• Łączy nas pamięć

• Rok szkolny 2023/2024

Goście z Nowego Jorku

17 października w   szkolnej Izbie Pamięci Narodowej odbyło się spotkanie młodzieży z potomkami przedwojennych mieszkańców Kałuszyna. W spotkaniu uczestniczyli; Wiktoria Kurc, jej ojciec Artur Kurc, przedstawiciele fundacji oraz uczniowie klasy 7 b, Pani Lidia Wierzbicka i Pani Barbara Pachnik. Gości powitał Dyrektor szkoły Marek Pachnik.

Dziadek Pana Artura pochodził z Kałuszyna, służył w wojsku, został zmobilizowany, po trudach wojennej zawieruchy, ZSRR, przez Karagandę dostał się za ocean. Tam w Nowym Jorku, na Brooklynie mieszka jego rodzina o czym bardzo emocjonalnie opowiadał młodzieży. Rodzina jego ojca wojny w Kałuszynie nie przeżyła z powodu niemieckiej eksterminacji i holokaustu. Marzeniem Artura i Wiktorii jest zaopiekowanie się cmentarzem żydowskim w Kałuszynie. Planują tu posadzić sosny i jarzęby by upamiętnić swoich żydowskich przodków.

Poważna tematyka nie zdominowała jednak spotkania, młodzież obejrzała film o upamiętnieniu żydowskich cmentarzy, ratowaniu macew, często jednych świadków tragicznych zdarzeń.

Wiktoria Kurc to młoda wykształcona dziewczyna, która prowadzi w więzieniu terapię przez sztukę. Kocha muzykę, kino, mówi trochę po polsku. Jej ojciec Artur to lekarz internista, alergolog, bez trudu i szybko nawiązali kontakt z młodzieżą. A pytaniom nie było końca, o szkołę, o życie codzienne, zarobki, zakupy, jedzenie, etc.

Wśród młodzieży wyróżniła się Iza Kuc, która prowadziła dialog w języku gości. Koledzy i koleżanki też trochę próbowali. I to był dopiero prawdziwy sens zakuwania gramatyki i poprawnego komunikowania się.

Z radości chciałoby się zanucić: To jest Ameryka, to słynne USA…, na zakończenie spotkania stwierdziła, że wykształconym ludziom również w Stanach jest żyć łatwiej i znaleźć lepiej płatną pracę, zwłaszcza przy znacznych kosztach utrzymania.

Zatem rozmowa pomimo poważnego historycznego zacięcia i różnicy pokoleniowej zakończyła się również zrozumieniem, dlaczego codziennej nauki nie można lekceważyć a historycznego i kulturowego aspektu spotkania nie sposób przecenić.

Maria Bartosiak, nauczycielka historii, wicedyrektor szkoły

Wycieczka uczniów klas ósmych do Muzeum Treblinka - do obozu zagłady i obozu pracy - 16 X 2023r.

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

W dniach 18 - 24 kwietnia wspominamy wszystkich mieszkańców narodowości żydowskiej naszego miasta, którzy zamordowani zostali przez okupantów niemieckich w czasie II wojny światowej.

Nie używamy dokładnych liczb.

Były ICH tysiące. Tym, jeżeli, to jest możliwe niech zajmują sie historycy.

Dla nas jest to ogrom ludzkiej tragedii, ludzkiego cierpienia, ludzkiego bestialstwa.

Wśród ofiar zbrodni są dzieci. To uczniowie naszych kałuszyńskich szkół.

Dzisiaj radosne, uśmiechnięte dzieci -  uczniowie KAŁUSZYŃSKIEJ podstawówki w ciszy i zadumie w dowód pamięci zanoszą żonkile  na cmentarz  KAŁUSZYŃSKICH dzieci sprzed osiemdziesięciu lat.

Przyczynkiem tej daty jest wybuch 19 kwietnia 1943 roku Powstania w Getcie Warszawskim.

Dyrektor szkoły Marek J. Pachnik

Wizyta Państwa Rival w Kałuszynie i w naszej szkole

20 kwietnia 2023 r., naszą szkołę odwiedzili Państwo Pierre i Dominika Rival, mieszkający na stałe we Francji.  Po mieście oprowadzał gości Pan Marian Pełka z synem Maciejem, który doskonale tłumaczył gościom historię w języku angielskim. Pan Rival należy do Stowarzyszenia Żydów-Przyjaciół Kałuszyna, którego prezesem jest Marcel Sztejnberg.  Jego przodkowie to pradziadkowie - Izrael Minski i Esther Grai, którzy mieszkali w Kałuszynie. Rodzina zamieszkała we Francji jeszcze przed drugą wojną światową. Tauba i Chaya Minskie, babcia i ciocia Pierra Rival straciły życie w Sobiborze. Goście poznali historię miasta, zwiedzili Izbę Pamięci oraz odwiedzili cmentarz żydowski. Szczególne zainteresowanie wzbudziły fotografie przedwojennego miasta oraz pamiątki po społeczności żydowskiej jakie posiadamy w szkole.