• Wiadomości, aktualności, ciekawostki

            • 31. Finał WOŚP nadchodzi!

            • 29 stycznia 2023r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 31. Sztab WOŚP działający przy Szkole Podstawowej w Kałuszynie ruszył już do pracy. Na pierwszy ogień poszły poszukiwania wolontariuszy. 

              Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów, którzy chcieliby 29 stycznia zbierać pieniądze do puszek na ulicach Kałuszyna, aby od poniedziałku 5 XII zgłaszać się do p. Teresy Kowalskiej. Liczymy na Waszą chęć pomocy! Czekamy! 

            • Warsztaty chemiczne z zerówkami.

            • Nowa galeria Warsztaty chemiczne zerówe została dodana do albumu fotograficznego

              Dzieci z klas 0a i 0b przez dwa kolejne poniedziałki odwiedziły pracownię chemiczna i bawiły się eksperymentowaniem.  Wykonanie tęczy w probówce wymagało nie lada umiejętności. Kibicując naszym piłkarzom maluchy wykonały flagę w probówce. Z największym entuzjazmem spotkało się wykonanie wulkanu. Eksperymentowanie z zerówkowiczami  sprawia mi ogromną przyjemność. Za tydzień kolejni uczestnicy. Krystyna Raczyńska

            • NIEPODLEGLI RAZEM

            • 9 listopada 2022r. uczniowie klas młodszych wzięli udział w evencie organizowanym z okazji 104 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pomysłodawczyniami wydarzenia były wychowawczynie klas III, panie Dorota Kobeszko, Magdalena Gójska- Gogol, Ewa Przybysz. Happening nie mógłby się odbyć bez czynnego włączenia się wychowawców i uczniów klas 0- III. Rejestratorem wydarzenia był pan Paweł Chabiera.

              Chcąc ukazać swoją miłość do ojczyzny dzieci spotkały się wspólnie przed budynkiem szkoły i odśpiewały, najpiękniej jak potrafią, „Mazurka Dąbrowskiego” – symbol polskości, dający nadzieję na przezwyciężenie ciężkich czasów. Następnie wszyscy przenieśli się na boisko szkolne gdzie ułożyli biało- czerwone pasy, tworząc Flagę Polski – symbol dobra i czystości oraz miłości i dzielności.

              Zapraszamy do obejrzenia filmu – relacji z przebiegu wydarzenia.

              Magdalena Gójska- Gogol

            • WRITE TO SANTA! - KONKURS

            • Letter_to_Santa_logo – oxfordacademy.pl

               

              WRITE  TO SANTA !!!

              SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI DLA UCZNIÓW KLAS 1-3, 4-6 ORAZ 7-8 NA ZABAWNY    I NIEPOWTARZALNY LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W JĘZYKU ANGIELSKIM

              REGULAMIN KONKURSU

              1. Celem konkursu jest:

              · zachęcanie uczniów do używania języka angielskiego w celu komunikacji, w tym komunikacji kulturowej;

              · rozwijanie aktywnej twórczości plastycznej uczniów w formie doskonalenia różnorodnych technik plastycznych;

              · kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

              2. Tematem konkursu jest list do Świętego Mikołaja napisany w języku angielskim.

              3. Ocenie podlega zarówno treść listu, poprawność językowa, forma plastyczna oraz kreatywność, pomysłowość oraz elementy humorystyczne listu.

              4. Wymagania konkursowe: Format: dowolny, Technika: dowolna, Treść listu: tekst w języku angielskim o długości do 10 zdań ( klasy 1-3) , pozostałe klasy do 50 zdań. Tekst powinien być napisany ręcznie. 

              5. Pracę należy podpisać (imię, nazwisko, klasa) i przekazać do 16 grudnia 2022 roku swoim nauczycielom języka angielskiego.

              6. Wewnątrzszkolna Komisja Konkursowa dokona oceny zgłoszonych do konkursu prac oraz wyłoni laureatów Konkursu w trzech kategoriach wiekowych. Dla laureatów Konkursu, w każdej kategorii, przewidziano po jednej nagrodzie głównej (I miejsce), po jednej nagrodzie za miejsce drugie i trzecie. Organizator zastrzega także możliwość przyznania nagród dodatkowych.

