Literackie podróże, te małe i te duże

Opieka nad stroną: p. Lidia Wierzbicka

"LITERACKIE PODRÓŻE, TE MAŁE I TE DUŻE"

PROJEKT LITERACKO - PLASTYCZNY KLASY Ia, REALIZOWANY WSPÓLNIE Z BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ W KAŁUSZYNIE.

ZADANIA PROJEKTU;

- zapoznanie dzieci z różnorodnymi technikami i formami plastycznymi

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych

- rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej

- wspomaganie wszechstronnego rozwoju , rozwijanie pasji czytelniczych

- rozwijanie sprawności manualnych oraz słuchania czytanych tekstów

- kształtowanie postawy poszanowania pracy wszystkich , doceniania pracy własnej i pracy innych

- kształtowanie wartości , tj. współpraca , solidarność

- promowanie czytelnictwa wśród dzieci, wzmocnienie więzi z biblioteką

- rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, współpracy w grupie

- rozwijanie wielozdaniowych wypowiedzi dzieci

HARMONOGRAM  SPOTKAŃ

SPOTKANIA ODBYWAJĄ SIĘ W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ RAZ W MIESIĄCU.

PAŹDZIERNIK-  JESIENNE  ZAUROCZENIE

Wysłuchanie utworu M .Strzałkowskiej , pt . „Jesień". Rozmowy n/t treści wiersza, rozwiązywanie krzyżówki o tematyce jesiennej, słodki owocowy poczęstunek. Wykonanie pracy plastycznej „Jesienne drzewo”- naklejanie pomalowanych na jesienne kolory pestek dyni na przygotowane  szablony drzew.

LISTOPAD - DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem , wspólne zabawy literackie i ruchowe. Wysłuchanie  fragmentu książki A.A. Milne „Kubuś Puchatek” czytanego przez Gimnazjalistów. Poczęstunek  tortem urodzinowym . Wykonanie misiowych opasek, naklejanie przygotowanych elementów na paski.

GRUDZIEŃ -PRZY WIGILIJNYM STOLE

Czytanie baśni J.H. Andersena „Dziewczynka z zapałkami" , opowiadanie o zwyczajach świątecznych w różnych krajach. Wykonanie karty świątecznej.

STYCZEŃ – MOJA BABCIA I MÓJ DZIADEK

Integracja międzypokoleniowa – czytanie przez zaproszonych gości (babcię i dziadka) utworów o zabawach dzieci , opowieści o dzieciństwie , zabawach babci i dziadków. Portret babci lub dziadka – rysunek węglem na kartce A3.

LUTY- SROGA ZIMA

Wysłuchanie utworu „Zaczarowana zagroda”, opowiadanie o życiu Eskimosów, słuchanie  audiobooków . Rozwiązywanie zagadek i krzyżówek. Eskimosek – wykonanie postaci .

MARZEC – W DOLINIE MUMINKÓW

Czytanie lektury, opowiadanie przygód głównych bohaterów. Wykonanie ilustracji do książki , malowanie farbą plakatową.

KWIECIEŃ- OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI DLA DZIECI

Spotkanie z autorką książek dla dzieci Elizą Piotrowską .

Wyjazd do Muzeum Książki Dziecięcej do Warszawy.

MAJ – KSIĄŻKOWY MAJ

Spotkanie z autorem książek dla dzieci W. Widłakiem.

Teatrzyk dla dzieci „Magiczna księga”- spektakl promujący czytelnictwo.

CZERWIEC - WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ.....

Udział w ogólnopolskim tygodniu czytania dzieciom we współpracy z fundacją ABC XXI, CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.

Czytelnicy na ulicy - propagowanie czytelnictwa poprzez przejście po ulicach Kałuszyna
z transparentami głoszącymi hasła zachęcające do czytania.

REALIZACJA PROJEKTU

PRZY WIGILIJNYM STOLE - 19 XII 2017

„Cicha noc, święta noc....” to słowa kolędy pasującej do naszego dzisiejszego spotkania. Pani Bożenka zabrała nas w podróż po różnych krajach, gdzie poznaliśmy tradycje bożonarodzeniowe.

Byliśmy we Francji, Danii, Anglii, Szwecji i innych ciekawych państwach. Na koniec podróży zostaliśmy obdarowani prezentami, a my złożyliśmy wszystkim Paniom życzenia, a na ręce Pani Dyrektor przekazaliśmy świąteczny stroik. W dalszej części naszego spotkania wykonaliśmy karty świąteczne z przygotowanych elementów.

Było jak zwykle ….ciekawie i cudownie :)

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – 24 listopada 2017r.

W tym dniu obchodziliśmy ważne dla nas święto, ponieważ każda przytulanka to coś ważnego dla małego dziecka, a misie to szczególni przyjaciele, którym można wszystko powiedzieć.....i mocno się przytulić, kiedy jest nam bardzo smutno, a mamy i taty nie ma….

Dzisiaj świętowaliśmy wspólnie z Gimnazjalistami, którzy czytali nam utwory o Kubusiu Puchatku i bawili się z nami. Były tańce i zabawy, oraz URODZINOWY TORT – wyśmienity !!!(ciekawe, kto go upiekł ???)smiley. Po zabawach wykonaliśmy opaski misiowe z przygotowanych wcześniej elementów. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z KUBUSIEM PUCHATKIEM, PROSIACZKIEM I KRÓLIKIEM i otrzymaliśmy od pani dyrektor dyplomy.

TO BYŁ NIEZAPOMNIANY DZIEŃ............:)

JESIENNE  ZAUROCZENIE

Dnia 31 października 2017r. rozpoczęliśmy realizację projektu LITERACKIE PODRÓŻE TE MAŁE I TE DUŻE. Motywem przewodnim pierwszego spotkania była kolorowa pora roku -JESIEŃ. Na początek wysłuchaliśmy czytanego przez panią dyrektor Annę Andrzejkiewicz wiersza M. Strzałkowskiej „Jesień", następnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę oraz odpowiadaliśmy na pytania w quizie „Prawda, czy fałsz”. Całość dobrej zabawy dopełnił słodki, a przede wszystkim ZDROWY poczęstunek owocami, po którym zabraliśmy się do pracy.

Naszym zadaniem było wykonanie jesiennego drzewa poprzez naklejanie kolorowych pestek dyni na przygotowany szablon drzewa. Poradziliśmy sobie doskonale. wink Skąd to wiemy?? Bo tak powiedziały wszystkie panie :)... Zabawa była przednia i nie możemy się doczekać następnego spotkania ….a to dopiero w przyszłym miesiącu..