gabinetem na korytarz”. W czwartek 7 marca razem z wolontariuszami naszego klubu przygotowali stoiska z grami, zabawami, ćwiczeniami, które na co dzień wykonują ze swoimi podopiecznymi w zaciszu czterech ścian. Rodzice mieli możliwość konsultacji i porad. Europejski Dzień Logopedy to nie tylko święto dla specjalistów, ale także dla społeczeństwa. To moment refleksji nad wartością zdrowej komunikacji i roli, jaką logopedzi odgrywają w życiu wielu osób. Dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi, wiele osób może cieszyć się poprawioną jakością życia, odzyskując pewność siebie w komunikowaniu się z innymi. W dniu 6 marca warto zwrócić uwagę na ich trudną i ważną pracę, doceniając ich wkład w rozwój zdrowej komunikacji w społeczeństwie.

        • FILUTERNY ŚWIĘTY MIKOŁAJ

        • Na początku lutego do naszej szkoły dotarł niezwykły list. Niezwykły, bo po pierwsze z Wilna, a po drugie nie do końca było wiadomo, kto jest jego adresatem. List zwierał prośbę o odnalezienie Adasia, który razem ze swoją rodziną wykonał kartkę bożonarodzeniową z ręcznie napisanymi życzeniami i które razem z paczką w ramach akcji „Rodacy Bohaterom” trafiły do pani Teresy z Wilna. Chwilę to trwało zanim odnalazłam właściciela. Okazał się nim być Adam Gałązka z klasy 3b. Było mi niezmiernie miło przekazać list oraz drobne upominki, a wśród nich autorską książkę brata pani Teresy z dedykacją. Cieszymy się, że dzięki Stowarzyszeniu „Odra-Niemen” Oddział Mińsk Mazowiecki mamy możliwość wsparcia Polaków mieszkających na Kresach.

           

           

        • W DRODZE PO MÓJ PIERWSZY KROK

        • Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i Przyjaciele naszej szkoły. Zapraszamy Was do wsparcia Emilki - małej, walecznej bohaterki mieszkającej w Kałuszynie, która zmaga się z ciężką chorobą. O walce, którą podejmuje każdego dnia opowiada Wam jej mama:
          Emilka, nasza ukochana córeczka, przyszła na świat w 2015 roku, otulona nadzieją i miłością. Jednak już od samego początku jej życie było pełne wyzwań i trudności. Przez pierwsze trzy miesiące musiała przebywać w Instytucie Matki i Dziecka, oddzielona od ciepła i czułej opieki rodziny, która ją kochała zanim jeszcze się pojawiła. To były chwile, które wyciskały łzy z naszych oczu, ale równocześnie budziły determinację i gotowość do walki.
          Emilka pokazała nam swoją niezwykłą siłę już w najwcześniejszych etapach życia, przechodząc przez operację układu pokarmowego, a następnie operację rozszczepu podniebienia. Wierzyliśmy, że najtrudniejsze momenty już za nami, że teraz nasza córeczka będzie mogła cieszyć się życiem tak, jak każde inne dziecko. Niestety, los postawił przed nią kolejne wyzwania.
          W wieku zaledwie trzech lat pojawiła się padaczka, rzucając cień na nasze nadzieje na spokojne, pełne radości dzieciństwo dla Emilki. Pomimo tego, że nie chodzi, nie mówi, a jej wzrok jest poważnie nadszarpnięty wadą, jest niezwykle dzielna. Każdego dnia, podczas intensywnej rehabilitacji i terapii sensorycznej, stawia czoła trudnościom z uśmiechem na twarzy. Spotkania z terapeutami i różnymi lekarzami są dla niej często jak małe wyzwania do podjęcia, które podejmuje z niesamowitą determinacją.
          Wszystko to wiąże się jednak z ogromnymi kosztami terapii więc z miłością i pokorą, zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie. Każdy gest dobroci, każda ofiara serca, sprawi, że Emilka będzie miała szansę na lepsze jutro, pełne radości i uśmiechów.

          Z całego serca dziękujemy za Waszą dobroć, która jest dla nas jak promień światła!

          Rodzice Emilki

          🩷Licytacje https://www.facebook.com/groups/370774845665347/?ref=share
          🩷Jeśli masz ochotę, możesz wesprzeć subkonto Emilki w Fundacji:
          NUMER KRS 0000387207
          CEL SZCZEGÓŁOWY:
          3011 EMILIA WĄSOWSKA
          🩷MOŻESZ POMÓC TAKŻE:
          WPŁACAJĄC DAROWIZNĘ
          Tytułem: 3011 Emilia Wąsowska
          Bank Millennium
          85 1160 2202 0000 0001 9214 1142
          Pieniądze w 100% przeznaczane są na terapie wspomagające rozwój Emilki, turnusy rehabilitacyjne oraz sprzęt. 

           

        • BEZPIECZNYCH FERII

        • Wyniki konkursu "Nie każdy bohater nosi pelerynę"

        • Wyniki konkursu plastycznego "Nie każdy bohater nosi pelerynę" 🦹‍♂️🦹‍♀️🦹

          Jury w składzie: Hanna Kaczorek, Anna Skoniecka i Milena Szaniawska wyłoniły zwycięzców.

          A oto oni: 

          🥇I miejsce Weronika Gołębiewska klasa IVb

          🥈II miejsce Rozalia Abramowska klasa Vb

          🥉III miejsce Maria Kurowska VIc

           

          Wyróżnienia:

          Magdalena Abramowska Vc

          Mikołaj Prekurat Ia

          Igor Stryczyński IIIa

          🦹‍♂️🦹‍♀️🦹Gratulujemy!🦹‍♂️🦹‍♀️🦹

        • Podsumowanie zbiórki dla Małgorzaty Nowak

        • II Charytatywny Bal Karnawałowy dla dzieci "Dla Małgosi Nowak - naszej absolwentki"

        • Jeszcze nie tak dawno moja żona Małgosia była aktywną, zdrową i szczęśliwą kobietą. Bardzo zaangażowana w sprawy rodzinne, pracę zawodową, studia doktoranckie i naukę języków obcych, które sprawiały jej wiele radości. Wiedliśmy spokojne życie, nie spodziewając się, że za chwilę spadnie na nas tragedia, która przekreśli dosłownie wszystko...

          Wszystko wydarzyło się w Święto Trzech Króli. Tego dnia spędzając czas z bliskimi, Małgosia nagle źle się poczuła. Na tyle niedobrze, że zdecydowała się jechać na świąteczną pomoc doraźną. Po podaniu leków odesłano ją jednak do domu. Nikt wtedy jeszcze nie wiedział, nikt nie mógł przewidzieć, jak tragiczna w skutkach okaże się nadchodząca noc…

          Małgosia po powrocie do domu nadal była osłabiona, ale przecież ostatnio dużo pracowała, więc zrzuciliśmy to na karb przemęczenia. W nocy starałem się być blisko niej. Chwila, w której odkryłem, że tracę kontakt z moją żoną, z moją Małgosią, była najgorszym doświadczeniem w dotychczasowym życiu. Reszta działa się błyskawicznie. Telefon na pogotowie. Moje błagania o natychmiastową pomoc. Przyjazd karetki. I ten straszny widok, kiedy patrzyłem na moją żonę, która była ze mną tylko ciałem, jakby odeszła... To było dla mnie jak najczarniejszy scenariusz, jaki mogło napisać mi życie.

          O Małgosię walczono w szpitalu, a ja z racji pandemii musiałem zostać na zewnątrz. Ten strach, poczucie bezradności i niewiedza co się dzieje, były dla mnie dodatkowym powodem cierpienia. Walczyłem sam ze sobą, ze swoimi myślami. Chciałem wierzyć, że to tylko pomyłka, że podadzą Małgosi magiczne lekarstwo i zaraz stanie w drzwiach radosna jak zawsze. Jakże płonne to były nadzieje. W końcu, po szeregu badań i naprawdę wielu godzinach niepewności, postawiono diagnozę. Moja ukochana żona, matka naszych cudownych córek doznała udaru niedokrwiennego pnia mózgu. 

           

          Szok, niedowierzanie i walka, tak można opisać kolejne dwa miesiące po usłyszeniu diagnozy. Małgosia leżała wówczas w szpitalu nieprzytomna, podtrzymywana przy życiu. Kiedy odzyskała świadomość, dowiedziała się, że cierpi na czterokończynowy niedowład i afazję. Zdała sobie sprawę, że słyszy, ale nie potrafi mówić. Rozumie, co się do niej mówi, ale ciało ogranicza ją jedynie do gestu kciukiem lewej ręki czy obrotu głową. I tak jest do dziś! Nagle z osoby pełnej życia, roześmianej, aktywnej i mówiącej biegle po hiszpańsku i angielsku jej świat ogranicza się do szpitalnej sali i gestów: oczami, głową lub palcami lewej dłoni…

          Chociaż czasami jest smutna i zmęczona, jej siła i upór są niesamowite. Z ogromną dumą patrzymy, jak z determinacją walczy z ciężką chorobą. Wierzymy, że jest w stanie ją pokonać. Aby tak się stało, potrzebuje dalszej intensywnej rehabilitacji. Mamy ogromną nadzieję, że dzięki niej odzyska dawne życie.

          Małgosia przebywa aktualnie w placówce Orgin w Otwocku, gdzie nadal poddawana jest bardzo intensywnej rehabilitacji. Walczy o powrót do sprawności m.in. pod czujnym okiem neurologopedów i neuropsychologów, a wspólna ciężka praca przynosi już efekty. Wiadomo, że przed Gosią jeszcze bardzo daleka droga. Dalsze wsparcie i pomoc w sfinansowaniu rehabilitacji Małgosi jest niezbędna, by miała szansę odzyskać utraconą sprawność.

          Dzięki rehabilitacji stan Małgosi uległ poprawie.

          Przede wszystkim poprawiło się jej samopoczucie — dużo się uśmiecha, jest pogodna i jest z nią kontakt. Chce współpracować z rehabilitantami i dzielnie walczy o dalsze efekty.

          Żona zaczęła też pisać! Jest to zasługą Pani Małgosi- neuropsychologa. Dzięki temu mamy z nią lepszy kontakt. Obecnie jest u niej stosowana mikropolaryzacja i  można po tym zabiegu zauważyć zmiany.

          Nadal jednak potrzebna jest intensywna rehabilitacja, Funkcje ruchowe idą bowiem trochę gorzej. Można zaobserwować delikatne ruchy nogami, szczególnie lewą oraz lewą ręką.

          Przed nią jeszcze wiele godzin intensywnych ćwiczeń, dlatego bardzo proszę o dalszą pomoc dla mojej żony.

          To dzięki Wam dzieją się cuda, nie zostawiajcie nas! 

           

           

        • SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2024

        • Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

        •  

           

           

           

        • PRAWDZIWĄ SIŁĄ CZŁOWIEKA JEST JEGO WRAŻLIWOŚĆ!

        • Właśnie taką ogromną siłę wrażliwości pokazały nam nasze wolontariuszki: Marysia Borucińska, Maja Pełka oraz Jaśmina Dziedzic. Te trzy dziewczyny spędziły dobrych kilka grudniowych wieczorów na pieczeniu pierników, ozdabianiu ich, malowaniu figurek gipsowych oraz robieniu stroików. Wszystkie te działania były czynione, by wesprzeć Kiermasze Świąteczne zorganizowanie 17 grudnia w Wodyniach i Garwolinie dla dobrze znanej już nam Michalinki Mularczyk, która cierpi na porażenie mózgowe. Więcej o historii i walce Michasi można przeczytać na Michalinka Mularczyk - zbiórka charytatywna | Siepomaga.pl oraz na profilu FB WALCZ z Misią o każdy krok | Facebook.

          Dziewczyny jesteście pięknem i nadzieją tego świata.

          Oby więcej ludzi miało taką wrażliwość jak Wy!

           

        • LOTERIA ŚWIĄTECZNA - 15 GRUDNIA 2023r.

        • W piatek, 15 grudnia mielimy okazję pomóc przy przeprowadzeniu "Loterii Świątecznej" zorganizowanej przez wychowawców oddziałów zerowych, panią Milenę Szaniawską, Annę Skoniecką oraz Hannę Kaczorek. Losy rozeszły się w mgnieniu oka. Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli małą cegiełkę do tego dzieła, którego owoce będziemy mogli poczuć i zobaczyć już 12 stycznia 2024 roku na II Charytatywnym Balu Karnawałowym "Dla Małgosi Nowak - naszej absolwentki", na który serdecznie zapraszamy.

        • Jesteśmy dla dzieci - udział przedstawicieli SKW "Serce Serc" w telewizji Polsat news.

        • Akcja "Rodacy Bohaterom" - 1-10 grudnia 2023r.

        • Kochani! Jest nam niezmiernie miło, że tak czynnie włączyliście się do akcji organizowanej przez Stowarzyszenie "Odra-Niemen". Wasze zaangażowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Łącznie zebraliśmy około 856 kg żywności oraz artykułów chemicznych. Jesteście wielcy! Dziękujemy!

        • Mikołajkowy Blok Reklamowy 2023r.

        • II Charytatywny Bal Karnawałowy dla Dzieci - "Dla Małgosi Nowak - naszej absolwentki"

        • "Nie każdy bohater nosi pelerynę - 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza"- konkurs plastyczny

        • "Gdyby człowiek każdego dnia rzucał kwiatek na drogę swojego bliźniego, ulice ziemi wypełniłyby się radością".

