Nawigacja

Literackie podróże, te małe i te duże

Opieka nad stroną: p. Anna Brudz i p. Magdalena Gójska-Gogol

"LITERACKIE PODRÓŻE, TE MAŁE I TE DUŻE"

 

Rok szkolny 2020/21

PROJEKT LITERACKO - PLASTYCZNY KLASY II a i I b REALIZOWANY WSPÓLNIE Z BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ W KAŁUSZYNIE.

ZADANIA PROJEKTU:

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych

- wspomaganie wszechstronnego rozwoju, rozwijanie pasji czytelniczych

- rozwijanie umiejętności słuchania czytanych tekstów

- rozwijanie wielozdaniowych wypowiedzi dzieci

- promowanie czytelnictwa wśród dzieci, wzmocnienie więzi z biblioteką  

- rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, współpracy w  grupie

- kształtowanie wartości , tj. współpraca, solidarność

- zapoznanie dzieci z różnorodnymi technikami i formami plastycznymi

- rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej

- rozwijanie sprawności manualnych

- kształtowanie postawy poszanowania pracy wszystkich, doceniania pracy własnej i pracy innych

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ W ROKU SZKOLNYM 2020/21

KLASA 2A

Październik- Poznajemy przygody Andzi w utworze B. Kosmowskiej ,,Dziewczynka z parku". Praca plastyczna.

Listopad- 25 listopada- Urodziny Pluszowego Misia. Zapoznanie dzieci z historią powstania pluszowego przyjaciela każdego dziecka. Praca plastyczna.

Grudzień- Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe w różnych krajach. Praca plastyczna - kartka świąteczna.

Luty-  Jak wygląda życie na Antarktydzie? Zapoznanie z książką Czesława i Aliny Centkiewiczów ,,Zaczarowana zagroda". Praca plastyczna - malowanie farbami.

Marzec- Nadchodzi wiosna. Czytanie utworu D. Perlak ,,Kapelusz Pani Wrony". Praca plastyczna - kapelusz dla Pani Wiosny.

Kwiecień-   Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Spotkanie z autorem książek dla dzieci.

Maj - Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Wyjazd na Warszawskie Targi Ksiązek.

Czerwiec- Udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.

 

KLASA 1B

Październik - Wśród baśni H. Ch. Andersena. "Walka o własne szczęście i swoje miejsce na świecie" na podstawie utworu "Calineczka".

Praca plastyczna "Calineczka"

Listopad - "Nie biedna, nie bogactwo, ale serce i dobro liczy się najbardziej"- spotkanie z bohaterem utworu M. Kownackiej "Plastusiowy Pamiętnik".

Obchody "Dnia Pluszowego Misia" - 25.11.2020r. - praca plastyczna "Mój Miś"

Grudzień - Wśród baśni Braci Grimm. "Dobro zawsze zwycięży" - poznajemy Jasia i Małgosię.

Praca manualna "Piernikowa chata" - ozdabianie pierników / Ilustracja do baśni - zajęcia online.

Luty - Wśród baśni Ch. Perraulta. Prawdziwa miłość, magia i tajemnica w zaczarowanym królestwie na podstawie utworu "Śpiąca Królewna".

Praca plastyczna - portret królewicza / królewny 

Marzec - Podejmujemy odpowiedzialność za czworonożnych przyjaciół. Spotkanie z utworem dla dzieci W. Cichonia "Cukierku, ty łobuzie".

Praca plastyczna "Cukierek" - wyklejanka

Kwiecień - Jakie wartośći są ważne w naszym życiu? - na podstawie utworu J. Porazińskiej "Pamiętnik Czarnego Noska".

Praca plastyczna - "Okładka pamiętnika"

Maj - Jaki jest świat dorosłych? Niesamowite przygody niezwykłych bohaterów utworu J. Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek".

Praca plastyczna - wyklejanka

Czerwiec - Lato, wakacje, relaks. J. Brzechwa "Przyjście lata".

Praca plastyczna "Pani lato"

 

Realizacja projektu

 

Jak ważne jest pomagać innym? - zapoznanie z lekturą Danuty Parlak ,,Kapelusz Pani Wrony” w pierwszych wiosennych dniach.- 25-26.03.2021r. -klasa IIa  

 

 

W ostatnich dniach marca odbyło się nasze kolejne spotkanie - niestety online. Uczniowie klasy IIa zapoznali się z książką Danuty Parlak ,,Kapelusz Pani Wrony”. Podczas zajęć dzieci opowiadały o wydarzeniach i perypetiach zwierząt mieszkających w lesie. Zwróciły również uwagę na losy bohaterów, którzy byli gotowi do poświęceń dla innych. Uczniowie dowiedzieli się, że nie przedmioty, które posiadamy są najcenniejsze ale wartości, których nie da się namacalnie zbadać. Jedną z nich jest umiejętność dzielenia się z innymi – dzięki niej zyskujemy więcej niż mogłoby się nam wydawać m.in. własną satysfakcję z udzielenia pomocy innym czy po prostu wdzięczność. Następnie uczniowie rozwiązywali quiz sprawdzający znajomość lektury, oczywiście nie było żadnych pomyłek.

 Druga część naszego spotkania poświęcona była Wiośnie, która kilka dni temu do nas zawitała.  Dzieci mówiły jakie  zmiany zaszły w przyrodzie po nadejściu tej radosnej pory roku.

W ostatniej części zajęć dzieci wykonały kapelusze, choć nie dla naszej bohaterki. Każdy uczeń zaprojektował ,,Kapelusz dla Pani Wiosny".

Pomimo tego, że nasze zajęcia odbywały się zdalnie to dzieci z wielkim zapałem i dużą kreatywnością wykonały wszystkie zadania.

