Koło Młodych Przyrodników

Opieka nad stroną: pani Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

Koło  Młodych Przyrodników powstało 5 lat temu. Jednak dopiero w tym roku zdecydowaliśmy się na dokumentowanie naszej działalności. Tak jakoś wyszło...

W zajęciach uczestniczą uczniowie zainteresowani rozwijaniem umiejętnosci i wiadomosci z zakresu nauk przyrodniczych.  Plan na ten rok obejmuje eksperymentowanie.

Uczniowie przeprowadzają eksperymenty  zgodnie z instrukcją zawartą w karcie pracy. Zapisują  obserwacje, stawiają hipotezy, problemy badawcze i formułują wnioski.

Chromatografia skarpetkowa, co to takiego???

Podczas tych zajęć młodzi przyrodnicy eksperymentując  poznali najbardziej uniwersalną we współczesnrj chemii szeroko stosowaną metodę rozdzielenia mieszanin. Nazwa pochodzi od greckich słów chroma, co oznacza barwa i grapho czyli piszę. Jej twórcą był rosyjski botanik, Michaił Cwiet. W chromatografii wykorzystuje się różnice w szybkości migracji związków chemicznych przez adsorbenty.

Wiry na mleku.

Eksperyment ten ma na celu pokazanie oddziaływań rotworów o róznych gęstościach. Dzieci poznały sposoby osłabienia oddziaływań pomiędzy cząsteczkami substancji. Młodzi przyrodnicy poznali proces dzięki któremu detergenty piorą i myją.

Mydło z mydła

Podczas  tych zajęć poznaliśmy proces wyrobu mydła, wykorzystując w tym celu mydła naturalne. Rozdrabniając je a nastepnie podgrzewając dzieci przekonały się, że składnikiem mydeł są tłuszcze. Każde dziecko mogło zrobić nowe mydełko dodając  olejki aromatyczne, barwniki i rózne inne dodatki. Po czym mydlana masa została umieszczona w foremkch.

Glicerynowe mydła

Tym razem przyrodnicy pracowali nad wykonaniem profesjonalnych mydełek, w których bazę stanowiła gliceryna. Dodatki stanowiły mydła wykonane podczas poprzednich zajęć, suszone kwiaty, nasiona kaway, barwniki i olejki zapachowe. Na specjalne życzenie dzieci wykonały panu dyrektorowi mydełko cebulowe.   Słoniki, różyczki, babeczki - wszystkie piękne mydełka zostały zapakowane i będą dosknałym prezentem gwiazdkowym dla najbliższych.