        •  

          Cieszy nas ogromnie, że nasi wolontariusze nie ograniczają się tylko do działalności organizowanej na terenie naszej placówki, ale działają również poza szkołą. Takim naszym serduszkiem jest Magdalena Tylutki z klasy drugiej. Na początku października zaangażowała się razem ze swoją siostrą i mamą w pomoc przy organizacji 5. BIEGU Z RADOŚCIĄ i rozdawała pakiety startowe dla uczestników. Łącznie udział w biegu wzięło 2500 osób. Celem wspomnianego wydarzenia była popularyzacja zdrowego trybu życia i pomaganie potrzebującym. Honorowy patronat BIEGU Z RADOŚCIĄ objął Burmistrz Dzielnicy Wawer, a patronami medialnymi byli: Telewizja Polsat, Polsat News, Radio Eska i Radio Eska Rock. Pozwolę sobie wspomnieć również, że nasza absolwentka Zuzanna Tylutki również nie poprzestała na działalności w naszej placówce. Jako uczennica szkoły ponadpodstawowej czynnie działa również w szeregach wolontariackich pomagając potrzebującym. Jest nam niezmiernie miło, że zaszczepione przez nas ziarenko niesienia pomocy kiełkuje wszędzie tam, gdzie są nasze Serduszka.

        • AKCJA RODACY BOHATEROM

        •                                                        Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Przyjaciele naszej szkoły.

          Wzorem lat ubiegłych serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w zbiórce artykułów spożywczych oraz chemii gospodarczej dla Polaków z Kresów Wschodnich. Tegoroczna edycja zbiórki Rodacy Bohaterom w naszej szkole rozpocznie się od 1 grudnia i potrwa do 10 grudnia 2023r. Zgromadzone dary przekazujemy wychowawcom, którzy otrzymają na nie specjalne pudełka. Każda klasa robi jedną paczkę dla Rodaka. Co się w niej znajdzie zależy tylko od Was. Zachęcam do wsparcia wspaniałego dzieła, które zapoczątkowało Stowarzyszenie Odra Niemen. Miło będzie jeśli w pudełku znajdzie się również karta świąteczna z życzeniami od klasy. Pamiętajmy, że to co zaszczepimy w naszych dzieciach i w nas samych wróci do nas. Uczmy empatii, współczucia oraz wrażliwości i pamięci o tych, którzy walczyli o naszą wolność.

          "Dziękujemy Wam, że o nas pamiętacie i nie zapominacie. Dzięki Wam czujemy, że Polska o nas pamięta i nigdy nie zapomni. Bóg zapłać dla wszystkich, którzy angażują się w tę przepiękną akcję".

          Pani Jadwiga z Kiejdan

          "Dziękujemy Wam za Waszą pomoc, wsparcie oraz pamięć. Bez Was nie mielibyśmy takiego bezpieczeństwa i dumy, że jesteśmy Polakami."

          Pani Irena z Wileńszczyzny

          "Jesteście, naszymi Aniołami Stróżami! Dziękujemy, że o nas pamiętacie"!

          Polacy z Solecznik


          Zapraszamy Was również do obejrzenia wzruszającego filmu dokumentującego ostatnie transporty darów na Kresy Wschodnie https://liblink.pl/JvMQCS6rGa

        • „Rodzice mogą jedynie dawać dobre rady lub wskazać właściwą ścieżkę, ale ostateczny kształt charakteru człowieka leży w jego własnych rękach”

        • Słowa Anne Frank jak najbardziej pasują do bohaterki naszego artykułu. Natalka (jak mówi mama) to prawdziwy diabeł w skórze aniołka. Ale dla nas, społeczności szkolnej jest prawdziwym przykładem dobra, które ukryte jest w każdym dziecku. To kolejny dowód na to, że „Taki mały, taki duży może dobrym być”, ale także na to, że nie ważne, ile masz lat, możesz odmienić czyjeś życie, możesz sprawić, że na czyjejś twarzy pojawi się uśmiech. Natalka jako jeszcze małe dziecko postanowiła ściąć włosy i oddać fundacji Rak'nRoll, która pomaga osobom chorym na raka. Było to dla niej czymś oczywistym.

          Kim Jest Natalka Piwowar? Natalka to bardzo wrażliwa dziewczynka, która swoje uczucia eksponuje całą sobą. Kiedy tuli to z miłością i szczerością. Jest wytrwała i ambitna, zawsze chętna do pomocy. To dla pokonania 100 km nauczyła się jazdy na rowerze. Kocha zwierzęta i dba o nie. Zawsze stara się pomóc, jeśli tylko potrafi. Lubi wodę, jazdę konną, karate i jazdę rowerem. Dobrze czuje się wśród rówieśników. Jest rozsądną i mądrą dziewczynką, której uśmiech rozjaśnia najbardziej pochmurny dzień. Życzeniem mamy jest, aby nigdy się nie zmieniła. My dołączamy się do tego pragnienia, wierząc jednocześnie, że zrobi jeszcze wiele dobrych rzeczy, aby na świecie było lepiej.

        • ILE WAŻY ŚWIĘTY MIKOŁAJ?

        • Kochani Uczniowie, Szanowni Rodzice, Przyjaciele naszej szkoły !

          W tym roku  nasza szkoła włącza się do konkursu: ,,Ile waży święty Mikołaj?”

          Zapraszamy wszystkich do udziału w IX edycji ogólnopolskiego charytatywnego konkursu ,,Ile waży święty Mikołaj?”, organizowanego przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo.

          Konkurs polega na zebraniu przez placówkę bilonu o  jak największej wadze lub wartości w czasie trwania konkursu. W akcji biorą udział placówki oświatowe  z całej Polski.

          Celem akcji jest pomoc dzieciom i młodzieży, wychowankom Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Zebrane środki pomagają utrzymać działalność placówek opiekuńczo – wychowawczych, prowadzonych przez fundację, która skupia się na  pomocy dzieciom i młodzieży z trudnych środowisk, przygotowując ich do właściwego wejścia   w dorosłe życie.

          Konkurs ma przede wszystkim walory edukacyjne, pomoc słabszym, potrzebującym, rozwija empatię, uczy angażowania się  w działalność charytatywną  i społeczną.

          Zbiórka w naszej szkole trwać będzie od 08.11.2023 r.  – 08.01.2024 r.

          Serdecznie zapraszamy Uczniów, Rodziców i Nauczycieli oraz sympatyków naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie. Pieniądze zbierane będą w każdej klasie w formie ustalonej przez wychowawcę i uczniów (bezpośrednio wpłacane nauczycielowi, gromadzone w przygotowanym pojemniku w klasie, itp.). Pod koniec akcji w styczniu bardzo proszę o podanie ogólnej kwoty zebranej przez każdą klasę. Dodatkowo przy szatni klas młodszych będzie stało szklane naczynie, do którego też będzie można wrzucać pieniądze.

                                                         Katarzyna Pawlikowska  - koordynator konkursu

        • Podsumowanie akcji "Puszka dla Głodnego Brzuszka"

        • Akcja ""Puszka dla Głodnego Brzuszka" dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim, którzy dorzucili małą cegielkę, aby naszym czworonogom żyło się troszkę lepiej. W poniedziałek 6 listopada 2023r. cała zgromadzona karma trafiła do "azylu" w naszej gminie, który stworzyli dla porzuconych zwierzat pracownicy ZGK.

          Łącznie zebraliśmy:

          120 kg suchej karmy

          87 małych puszek

          37 dużych puszek

          25 saszetek z mokrą karmą

          5 gryzaków

          Dziękujemy uczniom, rodzicom oraz wychowawcom za pomoc.

          Dzięki Wam możemy być spokojni, że brzuszki czworonogów przebywających na terenie ZGK będą zawsze pełne.

        • PUSZKA DLA GŁODNEGO BRZUSZKA

        •  

           

          Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice, Sympatycy naszej szkoły! 

          Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Powołane w jego ramach święta i inicjatywy mają za zadanie zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta i zaangażować jak najwięcej osób w działania na rzecz poprawy jakości ich życia. Współcześnie coraz więcej mówi się o prawach zwierząt, a społeczna wrażliwość i odpowiedzialność względem nich się zwiększa. Widać to po rosnącym zaangażowaniu w ochronę praw zwierząt, ilości niosących pomoc instytucji, stowarzyszeń, fundacji czy nawet inicjatyw sąsiedzkich. Nagłaśniane i potępiane są różnego typu przypadki znęcania się nad zwierzętami. Nadal jednak nie brakuje ludzi, którym los zwierząt jest obojętny i tych, którzy z premedytacją je krzywdzą. Zwierzę nie jest przedmiotem. Jest żywą istotą, która tak samo jak człowiek odczuwa ból, strach, głód czy chłód. Sposobów na wspieranie zwierząt jest mnóstwo. Wszystko zależy od indywidualnych chęci i możliwości. Najważniejsze jest po prostu nie być obojętnym.  

          Jak możemy pomóc? 

          Szkolny Klub Wolontariatu “Serce Serc” razem z Samorządem Uczniowskim organizuje na terenie naszej szkoły zbiórkę karmy.

          Zbiórka będzie trwała w dniach 2-31 października 2023r. 

          Miejscem zbiórki jest dolny korytarz przy wejściu od strony przedszkola. 

          Zebrane dary zostaną przeznaczone na pomoc porzuconym zwierzętom znajdującym się na terenie naszej gminy. 

          Przez cały rok można także przynosić zużyte tusze i wrzucać je do specjalnych kartonów oznaczonych akcją “Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki” znajdujących się na korytarzach szkolnych. 

        • 84 ROCZNICA WALK WRZEŚNIOWYCH POD KAŁUSZYNEM

        • 12  września 2023 roku odbyły się uroczystości związane z 84 rocznicą jednej z najkrwawszych bitew kampanii wrześniowej pod Kałuszynem. Uroczystość rozpoczęła się na Placu Kilińskiego w Kałuszynie, gdzie został złożony meldunek  ppłk Ryszardowi Gorczycy który reprezentował Dowódcę Garnizonu Mińsk Mazowiecki. Następnie uczestnicy w asyście Kompanii Honorowej 23 BLT i Orkiestry Wojskowej przeszli na cmentarz parafialny, gdzie została odprawiona Msza Święta Polowa, po której wysłuchano okolicznościowych przemówień oraz apelu poległych. Uroczystości zakończyła ceremonia złożenia wieńców, kwiatów i wiązanek. Również członkowie naszego klubu mieli zaszczyt złożyć kwiaty na grobie Dzieci z Zamojszczyzny, które pozostały na ziemi kałuszyńskiej na zawsze.

              
           

        • SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW 2

        •  

        • WALCZ Z MISIĄ O KAŻDY KROK

        • ROK SZKOLNY 2023/2024

        • WAKACJE 2023

        • WIOSNA NA OKRĄGŁO

        • Zapraszamy chętnych do udziału w wirtualnej akcji charytatywnej

          „WIOSNA NA OKRĄGŁO”
          👮 aby wziąć udział należy:

          od 15 MAJA do 15 CZERWCA 2023 r.

          przejechać dowolny dystans przez 

          minimum 25 minut 

          i udokumentować go, rejestrując się wcześniej na zapisyonline.pl 

          👉https://t.ly/qHWJ

          Akcja, której organizatorem jest Wydział Prezydialny Gabinetu KGP i  Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, ma charakter charytatywny. Jej celem jest propagowanie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, integracja, realizacja pasji a także wsparcie podpopiecznych Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach - opłaty startowe wnoszone są w formie darowizny na rzecz Fundacji.

          Zapisy odbywają się online pod adresem zapisyonline.pl.

          Każdy uczestnik zobowiązany jest do przejechania dowolnego dystansu w czasie minimum 25 minut (rower, rolki, hulajnoga, deskorolka inne pojazdy „na kółkach” napędzane siłą mięśni) w dozwolonym dla rodzaju aktywności i bezpiecznym miejscu.

          Każdy z uczestników zobowiązany jest również do udokumentowania swojej aktywności poprzez wysłanie zdjęcia lub print screen z aplikacji lub smartwatcha (dystans, czas przejazdu i data) w terminie od 15 maja do 15 czerwca 2023 r. na adres: wyniki@zapisyonline.pl.

          Akcja jest skierowana do wszystkich osób, które ukończyły 18 rok życia.

           

          A oto "Wiosna na okrągło" w naszym wydaniu. Dziękujemy za wsparcie!

           

           

        • II Mazowiecka Gala "Rodacy Bohaterom"

        • 6 czerwca 2023 roku delegacja naszej szkoły wzięła udział w II Mazowieckiej Gali „Rodacy Bohaterom”, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mińsk Mazowiecki. Gośćmi honorowymi byli kombatanci, powstańcy warszawscy oraz delegacje służb mundurowych, wojska, organizacji pozarządowych, szkół i samorządu. Podczas gali podsumowano akcję prowadzoną w latach 2022-2023, która już corocznie polega na wspieraniu weteranów walk o niepodległość oraz polskich rodzin mieszkających na Kresach Wschodnich.

          Za udzielone wsparcie przy realizacji inicjatyw na rzecz środowisk kombatanckich wyróżnienie dla naszej szkoły odebrały wolontariuszki klubu: Weronika Gołębiewska, Justyna Witon oraz Roksana Rucińska. Oprócz naszej szkoły wyróżnienie otrzymał również burmistrz Arkadiusz Czyżewski, Miasto Kałuszyn, Biblioteka Publiczna w Kałuszynie oraz Straż Pożarna w Kałuszynie.

          Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz mieszkańcom miasta i gminy Kałuszyn za pomoc. Bez Was nasze działania nie byłoby możliwe.

        • DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - 5 MAJA

          • 232 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • Konstytucja 3 Maja 1791 r. została uchwalona przez Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim. Była to najważniejsza reforma tego Sejmu. Autorami konstytucji był król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja była Ustawą Rządową – regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej.

            3 maja 2023r. grupa wolontariuszy naszego klubu czynnie włączyła się w obchody rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Nasze Serduszka zasiliły szeregi pocztów sztandarowych, grały w Orkiestrze im. Jana Pawła II, należą do Bielanek, zespołu Kasianiecka oraz Flecików.

             

             

             

        • ŚWIĘTO FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ - 2 MAJA

        •  

           

        • 80 -TA ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

        • 🌼80 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło powstanie w getcie warszawskim.🌼Akcja Żonkile przywraca pamięć o tych wydarzeniach. W tym roku dedykujemy ją cywilom – ok. 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali oni nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy. Ich cywilny opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku. W 2023 roku akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".🌼

          #ŁączyNasPamięć

           

           

        • Wesołego Alleluja

        •  

           

          🐣Z okazji Świąt

          Wielkanocnych życzymy Wam

          miłości, 🐥która jest

          ważniejsza od wszelkich dóbr,

          🐥zdrowia, które pozwala

          przetrwać najgorsze. Pracy, 🐥

          która pomaga żyć.