 

                                   

                                                                       

                            

                                         Więcej zdęć w fotogalerii https://spkaluszyn.edupage.org/album/#gallery/1735

 

 

 

 

Podejmujemy odpowiedzialność za czworonożnych przyjaciół. Spotkanie z utworem dla dzieci W. Cichonia "Cukierku, ty łobuzie"

- 15-16.03.2021r. - klasa Ib

Tym razem uczniowie klasy 1b poznali niezwykłe przygody małego kociaka, który wabi się Cukierek. Książka, autorstwa Waldemara Cichonia bardzo spodobała się najmłodszym. Mały kotek okazał się niezwykłym bohaterem, który skacze weterynarzowi po głowie, walczy ze swetrami udającymi potwory, jeździ na mecze hokejowe. Cukierek ceni sobie swoją niezależność,  zajmuje się głównie spaniem, jedzeniem i ROZRABIANIEM.

Przygody Cukierka uczniowie klasy 1b poznali w czasie zajęć lekcyjnych. Następnie wykonali zadania w zeszycie ćwiczeń i test wiedzy przygotowany przez Panie z Biblioteki Publicznej. Uczniowie przypomnieli sobie jak ważne jest odpowiedzialne i dobre traktowanie zwierząt – przyjaciół człowieka. Zwieńczeniem dwudniowej pracy z lekturą było wykonanie pracy plastycznej – mozaikowego kota.

                                                                                                                          

Więcej zdjęć w "Fotogalerii"

 

Jak wygląda życie na Antarktydzie? Zapoznanie z książką Czesława i Aliny Centkiewiczów ,,Zaczarowana zagroda". - 26.02.2021r.- klasa IIa

 

Nasze kolejne spotkanie w ramach realizacji projektu ,,Literackie podróże, te małe i te duże” po raz kolejny nie odbyło się w BIBLIOTECE PUBLICZNEJ. Z powodu pandemii spotkanie z pingwinami Adeli odbyło się w naszej klasie.

Zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania się z książką A i Cz. Centkiewiczów ,,Zaczarowana zagroda”, którą przeczytali uczniowie z naszej klasy. Kolejnym krokiem było zapoznanie się z miejscem i życiem pingwinów. W tym pomógł nam Pan Paweł Chabiera, który dwukrotnie był na Antarktydzie. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści naszego polarnika i oglądali zdjęcia zrobione podczas wyprawy. Następnie uczniowie uczestniczyli w quizie przygotowanym przez Panią Małgosię i  wykonali farbami pingwiny XXL. Na zakończenie naszych zajęć dzieci otrzymały słodką pingwinkową  nagrodę.

To była wspaniała i ciekawa zabawa, dzięki której uczniowie poszerzyli wiadomości na temat życia na Antarktydzie.

 

         

                                                        

 

                                                                   

 

                                                                                                         

                                                               

                                                                  Więcej zdjęć w fotofalerii   https://spkaluszyn.edupage.org/album/#gallery/1718

 

 

Wśród baśni Ch. Perraulta. Prawdziwa miłość, magia i tajemnica w zaczarowanym królestwie na podstawie utworu "Śpiąca Królewna" - 22.02.2021r. - klasa Ib

Tym razem uczniowie klasy Ib poznali losy królewny Różyczki - ślicznej, miłej i mądrej panienki z utworu "Śpiąca królewna". Następnie analizowali losy bohaterki, z jednej strony smutne, ale z drugiej dające nadzieję na lepsze i szczęśliwsze życie. Uczniowie wzięli udział w quizie wiedzy, wymieniali bohaterów baśni - dzieląc ich na dobrych i złych, zwracali uwagę na czary i magię jaka była prezentowana w utworze. W ostatnim etapie omawiania treści baśni starali się odpowiedzieć na pytanie dotyczące przesłania tejże pozycji literackiej. Co daje nam, ludziom, dzieciom znajomość "Śpiącej królewny"? Przede wszystkim, naukę, że w życiu nie uda się nam uniknąć cierpienia, każdy z nas otrze się o jakiś rodzaj zła, ponieważ żyjemy w świecie nieidealnym. W życiu musimy zachować cierpliwość - niekoniecznie stuletnią - w dążeniu do celu. Ale najważniejsze przesłanie według uczniów jest następujące: miłość i dobro zawsze zwyciężą zło. :)

Ostatnim etapem omawiania utworu było wykonanie portretu królewicza i królewny.

         

 

Wśród baśni Braci Grimm. "Dobro zawsze zwycięży" - poznajemy Jasia i Małgosię  - 18.12.2020r. - klasa Ib

Podczas ostatniego, piątkowego spotkania na zajęciach online w tym roku kalendarzowym, uczniowie klasy 1b poznali baśń autorstwa Braci Grimm "Jaś i Małgosia". Niby utwór, który znają wszyscy, ale naszym najmłodszym został przedstawiony w szczególny sposób. Pracownicy Biblioteki Publicznej we współpracy z naszą szkołą nagrali dla uczniów ową bąśń. W pięknej scenerii teatrzyku kamishibai tekst baśni przedstawiła pani Małgorzata Leszczyńska.  Po wysłuchaniu i obejrzeniu nagrania uczniowie omówili z wychowawczynią najważniejsze zagadnienia baśni. Wymieniali bohaterów dobrych i złych, układali plan wydarzeń, zagrali w quiz prawda/ fałsz. Ostatnim punktem spotkania online z baśnią "Jaś i Małgosia" było wykonanie ilustracji do utworu. Jednoznacznie mogę stwierdzić, że nie jest straszny nam czas pandemii :) i nawet w tak ciężkim dla nauki okresie możemy fantastycznie bawić się z literaturą.

                                      

Zapraszamy do wysłuchania baśni "Jaś i Małgosia" :)

Jaś i Małgosia

 

 

 

Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe w różnych krajach- 17.12.2020r.- klasa IIa

 

 

Co kraj to obyczaj. Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe są w Polsce, a jakie w innych krajach? Podczas naszego grudniowego spotkania dzieci dostały odpowiedzi na te pytania. Panie z biblioteki przygotowały piękną prezentację o wszystkich zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych, która została zaprezentowana uczniom. Kiedy dzieci pogłębiły swoją wiedzę na ten temat, wspólnie rozwiązywaliśmy quizy i zagadki.