              7.Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 22 grudnia 2022r na stronie internetowej szkoły, zaś nagrody i dyplomy będą wręczone na apelu podsumowującym szkolne konkursy w I semestrze roku szkolnego 2022/2023.

              SANTA CLAUS IS WAITING TO HEAR FROM YOU

            • Jesienne spotkanie z Pawłem Beręsewiczem


            •     9 listopada na spotkaniu autorskim gościliśmy  Pawła Beręsewicza, autora opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci, a także tłumacza i leksykografa.
              Ma on na swoim koncie wiele prestiżowych nagród w dziedzinie literatury dziecięcej, m.in. Nagrodę  Literacką im. Kornela Makuszyńskiego i Nagrodę „Guliwera”.
                     W spotkaniu wzięły udział delegacje młodzieży z klas V-VIII. Uczniowie zapoznali się z twórczością naszego gościa, jego życiem zawodowym i prywatnym. Autor bardzo szybko zachęcił  wszystkich do wspólnej zabawy. Było wielu gotowych do udziału w przeprowadzanych przez pisarza literackich rozmowach przy „ kawie i herbacie”. Możliwość podyskutowania o książkach (Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, Więcej niż klub, Ciumkowe historie) otrzymali: Laura Napiórkowska z V c, Rafał Abramowski z VI b oraz Roksana Rucińska z VIII c. Rozmowy okazały się bardzo interesujące i inspirujące. Uczestnicy przekonali się, że pisarz w swoich utworach porusza wiele ważnych zagadnień dotyczących życia współczesnej młodzieży. Autor czytał też fragmenty swoich książek i odpowiadał na liczne pytania zebranych. Po spotkaniu można było zakupić książkę i uzyskać autograf gościa. Spotkanie było świetną zabawą i doskonałą lekcją literatury.

               

            • Jestem bezpieczny

            • 8 listopada 2022r. uczniowie klas III – Maciej Przyborowski kl. IIIb i Adam Jędrzejkiewicz kl. IIIc – reprezentowali szkołę w VIII Powiatowym Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie i Zasadach Udzielania Pierwszej Pomocy „Jestem Bezpieczny”. Celem konkursu było rozpowszechnienie wśród dzieci znajomości przepisów ruchu drogowego oraz pogłębienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. Ważnym zagadnieniem okazało się również rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie, bezpieczeństwo własne i innych. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu złożonego z pytań otwartych i zamkniętych. W przerwie odbyło się również szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 

              Mimo, iż nasi reprezentanci nie zajęli żadnego miejsca na podium i tak jesteśmy z nich bardzo dumni, ponieważ znaleźli się w najlepszej dwudziestce uczniów klas I- III powiatu mińskiego. 😊


              Magdalena Gójska- Gogol

            • PIERWSZY CHARYTATYWNY BAL KARNAWAŁOWY DLA DZIECI "POMÓŻ MI USŁYSZEĆ ŚWIAT"

            • Drodzy Uczniowie, Drodzy Rodzice, Przyjaciele naszej szkoły!

              Przedstawiam Wam wspaniałego chłopca, uśmiechniętego i pełnego energii przedszkolaka z naszej szkoły Tomasza Grabarka. Tomuś urodził się z obustronnym głębokim niedosłuchem. Obecnie jest obustronnie zaimplantowany. Trwa intensywna rehabilitacja i nadrabianie straconego czasu. Wiek, w którym znajduje się teraz chłopiec jest czasem największych szans i możliwości poznawania świata. Tomuś bacznie obserwuje otaczające go środowisko, zaczyna wypowiadać pierwsze słowa, jednak jego możliwości rozwojowe są ograniczone. Zwracamy się z ogromną prośbą o pomoc i wsparcie podczas organizacji Pierwszego Charytatywnego Balu Karnawałowego "Pomóż mi usłyszeć Świat", który odbędzie się w naszej szkole na przełomie stycznia i lutego. Zebrane fundusze zostaną przekazane na specjalistyczny turnus rehabilitacyjny tak bardzo potrzebny naszemu przedszkolakowi. 