          Uśmiechów bliskich

          i nieznajomych, 🐥które

          pozwalają lżej oddychać

          i szczęścia, które

          niejednokrotnie ocala nam

          życie.🐣

           

           

           

           

          • #smachallengedlakingi

          • Kilogram nie jest jednostką czasu, jest jednostką wagi. A w tym przypadku mówimy o kilogramach na wagę życia. Rodzice sześciomiesięcznej Kingi z Olsztyna w kilogramach odliczają czas, jaki mają na zebranie pieniędzy na ratującą życie terapię przeciwko SMA. Potrzebują 9 milionów złotych. Kinga ma 19 miesięcy - waży 11 kilogramów. Choruje na SMA - rdzeniowy zanik mięśni. Do uzyskania wagi 13 kilogramów ma czas na przyjęcie leku, który zatrzyma chorobę. Kosztuje on 9 milionów złotych. Kinga je, rośnie ... a jej bliscy szukają każdej możliwości, żeby zebrać brakującą kwotę. Zaangażowali już ponad 200 jednostek ochotniczych straży pożarnych . Mają na portalu społecznościowym swoją grupę „Strażacy dla Kingi”. Wszystko po to, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o akcji. Osiedlowe samochody oklejone są informacjami o zbiórce, dzieci z pobliskiego przedszkola przygotowują specjalne serduszka i rozdają je znajomym. W całym domu rodziców Kingi piętrzą się rzeczy wystawiane na licytacje. Bliscy Kingi pieką ciasta na kiermasze, robią przetwory, kąpią się z morsami, ale to wciąż za mało. Większość tych działań spoczywa na mamie Kingi i bratowej. Tata dziewczynki jest żołnierzem - co chwilą oddelegowany jest w inne miejsce. Od kiedy warta 9 milionów złotych terapia pojawiła się na świecie, około 30 rodzin w Polsce zbierało pieniądze, by dać szanse swoim dzieciom. Wszystkim się udało. Rodzina małej Kingi ma nadzieję, że im też się uda.

            I tak informacja o zbiórce dotarła do nas. Zostaliśmy nominowani przez Koło Gospodyń Wiejskich i Miejskich "Mamy Mocne" do #smachallengedlakingi. Zadanie wykonaliśmy i na konto Kingi wpłynęły kolejne złotówki. Trzymamy mocno kciuki. 

            link do zbiórki https://www.siepomaga.pl/kinga
             

        • Z POŁOWĄ SERDUSZKA PRZEZ ŚWIAT

        • https://www.siepomaga.pl/wiktorek-zawadzki

          Kilka dni przed Świętami Wielkanocnymi trafili do naszej szkoły bliscy Wiktorka Zawadzkiego prosząc o pomoc. Chłopiec urodził się z wadą określaną HLHS (hipoplastic left heart syndrome). Po ludzku i w najprostszych słowach jest to Zespół niedorozwoju lewego serca. Wiktorek żyje z połową serduszka. Pierwszy rok swojego życia spędził na kardiologii. Nie znał innych ścian, za kołyskę do snu służyło mu pikanie maszyn. Walczył z sepsą, infekcjami... Walczył o życie. Trzeci zabieg cewnikowania zmienił bieg historii o 180 stopni. Po tym zabiegu Wiktorek był w stanie krytycznym, pod respiratorem. Spędził 4 długie miesiące na OIOM-ie. Jego serduszko stoczyło bitwę, której konsekwencje odczuwa do dziś: ciężki oddech, ból, sinica centralna, opuchnięcia spowodowane słabym krążeniem, zatrzymanie wody w organiźmie, przyjmowanie dużych dawek leków, nadciśnienie płucne.

          Od niedawna jesteśmy w domu, z wyrokiem skazującym... 

          - Jednego dnia jestem pełna optymizmu i nadziei, wiary, że się uda. Kolejnego siedzę i płaczę. Czuję bezsilność, że jako mama nie mogę pomóc Wiktorkowi wyjść z tej czarnej otchłani. Wyrwać go ze szponów choroby. Dałabym mu nawet swoje serce, by tylko mógł żyć i cieszyć się z bycia dzieckiem. Gdy śpi, krzyczę w poduszkę z rozpaczy. Gdy się budzi, przyklejam do twarzy uśmiech i łapiemy wspólne chwile. Ile ich będzie? Nie wiem. - pisze mama Wiktorka.

          Jedynym ratunkiem jest operacja w Stanford w USA. Pierwsza operacja zaplanowana jest na lipiec, a wyceniona na ponad 10 mln zł wraz z kosztem transportu medycznego. Będzie polegała na rekonstrukcji łuku aorty. Druga zaplanowana operacja, to operacja Fontana, której koszt to 5 milionów złotych. Dzięki tym dwóm operacjom Wiktor ma szansę żyć.

          - Musimy zrobić wszystko, by nie stracił szansy, jaką otrzymał. Wiktor znaczy zwycięstwo. Dzięki Wam zwyciężymy tę nierówną walkę! Mocno w to wierzymy... Błagam Was o pomoc dla naszego dziecka! Bez Was nie mamy szans... 

          link do zbiórki https://www.siepomaga.pl/wiktorek-zawadzki

           

           

           

        • WARSZTATY KULINARNE Z KLUBEM SENIORA

        • Wolontariusze naszego klubu w dniu 31 marca zostali zaproszeni do Klubu Seniora w Kałuszynie na warsztaty kulinarne, podczas których pomogli w przygotowaniu rogalików dla osób chorych i samotnych mieszkających na terenie naszego miasta i gminy. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia i pomocy.

          "Moja babcia zawsze mówiła, że ludziom trzeba pomagać, bo jak sami będziemy potrzebowali pomocy, to ona do nas zawsze przypłynie..."

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu




        • ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA 

        • Kochani! Zwracamy się do Was z propozycją włączenia się w obchody Światowego Dnia Osób Zespołem Downa. Dzień 21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale również dzień, w którym słowa szacunek, tolerancja i zrozumienie nabiera głębszego znaczenia. Zapraszamy Was i Wasze dzieciaki do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek nie do pary (zdjęcia wysłane na m.chroscicka@spkaluszyn.edu.pl są mile widziane).

          Jednak to nie wszystko. Przesyłamy Wam szablon skarpety (do pobrania szablon_skarpety.pdf. Rozdajcie je swoim dzieciom, by je ozdobili. Mogą to być skarpety z postaciami z bajek, we wzory matematyczne, chemiczne, ze słówkami w obcym języku, a może z pięciolinią na której zapisana jest melodia. Wszystko zależy tylko od wyobraźni Waszych dzieci. Ozdobione skarpety przynieście do szkoły do wtorku 21 marca do godziny 12:00, a my powiesimy je na długim sznurku, by w ten sposób wyrazić swoją solidarność z osobami z Zespołem Downa.

           

        • RODACY BOHATEROM  13-24 MARCA 2023R.

        •   

           

        • WALENTYNKI 2023



        • PODARUJ 1,5% PODATKU

        •  

               

        • BEZPIECZNYCH FERII


        • CHARYTATYWNY BAL KARNAWAŁOWY 

        • Podczas Charytatywnego Balu Karnawałowego "Pomóż mi usłyszeć świat" zebraliśmy

          8 408,83 zł

          Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, ich rodzicom, opiekunom, wychowawcom, przyjaciołom, całej społeczności szkolnej oraz gościom, którzy przybyli na to wydarzenie by pomóc, wspomóc a przy okazji świetnie się bawić. Oby dobro, które okazaliście wróciło do Was z podwojoną siłą.

           

           

           

           

        • Przygotowania do balu "Pomóż mi usłyszeć świat"

        •    

           

          Jeszcze atmosfera i przeżycia związane z WOŚP nie opadły, a nasz klub szykuje się do kolejnego wielkiego wydarzenia. Za kilka dni odbędzie się Pierwszy Charytatywny Bal dla Dzieci "Pomóż mi usłyszeć świat". Przez kilka kolejnych dni wolontariusze w strojach karnawałowych będą przypominać naszej społeczności szkolnej o tym wydarzeniu. A tu kilka fotek z ostatnich dni.

           

              

           

        • 31 Finał WOŚP - cukierenka "SIElskie MArzenie"

        •  

            

           

          W piątek 27 stycznia 2023 r. grupa wolontariuszy naszego klubu czynnie włączyła się w obchody 31 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole organizując bufet SIElskie MArzenie. Nie zabrakło na nim wspaniałych wypieków rodziców jak i porcji witamin. Niezmiernie miło było nam gościć najmłodsze dzieci z przedszkola w Kałuszynie, które odwiedziły naszą cukierenkę razem ze swoimi wychowawczyniami. Jak mówi pani dyrektor przedszkola Renata Roguska - Niech dzieci uczą się pomagać. - Tak, takiej postawy życzę każdemu z WAS. A dla kogo to całe zamieszanie w tym roku? Jak się okazuje dla wszystkich. Tegoroczna edycja WOŚP, po raz pierwszy w historii, jest przeznaczona na zakup specjalistycznego sprzętu nie tylko dla najmłodszych, ale również dla dorosłych.

          Jurku Owsiaku graj do końca świata i jeden dzień dłużej. A my z Tobą!

                

           

        • CHARYTATYWNY BAL KARNAWAŁOWY "Pomóż mi usłyszeć świat"

        •  

        • SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU

        •  

           

        • REKLAMA DZIECIOM

        • #ReklamaDzieciom #BądźmyRazem Telewizja Polska po raz 30. zorganizowała akcję charytatywną „Reklama Dzieciom”. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia w TVP1, po głównym wydaniu „Wiadomości”, został wyemitowany specjalny blok reklamowy, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym dzieciom.

          Przed telewizorami nie zabrakło również wolontariuszy naszego klubu❤❤❤

          Dochód z zeszłorocznej „Reklamy Dzieciom” przeznaczono m.in. na: wyposażenie sal rehabilitacyjnych, terapeutycznych oraz dydaktycznych (m.in.: do terapii integracji sensorycznej, do komunikacji alternatywnej, logopedycznej, doświadczania świata, do zajęć wczesnego wspomagania), realizację programów terapeutycznych (hipoterapia, zajęcia logopedyczne), czy zakup sprzętu umożliwiającego podniesienie jakości życia dzieci i edukacji młodzieży niepełnosprawnej (m.in.: sprzęt do komunikacji alternatywnej, monitorów interaktywnych), doposażenie i rozszerzenie oferty edukacyjnej świetlic socjoterapeutycznych i szkolnych, organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami.

                


        • TV PULS SENIOROM

        • Wigilia Bożego Narodzenia. W tym dniu szczególnie nie zapominamy o pomocy innym. W dniu 24 grudnia dzięki telewizji TV Puls oglądaliśmy charytatywny blok reklamowy TV Puls Seniorom. Wpływy z emisji zostaną w całości przekazane Fundacji TV Puls „Pod Dębem”, działającej na rzecz poprawy jakości życia Seniorów w Polsce.

          - Serdecznie dziękujemy Partnerom Telewizji Puls za zaangażowanie w dotychczasowe edycje Bloku Reklamowego #TvPulsSeniorom, a tym samym - za wsparcie naszej Fundacji „Pod Dębem”. Każda wspólna inicjatywa niesie realną pomoc Podopiecznym Fundacji, a Wigilijny Blok Reklamowy jest kulminacją naszych całorocznych działań - komentuje Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls. To nic nie kosztuje, a znaczy tak wiele! - dodaje Erin Dąbska, pomysłodawczyni, założycielka i prezes Fundacji.

                 


        • Wesołych Świąt

        • "RODACY BOHATEROM"

        • Akcja Rodacy Bohaterom dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tej wspaniałej inicjatywy skierowanej do Polaków na dawnych Kresach Wschodnich. W tegorocznej edycji akcji Rodacy Bohaterom wolontariusze Stowarzyszenia "Odra Niemen" będą chcieli dotrzeć do Polaków na Łotwie, Litwie, Ukrainie, Mołdawii, Naddniestrzu oraz wesprzeć finansowo środowiska na Białorusi.

          "Akcja cały czas ewoluuje. Od kilku lat ze smutkiem obserwujemy powolne zanikanie środowiska kombatanckiego, na Kresach i w Polsce, nasi bohaterowie odchodzą. Kontynuujemy akcję, bo widzimy na dawnych terenach Polski innych bohaterów, także niezwykle dla nas ważnych. Są to ludzie dbający o polską kulturę, historię, miejsca związane z naszą historią, czy groby naszych przodków. Ludzie uczący młode pokolenia języka polskiego, budujący ich tożsamość. Polscy nauczyciele, seniorzy, lokalni działacze. Wspieramy ośrodki polskości – parafie, placówki edukacyjne, Domy Polskie, Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie i wiele innych. Pomagamy potrzebującym, rodzinom wielodzietnym, ludziom żyjącym w trudnych warunkach". (źródło: Stowarzyszenie Odra-Niemen)

              

        • BOŻONARODZENIOWA LOTERIA FANTOWA

        • W dniu 16 grudnia na prośbę wychowawców klas zerowych mieliśmy przyjemność zorganizować loterię bożonarodzeniowych ozdób, które zostały wykonanie na konkurs "Ozdoba bożonarodzeniowa. Łącznie zgromadziliśmy ponad 50 prac. Loteria miała charakter charytatywny. Cała kwota zebrana podczas loterii została przekazana na rehabilitację dla naszego przedszkolaka Tomka. Wszystkim, którzy dorzucili chociaż małą cegiełkę z całego serca dziękujemy.

