• Łączy nas pamięć

• Miasteczka dwóch kultur

• MIASTECZKA DWÓCH KULTUR – to zadanie publiczne realizowane w Kałuszynie z powodzeniem od roku 2009. Przeszłość kształtuje naszą przyszłość - w myśl tej sentencji i uwagi na przedwojenną historię naszego miasteczka i wielu innych miejscowości powiatu mińskiego realizujemy działania międzykulturowe (skrzyżowanie kultur Żydów Polskich i Polaków).

Zadanie realizowane jest przez SIW „Drzewo Pokoleń” ze wsparciem finansowym Powiatu Mińskiego z artystycznymi zespołami pracującymi w Szkole Podstawowej w roli głównej : Kasianiecką, Eksplozją, Flecikami. Towarzyszą nam na scenie aktorzy z Międzypokoleniowego Zespołu Razem. Co roku przygotowujemy widowisko sceniczne poświęcone tradycji , obyczajom i zwyczajom Żydów Polskich. Wcześniej odbywają się warsztaty na temat historii , kultury i praktyczne zajęcia artystyczne we współpracy z Zamkiem Królewskim , Muzeum Historii Żydów Polskich. Co roku również w Dniu Kultury Żydowskiej występuje obok naszych zespołów śpiewaczka w jęz. jidysz i hebrajskim p. Urszula Makosz z Krakowa, oraz zespoły klezmerskie.

Przedstawiliśmy naszej społeczności i zapraszanym gościom z województwa mazowieckiego, w tym z Zamku Królewskiego, Żydowskiej Gminy Wyznaniowej, Centrum Kultury Jidysz, szkoły integracyjnej z Warszawy, Muzeum Historii Żydów Polskich, przedstawicielom mediów obrzędowe obchody świąt i zwyczajów: „W świetle szabasowych świec”, Jarmark „Na kałuszyńskim zabytkowym bruku”, „Zaślubiny pod chupą”, „W barwach Purimowego Korowodu” czyli karnawałowej zabawy, „W kolorach Pesach i Szawuot czyli święta macy i żniw” oraz „Chanuki - święta świateł”. 22 czerwca 2015 spotkanie dotyczyło „SUKKOT czyli święto szałasów” w nastroju radości i przyjmowania gości. Widowiskom scenicznym w kolejnych Dniach Kultury Żydowskiej towarzyszą wystawy fotograficzne związane z historią Kałuszyna lub kulturą Żydów Polskich oraz prezentacje naszych występów.

Wszystkie informacje na temat projektu można znaleźć tutaj.