W drugiej części naszego spotkania dzieci wykonały karty świąteczne oraz napisały życzenia dla Pań z biblioteki, które wysłaliśmy pocztą elektroniczną.

Pomimo tego, że nasze spotkania odbywają się zdalnie, to uczniowie z dużym zaangażowaniem w nich uczestniczą.

     

 

 

 

 

 

                            ,,Dzień Pluszowego Misia" w klasie IIa

    25 listopada klasa IIa obchodziła Dzień Pluszowego Misia. Z powodu nauki zdalnej  ten dzień był  inny niż zawsze. Dzieci obejrzały film o misiu, zapoznały się z historią powstania pluszowej maskotki i rozwiązywały quizy - oczywiście wszystko zdalnie. Na zakończenie naszego spotkania dzieci wykonały misia techniką dowolną, które również  zostały wysłane do Pani Małgosi. Pomimo niewielkich ograniczeń dzieci bawiły sie fantastycznie.

 

              

 

                                                 

   

 

 

25 listopada - "Dzień Pluszowego Misia"

Z tej okazji uczniowie klasi Ib wykonali prace plastyczne "Mój Miś".   

          

 

 

 

Poznajemy przygody Andzi w utworze B. Kosmowskiej ,,Dziewczynka z parku"-30.10.2020r.- klasa IIa

 

               

W dniu dzisiejszym klasa IIa poznała przygody Andzi z książki Barbary Kosmowskiej ,,Dziewczynka z Parku". Nasze spotkanie ze względu na panujące warunki rozpoczęło się na placu szkolnym. Dzieci po wysłuchaniu książki czytanej przez Panią Ewelinę poznały uczucia bohaterki, która straciła ukochanego tatę i musiała się zmierzyć ze swoim smutkiem, stratą oraz pustką. W powrocie do „normalności" pomógł jej Jeremiasz - chłopiec, który z dnia na dzień stał się przyjacielem. Mówiliśmy dużo o emocjach, dzieci opisywały je swoimi słowami. Każdy uczestnik powiesił liść emocji na drzewku uczuć. Po zajęciach na powietrzu nasze drzewko powędrowało do naszej sali. W ostatniej części naszego spotkania  uczniowie wykonali pracę plastyczną - jesienne drzewo. 

 

                                                         

 

 

 Wśród baśni H. Ch. Andersena. "Walka o własne szczęście i swoje miejsce na świecie" na podstawie utworu "Calineczka" - 12.10.2020r. - klasa Ib

   

Dziś wyruszyliśmy w podróż daleką, do krainy baśni H. Ch. Andersena. Poznaliśmy historię niezwykłej, maleńkiej dziewczynki imieniem Calineczka.  Od samego początku przygód w tej historii nie brakowało. Uroda bohaterki sprawiła, że porwała ją ropucha, a następnie chrabąszcz. Calineczka znalazła w końcu schronienie u polnej myszki. Jednak, nie długo przyszło cieszyć się jej wolnością, gdyż miała poślubić kreta i resztę życia spędzić pod ziemią. Na drodze maleńkiej dziewczynki pojawił się niezwykły ptaszek, którego ratuje przed śmiercią. W wyniku wdzięczności jaskółeczka zmienia życie Calineczki. Ratuje ją z ramion kreta i zabiera na pole kwiatów, gdzie czeka już na nią książę elfów :) Czy można wymarzyć sobie lepsze zakończenie baśni? Chyba nie.

Kolejnym etapem naszego spotkania były zabawy i rozmowy dotyczące omawianego utworu. Uczniowie dowiedzieli się, że w życiu należy dążyć do zdobycia szczęścia, a tylko człowiek wolny jest tak naprawdę spełniony.  Zakończeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej „Calineczka”.

To było nasze pierwsze spotkanie w ramach projektu „Literackie podróże, te małe i te duże”, i już nie możemy doczekać się kolejnego. Dziękujemy za wspólną przygodę pani Bożence i pani Małgosi :)

       

Więcej zdjęć w Fotogalerii

 

 

Obchody Nocy Bibliotek przez uczniów klasy Ib i IIa - 9.10.2020r.

W piątek, wspólnie uczestniczyliśmy w obchodach Nocy Bibliotek, która w tym roku przypadła na 10 października. Razem obejrzeliśmy z tej okazji film „Jakub, Mimmi i gadające psy”, a następnie uczestniczyliśmy w zajęciach mających na celu omówienie problematyki wyżej wymienionej ekranizacji. Zajęcia poprowadziły, we współpracy z Biblioteką Publiczną, wychowawczynie klas.

  

„Jakub, Mimmi i gadające psy” -to opowieść o małym chłopcu, który ze względu na wyjazd swojego taty musiał spędzić kilka dni u wuja i kuzynki Mimmi. Kuba nie podchodzi do tego pomysłu z entuzjazmem, ale z czasem zaprzyjaźnia się z grupą gadających psów i akceptuje Maskachke. Gdy okazuje się, że dzielnica ma zostać zniszczona, a w zamian ma tam zostać wybudowany wieżowiec, Jakub i jego nowi przyjaciele rozpoczynają walkę o Maskachkę. To historia opowiadająca o przyjaźni i realizacji wspólnego, szczytnego celu.

Obejrzany film okazał się niezwykle ciekawy i interesujący dla młodych widzów. A problemy w nim poruszane nie okazały się obce nawet dla naszych uczniów.

Więcej zdjęć w Fotogalerii

    ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Rok szkolny 2019/20

Do roku 2019/2020 projekt realizowała p. Lidia Wierzbicka, która także sprawowała pieczę nad stroną projektu.