              

           

           

           

        • MIKOŁAJKOWY BLOK REKLAMOWY

        • Po raz dziewiętnasty widzowie Polsatu i po raz pierwszy wolontariusze SKW "Serce Serc" włączyli się w wyjątkową charytatywną akcję. Jak co roku 6 grudnia o godz. 18:45 wyemitowane zostało specjalne pasmo reklamowe, a wszyscy oglądający Mikołajkowy Blok Reklamowy wsparli tym samym Fundację Polsat. Całkowity dochód, obliczany na podstawie wyników oglądalności, zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację chorych dzieci. Grudzień to tradycyjnie czas, kiedy wszyscy myślimy o najbardziej potrzebujących i przy okazji świątecznego okresu chcemy nieść im pomoc. Telewizja POLSAT i Biuro Reklamy Polsat Media już po raz dziewiętnasty zorganizowały akcję, dzięki której każdy mógł w prosty sposób dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć podopiecznych Fundacji Polsat. Wystarczyło 6 grudnia o godz. 18:45 włączyć telewizor i obejrzeć Mikołajkowy Blok Reklamowy. W trakcie dotychczasowych 18. edycji udało się zebrać ponad 23 miliony złotych na leczenie i rehabilitację dzieci. Wszystkim widzom, którzy także w tym roku dołączyli do grona darczyńców, serdecznie dziękujemy!

                        

           

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

        • 🌹W dniu dzisiejszym, 5 grudnia obchodziliśmy 🌹Międzynarodowy Dzień Wolontariusza🌹 oraz 🌹Pierwszy Rok🎂 Działalności🥳 Szkolnego Klubu Wolontariatu "Serce Serc"🌹. Wszystkim WOLONTARIUSZOM z okazji ICH święta życzymy, aby każdy dzień poświęcony drugiemu człowiekowi dawał satysfakcję i radość oraz siły potrzebne do pełnienia tej pięknej misji. Jesteśmy wdzięczni za Wasze dobre serca💗 otwarte dla tych, którzy potrzebują pomocy!

          Opiekunowie SKW "Serce Serc" Małgorzata Chrościcka i Katarzyna Pawlikowska

            

           

        • "RODACY BOHATEROM"

        • Po raz kolejny zachęcamy mieszkańców gminy i miasta Kałuszyn do udziału w zbiórce produktów żywnościowych w ramach akcji "Rodacy Bohaterom" organizowanej w skali ogólnopolskiej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Celem akcji jest przygotowanie paczek, które przed tegorocznymi świętami zostaną przekazane bohaterom w Polsce i na Kresach. Zachęcamy także, aby do przekazywanych produktów dołączyć kartkę świąteczną z życzeniami. KARTKA ŚWIĄTECZNA to najważniejszy element paczki. Niejednokrotnie wolontariusze widzieli w domach odwiedzanych Polaków kartki z poprzednich edycji. Świadomość o tym, że Polacy z ojczyzny pamiętają o rodakach na Kresach jest dla nich niezwykle istotna.

          Co zbieramy?:

          olej

          cukier

          ryż

          kasza

          makaron

          konserwy mięsne i rybne

          warzywa w puszce

          owoce w puszce

          herbata

          kawa

          kakao

          słodycze

          czekolada

          mydło

          proszek do prania

          dezodorant

          płyn do naczyń, podłóg, szyb

          żel pod prysznic

          chusteczki nawilżane

          ściereczki

          pasta do zębów, szczoteczka

          płyn do płukania

          Przyniesione dary można zostawić przy wejściu od strony przedszkola, obok gazetki Szkolny Klub Wolontariatu "Serce Serc"

           

           

           

           

        • KIBICUJEMY NASZYM!

        •            

           

        • “Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, muszą trzymać się razem.”

        • KOCHANI !!!

          Dzisiaj pragnę Wam przedstawić cudowną nastolatkę Amelię Grabarek, uczennicę klasy VIII b. Amelia jest wolontariuszką nie tylko Szkolnego Klubu Wolontariatu "Serce Serc", ale także Fundacji, pod opieką której jest jej brat Tomek. Jest to Fundacja ECHO, a dokładniej Polska Fundacja Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym. Fundacja powstała w marcu 1995 roku, z inicjatywy rodziców dzieci niedosłyszących oraz specjalistów z zakresu rehabilitacji słuchu i mowy. Jest organizacją pozarządową. Celem jej jest pomoc w rozwoju dzieciom z wadami słuchu, opóźnionym rozwojem mowy, a także młodzieży i osobom dorosłym z uszkodzonym słuchem. Jak mówi Amelka w Fundacji jest miła i dobra atmosfera. Przebywają w niej dzieci, które pomimo tego, że są głuche lub mają inne choroby są cudowne, kochane a przede wszystkim uśmiechnięte. Amelia jako wolontariuszka jeździ na turnusy rehabilitacyjne tylko w wakacje (turnusów w roku potrafi być nawet 4). Jej rolą jest pomaganie w prowadzeniu zajęć (np. logopedycznych, sensorycznych, gordonków), jak również opieka nad dziećmi i dbanie o ich bezpieczeństwo i komfort. Pomaga też przy różnych grach i zabawach np. na zakończenie turnusu. 

          Amelio dziękuję, że jesteś. Oby więcej takich ludzi miało tak piękne serca jak Ty.    

           

        • Przekazanie Talenciaków przez pracowników Lidl z Kałuszyna

        • W piątek 4 listopada mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole delegację Centrum Logistycznego Lidl z Kałuszyna, którzy w imieniu współpracowników przekazali naszej szkole 603 TALENCIAKI. Przez ostatnie miesiące zbierali je wspólnie do specjalnego pudełka z myślą o wsparciu naszej szkoły. 

          Dziękujemy z całego serca.

          Przypominamy jednocześnie, że już tylko do 12 listopada za zakupy można otrzymać TALENCIAKI w sklepach, a do 20 listopada można je przypisać naszej szkole.

              


        • PIERWSZY CHARYTATYWNY BAL KARNAWAŁOWY DLA DZIECI "POMÓŻ MI USŁYSZEĆ ŚWIAT"

        • Drodzy Uczniowie, Drodzy Rodzice, Przyjaciele naszej szkoły!

          Przedstawiam Wam wspaniałego chłopca, uśmiechniętego i pełnego energii przedszkolaka z naszej szkoły Tomasza Grabarka. Tomuś urodził się z obustronnym głębokim niedosłuchem. Obecnie jest obustronnie zaimplantowany. Trwa intensywna rehabilitacja i nadrabianie straconego czasu. Wiek, w którym znajduje się teraz chłopiec jest czasem największych szans i możliwości poznawania świata. Tomuś bacznie obserwuje otaczające go środowisko, zaczyna wypowiadać pierwsze słowa, jednak jego możliwości rozwojowe są ograniczone. Zwracamy się z ogromną prośbą o pomoc i wsparcie podczas organizacji Pierwszego Charytatywnego Balu Karnawałowego "Pomóż mi usłyszeć Świat", który odbędzie się w naszej szkole na przełomie stycznia i lutego. Zebrane fundusze zostaną przekazane na specjalistyczny turnus rehabilitacyjny tak bardzo potrzebny naszemu przedszkolakowi. 

                        

           

           

        • ZBIERAMY KORKI DLA MICHALINKI

        • (…) Mam na imię Michalinka (…). Urodziłam się z ciąży bliźniaczej. Mój brat jest młodszy o minutę i na szczęście jest zdrowym chłopcem o imieniu Tymoteusz. Ja nie miałam tego szczęścia. Za to szczęście i wsparcie dają mi moi rodzice, którzy bardzo mnie kochają i starają się, żebym mogła normalnie żyć. Choruję na mózgowe porażenie dziecięce. Moje codzienne życie polega nie tylko na zabawie, ale i ciężkiej pracy. Jestem pod opieką wielu specjalistów (neurologa, kardiologa, genetyka, okulisty, neurologopedy, logopedy; ćwiczę metodą Vojty, Medek i NDT - Bobath). Moim wielkim marzeniem jest zaczęcie samodzielnego chodzenia i biegania razem z bratem. Abym mogła w przyszłości osiągnąć cel potrzebuje wielogodzinnej i systematycznej rehabilitacji. W tym roku chciałabym pojechać na przynajmniej 2 turnusy rehabilitacyjne. Dlatego proszę o pomoc ludzi o dobrych sercach. Wasza pomoc pomoże sfinansować stałą rehabilitacje oraz turnusy rehabilitacyjne. Jestem pełna nadziei, że Państwa pomoc pomoże mi dogonić mojego brata Tymka i osiągnąć cel.

            

           

        • GÓRA GROSZA 2022/2023

        • Szanowni  Państwo !   

          Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włącza się do udziału w XXIII edycji ogólnopolskiej akcji: ,,Góra Grosza, wspierającą dzieci wychowujące się poza własną rodziną. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym, w pieczy zastępczej i rodzin). Pieniądze zebrane podczas wcześniejszych edycji  pomogły już wielu dzieciom, które nie zaznały ciepła domu rodzinnego. Najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 

          Akcja rozpoczyna się dnia 02.11.2022 r, a trwać będzie do 02.01.2023r. Liczy się każda moneta, każdy grosz.

           

          USYPMY W NASZEJ SZKOLE OLBRZYMIĄ GÓRĘ GROSZA

           

          Z poważaniem Katarzyna Pawlikowska

           

        • MAZOWIECKA GALA "RODACY BOHATEROM"

        • W dniu 27 października 2022 roku mieliśmy przyjemność reprezentować Szkołę Podstawową im. Bolesława Prusa w Kałuszynie na pierwszej Mazowieckiej Gali "Rodacy Bohaterom", podczas której odebraliśmy podziękowania oraz dyplom za udział w zeszłorocznej akcji. Na gali obecny był również Burmistrz Kałuszyna Pan Arkadiusz Czyżewski, który odebrał wyróżnienie dla naszego miasta i gminy. W tym miejscu dziękuję całej społeczności szkolnej oraz mieszkańcom miasta i gminy Kałuszyn "Za dobre serce pochylające się nad tymi, którzy potrzebują pomocy. Za wrażliwą duszę, która przynagla do czynienia dobra. Za przyjazną dłoń, która nas wspiera w pracy podejmowanej dla dobra Kombatantów i naszych Rodaków z Kresów Wschodnich. Za bezinteresowną pomoc".❤️
          Wydarzenie to było podziękowaniem dla wszystkich, którzy wspierali projekt w regionie jak również wolontariatu szkolnego🙂. Gala odbyła się w sali w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki. Gośćmi honorowymi byli kombatanci Powstańcy Warszawscy oraz ponad 200 uczestników wydarzenia, kilkadziesiąt szkół mazowieckich, delegacje organizacji pozarządowych, samorządu, wojska, Polki z Białorusi i Kanady. To było duże i ważne wydarzenie dla regionu mazowieckiego i dla całego środowiska Odra-Niemen.

              

           

           

        • "SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW" LIDLA

        • Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie przystąpiła do programu „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW” Lidla. Każdy z Was może wesprzeć akcję. Wystarczy zrobić zakupy w Lidlu i za każde wydane na zakupy 50 zł (w zakupach musi znaleźć się owoc lub warzywo) odebrać TALENCIAKI. Następnie w formie papierowej przekazać szkole lub zeskanować kod i przekazać punkty na konto naszej placówki. Zapraszamy wszystkich do zabawy i do aktywnego włączenia się w akcję, dzięki której szkoła może pozyskać nagrody wspierające edukację i zabawę. Akcja trwa od 5 września do 18 listopada. Talenciaki można rejestrować samodzielnie lub przynosząc je do specjalnego pudełka umieszczonego na korytarzu przy wejściu od strony przedszkola. 

          Koordynatorem programu w szkole jest Pani Małgorzata Chrościcka.

          Przypisz talenciaka: Szkoła Podstawowa Im.Bolesława Prusa (lidl.pl)

          Wiecej o programie na stronie: https://www.lidl.pl/c/szkoly/s10012469

                

           

        • SUPER DZIECIAKI DOKARMIAJĄ ZWIERZAKI

        • Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice, Sympatycy naszej szkoły! 

          Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Powołane w jego ramach święta i inicjatywy mają za zadanie zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta i zaangażować jak najwięcej osób w działania na rzecz poprawy jakości ich życia. Współcześnie coraz więcej mówi się o prawach zwierząt, a społeczna wrażliwość i odpowiedzialność względem nich się zwiększa. Widać to po rosnącym zaangażowaniu w ochronę praw zwierząt, ilości niosących pomoc instytucji, stowarzyszeń, fundacji czy nawet inicjatyw sąsiedzkich. Nagłaśniane i potępiane są różnego typu przypadki znęcania się nad zwierzętami. Nadal jednak nie brakuje ludzi, którym los zwierząt jest obojętny i tych, którzy z premedytacją je krzywdzą. Zwierzę nie jest przedmiotem. Jest żywą istotą, która tak samo jak człowiek odczuwa ból, strach, głód czy chłód. Sposobów na wspieranie zwierząt jest mnóstwo. Wszystko zależy od indywidualnych chęci i możliwości. Najważniejsze jest po prostu nie być obojętnym.  

          Jak możemy pomóc? 

          Szkolny Klub Wolontariatu “Serce Serc” razem z Samorządem Uczniowskim organizuje na terenie naszej szkoły zbiórkę karmy. Zbiórka będzie trwała w dniach 17-21 października 2022r. Miejscem zbiórki jest dolny korytarz przy wejściu od strony przedszkola. 

          Zebrane dary zostaną przeznaczone na pomoc porzuconym zwierzętom znajdującym się na terenie naszej gminy. 

          Przez cały rok można także przynosić zużyte tusze i wrzucać je do specjalnych kartonów oznaczonych akcją “Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki” znajdujących się na korytarzach szkolnych. 

          Zapraszamy Was także do zabawy. Prześlijcie nam zdjęcia swoich pupili. Pokażcie, że macie ogromne serca, które kochają zwierzaki. Zdjęcia można przesyłać na m.chroscicka@spkaluszyn.edu.pl 

          PAMIĘTAJCIE!!! 

          Każde "coś" ma znaczenie.  

          “Ratując jedno życie nie zmienia się całego świata, ale zmienia się cały świat tego jednego życia". 