            • ZBIERAMY KORKI DLA MICHALINKI

            • (…) Mam na imię Michalinka (…). Urodziłam się z ciąży bliźniaczej. Mój brat jest młodszy o minutę i na szczęście jest zdrowym chłopcem o imieniu Tymoteusz. Ja nie miałam tego szczęścia. Za to szczęście i wsparcie dają mi moi rodzice, którzy bardzo mnie kochają i starają się, żebym mogła normalnie żyć. Choruję na mózgowe porażenie dziecięce. Moje codzienne życie polega nie tylko na zabawie, ale i ciężkiej pracy. Jestem pod opieką wielu specjalistów (neurologa, kardiologa, genetyka, okulisty, neurologopedy, logopedy; ćwiczę metodą Vojty, Medek i NDT - Bobath). Moim wielkim marzeniem jest zaczęcie samodzielnego chodzenia i biegania razem z bratem. Abym mogła w przyszłości osiągnąć cel potrzebuje wielogodzinnej i systematycznej rehabilitacji. W tym roku chciałabym pojechać na przynajmniej 2 turnusy rehabilitacyjne. Dlatego proszę o pomoc ludzi o dobrych sercach. Wasza pomoc pomoże sfinansować stałą rehabilitacje oraz turnusy rehabilitacyjne. Jestem pełna nadziei, że Państwa pomoc pomoże mi dogonić mojego brata Tymka i osiągnąć cel.

            • Jesienne spotkania z Panem Poetą - 28.10.2022r.

            • W dniu 28.11 w naszej szkole odbyły się trzy spotkania autorskie dla klas 0,I i II z Panem Poetą -  pisarzem, autorem zabawnych rymowanych historii, które uczą morałem i bawią treścią.
              Poeta zaprezentował swój dorobek pisarski, na który składają się następujące książki: "Kura, co tyła na diecie", "Wróbel, co oćwierkał sąsiadów", "Kruk, co kracze pokrakanie", "Kaczka, co przebrała miarkę", "Paw, co ogon miał z przyjaźni", "Sowa, co bałagan ma w porządku". Spotkaniu towarzyszyła wesoła atmosfera, śmiech i dużo humoru. Były zabawy, karmienie kury, falujące morze z mnóstwem kolorowych balonów, oklejanie skrzydeł i balonów kolorowymi piórkami. Wiele radości sprawiło dzieciom przebieranie się w rzeczy, w które przebierała się bohaterka książki Pana Poety kaczka.
              Na koniec uczestnicy spotkania podziękowali za wspólne zabawy, otrzymali również autograf Pana Poety na zakupionej książce.

            • Kolejna wyjątkowa edycja projektu "100 na 100" za nami!

            • Już po raz piąty październikowe dni upływały wielu z nas na pokonywaniu kolejnych kilometrów podczas udziału w projekcie "100 na 100". Czym tym razem nas zaskoczyliście?

              - Z każdą edycją jest nas coraz więcej. To świetna wiadomość!

              - Mapy miejsc zdobywania kilometrów obejmowały całą Polskę - od gór do morza, przez Toruń, Lublin Kraków czy Mikołajki.

              - Tegoroczna edycja  z racji tematu "100km dla pokoju" była bardzo ważna  i to wspólnie udowodniliśmy.

              - Rekordzista tegorocznej edycji  (Mariusz Martin) pokonał 1345,8 km. A kto się ukrywał pod tym pseudonimem? Brat pani Moniki Marciniak - pan Mariusz Ponikowski.

              Łącznie podczas 5. edycji programu - "100km dla pokoju" rywalizację ukończyło 141 uczniów,  32 nauczycieli i pracowników szkoły oraz 35 rodziców, braci i sióstr, absolwentów i przyjaciół szkoły - w sumie 208 osób.
              Do projektu przystąpiło 269 chętnych, ale nie wszystkim starczyło czasu, chęci, zdrowia, sił i ochoty. Przez 31 dni października łącznie pokonaliśmy dystans 28241,1 kilometrów.

              Listę zwycięzców - zdobywców 100 kilometrów lub więcej znajdziecie tutaj.