ZADANIA PROJEKTU;

- zapoznanie dzieci z różnorodnymi technikami i formami plastycznymi

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych

- rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej

- wspomaganie wszechstronnego rozwoju, rozwijanie pasji czytelniczych

- rozwijanie sprawności manualnych oraz słuchania czytanych tekstów

- kształtowanie postawy poszanowania pracy wszystkich, doceniania pracy własnej i pracy innych

- kształtowanie wartości , tj. współpraca, solidarność

- promowanie czytelnictwa wśród dzieci, wzmocnienie więzi z biblioteką

- rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, współpracy w grupie

- rozwijanie wielozdaniowych wypowiedzi dzieci
 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

PAŹDZIERNIK - „Uczymy się wyrozumiałości i szacunku do świata". Spotkanie z poezją Juliana Tuwima. Przybliżenie dzieciom sylwetki poety. Czytanie wybranych wierszy.

Praca plastyczna.

 

LISTOPAD – Mądra dziewczyna, ciekawa kobieta - cała prawda o Marii Curie – Skłodowskiej. Przybliżenie dzieciom postaci Marii na podstawie utworu „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Curie – Skłodowskiej”.

Praca plastyczna- wykonanie tablicy informacyjnej.

 

GRUDZIEŃ - Niezwykła opowieść o miłości i dobroci na podstawie utworu H. Ch. Andersena „Królowa Śniegu”.

Praca plastyczna – Krajobraz zimowy – malowanie pastą.

 

STYCZEŃ - Niesprawiedliwość, samotność, nadzieja w baśni H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami".

Praca plastyczna – wydzieranka z papieru kolorowego.

 

LUTY- Poznanie przygód dziewięcioletniej dziewczynki na podstawie utworu „Karolcia”

Praca plastyczna – portret dziewczynki - szkic węglem.

 

MARZEC- Wiosenne przebudzenie – czytanie wierszy , wysłuchanie piosenek o wiośnie .

Praca plastyczna- wiosenne drzewo.

 

KWIECIEŃ –„Doktor Dolittle i jego zwierzęta" - poznanie przygód doktora i jego przyjaciół.

Praca plastyczna- wykonanie zwierzątek z różnorodnego materiału.

 

MAJ- „O psie, który jeździł koleją" -zapoznanie z lekturą.

Praca plastyczna - ilustracja do utworu.

 

CZERWIEC- Letnie orzeźwienie – czytanie wierszy, wysłuchanie piosenek o lecie.

 

Realizacja projektu

 

SPOTKANIE Z „KAROLCIĄ” M. KRUGER - 25 LUTEGO 2020R.

Nasze spotkanie było przepełnione tajemniczością i ciekawością. Opowiadaliśmy o przygodach Karolci, która w czasie przeprowadzki znalazła niebieski koralik. Ów przedmiot miał tajemniczą moc ..spełniał wszystkie pragnienia Karolci. W dalszej części spotkania oglądaliśmy film o niebieskim koraliku, a potem wykonaliśmy pracę plastyczną techniką płaskiego origami.

Karolcia pokazała nam inne, alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, niż tylko elektroniczne zabawki, oraz wskazała, że poprzez wrażliwość na potrzeby innych sami na tym zyskujemy.

 

Każdy ma jakieś marzenia. Naturalnie, że jedne są bardziej ważne, a drugie mniej”

M.Krugier

 

  

 

DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI" - J.CH. ANDERSEN - 28 stycznia 2020r.

Każdy z nas już poznał treść tej baśni. Jednak dzisiaj Pani Bożenka zaprezentowała nam ten utwór poprzez japoński teatrzyk kamishibai. Ta nowa technika, nieznana nam dotąd bardzo nas zaciekawiła. Przekaz przypomniał nam jakie wartości niesie za sobą baśń. Na koniec spotkania wykonaliśmy pracę plastyczną – serce- metodą wydzieranki.

„ ŻYCIE KAŻDEGO CZŁOWIEKA JEST BAŚNIĄ NAPISANĄ PRZEZ BOGA”

H.CH.ANDERSEN

 

 

Świąteczne iluminacje – 11 grudnia 2019r.

Późnym popołudniem wyjechaliśmy aby podziwiać warszawskie, świąteczne iluminacje. Odwiedziliśmy Starówkę, gdzie podziwialiśmy choinkę i przystrojone ulice. Niezapomniane wrażenie zrobił na nas pobyt w Wilanowie, gdzie zobaczyliśmy niezliczoną ilość światełek w różnych kompozycjach. Wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale za to wzbogaceni o nowe wrażenia.

„W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2020

żegnamy minione miesiące i pełni nadziei spoglądamy w przyszłość. Pragniemy przeżyć

niepowtarzalne, świąteczne chwile w pokoju i wzajemnej bliskości........”

  

  

 

Ciekawa kobieta, mądra dziewczyna, cała prawda o Marii Curie- Skłodowskiej - 29 listopada 2019r.

Dzisiaj poznaliśmy sylwetkę Marii Curie- Skłodowskiej. Pani Bożenka (w białym fartuchu) przytoczyła nam i pokazała kilka ciekawostek z życia Noblistki. Potem wspólnie wykonaliśmy doświadczenia. Na koniec każdy z nas narysował węglem portret Marii.

Ta lekcja nauczyła nas, że warto rozwijać swoje pasje, nawet jeżeli los rzuca nam kłody pod nogi.

Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć” - M. Curie- Skłodowska

  

  

 

Uczymy się wyrozumiałości i szacunku do świata – spotkanie z poezją Juliana Tuwima. Przybliżenie dzieciom sylwetki poety. Czytanie wybranych wierszy – 24 października 2019r.