                  


          W dniu 24 października zawieźliśmy zebraną karmę porzuconym psiakom na terenie naszej gminy. Dziękujemy Dyrektorowi ZGK i jego pracownikom za opiekę nad czworonogami. Pamiętajmy, że dobro wraca i to z podwójną siłą.

              

            FOTORELACJA - Nasi pupile

          FOTORELACJA - Zbiórka karmy

          FOTORELACJA - Wyjazd do ZGK - oczyszczalnia


        • "ŚWIEĆ PRZYKŁADEM" Pamiętając i pomagając innym, nie zapominaj o sobie!

        • W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji już po raz kolejny realizuje inicjatywę pn. Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków. Celem akcji jest zachęcanie niechronionych uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim pieszych, do korzystania z elementów odblaskowych.  

          Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny dla kierujących. Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego. O tym właśnie ma przypominać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków. Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą stroną drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze!  

          Nośmy odblaski! Dopilnujmy także, aby stosowali je nasi bliscy. 

           

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GŁUCHYCH I JĘZYKA MIGOWEGO

        • Dziś jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Święto to obchodzone jest od 1958 roku w ostatnią niedzielę września. Niedługo później dzień ten został rozszerzony do całego tygodnia. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi polityków, władz i społeczeństwa na osiągnięcia osób głuchych oraz na problemy, z jakimi na co dzień się spotykają. Organizacje i społeczności zrzeszające osoby niesłyszące zachęcane są do organizowania rozmaitych akcji budujących zrozumienie i poczucie solidarności oraz promujących równouprawnienie. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych, z czego blisko 80% mieszka w krajach rozwijających się, gdzie zwykle nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę medyczną i wsparcie socjalne. Ogromnym problemem jest również edukacja dzieci niesłyszących i ich przygotowanie do dorosłego życia. Dlatego tak ważna jest troska o tzw. kulturę głuchych – określającą „zestaw wyuczonych zachowań i spostrzeżeń, które kształtują wartości i normy głuchych ludzi na podstawie podobnych lub wspólnie dzielonych doświadczeń.” Dzięki ciężkiej pracy i niesamowitym zdolnościom adaptacyjnym ludzkiego ciała wiele osób głuchych bardzo dobrze funkcjonuje we współczesnym świecie. Siłą rzeczy, wyostrzają się inne zmysły – jak wskazują badania, u osób niesłyszących od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa neurony na siatkówce oka rozłożone są inaczej niż u osób zdrowych, umożliwiając lepsze widzenie boczne. Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m.in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison, a także Halle Berry czy Bill Clinton.

           

        • CZAS WRACAĆ!



        • PODZIĘKOWANIE



        • 5 MAJA - DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

        • 5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. To wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. Bariery i ograniczenia, które utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie, nie są wynikiem niepełnosprawności, lecz wyzwaniem do ciągłej zmiany otaczającej nas rzeczywistości. W Polsce żyje ponad 4 mln osób niepełnosprawnych. Ok. 100 tys. spośród nich to osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych w wielu miejscach na terenie naszego kraju są organizowane różne spotkania, warsztaty, pikniki, czy happeningi. My natomiast dzisiaj zapraszamy Was do nieco innej zabawy. Szukajcie na korytarzu stolików z mega kolorowanką dotyczącą dzisiejszego święta. Weźcie swoje kredki, pokolorujcie dowolnie wybrany element, tym samym pokażcie swoje wsparcie i solidarność z osobami niepełnosprawnymi.

             

            

           

          FOTORELACJA

           

           

        • CHARYTATYWNY BUFET SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU "SERCE SERC"

        • W dniu 26 kwietnia wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu "Serce Serc" zorganizowali bufet, z którego dochód został przeznaczony na zakup najpotrzebniejszych artykułów szkolnych dla przybywających do naszej szkoły uczniów z Ukrainy. Dzięki zaangażowaniu uczniów i ich rodziców, oraz przy wsparciu opiekuna udało się zebrać 664 złote. Dziękujemy wolontariuszom za ich postawę i czynny udział. Dziękujemy również wszystkim, którzy postanowili nas odwiedzić. Dziś Wy jesteście bohaterami. Dziękujemy również pani Agnieszce, mamie Szymona Marciniaka, oraz pani Krystynie Raczyńskiej vel Wasiluk za przygotowanie słodkich pyszności. Razem możemy robić rzeczy wielkie. 

                       

          FOTORELACJA

        • OGRÓDKI ZE SMAKIEM

        • Kochani!!!

          Możemy zrobić coś dobrego!

          Prosimy Was o pomoc i wsparcie dla naszych Dzieciaków z Chrościc.

          Firma Elektrolux zorganizowała dla oddziałów przedszkolnych konkurs "Ogródki ze smakiem". Placówka, która zdobędzie największą liczbę głosów, wygra piękny, w pełni zorganizowany przez ekspertów ogródek warzywny. Otoczenie naszej szkoły to wymarzone miejsce do stworzenia takiego miejsca. Jeśli chcecie pomóc...a liczymy na to, że tak....wystarczy, że klikniecie w poniższy link

          https://www.electrolux.pl/local/ogrodki-ze-smakiem/#1359209

          Potem GŁOSUJ i wybierz: Województwo: mazowieckie Powiat: miński Gmina: Kałuszyn Odział przedszkolny przy Filialnej Szkole Podstawowej. Można oddać jeden głos dziennie, aż do 25.04.2022r. Oczami wyobraźni widzimy nasze chrościckie dzieciaki, chrupiące marchewki prosto z grządki. Marchewki, które sami posadzili. Pomóżmy i zawalczmy dla naszych Dzieciaków o ten wymarzony ogródek. Głosujcie, udostępniajcie. Z góry dziękujemy za oddane głosy.

        • WESOŁYCH ŚWIĄT



        • WALCZ Z MISIĄ O KAŻDY KROK!

        • PODSUMOWANIE AKCJI "GÓRA GROSZA"

        • Koordynator akcji: Katarzyna Pawlikowska

        • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy i AIDS.

          „Coroczne obchody Światowego Dnia Świadomosci Autyzmu mają (…) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.  Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (…) Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy, by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem – jest to ich prawo przyrodzone” – podkreślił w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon.

          Kwiecień to miesiąc zarezerwowany dla propagowania wiedzy na temat autyzmu, a kolor niebieski to znak rozpoznawczy i nieodłączny towarzysz kampanii. Barwa ta symbolizuje nadzieję osób ze spectrum autyzmu na lepsze życie w społeczeństwie. Przez cały miesiąc w środkach masowego przekazu, pojawiać się będą różnego rodzaju informacje, z których można się dowiedzieć czym jest autyzm oraz z jakimi trudnościami mierzą się osoby dotknięte tym zaburzeniem.

          Ogólnopolska akcja „Zaświeć się na niebiesko” jest inicjatywą zainaugurowaną w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. Głównym celem tej aukcji jest podnoszenie wiedzy na temat zaburzenia uznanego za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Nie bądźmy obojętni na ich los. Autyzm jest wśród nas, nauczmy się akceptacji, wyzbądźmy stereotypów, edukujmy się, a wtedy zrozumiemy, że wszyscy tworzymy ten świat, dla wszystkich z nas jest tu miejsce!

          Światowy Dzień Autyzmu  to nie „święto jednego dnia czy miesiąca”, a codzienna akceptacja, zrozumienie i dawanie wsparcia, tym, którzy tego potrzebują. To świetna okazja do edukacji siebie i innych, do tego, by wspólnie pracować na lepszy świat!

                Aby włączyć się w akcję 2 kwietnia ubierz się na niebiesko,  napisz coś miłego na kartce, narysuj lub wytnij niebieskie serce, a w sercu wpisz  jedno z wielu ważnych haseł, np.: AKCEPTACJA, ZROZUMIENIE, SZACUNEK, POMOC, EMPATIA – wartości, które powinniśmy promować nie tylko w kwietniu, ale przez cały rok. Zróbcie zdjęcie i prześlijcie na adres: m.chroscicka@spkaluszyn.edu.pl

          Razem pokażmy, że „inny” nie znaczy gorszy, wzrastajmy w poczuciu akceptacji i szacunku, nieśmy pomoc i bądźmy empatyczni. Tego dnia nie bądźmy zieloni, bądźmy niebiescy!

           

          FOTORELACJA

           

           

        • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

        • Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia  Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Obserwacja innych krajów pokazuje nam, że tylko w świadomym społeczeństwie mamy szansę na dorosłe i szczęśliwe życie. Zawsze możemy ukryć się w swoim świecie, wśród kochających rodziców, rodzeństwa, najbliższych. Spróbujmy jednak podjąć większe wyzwanie - otworzyć świat, uczyć się go każdego dnia, stać się człowiekiem, rozumiejącym i wspierającym. Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę. Data 21 marca też jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa obdarzeni są dodatkowym chromosomem numer 21. Mają ich trzy zamiast dwóch. Dlatego ta choroba genetyczna bywa też nazywana trisomią 21. W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek  w wesołych kolorach! Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Zrób zdjęcie i udostępnij w mediach społecznościowych z hasztagiem 

          #SkarpetkoweWyzwanie

          Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony. Dzięki skarpetkowemu wyzwaniu o ludziach z zespołem Downa mówi się znacznie więcej. Mimo to wciąż mają problemy z integracją z resztą społeczeństwa. Dlatego przełammy lody i przestańmy bać się nieznanego. Każdy może pomóc. 

          Wspólnie zwiększajmy świadomość oraz likwidujmy bariery i uprzedzenia.

          Osoby chętne prosimy o nadesłanie zdjęć skarpetek na adres m.chroscicka@spkaluszyn.edu.pl

          FOTORELACJA

           

        • SOLIDARNI Z POLAKAMI NA UKRAINIE

        • Kochani, całego serca dziękujemy za dotychczas okazaną pomoc i prosimy o więcej. Pomagając naszym sąsiadom nie zapominamy również o naszych rodakach mieszkających na Ukrainie. Według oficjalnych danych od 144 tysięcy do 900 tysięcy obywateli Ukrainy deklaruje przynależność do narodowości polskiej. Większość z nich to potomkowie Kresowian, obywateli II Rzeczypospolitej Polski. Oni także są ofiarami rosyjskiej napaści i potrzebują naszej pomocy. Stowarzyszenie Odra-Niemen we współpracy z Federacją Patriotyczną podjęło działania mające na celu podstawowe wsparcie zarówno na Ukrainie jak i w Polsce. Nasza szkoła od kilku lat wspiera działania Stowarzyszenia Odra-Niemen. Tak jest i tym razem. Nasze apele nigdy nie pozostają bez echa. Szkolny Klub Wolontariatu "Serce Serc" ogłasza zbiórkę rzeczową artykułów. Szczegóły na plakacie wyżej. Akcja trwa od 7 do 22 marca. Punktem zbiórki jest korytarz dolny przy wejściu od strony północnej. 

        • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

        •  

          PILNA PROŚBA O WSPARCIE!!!

          W uzgodnieniu z Panią Marszałek woj. mazowieckiego, Janiną Ewą Orzełowską jednostki OSP włączają się w akcję charytatywną polegająca na zebraniu najpotrzebniejszych rzeczy dla ludności Ukraińskiej dotkniętej wojną. Do akcji czynnie włącza się również Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie. Zbiórka trwa w godzinach pracy szkoły. Punktem zbiórki jest korytarz dolny przy wejściu od strony północnej (wejście od strony przedszkola).

           

          LISTA RZECZY KTÓRE SĄ NIEZBĘDNE

          Materace, maty, składane łóżka, koce termoszczelne, śpiwory, koce, poduszki, pościel, ręczniki, ubrania i płaszcze przeciwdeszczowe,

          Wiadra domowe, beczki na 20/30/40/60 litrów,

          Detergenty do ciała, pasty i szczoteczki do zębów, pieluchy i podpaski, ręczniki papierowe,

          Środki antyseptyczne, maski wielokrotnego i jednorazowego użytku,

          Grzebienie, bielizna damska, męska i dziecięca, ręczniki z mikrofibry, zestawy naczyń wielorazowego użytku,

          Baterie, świece, latarki,

          Woda, fast food, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność w puszkach, wermiszel, płatki zbożowe instant

           

          Lista Potrzebna dla Lwowskiego Ochotniczego Batalionu Medycznego:

          opaski uciskowe Esmarcha

          opaski uciskowe CAT (Combat-Application-Tourniquet)

          opatrunki indywidualne

          opatrunki izraelski

          nożyczki ratownicze atraumatyczne

          folie termiczne

          rękawiczki

          opatrunki okluzyjne

          igły dekompresyjne

          rurki nosowo-gardłowe

          Nosze miękkie - w ilości 1 na 10 osób

          Lonże (liny) ewakuacyjne (mogą być samochodowe) - 1 na 10 osób

          Plecaki medyczne - 1 na 10 osób

          Apteczki lub ładownice medyczne do pasa - 1 na 1 osobę

          Sprzęt strażacki w każdej postaci

          śpiwory,

          karimaty,

          latarki taktyczne lub latarni zwykłych

          Koordynatorem zbiórki na terenie naszej gminy jest jednostka OSP Kałuszyn.

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POMOCY POTRZEBUJĄCYM

        •  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym. W tym dniu organizacje na całym świecie podejmują działania zachęcające do pomocy osobom znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej oraz uwrażliwiają na problemy dotykające społeczeństwo.

          Święto przypomina ludziom o tym, że trzeba pomagać potrzebującym, ale i nie bać się samemu poprosić o wsparcie, gdy jesteśmy w potrzebie. Pomocy potrzebują nie tylko ludzie, ale również zwierzęta i otaczająca nas przyroda. Musimy zadbać o naszą planetę, abyśmy my i przyszłe pokolenia mogli nadal korzystać z jej piękna i bogactwa, które nam oferuje. Bezinteresowna pomoc okazywana drugiej osobie, często przywraca siłę do podejmowania walki, wiarę oraz nadzieję na poprawę losu. Pamiętajmy, że zawsze warto pomagać innym, a przede wszystkim liczą się drobne, małe gesty i chęci. Nawet odrobina dobra życzliwości i współczucia okazana drugiej osobie, może rozpromienić choć na chwilę czyjeś życie. Nie bądźmy obojętni na ludzi otaczających nas.

