• Wiadomości, aktualności, ciekawostki

          • Konkurs historyczny "Katyń"
            • Konkurs historyczny "Katyń"

            • 29 kwietnia 2022 r., w naszej szkole odbył się konkurs historyczny, którego motywem przewodnim był Katyń jako symbol męczeństwa żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, oraz  służb mundurowych przedwojennej Rzeczypospolitej.

              Uczniowie rozwiązywali  zadania w aplikacji Kahoot, test składał się z 20 pytań ilustrowanych fotografiami, filmami, źródłami archiwalnymi.

              W konkursie wzięło udział 9 uczniów z klas VII-VIII.

              I miejsce zdobył Paweł Abramowski z klasy VII c- z 18 trafnych odpowiedzi,

              II miejsce Dawid Śledziewski z klasy VIII a i Zosia Kurowska z VIII c- po 17 trafnych odpowiedzi,

               III miejsce Justyna Witon z klasy VII c – 15 dobrych odpowiedzi.

              Po 14 poprawnych odpowiedzi mieli Krystian Wiechetek  i Michał Abramowski, 11 dobrych zdobył Sebastian Grubek.

              Był to już trzeci konkurs w tym roku. Miał być ostatni. Uczniowie zdecydowali jednak, że po egzaminach chcieliby jeszcze przystąpić do rywalizacji. Wybrany przez uczniów temat to historia powojennej Polski w latach 1945- 1989. 

              Konkurs zaplanowany jest na 31 maja 2022 na godzinę 12.15 w sali informatycznej.  Materiały znajdziecie w wiadomościach na dzienniku elektronicznym.

              Wszystkim uczestnikom a zwłaszcza laureatom gratulujemy. 

              Zapraszam do udziału w najnowszym konkursie.

              Konkurs przygotowali nauczyciele: M. Bartosiak, nauczycielka historii, I. Wierzbicki, nauczyciel informatyki. /MB/

               

               

            • UCZENNICA "NAJLEPSZEJ SZKOŁY W MIEŚCIE" TWÓRCĄ NAJLEPSZEJ REKLAMY SZKOŁY W POLSCE*

            •   *wg jury IV Konkursu Multimedialnego "Reklama Mojej Szkoły"

               

              26 kwietnia 2022r. w Domu Kultury w Kałuszynie miało miejsce uroczyste podsumowanie IV edycji Konkursu Multimedialnego "Reklama Mojej Szkoły". Był to:

              • konkurs o zasięgu ogólnopolskim;
              • konkurs pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Starosty Mińskiego i Burmistrza Kałuszyna;
              • konkurs, którego organizatorem od początku, czyli roku 2018, jest Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie.

              W kolejnych latach zmieniała się formuła konkursu i jego zakres terytorialny - od powiatowego, przez wojewódzki, a skończywszy na ogólnopolskim.

              W tym roku na konkurs "Reklama Mojej Szkoły" wpłynęło równo 100 prac. Nas - jako organizatorów, bardzo to ucieszyło. Jeszcze większą radość  sprawiła nam lokalizacja szkół, które przystąpiły do konkursu. Miejscowości, skąd dotarły do nas reklamy szkół, są rozmieszczone na terenie całej Polski. Najdalsza reklama pochodzi ze Szczecina - 620km od Kałuszyna. Na dyplomach, które otrzymali uczniowie i nauczyciele, była przygotowana poglądowa mapka - to robiło wrażenie. Ale odległe lokalizacje spowodowały, że laureaci nagrodzonych prac, nie zdecydowali się przyjechać osobiście na finał konkursu. Bardzo żałujemy, że tak się stało, ale z drugiej strony rozumiemy decyzje opiekunów.

              Na uroczystą galę przybyli: Burmistrz Kałuszyna Pan Arkadiusz Czyżewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Bogusław Michalczyk, jurorzy konkursu, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kałuszynie, którzy brali udział w konkursie i przygotowali reklamę swojej szkoły, Dyrektor szkoły Pan Marek Pachnik i kilkoro nauczycieli.

              W skład tegorocznego jury weszły 4 osoby - ludzie związani z mediami:

              • Pani Katarzyna Berska - nauczycielka jęz. polskiego w naszej szkole, miłośniczka myślenia wizualnego i kobieta sztuki, redaktor w wydawnictwie "Kreatywny Ogród";
              • Pan Marian Pełka - dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kałuszynie i pasjonat fotografii;
              • Pan Jan Zbigniew Piątkowski - redaktor naczelny tygodnika "Co słychać", właściciel "Medial Piątkowski", dziennikarz telewizyjny „Cs TV”;
              • Pan Krzysztof Wierzbicki - absolwent naszej szkoły, operator filmowy.

              Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Pan Marek Pachnik. Po powitaniu przybyłych gości głos zabrała pomysłodawczyni konkursu Pani Izabela Borucińska, która krótko omówiła tegoroczną edycję.

              Potem nastąpiło podsumowanie etapu szkolnego, w którym jury nagrodziło 5 prac. Obecni na gali obejrzeli w pierwszym bloku trzy nagrodzone reklamy:

              - pracę Justyny Witon z kl. 7c (wyróżnienie);

              - pracę Nikli Guzek z kl. 6b (wyróżnienie);

              - reklamę Natalii Michalik i Wiktorii Pyzińskiej z kl. 8c (III miejsce).

              Wyświetlone filmy spotkały się z ciepłym przyjęciem i zostały nagrodzone brawami. Autorki prac zostały zaproszone na scenę, gdzie otrzymały dyplomy i nagrody, a ich opiekunowie - nauczyciele informatyki (Ireneusz Wierzbicki, Izabela Borucińska i Katarzyna Kwiatek) - podziękowania.

              Po etapie szkolnym rozpoczęła się główna część gali, w której obecni na uroczystości obejrzeli 8 reklam. Dlaczego tyle?

              Jurorzy nie mieli łatwego zadania. Po pierwsze - liczba dobrych reklam, po drugie - różnorodność w podejściu do tematu, po trzecie - wkład pracy i montaż. Każdy juror zwrócił uwagę na inne aspekty reklam i naprawdę trudno było nagrodzić tylko trzy prace.  Stąd cztery miejsca na podium i cztery wyróżnienia. Reklamy są różne, ale każda spełnia swoje zadanie (intryguje, zaskakuje, zaciekawia, zachęca do odwiedzenia). A przecież o to właśnie chodzi w reklamie.

              Blok 8 zwycięskich reklam rozpoczął się wyróżnieniami, a skończył na I miejscu. Oto wyniki:

              I miejsce - Alicja Drabarek Szkoła  Podstawowa w Kałuszynie woj. mazowieckie (opiekun: p. Agnieszka Drabarek);

              II miejsce  - Igor Chańko Szkoła Podstawowa w Czerninie woj. pomorskie (opiekun: p. Katarzyna Chańko);

              III miejsce - Dawid Chmielewski  Publiczna Szkoła Podstawowa w Białopolu woj. lubelskie (opiekun: p. Beata Mojsiejuk)

              i ex eaquo III miejsce - Grzegorz Lenda Szkoła Podstawowa w Rząsce woj. małopolskie (opiekun: p. Sylwia Szczuka).

              Wyróżnienia (w porządku alfabetycznym)

              1. Aleksander Gniado Szkoła Podstawowa w Kałuszynie woj. mazowieckie  (opiekun: p. Ewa i Mariusz Gniado)

              2. Weronika Kozerska  Szkoła Podstawowa nr 2  Siewierzu woj. śląskie (opiekun: p. Justyna Chudy)

              3. Olivier Waltar i Patryk Majtyka Szkoła Podstawowa nr 1 w Marklowicach woj. śląskie (opiekun: p. Mirela Majtyka)

              4. Miłosz Warwas i Julia Grabowska Szkoła Podstawowa nr 17 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu woj. śląskie (opiekun: p. Agnieszka Beldzik).

              Po obejrzeniu nagrodzonych prac i wybrzmieniu oklasków, na scenę zostali zaproszeni zwycięzcy konkursu. Spośród 8 laureatów, obecni byli tylko Alicja Drabarek i Aleksander Gniado. Ala otrzymała puchar. dyplom i nagrodę - kupon do Empiku, zaś Olek dyplom i także kupon do Empiku. Na scenie pojawił się także tata Ali, który odebrał podziękowanie i gratulacje z rąk Pana Burmistrza Arkadiusza Czyżewskiego, Pana Bogusława Michalczyka i Pana Jan Zbigniewa Piątkowskiego.

              Laureaci, którzy nie dotarli na Galę, otrzymali przesyłki pocztowe z pucharami, dyplomami i nagrodami. Także każdy uczeń - uczestnik konkursu otrzymał pocztą dyplom za udział, a opiekunowie - podziękowania.

              Wszystkie nagrodzone reklamy znajdują się na YouTube i można je oglądać w sieci. (strona konkursu)

              Warto wspomnieć, że jeszcze wiele pięknych reklam otrzymali organizatorzy, ale konkurs, to konkurs. Nie można nagrodzić wszystkich, ale wszystkim możemy podziękować i pogratulować.