To było pierwsze nasze spotkanie po wakacjach w bibliotece. Pani Bożenka opowiedziała nam na podstawie książki „Jak Julek został poetą" o dzieciństwie Juliana Tuwima. Jak się okazało niezły był z niego łobuziak :). Potem wysłuchaliśmy wybranych wierszy i doszliśmy do wniosku, że poprzez poezję można nauczyć się zrozumienia innych oraz znaleźć wiele cennych rad jak postępować w życiu. Wiele radości dostarczyła nam inscenizacja „Rzepki” w wykonaniu nas samych. Na koniec każdy z nas wykonał pracę plastyczną, która polegała na naklejeniu bibuły na sylwetę rzepki.

Julian Tuwim to obserwator ludzi i życia, który umiejętnie posługiwał się językiem.

„Zaświeciło słońce”

Zaświeciło słońce

Jesienią,

Zaświeciło słońce

W kałużach,

Przypomniało słońce

Jesienią

O cudownych, złotych

Podróżach...

Zapachniało słońce

Zielenią,

Zapachniało słońce

Bzem drżącym

Zaświeciło słońce

Jesienią,

Zniebieściło oczy

Tęskniącym..........

  

 

Rok szkolny 2018/19

 

Harmonogram spotkań

Październik – 100-lecie Niepodległości Polski - warsztaty – Mirabelka, kiełkująca historia w 100licy- przybliżenie dzieciom wydarzeń historycznych Polski.

Praca plastyczna - wykonanie drzewa mirabelkowego (bibuła, kasza, sylweta drzewa).

 

Listopad – Listopadowa zaduma - spotkanie z lekturą. B. Kosmowska „Dziewczynka z parku”.

Praca plastyczna – lampion.

 

Grudzień - Zwyczaje świąteczne w zagrodzie Lisy, Lassego i Bossego na podstawie książki „Dzieci z Bullerbyn”.

Praca plastyczna - choinka z wyciętych elementów.

 

Styczeń - Wysłuchanie baśni „Calineczka” czytanej przez zaproszonego gościa.

Praca plastyczna - malowanie ilustracji do baśni.

 

Luty - Świat dorosłych na podstawie lektury „Niesamowite przygody 10 skarpetek”.

Praca plastyczna – ozdabianie szablonu skarpetek różnymi elementami wg pomysłu dzieci.

 

Marzec - Międzynarodowy Dzień Teatru.

Poznanie nauk płynących z lektury „Kapelusz Pani Wrony”.

Praca plastyczna - malowanie jednego z bohaterów książki.

 

Kwiecień - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Spotkanie z autorem książek dla dzieci.

Poznanie przygód dzieci na podstawie książki „Drzewo do samego nieba”.

 

Maj - 23-26.05.-Targi Książki, 08-15.05 -Tydzień Bibliotek, 18.05.- Międzynarodowy Dzień Muzeum.

 

Czerwiec - Udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.

 

 REALIZACJA PROJEKTU

 

UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI CZYTELNICZEJ „Jak nie czytam, jak czytam” - 
7 czerwca 2019r.

To już IV edycja tej akcji. Punktualnie o godz. 10.00 zebraliśmy się wszyscy (czyli uczniowie całej naszej szkoły) na boisku szkolnym. Każdy z nas przyniósł ze sobą ulubioną książkę i o wyznaczonej godzinie równocześnie zaczęliśmy czytać.

Lubimy takie akcje ….gdyż wiemy, że czytanie jest potrzebne...

 

  

 

HAPPENING „Czytelnicy na ulicy i parada postaci bajkowych” - 15 maja 2019r.

W ostatnim dniu Tygodniu Bibliotek odbyła się impreza dla wszystkich dzieci z klas 0-3.

Ze względu na pogodę przebiegała ona na hali sportowej w Szkole Podstawowej. Każdy uczeń miałza zadanie przebrać się w dowolną postać bajkową, a klasa miała wymyślić hasło promujące czytelnictwo. Całość uświetniła dobra zabawa przy muzyce.

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY – 07 maja 2019r.

To już nasza druga wycieczka na Stadion Narodowy, na Targi Książki.

Widzieliśmy stoiska, na których wydawcy prezentowali książki z różnorodnych dziedzin. Całość robiła imponujące wrażenie, trudno było oderwać oczy od kolorowych gadżetów.

Kolejnym ciekawym miejscem były Królewskie Ogrody. Podziwialiśmy różnego rodzaju rośliny posadzone w przepięknych kompozycjach. Nie zabrakło zabawy w berka i wylegiwania się na trawie.

 

Spotkanie z lekturą „Kapelusz Pani Wrony” - 26. 03.2019r.

 

Kolejne nasze spotkanie nauczyło nas,że bardzo ważne w życiu jest umieć przebaczać, pomagać a nawet wyzbywać się tego co się bardzo  kocha dla dobra innych - jednym słowem SZLACHETNOŚĆI. A to wszystko zrozumieliśmy po wysłuchaniu książki Danuty Pawlak „Kapelusz Pani Wrony”. Lektura w ciekawy , a nawet komiczny sposób opisuje zaginięcie kapelusza wrony i zaangażowanie zwierząt w jego poszukiwanie . Pani Bożenka, Pani Małgosia oraz nasza Pani przeczytały nam fragmenty książki. Duże wrażenie zrobiła na nas piękna scenografia, a całości dopełniły ciekawe zabawy. W drugiej części spotkania zostaliśmy podzieleni na grupy. Każda grupa otrzymała szablon kapelusza, który miała ozdobić wg własnego pomysłu.

Prace wyszły dość ciekawie. I jak zwykle nie tylko dobrze bawiliśmy się ale również nauczyliśmy się wielu rzeczy.

 

  „TYLKO SZLACHETNE CZYNY SĄ TRWAŁE.” ( SOFOKLES)

 

  

  

 

 

 

ŚWIAT DOROSŁYCH NA PODSTAWIE LEKTURY „NIESAMOWITE PRZYGODY10 SKARPETEK" - 22.02.2019R.