          Może oni potrzebują Twojej pomocy!

           

        • PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W KONKURSIE Pho3nix Kids I WSPARCIE WOŚP

        • POMÓŻ MI USŁYSZEĆ ŚWIAT

        • Drodzy Uczniowie, Drodzy Rodzice, Przyjaciele naszej szkoły!

          Dziś pragnę przedstawić Wam wspaniałego chłopca, uśmiechniętego i pełnego energii przedszkolaka z naszej szkoły. Tomuś Grabarek urodził się z obustronnym głębokim niedosłuchem. Pierwszą operację wszczepienia implantu ślimakowego w prawym uchu przeszedł w grudniu 2020 roku. Od tego momentu trwa intensywna rehabilitacja i nadrabianie straconego czasu. Aby mógł w pełni usłyszeć świat, potrzebuje drugiej operacji, która na szczęście odbędzie się za kilka tygodni. Wiek, w którym znajduje się teraz chłopiec jest czasem największych szans i możliwości poznawania świata. Tomuś bacznie obserwuje otaczające go środowisko, zaczyna wypowiadać pierwsze słowa, jednak jego możliwości rozwojowe ogranicza niedosłuch. Zwracamy się z ogromną prośbą o pomoc i wsparcie finansowe, tak potrzebne naszemu przedszkolakowi. Zebrane środki zostaną przeznaczone na rehabilitację, opłatę turnusów oraz zajęć specjalistycznych.

          Możesz pomóc:

          ·        wrzucając pieniążki do skarbonki, która stoi w naszej szkole na dolnym korytarzu przy sali 29.

          ·        wpłacając dowolną kwotę na stronie zrzutka.pl, link poniżej.

                                        Na rehabilitację dla 3 letniego Tomka | zrzutka.pl

          ·        biorąc udział w licytacjach, które odbywają się na profilu Kochamy Grodzisk na Facebooku.

          ·        przekazując 1% swojego podatku

                                       KRS 0000174905, cel szczegółowy: Tomasz Grabarek 271/2021

          ·        20 lutego 2022r., po każdej mszy świętej, przed kościołem w Kałuszynie możesz wrzucić pieniążki do puszki.

           

          Nie bądź obojętny.

          Pomóż Tomkowi usłyszeć świat!

           
        • Akcja Charytatywna "Fundacja Pho3nix Gra z WOŚP"

        • Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie

          razem z Fundacją Pho3nix

          gra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ! 

          Nasza szkoła została zgłoszona do NAJWIĘKSZEGO, OGÓLNOPOLSKIEGO, MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU NA KROKI!

          Konkurs stanowi rywalizację międzyszkolną, polegającą na zebraniu jak największej liczby kroków przez uczniów każdej szkoły, a odbywa się w terminie: 24 stycznia – 6 lutego 2022. Dzieci wykonują kroki w aplikacji mobilnej Pho3nix Kids.

          Wynik Szkoły w rankingu międzyszkolnym to suma kroków 50 najaktywniejszych uczniów z każdej placówki, co daje równe szanse szkołom o różnej ilości uczniów.

          NAGRODY

          Szkoły rywalizują o miano najaktywniejszej. Fundacja Pho3nix nagrodzi uczniów 20 szkół z największą liczbą kroków wykonanych od 24.01 do 6.02. Do wygrania setki opasek sportowych Huawei Band 4!

          CEL CHARYTATYWNY - WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

          1 AKTYWNY UCZEŃ W KONKURSIE = 5 zł na konto WOŚP

          Do rywalizacji o nagrody indywidualne dla uczniów dodajemy super cel. Fundacja Pho3nix premiuje rejestrację każdego ucznia do aplikacji mobilnej Pho3nix Kids, przypisanego do szkoły, który w terminie trwania rywalizacji, tj. 24.01 – 6.02.2022 wykona co najmniej 1000 kroków, wpłatą 5 PLN na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Celem Fundacji jest przekazanie 1 000 000 PLN! Liczy się jak największa liczba zarejestrowanych, aktywnych dzieci!

          W przypadku pytań proszę o kontakt.

          Pozdrawiam

          Małgorzata Chrościcka 

           

          • PODZIĘKOWANIE

          • Prawie 7 800 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Razem na Święta”. Inicjatywa cieszyła się także dużym zainteresowaniem szkół polonijnych. MEiN otrzymało od nich ponad 100 zgłoszeń.

            Uczniowie i nauczyciele wspólnie organizowali zbiórki darów dla potrzebujących, śpiewali kolędy, przygotowywali kartki z życzeniami oraz świąteczne upominki dla osób starszych i samotnych z najbliższej okolicy. Swoimi działaniami udowodnili, że pomagać można niezależnie od okoliczności.


            Dziękujemy za udział w akcji i dobro okazane drugiej osobie!

        • "RAZEM NA ŚWIĘTA"

        • PODZIĘKOWANIA

        • RODACY BOHATEROM

        • Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie po raz kolejny włącza się w zbiórkę darów

          dla kombatantów mieszkających w Polsce oraz na Kresach. Gromadzimy artykuły chemii gospodarczej,

          ochrony osobistej oraz żywność.

          Co zbieramy:

          • mydło w płynie
          • proszek do prania
          • płyny do naczyń i podłogi
          • mleczko do szorowania
          • płyny dezynfekcyjne do łazienek
          • ściereczki
          • maseczki do twarzy
          • rękawiczki jednorazowe
          • płyny dezynfekcyjne do rąk
          • olej
          • cukier
          • ryż
          • kasza
          • makaron
          • konserwy mięsne
          • owoce w puszce
          • herbata, kawa
          • kakao
          • słodycze
          • KARTKA ŚWIĄTECZNA Z ŻYCZENIAMI

           

           

          FOTORELACJA

           

        • KUPUJĄC LOS, RATUJESZ MI ŻYCIE

        • Drodzy Rodzice. Przedstawiam Wam historię 5 - miesięcznego Antosia Szlaskiego pisaną przez rodziców chłopca.

          „Nasz synek urodził się z bardzo poważną i bardzo skomplikowaną wadą serduszka! Saturacje spadają, Antoś sinieje, a jego serce słabnie! Walka o niego, okupiona litrami łez, trwa od pierwszych chwil! Jak najszybciej konieczna jest operacja ratująca życie w szpitalu w Genewie. Prosimy o ratunek! To był cios, taki po którym trudno się podnieść. Wiadomość o chorym serduszku naszego synka była tą, która już na zawsze wprowadziła do naszego życia ogromny strach. Nasz sen już nigdy nie będzie spokojny, już zawsze będziemy czuwać przy Antku, zastanawiając się, dlaczego los zesłał na niego tak okrutną chorobę. Nasz synek urodził się z poważną i skomplikowaną wadą serca – skorygowanym przełożeniem pni tętniczych, ubytkiem międzykomorowym, atrezją płucną, dekstrokardią. W 15. dobie swojego życia przeszedł ratującą życie operację zespolenia systemowo-płucnego.

          Operacja trwała aż cztery godziny! Cztery najdłuższe godziny w naszym życiu. Cały ten czas czekaliśmy przerażeni na korytarzu szpitala, podczas gdy nasze maleńkie dziecko walczyło o życie na bloku operacyjnym.

          Antoś przeżył, operacja się udała, ale dała nam tylko trochę czasu. Ile? Wyniki ostatniej kontroli mówią, że chore serce wytrzyma jeszcze maksymalnie kilka miesięcy. Obecnie saturacje spadają. Po operacji wynosiły 85-86%. Teraz wahają się pomiędzy 79, a 83%, podczas gdy u zdrowego dziecka wynoszą około 100%. Skóra Antosia ma bladosiny odcień, paluszki również sinieją, jego stan się pogarsza.

          Zaczęliśmy szukać najlepszej opcji leczenia dla Antosia i okazuje się, że synek może przejść pełną korektę wady serca w szpitalu w Szwajcarii w Genewie. Tamtejsi lekarze są w stanie uratować serduszko dwukomorowe! Niestety jej koszt sięga miliona złotych! Termin został wyznaczony na początek stycznia 2022 roku, dlatego środki musimy uzbierać do końca tego roku! 

          Serce naszego synka może bić i będziemy o to walczyć z całych sił. Niestety nie mamy tak wielkich pieniędzy na operację i sami ich nie zdobędziemy, dlatego jesteśmy tu, opowiadamy naszą historię i bardzo prosimy o pomoc! Tylko tak możemy ratować synka...

          Paulina i Rafał, rodzice”

          Chcemy pomóc. Od 6 do 10 grudnia 2021r. w Bibliotece Szkolnej będzie można wziąć udział w loterii fantowej. Każdy los wygrywa. Cena jednego losu to 5 złotych.

          Na korytarzu, przy wejściu od strony przedszkola będzie ustawiona Skarbonka, do której będzie można wrzucać datki.

          Można również wejść na stronę Antoś Szlaski - zbiórka charytatywna | Siepomaga.pl i wpłacić dowolną kwotę, wysłać sms na numer 72365 o treści 0149567 (koszt 2,46 zł brutto) lub przekazać 1% podatku, KRS 0000396361, cel szczegółowy „0149567 Antoś”

           

          „Każda złotówka będzie Darem Serca na wagę złota, który może podarować ŻYCIE ANTOSIOWI.”

          Biblioteka Szkolna i Szkolny Klub Wolontariatu "Serce Serc"

        • 30 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

        • 30 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

          "PRZEJRZYJ NA OCZY" 

          Tym razem orkiestra zagra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Sztab Kałuszyn został już zarejestrowany i zaczyna działać. Szefową sztabu jest pani Teresa Kowalska.

          TRWA NABÓR WOLONTARIUSZY

          CZEKAMY NA CIEBIE !!!

        • "WYLOSUJ ANIOŁA"

        • Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice, Przyjaciele Naszej Szkoły, Mieszkańcy Miasta i Gminy Kałuszyn!    

          Wielkimi krokami zbliżamy się do końca roku kalendarzowego, co za tym idzie również do Świąt Bożego Narodzenia. Niestety nie dla wszystkich dzieci będą one tak radosne jak dla nas. Część z nich czas świąteczny spędzi na oddziałach onkologicznych walcząc z chorobą. Dlatego grupa wolontariuszy Szkolnego Klubu Wolontariatu SERCE SERC zaprasza do udziału w akcji “WYLOSUJ ANIOŁA”, która powstała z inicjatywy rodziców dzieci dotkniętych chorobą nowotworową.     

           Nie bądź obojętny! Podaruj radość i uśmiech!    

          Co możesz zrobić?    

          1. Napisz kartkę z życzeniami dla dziecka z oddziału onkologicznego.    

          1. Możesz również spełnić jedno marzenie dziecka. Informacje o nim są dostępne na profilu Facebook “Wylosuj Anioła”    

          1. Podaruj nowe:    

          • zabawki, klocki Lego, gry planszowe,    

          • mięciutkie poduszki, kocyki, kolorową pościel,    

          • kolorowanki, kredki, mazaki,    

          • książeczki dla dzieci i młodzieży,    

          • kosmetyczki, organizery,    

          • piżamki, szlafroczki, kolorowe ręczniki,    

          • pojemniczki do przechowywania żywności, kubki termiczne,     

          • kosmetyki dla dzieci (chusteczki nawilżane, szampony, oliwki)     

          • odtwarzacze muzyki, słuchawki bezprzewodowe, sprzęt do oglądania bajek, lampki stolikowe,   

          • stoliki śniadaniowe.   

           

          Poniżej kilka wskazówek dla osób zainteresowanych wykonaniem kartki z życzeniami.   

          1. Kartkę można wykonać własnoręcznie lub kupić gotową   

          2. Zastanów się do kogo ma być ona adresowana (do dziewczynki lub chłopca) i zaznacz to na kopercie.   

          3. Napisz kilka pozytywnych słów wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, który leczy się na chorobę nowotworową.   

          4. Możesz dodać informacje o sobie oraz kontakt (być może dziecko zechce się później skontaktować z Tobą).   

          5. Kartki mogą być pisane zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci.   

          6. Przekaz kartkę jednemu z naszych wolontariuszy lub do gabinetu nr.32   

           

          Termin zbiórki 15 – 30 listopada 2021r.   

          Miejsce zbiórki: Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie   

          Koordynator akcji: Małgorzata Chrościcka 

          Fotorelacja

           

          • WOLONTARIUSZE CZYTAJĄ NAJMŁODSZYM

          • Dlaczego czytanie książek jest takie ważne? Dlaczego warto je czytać? Jak się okazuje czytanie redukuje stres, poprawia pamięć, inspiruje, rozwija wyobraźnię, poprawia skupienie i koncentrację, poszerza słownictwo, stymuluje mózg, a przede wszystkim rozwija wrażliwość wobec innych ludzi. Grupa wolontariuszy Szkolnego Klubu Wolontariatu “Serce Serc” postanowiła pomóc najmłodszym kolegom i koleżankom w przygotowaniach do szkolnego konkursu wiedzy na temat życia bohaterów książki Tove Jansson. Na zaproszenie wychowawców wolontariusze klubu czytali fragmenty bajki, wprowadzając jednocześnie swoich słuchaczy w świat Muminków, ich historii pisanej życiem z tak zapadającymi w pamięć bohaterami jak Panna Migotka, Paszczak, Mała Mi, Ryjek, Włóczykij, a nawet straszna Buka. Życzymy powodzenia! 