              W kolejnej części uroczystości prowadząca Izabela Borucińska podziękowała jurorom za ich ciężką pracę, dyrektorowi szkoły Panu Markowi Pachnikowi za wielkie wsparcie na każdym etapie organizacji konkursu i dyrektorowi Domu Kultury Panu Marianowi Pełce za pomoc w organizacji podsumowania konkursu. Potem głos zabrał redaktor "Co słychać" Pan Jan Zbigniew Piątkowski i Burmistrz Kałuszyna Pan Arkadiusz Czyżewski. Jako ostatni głos zabrał ponownie Pan Marek Pachnik, który podziękował Pani Izabeli Borucińskiej za organizację konkursu.

              Uroczystość podsumowania upłynęła w bardzo miłej, wręcz rodzinnej atmosferze - uroczystej, ale nie przytłaczającej i sztucznej. Opiekun konkursu Pani Izabela Borucińska powiedziała: " Wielu nauczycieli zadawało mi pytanie, czy będzie kolejna edycja, ponieważ uczniowie już mają pomysły na następną reklamę, ponieważ niektórzy nie zdążyli w terminie przysłać swoich prac, itd, itd Czas pokaże. Myślę, że tak, ponieważ okazuje się, że takie konkursy są potrzebne, że dzięki nim dowiadujemy się o wielu fantastycznych placówkach i o ich wspaniałej działalności, że uczniowie mogą odkryć w sobie nowe pasje i poczuć jeszcze większą przynależność do swoich szkół i dumę, że mogą się tym pochwalić".

              IV edycja konkursu za nami. To już historia. Budujmy ją dalej.

              Izabela Borucińska

              Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".

            • EKO - ŚPIEWANKI DLA ZIEMI

            • 28 kwietnia odbył się szkolny przegląd piosenki ekologicznej połączony z wystawą prac wykonanych w konkursie „Eko zwierzak”.

              W przeglądzie udział wzięli uczniowie klas I- III naszej szkoły. Głównym celem przeglądu było propagowanie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych dzieci. Ponadto organizatorzy wspólnie z wychowawcami pragnęli rozbudzić zainteresowanie światem przyrody, a dokładniej jego ochroną. Był to również czas poświęcony integracji oraz prezentacji talentów wokalnych uczniów. 

              Wspaniałe stroje w kolorach zielonym i niebieskim, kwiaty w dłoniach, opaski na głowach i uśmiech na twarzach towarzyszył występującym tego dnia.

            • OGRÓDKI ZE SMAKIEM

            • Kochani!!! Prosimy Was o pomoc i wsparcie dla naszych Dzieciaków z Chrościc.

              Firma Elektrolux zorganizowała dla oddziałów przedszkolnych konkurs "Ogródki ze smakiem". Placówka, która zdobędzie największą liczbę głosów, wygra piękny, w pełni zorganizowany przez ekspertów ogródek warzywny. Otoczenie naszej szkoły to wymarzone miejsce do stworzenia takiego miejsca. Jeśli chcecie pomóc...a liczymy na to, że tak....wystarczy, że klikniecie w poniższy link

              https://www.electrolux.pl/local/ogrodki-ze-smakiem/#1359209

              Potem GŁOSUJ i wybierz: Województwo: mazowieckie Powiat: miński Gmina: Kałuszyn Odział przedszkolny przy Filialnej Szkole Podstawowej. Można oddać jeden głos dziennie, aż do 25.04.2022r. Oczami wyobraźni widzimy nasze chrościckie dzieciaki, chrupiące marchewki prosto z grządki. Marchewki, które sami posadzili. Pomóżmy i zawalczmy dla naszych Dzieciaków o ten wymarzony ogródek. Głosujcie, udostępniajcie. Z góry dziękujemy za oddane głosy.

          • AKCJA ŻONKILE- „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ” 
            • AKCJA ŻONKILE- „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ” 

            • 19 kwietnia przypada  79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje dziesiątą, jubileuszową, akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, w którą po raz kolejny włącza się również nasza szkoła. Temu wydarzeniu od początku towarzyszy hasło: „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę dialogu ponad podziałami. W tym roku motywem przewodnim akcji Żonkile jest MIŁOŚĆ. Nasz udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości jest także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Chcemy w ten sposób solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

               

              Dlaczego żonkile?

              Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom i złożyć bukiet żółtych kwiatów. Dlatego dzisiaj symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim oraz  jego ofiarach jest skromny wiosenny kwiat- żonkil.