„Niesamowite przygody 10 skarpetek" Justyny Bednarek to bardzo pouczająca i pełna humoru lektura, która „zabrała nas w świat dorosłych. Wszystkie przygody skarpetek porównane są do sytuacji życiowych doświadczanych przez dorosłych. Autorka w sposób zabawny opowiada o skarpetkach, które ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody; zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, misimi mamami. Ta książka jest przykładem na to, że fantazja może być nieograniczona. Urozmaiceniem zajęć był taniec ze skarpetkami oraz dobieranie pomieszanych skarpetek w pary. Na koniec otrzymaliśmy szablony skarpet, które ozdobiliśmy wg własnego pomysłu.

„Fantazja odzwierciedla nasze pragnienia, wyobraźnia tylko je przekształca" (Mason Cooley).

  

 

 

 

Wysłuchanie baśni H. Ch. Andersena „Calineczka” - 22 stycznia 2019r.

Każdy wie, że baśnie Andersena są pełne niezwykłej magii, zawierają mądrość i naukę. Dzisiaj wysłuchaliśmy „Calineczki", baśni czytanej przez specjalnego gościa – Burmistrza, pana Arkadiusza Czyżewskiego. Oprócz czytania pan Burmistrz opowiedział nam o swojej pasji do czytania i ulubionym bajkopisarzu, którym był właśnie H. Ch. Andersen.

Po wysłuchaniu baśni bawiliśmy się wspólnie, śpiewaliśmy piosenkę i rozwiązywaliśmy rebusy. Na koniec spotkania wykonaliśmy pracę plastyczną techniką origami. Dzisiejsze spotkanie możemy zakończyć stwierdzeniem...
„Czytanie książek to najlepsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

  

 

 

Wycieczka do Królewskiego Ogrodu Światła - 12 grudnia 2018r.

To była nietypowa wycieczka ze względu na jej czas. O godzinie 15.00 wyjechaliśmy z Kałuszyna i ruszyliśmy do Warszawy, aby podziwiać rozświetlone ulice stolicy. Spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem podziwiając bożonarodzeniowe dekoracje, po drodze spotkaliśmy Świętego Mikołaja, który zapewnił, że na pewno w święta nas odwiedzi, potem odwiedziliśmy Pomnik Małego Powstańca. Spacer zakończyliśmy przy świątecznym drzewku na Placu Zamkowym. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Wilanów, gdzie podziwialiśmy Królewskie Ogrody Światła, podczas zwiedzania ogromne wrażenie zrobił na nas Muzyczny Ogród Marzeń, gdzie podczas znanych motywów muzyki klasycznej wirowały światełka w różnych kolorach.

W tych świątecznych nastrojach ok. godz. 21 wróciliśmy do domu.

  

 

 

 

Listopadowa zaduma - spotkanie z lekturą „Dziewczynka z parku" B. Kosmowska – 26 listopada 2018r.

Listopad to czas zadumy i refleksji, dlatego dzisiaj poznaliśmy bohaterów książki B. Kosmowskiej „Dziewczynka z parku”. Utwór opowiada o Andzi, która straciła ukochanego tatę i musiała się zmierzyć ze swoim smutkiem, stratą oraz pustką. W powrocie do „normalności" pomógł jej Jeremiasz - chłopiec, który z dnia na dzień stał się przyjacielem. Mówiliśmy dużo o emocjach, jak je wyrażać i opisywać, o wartościach, które powinny być w naszym życiu najważniejsze – rodzinie, miłości, przyjaźni...

Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy lodowe lampiony ze słoików i kolorowych ozdób. Będą nam przypominać o dzisiejszym refleksyjnym spotkaniu...

„Śpieszmy się kochać ludzi,tak szybko odchodzą”

ks. J. Twardowski

  

  

Warsztaty - „Mirabelka – kiełkująca historia”- 24 października 2018r.

W ramach obchodów rocznicy 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięliśmy udział w warsztatach przybliżających nam historię naszego państwa. Wysłuchaliśmy fragmentu książki Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”, która opowiadała o wydarzeniach związanych z II wojną światową widzianą „oczami” drzewa mirabelkowego. Po rozmowie na temat treści utworu wykonaliśmy drzewo mirabelkowe. Naszym zadaniem było naklejanie bibuły, liści, ziaren kukurydzy na sylwetę drzewa. Na koniec warsztatów otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy. To było wzruszające spotkanie...

 

   

  

 

Rok szkolny 2017/18

 

 HARMONOGRAM  SPOTKAŃ W ROKU 2017/2018

SPOTKANIA ODBYWAJĄ SIĘ W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ RAZ W MIESIĄCU.

PAŹDZIERNIK-  JESIENNE  ZAUROCZENIE

Wysłuchanie utworu M .Strzałkowskiej , pt . „Jesień". Rozmowy n/t treści wiersza, rozwiązywanie krzyżówki o tematyce jesiennej, słodki owocowy poczęstunek. Wykonanie pracy plastycznej „Jesienne drzewo”- naklejanie pomalowanych na jesienne kolory pestek dyni na przygotowane  szablony drzew.

LISTOPAD - DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem , wspólne zabawy literackie i ruchowe. Wysłuchanie  fragmentu książki A.A. Milne „Kubuś Puchatek” czytanego przez Gimnazjalistów. Poczęstunek  tortem urodzinowym . Wykonanie misiowych opasek, naklejanie przygotowanych elementów na paski.

GRUDZIEŃ -PRZY WIGILIJNYM STOLE

Czytanie baśni J.H. Andersena „Dziewczynka z zapałkami" , opowiadanie o zwyczajach świątecznych w różnych krajach. Wykonanie karty świątecznej.

STYCZEŃ – MOJA BABCIA I MÓJ DZIADEK

Integracja międzypokoleniowa – czytanie przez zaproszonych gości (babcię i dziadka) utworów o zabawach dzieci , opowieści o dzieciństwie , zabawach babci i dziadków. Portret babci lub dziadka – rysunek węglem na kartce A3.