        • DZIEŃ MARZYCIELA

        • Dzień Marzyciela został ustanowiony z inicjatywy Sławomira Rybki, który powszechnie jest nazywany Dyżurnym Marzycielem Kraju. Dzień ten jest okazją do spełniania marzeń, tych wielkich, ale i tych całkiem malutkich. Chyba każdy z nas kiedyś marzył lub nadal ma niespełnione pragnienia. Część z nas rezygnuje z ich realizacji, a przecież one potrafią nadawać życiu sens, sprawiać, że możemy pokonywać każdą przeszkodę. Marzymy o lepszej pracy, pieniądzach, o miłości. Jednak jedno życzenie, które wydawałoby się banalne ma w sobie największą moc. To marzenie by być zdrowym. Jest to pragnienie dzieci, których dotknęła choroba, którzy każdego dnia muszą walczyć z bólem i cierpieniem. Jedną z takich dziewczynek jest Michalinka Mularczyk. To właśnie do niej w Dniu Marzyciela i Dniu Dobrych Wiadomości, dzieciaki z Filialnej Szkoły Podstawowej w Chrościcach razem z paniami Izabelą Jackiewicz i Moniką Sosińską postanowiły przesłać dobrą wiadomość. Przedszkolaki wykonały kolorowe laurki, napisały również list do rodziców dziewczynki. Jak pisze mama Michalinki "...Kartki przyszły. Michalinka bardzo zadowolona. Wszystkie uważnie oglądała z uśmiechem. Była szczęśliwa wiedząc, że te kartki są dla niej. Bardzo dziękujemy za tak miły gest i wsparcie...list bardzo poruszający aż do łez.." Mamy nadzieję, że tych kilka ciepłych słów sprawiły, że na twarzy Michalinki oraz jej rodziców zagościł uśmiech. Krótki film z momentu otrzymania kartek można obejrzeć na profilu Michalinki. Link Walcz z Misią o każdy krok Przypominam także, że w dalszym ciągu zbieramy korki, z których dochód będzie przeznaczony na rehabilitację Michalinki. Na profilu dziewczynki jest również zorganizowana aukcja. Serdecznie zapraszam. Link Aukcje dla Michasi

           

        • XXII EDYCJA AKCJI "GÓRA GROSZA"

        • Czy zastanawialiście się kiedyś jak wielką siłę może stanowić niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących? Fakty mówią same za siebie. Przez dwadzieścia jeden edycji udało się zebrać ponad 44 000 000 złotych. Kwota ogromna zwłaszcza, że zbieramy tylko te najmniejsze monety. Jeśli chciałbyś być twórcą wielkiego dzieła jakim jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, jeśli chciałbyś pomóc w tworzeniu programów, które pozwolą im wrócić do domu, lub w tworzeniu takich miejsc, które będą zbliżone do domu rodzinnego, to zapraszamy do wzięcia udziału w XXII edycji akcji „Góra Grosza”

          W tym roku zbiórka monet będzie się odbywała troszkę inaczej. W każdej klasie wychowawca przygotuje pojemnik, do którego uczniowie jego klasy będą wrzucać monety. Zbiórka będzie trwała od 2 listopada 2021r. do 31 grudnia 2021r.

          Pamiętaj!

          Jeden grosz znaczy niewiele, ale góra grosza jest największa na świecie!

          Opiekunem akcji w naszej szkole jest pani Katarzyna Pawlikowska.

        • SZKOŁO POMÓŻ I TY 2021/2022

        •  

          Dzięki zaangażowaniu naszych Wolontariackich Serduszek zebraliśmy 146 złotych (sto czterdzieści sześć złotych), które już zostały przekazane Fundacji "Pomóż i Ty". Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla Kacpra Pawłowskiego. Jest to niewielka cegiełka, ale jak bardzo ważna. Cytując słowa Vincenta Van Gogha "Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość"

                                                         

          Już dziś zaczynamy kolejną akcję „Szkoło Pomóż i Ty” 2021/2022

          Drodzy Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie i Przyjaciele Szkoły!

          Dziękujemy za wielkie serce i zaufanie jakim obdarzyliście Fundację „Pomóż i Ty” biorąc udział w corocznym projekcie charytatywnym „Szkoło Pomóż i Ty”. To dzięki Państwu od 19 lat fundacja niesie pomoc swoim podopiecznym i dokonuje dzięki temu rzeczy niezwykłych.

          W świetle tak szczytnego celu pragniemy Państwa zaprosić do udziału w kolejnej edycji akcji charytatywnej "Szkoło Pomóż i Ty" na rok szkolny 2021/2022.

          W tym roku pragniemy wspólnie z Państwem pomóc 10-letniemu Kacprowi Pawłowskiemu. Kiedy Kacper skończył roczek zdiagnozowano u niego dziecięce porażenie mózgowe. Pomimo swojej niepełnosprawności uśmiech towarzyszy mu każdego dnia. Aby Kacper mógł prawidłowo rozwijać się niezbędny jest sprzęt, który pomoże mu w komunikacji, nauce pisania, czytania i mówienia. Wspólnie pomóżmy Kacprowi w zakupie specjalistycznego oprogramowania i komputera, których koszt wynosi około 10 000 zł.

          Możesz pomóc nabywając cegiełkę w postaci pomocy naukowych. Cegiełki będą rozporowadzane wśród uczniów na przerwach lekcyjnych. Minimalna cena za jedną sztukę to 2 złote, ale wyższe kwoty są również mile widziane. Szczegóły akcji dostępne są na stronie www.pomozity.org

           

           

        •                                 DYPLOM ZA UDZIAŁ W AKCJI                                                EDUKACYJNO-PROEKOLOGICZNEJ "TUSZ DO PAKI"

        •                         PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W AKCJI                                               "MISJA-WETERAN, SZANUJĘ I WSPIERAM"

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

        • "Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta." (Jan Paweł II)

        •  

          Słowa Jana Pawła II w pełni określają to kim jest dzisiejsza bohaterka, Ola Wąsowska, ośmioletnia uczennica klasy drugiej. Otwarta, pogodna i wrażliwa dziewczynka już od dziecka wiedziała, jak czynić dobro. Uwielbia tańczyć, śpiewać, a także uczęszczać na zajęcia karate, jest bardzo koleżeńska i uśmiech nigdy nie schodzi z jej buzi. Jest cudownym wrażliwym dzieckiem, które ma ogromne serduszko i pomoc innym jest dla niej czymś normalnym i sprawia jej ogromną radość. W wieku 5 lat postanowiła oddać swoje włosy dla fundacji Rak'nRoll. „Sama świadomość, że może pomóc potrzebującym była dla Oli czymś wyjątkowym, zresztą nie tylko dla niej.... Ja jako mama byłam z niej ogromnie dumna, że pomimo swojego młodego wieku chce dać coś od siebie komuś, kto tego bardzo potrzebuje.”-mówi mama Oli.

          Na chwilę obecną znów zapuszcza włosy, aby po raz kolejny wesprzeć fundację i podzielić się odrobiną dobra.

           

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

        • „ABY CZYNIĆ DOBRO NIE CZEKAJ NA OKAZJE SZCZEGÓLNE. PRÓBUJ WYKORZYSTAĆ ZWYCZAJNE SYTUACJE”

        • „Aby czynić dobro nie czekaj na okazje szczególne. Próbuj wykorzystać zwyczajne sytuacje”. Jean-Paul Sartre. Taką zwyczajną sytuacją, jaką jest ścinanie włosów postanowiła wykorzystać nasza dzisiejsza bohaterka Julia Abramowska, uczennica klasy 6d, która już po raz kolejny przekazała włosy na fundację Rak’n’Roll. Akcja „Daj włos” z powodzeniem trwa już od kilku lat dzięki ludziom m.in. takim jak Julia, którzy zdecydowali się przekazać swoje pieczołowicie zapuszczone włosy. Tak jak każda pacjentka potrzebująca peruki ma swoją historię, tak i za każdym centymetrem przesłanych włosów kryje się historia darczyńcy. W zbiórce włosów aktywny udział biorą coraz częściej dzieci, które świadomie decydują się oddać włosy tym, którzy najbardziej ich potrzebują.

          Julia ma niespełna 12 lat i jest uczennicą naszej szkoły. 12 lat, a taka wielka chęć czynienia dobra i pomagania, tylko 12 lat, a takie wielkie serce. Kocha konie i z nimi wiąże swoją przyszłość. Marzy o własnej  stajni i chce zostać instruktorem jazdy konnej.

          Marzenia się spełniają. Pamiętaj. Dziś Ty spełniłaś czyjeś. Wierzymy, że i Twoje się spełnią. Trzymamy mocno kciuki. JESTEŚ WIELKA!

        • "DZIECKO CHCE BYĆ DOBRE. JEŚLI NIE UMIE - NAUCZ, JEŚLI NIE WIE - WYTŁUMACZ, JEŚLI NIE MOŻE - POMÓŻ"

        •  

          Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż. Te piękne słowa należą do dobrze znanego nam ojca wszystkich dzieci Janusza Korczaka, który wiedział, że nie wystarczy słuchać trzeba przede wszystkim usłyszeć potrzeby dziecka.

          Dzisiaj pragnę przedstawić wam Amelię Danowską, dziewczynkę z klasy 0c, której nie trzeba ani uczyć, ani tłumaczyć jak być dobrym człowiekiem. Można jedynie pomóc. Amelia to kolejna bohaterka akcji Rak’n’Roll, która nie tylko słuchała, ale przede wszystkim usłyszała potrzeby dzieci chorych na raka. Jako jeszcze małe dziecko niewiele może zrobić, ale w jej przypadku to niewiele znaczy naprawdę bardzo dużo. Kilka dni temu dziewczynka w towrzystwie najbliższych jej osób wybrała się do zakładu fryzjerskiego, by oddać swoje przepiękne blond włosy tym, którzy ich potrzebują. Jak zapewne pamiętacie fundacja Rak’n’Roll pomaga osobom chorym na raka.

          Kim jest Amelka Danowska? Amelka to wesoła, pozytywna osobowość, która łatwo nawiązuje kontakty. Dziewczynka jest bardzo wrażliwa na problemy innych ludzi. Kocha zwierzęta i otaczającą ją wokół przyrodę. Lubi podróżować, zwiedzać oraz uczyć się języka angielskiego. Jej marzeniem jest by w przyszłości zostać weterynarzem, aby móc pomagać zwierzętom. Jak się okazuje pomaganie Amelia ma we krwi. Jej szczerość i bezinteresowność są godne naśladowania. Za nią oczywiście stoi mama, której należy podziękować za to, że pomaga w dzieleniu się z potrzebującymi. Amelko, jesteśmy z ciebie DUMNI!

        • PODSUMOWANIE AKCJI GÓRA "GROSZA 2021"

        • W tym roku ,,Góra grosza” ze względu na pandemię trwała od 26 października 2020 r. do 31 maja 2021 r. W naszej szkole akcję wsparli szczególnie uczniowie z klas 0 – III, ponieważ klasy starsze przez większość czasu uczyły się zdalnie i mogły uczestniczyć w akcji tylko jesienią.

          ŁĄCZNIE ZEBRALIŚMY   288,11 zł

          W przeliczeniu na nominały to :

          3764  monet  1 groszowych

          1841  monet dwugroszowych

          1703  monet pięciogroszowych

          240  monet 10 groszowych

            215  monet  20 groszowych

              21 monet 50 groszowych

              12 monet 1 złotowych

                7 monet 2 złotowych

                5 monet 5 złotowych

          Daje to łącznie sumę 7808 sztuk i ok. 18 kg wagi.

             W porównaniu z rokiem ubiegłym, jest to kwota zdecydowanie mniejsza, ale to nie jest najważniejsze. Liczy się każdy grosik, bo rozmiary akcji są ogólnokrajowe i wspólnie usypujemy olbrzymią górę pieniędzy. Do tej pory przez kolejne edycje udało się organizatorom, czyli TOWARZYSTWU NASZ DOM zebrać kwotę  43 189 159,66 zł.

               Dzięki Waszej pomocy w tym roku i w latach ubiegłych wsparcie otrzymało wiele dzieci, wychowujących się zarówno w rodzinnych domach dziecka, jak i w rodzinach zastępczych. Akcja oprócz celu materialnego niesie inne korzyści, przede wszystkim wychowawcze i uczy nas dzielenia się tym, co mamy, by inni realizowali przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji. Mamy też możliwość włączenia się w wielką, ogólnokrajową akcję na rzecz dzieci  w całej Polsce. Wszystkim uczestnikom akcji za każdy grosz wrzucony do naszej szklanej skarbonki serdecznie dziękujemy.

          Koordynator akcji w naszej szkole – Katarzyna Pawlikowska

           

            

        • PUSTY TUSZ WRZUĆ DO PAKI I DOKARMIAJ ZWIERZAKI

        • Organizator: Samorząd Uczniowski

        • AKCJA ŻONKILE- „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”

        • Wolontariat to nie tylko praca i zaangażowanie w słusznej sprawie. To także sposób myślenia o świecie i swojej roli w społeczeństwie. Jedną z tych ról jest bycie Polką i Polakiem, który pamięta o swojej historii, człowiekiem, który daje przykład. Masz okazję odkryć jak cudowna jest radość dawania poprzez włączanie się w akcje społeczno-edukacyjne. Dzisiaj proponujemy “Żonkile".  

           

          AKCJA ŻONKILE- „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”  

          19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, w którą po raz kolejny włącza się również nasza szkoła. Temu wydarzeniu od początku towarzyszy hasło: „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę dialogu ponad podziałami. 

            

          Dlaczego żonkile?  

          Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom i złożyć bukiet żółtych kwiatów. Dlatego dzisiaj symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim oraz  jego ofiarach jest skromny wiosenny kwiat- żonkil. 

            

          Z powodu pandemii w tym roku 19 kwietnia nie będziemy rozdawali żonkili na ulicach Kałuszyna, ale zapraszamy do udziału w wydarzeniach online przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Szczegółowy program obchodów dostępny jest na stronie: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-program-obchodow. 

            

          Wszystkich Uczniów, Rodziców i Pracowników  naszej szkoły zachęcamy również do przypięcia żonkila na znak, że łączy nas pamięć o powstaniu i jego bohaterach. Prosimy także o  przesyłanie zdjęć z żonkilem na adres: m.chroscicka@spkaluszyn.edu.pl. Nie ma znaczenia, czy będą to żywe kwiaty czy  wykonane  z papieru, ale ważne, abyśmy wspólnie upamiętnili ten dzień i bohaterstwo warszawskich powstańców - Polaków narodowości żydowskiej. Proponujemy posłużyć się szablonem żonkila do samodzielnego złożenia oraz wideoinstrukcją ze strony muzeum:  

           

          Uczcij 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim!  