               

              Z powodu przerwy świątecznej w tym roku 19 kwietnia nie będziemy rozdawali żonkili na ulicach Kałuszyna, ale zapraszamy do udziału w wydarzeniach online przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Szczegółowy program obchodów dostępny jest na stronie:

               

              https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach-kultury

               

              Wszystkich Uczniów, Rodziców i Pracowników  naszej szkoły zachęcamy również do przypięcia żonkila na znak, że łączy nas pamięć o powstaniu i jego bohaterach. Prosimy także o  przesyłanie zdjęć z żonkilem na adres: m.chroscicka@spkaluszyn.edu.pl

              Nie ma znaczenia, czy będą to żywe kwiaty czy  wykonane  z papieru, ale ważne, abyśmy wspólnie upamiętnili ten dzień i bohaterstwo warszawskich powstańców, w tym ludność żydowską pochodzenia polskiego. Proponujemy posłużyć się szablonem żonkila do samodzielnego złożenia oraz wideoinstrukcją ze strony muzeum:

              https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach-kultury

               

              Uczcij 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim!

              Przyłącz się do organizowanej Akcji Żonkile!

              Przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć!

          • UWAGA! KINO!
            • UWAGA! KINO!

            • We wtorek 12 kwietnia w naszej szkole będzie objazdowe kino. Bilet na seans - 6zł

              kl. 0 - 3 - godz. 8.15

              kl. 4 - 8 - godz. 10.05

          • Wyniki IV multimedialnego konkursu "Reklama Mojej Szkoły"
            • Wyniki IV multimedialnego konkursu "Reklama Mojej Szkoły"

            • IV multimedialny konkurs „Reklama Mojej Szkoły” to:

              • konkurs o zasięgu ogólnopolskim;
              • konkurs pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Starosty Mińskiego i Burmistrza Kałuszyna;
              • konkurs, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie.

              Podczas tegorocznej (4) edycji na konkurs "Reklama Mojej Szkoły" wpłynęło równo 100 prac. Nas - jako organizatorów, bardzo to ucieszyło. Jeszcze większą radość  sprawiła nam lokalizacja szkół, które przystąpiły do konkursu. Miejscowości, skąd dotarły do nas reklamy szkół, są rozmieszczone na terenie całej Polski. Na dyplomach, które otrzymają uczniowie i nauczyciele, jest przygotowana poglądowa mapka - to robi wrażenie.

              Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przygotowali filmy reklamowe swoich szkół. Podziękowania należą się także nauczycielom - opiekunom projektów, a także (często) rodzicom uczniów, którzy zachęcają, motywują i podsuwają ciekawe pomysły.

              Tak jak wspominałam wcześniej, na konkurs wpłynęło 100 prac -  w większości ciekawych, oryginalnych, przemyślanych, dopracowanych. Reklama rządzi się swoimi prawami i tak też uczniowie podeszli do prac konkursowych.

              W tym roku do grona jurorów zaprosiliśmy 4 osoby - ludzi związanych z mediami:

              • Panią Katarzynę Berską - nauczycielkę jęz. polskiego w naszej szkole, miłośniczkę myślenia wizualnego i kobietę sztuki;
              • Pana Mariana Pełkę - dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Kałuszynie i pasjonata fotografii;
              • Pana Jana Zbigniewa Piątkowskiego - redaktora naczelnego tygodnika "Co słychać", właściciela "Medial Piątkowski", dziennikarza telewizyjnego „Cs TV”;
              • Pana Krzysztofa Wierzbickiego - absolwenta naszej szkoły, operatora filmowego.

              Jurorzy nie mieli łatwego zadania. Po pierwsze - liczba dobrych reklam, po drugie - różnorodność w podejściu do tematu, po trzecie - wkład pracy i montaż. Każdy juror zwrócił uwagę na inne aspekty reklam i naprawdę trudno było nagrodzić tylko trzy prace. A oto wyniki:

              I miejsce - Alicja Drabarek Szkoła  Podstawowa w Kałuszynie (opiekun: p. Agnieszka Drabarek);

              II miejsce  - Igor Chańko Szkoła Podstawowa w Czerninie (opiekun: p. Katarzyna Chańko);

              III miejsce - Dawid Chmielewski  Publiczna Szkoła Podstawowa w Białopolu (opiekun: p. Beata Mojsiejuk)

              i ex eaquo III miejsce - Grzegorz Lenda Szkoła Podstawowa w Rząsce  (opiekun: p. Sylwia Szczuka).