LUTY- SROGA ZIMA

Wysłuchanie utworu „Zaczarowana zagroda”, opowiadanie o życiu Eskimosów, słuchanie  audiobooków . Rozwiązywanie zagadek i krzyżówek. Eskimosek – wykonanie postaci .

MARZEC – W DOLINIE MUMINKÓW

Czytanie lektury, opowiadanie przygód głównych bohaterów. Wykonanie ilustracji do książki , malowanie farbą plakatową.

KWIECIEŃ- OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI DLA DZIECI

Spotkanie z autorką książek dla dzieci Elizą Piotrowską .

Wyjazd do Muzeum Książki Dziecięcej do Warszawy.

MAJ – KSIĄŻKOWY MAJ

Spotkanie z autorem książek dla dzieci W. Widłakiem.

Teatrzyk dla dzieci „Magiczna księga”- spektakl promujący czytelnictwo.

CZERWIEC - WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ.....

Udział w ogólnopolskim tygodniu czytania dzieciom we współpracy z fundacją ABC XXI, CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.

Czytelnicy na ulicy - propagowanie czytelnictwa poprzez przejście po ulicach Kałuszyna
z transparentami głoszącymi hasła zachęcające do czytania.

 

 REALIZACJA PROJEKTU

 

HAPPENING- CZYTELNICY NA ULICY- 08 CZERWCA 2018R.

Podsumowaniem naszej współpracy i ostatnim spotkaniem w tym roku szkolnym:) było wydarzenie, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas 0-III czyli HAPPENING -CZYTELNICY NA ULICY.

Wyruszyliśmy wszyscy spod budynku szkoły i przeszliśmy ulicami Kałuszyna z transparentami nawiązującymi do czytania. Każdy z nas przebrany był za wybranego przez siebie bohatera bajki. Miejscem naszego spotkania był Park Miejski. Każda klasa prezentowała hasło promujące czytelnictwo, a o godz.10.00 przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam.” i każdy z nas czytał przyniesioną przez siebie książeczkę. Na koniec spotkania wybrano Króla i Królową „Bajkowego pokazu mody”. Były też nagrody - niestety :( nie udało się nam...może za rok:). To było ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym. WSZYSTKIM PANIOM NA CZELE Z PANIĄ DYREKTOR BARDZO, BARDZO DZIĘKUJEMY...SPOTKAMY SIĘ WE WRZEŚNIU..:)

 

WYCIECZKA DO MUZEUM KSIĄŻKI I NA WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI - 17 MAJA 2018R.

To był udany i ciekawy dzień dla wszystkich, którzy interesują się książkami, więc oczywiście dla NAS:). Pani dyrektor biblioteki, pani Ania wraz ze swoimi pracownikami zorganizowała nam wyjazd do Warszawy. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Książki, które mieści się w Bibliotece na Koszykowej. Pani pokazała nam pierwsze książeczki dla dzieci, czytała fragmenty, opowiadała o czym wtedy pisano dla dzieci...i jakież było nasze zdziwienie jak dowiedzieliśmy się o czym!!!.

Były to książki pouczające i niezmiernie poważne, zawierały treści o dobrym wychowaniu. Byliśmy również w piwnicach, gdzie znajdują się zbiory oraz w pracowni, w której naprawia się bardzo stare książki.

Drugim miejscem, które odwiedziliśmy były Targi Książki na warszawskim stadionie. Ależ było ciekawie, wszędzie stały stoiska z przeróżnymi książkami, a my chodziliśmy i oglądaliśmy, każdy z nas kupił sobie pamiątkę, OCZYWIŚCIE ….KSIĄŻKĘ!!!!!:)

BARDZO DZIĘKUJEMY PANI DYREKTOR, PANI BOŻENCE, PANI IZIE I PANI MAŁGOSI.

 

Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM WIDŁAKIEM – 14 MAJA 2018R.

Czy znacie autora książki opowiadającej o Panu Kuleczce, Psie Pypciu, Kaczce Katastrofie oraz Muszce Bzyk- Bzyk ???...My dzisiaj poznaliśmy!!!!

To pan Wojciech Widłak, który przyjechał do Biblioteki, aby zaprezentować nam swoje książki i troszeczkę opowiedzieć o sobie. Autor czytał nam fragmenty książek, opowiadał jak powstały oraz skąd pisarz czerpie pomysły do ich napisania. Pan Wojciech przygotował dla nas zabawę ”worek pomysłów”, która polegała na wylosowaniu jednej rzeczy z zaczarowanego worka i podaniu skojarzeń. Oczywiście pomysłów było tyle, ile nas :)

Bardzo nam się podobało to spotkanie, bo nie tylko było interesujące, ale również pouczające ; ).

 

Pozostałe zdjęcia - w "Fotogalerii".

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH – spotkanie z Elizą Piotrowską, 23 kwietnia 2018r.

To był zachwycający i niezapomniany dzień;) dlaczego?? a to dlatego, że zostaliśmy zaproszeni wraz z klasą Ic na spotkanie z Elizą Piotrowską – autorką i ilustratorką książek dla dzieci, tłumaczem z języka włoskiego oraz laureatką nagrody FENIKS 2018 w kategorii „książka dla dzieci”.

Pani Eliza to przesympatyczna osóbka, która uroczo i bardzo ciekawie opowiedziała nam o swoich książkach, których główną bohaterką jest „ciocia Jadzia". Tak naprawdę to, ta cała ciocia Jadzia to nikt inny tylko sama pani Eliza ;). Jej przygody były ogromnie interesujące. Z dużą dawką humoru pani Eliza opowiedziała nam o zwyczajach i kulturze Brazylijczyków, ponieważ autorka na co dzień mieszka w Brazylii.

Spotkanie było niezapomniane, zadawaliśmy wiele pytań i nawet nie zauważyliśmy, jak szybko minął czas i trzeba było się rozstać....a szkoda ..;)

 

Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".