          Przyłącz się do organizowanej Akcji Żonkile! 

          Przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć!

          FOTORELACJA

        • WALCZ Z MISIĄ O KAŻDY KROK

        • Oto kolejna bohaterka, która udowadnia, że pomaganie jest dziecinnie proste. Tym razem przedstawiam Wam Marysię Borucińską, uczennicę czwartej klasy naszej szkoły. Jest zwykłą dziewczynką, która uwielbia akrobatykę, jazdę konną i taniec. Kocha zwierzęta i lubi czytać książki przygodowe. Jej marzeniem są studia weterynaryjne. Ma jeszcze jedno marzenie. Z całych sił pragnie, aby Michasia wyzdrowiała. Jest to córeczka znajomych rodziców Marysi, a także siostra jej przyjaciół.

          (…) Mam na imię Michalinka (…). Urodziłam się z ciąży bliźniaczej. Mój brat jest młodszy o minutę i na szczęście jest zdrowym chłopcem o imieniu Tymoteusz. Ja nie miałam tego szczęścia. Za to szczęście i wsparcie dają mi moi rodzice, którzy bardzo mnie kochają i starają się, żebym mogła normalnie żyć. Choruję na mózgowe porażenie dziecięce. Moje codzienne życie polega nie tylko na zabawie, ale i ciężkiej pracy. Jestem pod opieką wielu specjalistów (neurologa, kardiologa, genetyka, okulisty, neurologopedy, logopedy; ćwiczę metodą Vojty, Medek i NDT - Bobath). Moim wielkim marzeniem jest zaczęcie samodzielnego chodzenia i biegania razem z bratem. Abym mogła w przyszłości osiągnąć cel potrzebuje wielogodzinnej i systematycznej rehabilitacji. W tym roku chciałabym pojechać na przynajmniej 2 turnusy rehabilitacyjne. Dlatego proszę o pomoc ludzi o dobrych sercach. Wasza pomoc pomoże sfinansować stałą rehabilitacje oraz turnusy rehabilitacyjne. Jestem pełna nadziei, że Państwa pomoc pomoże mi dogonić mojego brata Tymka i osiągnąć cel. – czytamy na stronie https://pomagam.pl/walcz-z-misia, na której trwa zbiórka dla Michalinki.

          Marysia, kiedy tylko dowiedziała się o chorobie Michalinki wiedziała, że musi coś zrobić, że nie może stać z założonymi rękami. Wpadła na genialny pomysł. Zbiórka nakrętek. Świetnym miejscem okazała się nasza szkoła.  I tak od początku roku dzięki Marysi w naszej placówce trwa zbiórka plastikowych nakrętek, która ma wesprzeć sfinansowanie leczenia i zakup potrzebnego sprzętu rehabilitacyjnego. Co zbieramy? Przy szatni przy wejściu od strony północnej w Szkole Podstawowej w Kałuszynie znajduje się miejsce, gdzie można przynieść: zakrętki po wodach, napojach, kawie, pozostałych art. spożywczych, płynach, kosmetykach, chemii gospodarczej, korki oraz opakowania po jajkach niespodziankach.

          Każdy z Was może być bohaterem, który WALCZY Z MISIĄ O KAŻDY KROK.

          Marysi gratulujęmy pomysłu, a Michasi życzymy wytrwałości i szybkiego powrotu do zdrowia.

        • RODACY BOHATEROM

        • Po raz kolejny zachęcamy mieszkańców gminy i miasta Kałuszyn do udziału w zbiórce produktów żywnościowych w ramach akcji "Rodacy Bohaterom" organizowanej w skali ogólnopolskiej przez stowarzyszenie Odra-Niemen. Celem akcji jest zbiórka darów w postaci długoterminowych produktów spożywczych (makaron, ryż, cukier, kasza, olej itd.), a następnie przygotowanie paczek, które przed tegorocznymi świętami zostaną przekazane bohaterom w Polsce i na Kresach.  Zachęcamy także, aby do przekazywanych produktów dołączyć kartkę świąteczną z życzeniami. 

          Dołącz. Pomóż. Wesprzyj.

          Fotorelacja

        • #SkarpetkoweWyzwanie

        • Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia  Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Obserwacja innych krajów pokazuje nam, że tylko w świadomym społeczeństwie mamy szansę na dorosłe i szczęśliwe życie. Zawsze możemy ukryć się w swoim świecie, wśród kochających rodziców, rodzeństwa, najbliższych. Spróbujmy jednak podjąć większe wyzwanie - otworzyć świat, uczyć się go każdego dnia, stać się człowiekiem, rozumiejącym i wspierającym. Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę. Data 21 marca też jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa obdarzeni są dodatkowym chromosomem numer 21. Mają ich trzy zamiast dwóch. Dlatego ta choroba genetyczna bywa też nazywana trisomią 21. W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek  w wesołych kolorach! Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Zrób zdjęcie i udostępnij w mediach społecznościowych z hasztagiem #SkarpetkoweWyzwanie. Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony. Dzięki skarpetkowemu wyzwaniu o ludziach z zespołem Downa mówi się znacznie więcej. Mimo to wciąż mają problemy z integracją z resztą społeczeństwa. Dlatego przełammy lody i przestańmy bać się nieznanego. Każdy może pomóc. Wspólnie zwiększajmy świadomość oraz likwidujmy bariery i uprzedzenia.

          Osoby chętne prosimy o nadesłanie zdjęć skarpetek na adres m.chroscicka@spkaluszyn.edu.pl

          Fotorelacja

        • DAJ WŁOS Fudacja Rak’n’Roll

        • Przedstawiam Wam Lilianę Abramowską, niespełna siedmioletnią dziewczynkę z naszej szkoły, która pokazała, że pomaganie jest dziecinnie proste. Tak, tak! DZIECINNIE PROSTE. Otóż kilka dni temu Liliana obcięła swoje długie, piękne włosy i oddała je na peruki dla chorych na raka. Niby niewiele, a jednak. To nic nie kosztuje, a może wywołać radosny uśmiech na twarzach zmęczonych chorobą ludzi, a szczególnie dzieci. Na pomysł oddania włosów wpadła jej ciocia Ewelina Wielądek (absolwentka naszej szkoły) i to w jej towarzystwie Lilka udała sie do fryzjera. Tego dnia nie tyko Lilianka zasiadła na fotelu, ale również jej ciocia. Obie ścięły swoje włosy i oddały je dla potrzebujacych. Wiele salonów jest otwartych na współpracę, a raczej na pośredniczenie w tym dziele. Zbiórka włosów na peruki dla dzieci, a także dla dorosłych po chemioterapii jest programem prowadzonym przez różne fundacje. Należy do nich m.in. Fundacja Rak’n’Roll, przez którą nasza bohaterka Liliana oddała włosy. Fundacja poprzez swoje zaangażowanie uczy, że zmieniając fryzurę, obcinając włosy można komuś pomóc. Priorytetem w tym przypadku są peruki, które pozwalają chorym odzyskać radość i pewność siebie. Na stronie fundacji Rak’n’Roll znajdujemy wiele wskazówek jak i wiele informacji, które ułatwiają podjęcie decyzji. Warto zauważyć, że na wykonanie jednej peruki potrzeba włosów o długości 30 cm, od średnio czterech dawców. Muszą one być jednego koloru, mniej więcej jednakowej struktury oraz długości. Tak, więc koszt takiej peruki jest wysoki, co dla wielu chorych stanowi ogromne ograniczenie. Dzięki ludziom dobrej woli i fundacjom, potrzebujący otrzymują je bezpłatnie.

          Dzisiaj Lilianka pokazała jak niewiele trzeba, aby zrobić tak wiele, jednocześnie zachęca Was wszystkich do małych gestów, które mogą odmienić czyjeś życie. A może i Ty już też to zrobiłaś/zrobiłeś. Jeśli tak, zapraszam do kontaktu. Pokaż, zachęć innych do pomagania, które jak wcześniej wspomniałam jest dziecinnie proste.

        • ADOPCJA SERCA

        • Już od prawie ćwierćwiecza Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata niesie pomoc Afryce w edukacji. Dzieci, które biorą pod opiekę pochodzą z najbiedniejszych rodzin. To często sieroty i tzw. “dzieci ulicy”. Za kilka lat wyrośnie z nich zdolna młodzież. Wykształcenie pomoże im zmienić siebie i otaczające środowisko na lepsze. Program Adopcja Serca realizują m.in. pallotynki, karmelitanki, werbiści, Siostry od Aniołów i inne misjonarki pracujące w Afryce. Tylko pomoc z zewnątrz i opieka Sióstr jest w stanie dać ubogim nadzieję na lepsze jutro. Z programu skorzystało dotąd wiele tysięcy dzieci Afryki oraz nieletnich w Indiach i Nepalu. Bez wsparcia darczyńców z Polski nie miały szans na zdobycie zawodu i godziwe, dorosłe życie. Program Adopcja Serca Ruchu Maitri to setki pięknych historii ze szczęśliwym zakończeniem! Nasza szkoła również dołączyła do programu.

          Naszym podopiecznym jest

          Barabwiriza Josue Uwiringiyimana Buhuri II z Kongo

          Więcej szczegółów dotyczących programu znajdziesz tutaj ADOPCJA SERCA

          Koordynatorami projektu są: Katarzyna Kwiatek i Maria Bartosiak.

        • ZBIERAMY NAKRĘTKI DLA MICHALINKI

        • Michalinka cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, które powoduje, że ma duże problemy ze   sprawnością ruchową. Pomimo swojej choroby jest bardzo wesołą i zawsze uśmiechniętą dziewczynką, która dzielnie walczy z przeciwnościami losu. W naszej szkole trwa zbiórka, która ma wesprzeć sfinansowanie leczenia i zakup potrzebnego sprzętu rehabilitacyjnego. Co zbieramy? Przy szatni przy wejściu od strony północnej w Szkole Podstawowej w Kałuszynie znajduje się miejsce, gdzie można przynieść: zakrętki po wodach, napojach, kawie, pozostałych art. spożywczych, płynach, kosmetykach, chemii gospodarczej, korki oraz opakowania po jajkach niespodziankach. W przypadku pytań proszę kontaktować się z panią Małgorzatą Chrościcką.

          CZEKAMY! KAŻDY Z WAS MOŻE POMÓC!

        • GÓRA GROSZA

        • Góra Grosza startuje!

          Przyłączcie się i razem usypmy 21. wielką Górę Grosza.
          To niezwykła Góra w niezwykłych czasach, bo ten rok szkolny to duże wyzwanie dla nas wszystkich. Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji – sami jesteśmy rodzicami uczniów i przedszkolaków. Prowadzimy też domy dla dzieci, które z różnych przyczyn nie mieszkają ze swoimi rodzicami i współpracujemy z rodzinami zastępczymi. Doświadczenia nauki domowej pokazały nam, jak ważny jest każdy gest życzliwości i dobroci, jeszcze żywiej uświadomiły, co znaczy wzajemna pomoc. W Górze Grosza każdy najdrobniejszy grosik ma wartość i moc. Bądźmy blisko bez względu na odległość. Potrzebujemy Was, by pomagać dzieciom, które są w trudnej sytuacji i nie mieszkają z rodzicami. Dla nich zbierajmy Górę Grosza! Przekazane przez Was monety to realna pomoc dla bardzo wielu dzieci. Dla niektórych to wsparcie materialne, dla tych z zaległościami w nauce – korepetycje. Dla innych – możliwość rozwijania talentu lub też dofinansowanie wychowanków na progu samodzielności. Dla całych rodzin możliwość otrzymania wsparcia w Ośrodkach Specjalistycznych „Port”. Dzięki Wam nasza działalność jest możliwa! To, że zmieniamy los dzieci i rodzin to również Wasza wielka zasługa! Cieszymy się, że jesteście z nami!
          "Bardzo serdecznie Wam dziękujemy w imieniu dzieci, które otrzymały i otrzymają pomoc oraz naszego Zespołu, który pracuje nad akcją Góra Grosza", piszą Elżbieta Prządka – Koordynatorka akcji Góra Grosza i Iwona Niemasz – Przewodnicząca Towarzystwa Nasz Dom.

          Koordynatorem w naszej szkole jest pani Katarzyna Pawlikowska.

        • RAZEM NA ŚWIĘTA

        • Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji MEN „Razem na Święta”. Celem inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna edycja akcji będzie miała nieco odmienny charakter. Jesteśmy jednak przekonani, że szczególnie w tym okresie wiele osób czeka na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości. 

          „Razem na Święta” to akcja MEN, w której zachęcamy uczniów, ich rodziny i znajomych do niesienia pomocy innym. Chcemy, aby te działania zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. Pamiętajmy jednak, żeby ze względu na stan epidemii działania realizowane w ramach akcji „Razem na Święta” miały bezpieczny i odpowiedzialny charakter. Ważne jest zachowanie dystansu społecznego oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.   

          W ramach akcji „Razem na Święta” zachęcamy do:  

          • wykonania kartek dla kombatantów i Rodaków na Kresach oraz osób samotnych z terenu naszej gminy, 
          • przygotowania ozdób świątecznych dla osób z rodziny i przyjaciół, 
          • samodzielne przygotowanie słodkich upominków (pierników), które trafią do potrzebujących osób,
          • zbiórki karmy i innych niezbędnych artykułów na rzecz schroniska dla zwierząt (Filialna Szkoła Podstawowa w Chrościcach).

           

          Kartki i ozdoby świąteczne przynosimy do szkoły do pani Iwony Żukowskiej (sala 19) lub Małgorzaty Chrościckiej (gabinet 32) do dnia 18 grudnia 2020 roku. Zachęcamy do wysyłania fotorelacji z wyżej wymienionych działań na adres i.zukowska@spkaluszyn.edu.pl .

          Fotorelacja

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.