               

               I dodatkowo cztery wyróżnienia (w porządku alfabetycznym)

              1. Aleksander Gniado Szkoła Podstawowa w Kałuszynie (opiekun: p. Ewa i Mariusz Gniado)

              2. Weronika Kozerska  Szkoła Podstawowa nr 2  Siewierzu (opiekun: p. Justyna Chudy)

              3. Olivier Waltar i Patryk Majtyka Szkoła Podstawowa nr 1 w Marklowicach (opiekun: p. Mirela Majtyka)

              4. Miłosz Warwas i Julia Grabowska Szkoła Podstawowa nr 17 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu  (opiekun: p. Agnieszka Beldzik).

              Wszystkie nagrodzone prace znajdą się na YouTube. Gorąco zachęcam do ich obejrzenia! Warto! Każda reklama jest inna, ale każda spełnia swoje zadanie (intryguje, zaciekawia, zachęca do odwiedzenia). Widać, że autorzy prac mieli pomysł i wcielili go w życie.

              Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbędzie się w ostatnim tygodniu kwietnia. Zdobywcy miejsc na podium otrzymają dyplomy, puchary i kupony do Empiku, zaś autorzy wyróżnionych prac zostaną obdarzeni dyplomami i także kuponami do Empiku. Laureaci, którzy nie dotrą na Galę, otrzymają przesyłki pocztą.

              Nie mogę nie wspomnieć o jeszcze kilku pięknych reklamach, które spodobały sie jurorom, ale niestety musieli dokonać selekcji:

              • reklama Michała Drewniaka ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Szczecinie i z tej samej szkoły praca Dawida Wdowczyka;
              • klip Konrada Hejny ze Szkoły Podstawowej im. A. Einsteina w Nowym Dworze Mazowieckim;
              • praca Lidii Skopińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Warszawie;
              • reklama Hanny Wilczyńskiej i Oliwii Grzegorzewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 285 w Warszawie;
              • reklama Roberta Bujnowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Augustowie;
              • klip Neli Dorobisz i Natalii Góral ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu.

              Mogłabym tak wyliczać dalej, ale konkurs, to konkurs. Nie możemy nagrodzić wszystkich, ale wszystkim możemy podziękować i pogratulować, co też czynię. Każdy uczeń otrzyma pocztą dyplom za udział, a opiekunowie - podziękowania.

              Wielu nauczycieli zadawało mi pytanie, czy będzie kolejna edycja, ponieważ uczniowie już mają pomysły na następną reklamę, ponieważ niektórzy nie zdążyli w terminie przysłać swoich prac, itd, itd Czas pokaże. Myślę, że tak, ponieważ okazuje się, że takie konkursy są potrzebne, że dzięki nim dowiadujemy się o wielu fantastycznych placówkach i o ich wspaniałej działalności, że uczniowie mogą odkryć w sobie nowe pasje i poczuć jeszcze większą przynależność do swoich szkół i dumę, że mogą się tym pochwalić.

              Na zakończenie kieruję wielkie podziękowania - do jurorów za ich ciężką pracę i do dyrektora naszej szkoły Pana Marka Pachnika za wielkie wsparcie na każdym etapie organizacji  konkursu.

              Do zobaczenia za rok.

              Izabela Borucińska

               ZAPRASZAMY UCZESTNIKÓW KONKURSU
              WRAZ Z OPIEKUNAMI
              NA GALĘ PODSUMOWUJĄCĄ
              IV EDYCJĘ MULTIMEDIALNEGO KONKURSU
              "REKLAMA MOJEJ SZKOŁY".

              GALA ODBĘDZIE SIĘ
              26 KWIETNIA (WTOREK) O GODZ. 10.00
              W DOMU KULTURY W KAŁUSZYNIE. 
               

            • Konkurs historyczny z wiedzy o Powstaniu Styczniowym

            • W naszej szkole odbył się kolejny konkurs historyczny, tym razem z wiedzy o Powstaniu Styczniowym.  Udział wzięło 12 uczniów z klas 7 i 8. Konkurs przygotowany był w aplikacji Kahoot, zawierał 21 pytań ilustrowanych zdjęciami, symbolami i działami malarskimi. Najlepiej poradzili sobie: Krystian Wiechetek   - miejsce I, Zosia Goźlińska miejsce II i Zosia Kurowska – miejsce III. Wszyscy byli dobrze przygotowani – średnia konkursu to 75 %dobrych odpowiedzi. Gratulujemy!

              Konkurs przygotowali;  I. Wierzbicki-  nauczyciel informatyki, M. Bartosiak – nauczycielka historii.

              Następny konkurs już 12 kwietnia, temat – Zbrodnia Katyńska.

              Zapraszam wszystkich uczniów klas VII i VIII. Materiały przesłałam przez dziennik elektroniczny.

              M.Bartosiak