• Klasa w terenie

• Tekstowa podstrona

• Opieka nad stroną: p. Anna Brudz, p. Agnieszka Broniarek i p. Dominika Włodarczyk

ROK SZKOLNY 2023/2024

Głównym celem edukacyjnego projektu ,,Klasa w terenie” jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową- prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły.

ZADANIA PROJEKTOWE

1 Obserwacja przyrody- spacer po okolicy, zbieranie darów natury danej pory roku.

2. Plastyka w terenie- tworzenie prac z darów natury np. ludzików z kasztanów, pani wiosny/lata/jesieni, wazonów pełnych kwiatów/liści itp. (gotowe karty pracy do pobrania w plikach grupy).

3. Obserwacja chmur- wykonanie pracy plastycznej; malowanie w plenerze nieba, kształtów i tego, co przypominają nam chmury.

4. Wyjście w ciekawe miejsce- może to być kino, teatr, muzeum lub inne miejsce. Zachęcamy do wyboru takiego miejsca, dzięki któremu dzieci poznają historię swojego regionu.

5. Instrumenty z darów natury- np. z kamieni, patyków, nasion, piasku itd. Nagranie krótkiego filmiku, na którym dzieci zagrają poznaną wcześniej piosenkę lub własną kompozycję przy pomocy stworzonych instrumentów.

6. Zabawa/ gra w terenie- przeprowadzenie zajęć ruchowych na świeżym powietrzu. Zachęcamy do zrobienia np. podchodów, gry terenowej lub innych tego typu aktywności.

7. Zabawa w przyrodników- zorganizowanie "warsztatów ogrodniczych"; sianie nasion, sadzenie kwiatów.

8. Przyrodniczy labirynt kolorów- należy znaleźć określone obiekty- rośliny, czy elementy przyrodnicze w danych kolorach i umieszczenie ich w odpowiednich polach na karcie pracy (karta do pobrania w plikach grupy) lub można stworzyć własny projekt labiryntu.

9. Praca grupowa- stworzenie katalogu roślin- zadanie polega na stworzeniu "mini zielnika" ze znalezionych liści drzew lub roślin.

10. Piknik- wspólne spędzenie czasu, zabawy na świeżym powietrzu, zdrowy posiłek na zewnątrz.

REALIZACJA ZADAŃ

ZADANIE 8

Przyrodniczy labirynt kolorów

Początek wiosny to czas na szkolne spacery w poszukiwaniu zwiastunów tej pory roku. Dlatego drugoklasiści wybrali się na poszukiwanie wiosennych kolorów przyrody w ramach realizacji kolejnego zadania z projektu. Nasi mali poszukiwacze wyszukiwali rośliny w różnych kolorach i umieszczali je w odpowiednich polach na kolorowych kartach pracy.

Więcej zdjęć w Fotogalerii

ZADANIE 4

Wyjście w ciekawe miejsca- kino, teatr lub inne

Na realizację kolejnego zadania uczniowie klas drugich wybrali się do kina w Mrozach na film pt.  "Emma i czarny jaguar". Film ten to ujmująca opowieść o przyjaźni między młodą dziewczynką a dzikim zwierzęciem. Porusza ważne tematy, takie jak ochrona środowiska i szacunek dla natury. Wspaniałe krajobrazy i emocjonujące przygody sprawiają, że ten film jest idealnym wyborem.

Więcej zdjęć w Fotogalerii

ZADANIE 2

Plastyka w terenie- tworzenie prac z darów natury np. ludzików z kasztanów, pani jesieni, wazonów pełnych kwiatów/liści

Słoneczne i ciepłe jesienne dni sprzyjały spacerom i zabawom na świeżym powietrzu.  Uczniowie klas II zebrali kolorowe liście i wykonali piękne, jesienne prace z uzbieranych darów jesieni. Praca sprawiła im wiele radości.

Więcej zdjęć w "Fotogalerii"

ZADANIE 1

Obserwacja przyrody- spacer po okolicy, zbieranie darów natury danej pory roku.

W pierwszych dniach października uczniowie klas drugich wyprali się na jesienny spacer w pobliżu swojej szkoły. Podczas wędrówki uczniowie obserwowali zmiany jakie zachodzą w przyrodzie podczas jesieni. Oczywiście w czasie godzinnego spaceru dzieci zebrały wiele darów jesieni, które wykorzystają do realizacji drugiego zadania.

Więcej zdjęć w "Fotogalerii"