 

W DOLINIE MUMINKÓW- 27 MARCA 2018R.

Dzisiaj w bibliotece spotkaliśmy się z bohaterami książki T. Janssona „Muminki'.
Wszyscy , tj. Muminek, Mała Mi, Mama Muminka, Migotka czekali na nas w swojej muminkowej zagrodzie wyczarowanej przez panie bibliotekarki. Pani Bożenka i pani Małgosia czytały nam przygody tych baśniowych stworów, które były ciekawe i wrażliwe. Następnie bawiliśmy się przy piosence o Muminkach. Dowiedzieliśmy się wiele o tych przemiłych finlandzkich istotkach. Na zakończenie naszego spotkania malowaliśmy farbami plakatowymi jedną wybraną przez siebie postać......To był muminkowy marzec :).

 

Pozostałe zdjęcia - w "Fotogalerii".

SROGA  ZIMA  - 27 LUTEGO 2018 R.

HU, HU, HA ...HU, HU, HA...NASZA ZIMA ZŁA ....słowa tekstu M.Konopnickiej dokładnie odzwierciedlały temat naszego dzisiejszego spotkania i aury jaka panowała za oknem. Jednak pomimo mrozu i chłodu wyruszyliśmy do biblioteki....W bibliotece przywitała nas gromadka pingwinów Adeli (oczywiście, przecudnie wykonanych przez panie ). Gdy już wygodnie usadowiliśmy się na swoich miejscach, wtedy obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy utwór A. i Cz. Centkiewiczów "Zaczarowana  zagroda". To była ciekawa podróż po Antarktydzie. Pani Dyrektor i pani Bożenka opowiedziały nam wiele  ciekawostek o pingwinach, o ich zwyczajach, pomysłowości;). Pani Małgosia nauczyła nas pingwinkowego tańca;), a na koniec wykonaliśmy małe, stojące pingwinki. I tak powstała "kałuszyńska zaczarowana zagroda ;)". Pomimo mrozu, atmosfera która panowała na spotkaniu rozgrzała nas tak mocno, że bez trudu wróciliśmy do szkoły, nie czując już ani mrozu, ani chłodu...... do następnego wiosennego spotkania ;).

 

 

DZIEŃ  BABCI I DZIADKA - 06 LUTEGO 2018R.

I chociaż Dzień Babci i Dziadka już dawno minął, to jednak nie sposób zapomnieć o tych, którzy ciągle myślą o nas, kochają i rozpieszczają. Dzisiaj rozmawialiśmy o babciach i dziadkach, o tym kim są, co lubią robić, co sprawia im przyjemność. Pani Bożenka przeczytała nam bajkę „Miffy, dziadek i babcia”. Po takim wprowadzeniu szkicowaliśmy węglem portret babci lub dziadka (do wyboru). Następnie ozdabialiśmy ramki portretów gotowymi, kolorowymi elementami.

Dzisiejsze spotkanie było dla nas piękną lekcją o miłości, przywiązaniu i rodzinie:)

Do następnego spotkania.

    

 

 

 

PRZY WIGILIJNYM STOLE - 19 XII 2017

„Cicha noc, święta noc....” to słowa kolędy pasującej do naszego dzisiejszego spotkania. Pani Bożenka zabrała nas w podróż po różnych krajach, gdzie poznaliśmy tradycje bożonarodzeniowe.

Byliśmy we Francji, Danii, Anglii, Szwecji i innych ciekawych państwach. Na koniec podróży zostaliśmy obdarowani prezentami, a my złożyliśmy wszystkim Paniom życzenia, a na ręce Pani Dyrektor przekazaliśmy świąteczny stroik. W dalszej części naszego spotkania wykonaliśmy karty świąteczne z przygotowanych elementów.

Było jak zwykle ….ciekawie i cudownie :)

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – 24 listopada 2017r.

W tym dniu obchodziliśmy ważne dla nas święto, ponieważ każda przytulanka to coś ważnego dla małego dziecka, a misie to szczególni przyjaciele, którym można wszystko powiedzieć.....i mocno się przytulić, kiedy jest nam bardzo smutno, a mamy i taty nie ma….

Dzisiaj świętowaliśmy wspólnie z Gimnazjalistami, którzy czytali nam utwory o Kubusiu Puchatku i bawili się z nami. Były tańce i zabawy, oraz URODZINOWY TORT – wyśmienity !!!(ciekawe, kto go upiekł ???)smiley. Po zabawach wykonaliśmy opaski misiowe z przygotowanych wcześniej elementów. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z KUBUSIEM PUCHATKIEM, PROSIACZKIEM I KRÓLIKIEM i otrzymaliśmy od pani dyrektor dyplomy.

TO BYŁ NIEZAPOMNIANY DZIEŃ............:)

 

Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".

 

JESIENNE  ZAUROCZENIE

Dnia 31 października 2017r. rozpoczęliśmy realizację projektu LITERACKIE PODRÓŻE TE MAŁE I TE DUŻE. Motywem przewodnim pierwszego spotkania była kolorowa pora roku -JESIEŃ. Na początek wysłuchaliśmy czytanego przez panią dyrektor Annę Andrzejkiewicz wiersza M. Strzałkowskiej „Jesień", następnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę oraz odpowiadaliśmy na pytania w quizie „Prawda, czy fałsz”. Całość dobrej zabawy dopełnił słodki, a przede wszystkim ZDROWY poczęstunek owocami, po którym zabraliśmy się do pracy.

Naszym zadaniem było wykonanie jesiennego drzewa poprzez naklejanie kolorowych pestek dyni na przygotowany szablon drzewa. Poradziliśmy sobie doskonale. wink Skąd to wiemy?? Bo tak powiedziały wszystkie panie :)... Zabawa była przednia i nie możemy się doczekać następnego spotkania ….a to dopiero w przyszłym miesiącu..

 

Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".