• Wiadomości, aktualności, ciekawostki

            • Certyfikat placówki rozwijającej talenty 2022/2023

            • Nasza Szkoła otrzymała Certyfikat Placówki Rozwijającej Talenty w roku szkolnym 2022/2023. Ów wyróżnienie otrzymuje się za wspieranie i rozwój talentów, tworzenie filarów innowacyjnych technik nauczania w szkole, inspierowanie uczniów do poszerzania wiedzy, zachęcanie do samodzielnego myślenia i pogłębiania swoich pasji, umożliwienie zaistnienia na arenie ogólnopolskiej oraz osiągnięcie wysokich wyników w Ogólnopolskim Konkursie "Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej" organizowanym przez Konkursy Delta.

              Szkolnym koordynatorem konkursu "Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej" była pani Magdalena Gójska- Gogol.

            • Wycieczka do Londynu

            • Dnia 13 maja 2023 roku 27 osobowa grupa uczniów naszej szkoły rozpoczęła swoją czterodniową  wycieczkę do Londynu pod opieką Pań Anny Wolskiej, Agaty Ornoch  oraz Sylwii Pernach wraz z przewodnikiem i pilotem Panem Mateuszem. O godzinie 8.00  wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością na lotnisku w Modlinie, aby stamtąd rozpocząć naszą podróż do stolicy Wielkiej Brytanii. Niezwykłych przeżyć dostarczył wszystkim lot samolotem, zwłaszcza, że niektórzy podróżowali nim po raz pierwszy. Ten dreszczyk emocji i adrenaliny...:)

              Po przylocie do Stansted, przejściu przez kontrolę paszportową, udaliśmy się  do miejsca noclegowego  City Best Hotel w dzielnicy Illford,  gdzie zakwaterowano nas  w przytulnych pokojach.

              Pierwszego dnia spacerowaliśmy deptakiem wzdłuż brzegu Tamizy, podczas którego zwiedzaliśmy słynne londyńskie mosty: Tower Bridge i London Bridge, a także Twierdzę Tower of London. Poznaliśmy historię teatru szekspirowskiego The Globe oraz galerii sztuki nowoczesnej Tate Modern. Następnie przeszliśmy przez Millenium Bridge do St. Paul’s Cathedral.

              Dzień drugi to zwiedzanie Natural History Museum oraz British Museum. Kolejnym punktem programu było przejście przez centrum finansowe miasta - City of London. Niezapomnianym przeżyciem była wizyta w dzielnicy West End - China Town, Soho, oraz Leicester Square na Piccadilly Cicrus. Nie mogło zabraknąć wizyty w chińskiej restauracji, gdzie mieliśmy możliwość spróbowania dań kuchni chińskiej. Niezwykłych wrażeń dostarczył nam pobyt i zakupy w Hamley’s - największym na świecie kilkupiętrowym sklepie z zabawkami, znanym również  z różnorodnych  wydarzeń, pokazów i fantazyjnych wystaw. Odwiedziliśmy również największy na świecie sklep z cukierkami – M&M'S. Kolorowe cukierki M&M'S wypełniają aż cztery piętra o łącznej powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych. Wpadliśmy też na chwilę  do LEGO® Store -największego sklepu na całym świecie! Mieści się na dwóch piętrach - to aż 914 metrów kwadratowych zabawy LEGO®.

              Trzeci dzień to szlak królewski. Stojąc u bram Buckingham Palace zachwycaliśmy się architekturą oraz perfekcyjną służbą straży królewskiej. Niezwykłe wrażenia towarzyszyły nam podczas uroczystej zmiany warty przed pałacem królewskim. Spacer St. James Park był niesamowitym doznaniem w przepięknej aurze, pełnej cudownych roślin i ciekawego ptactwa oraz przyjaznych  wiewiórek, które zauroczyły całą nasza grupę. W programie zwiedzania na ten dzień znalazł się także Trafalgar Square, National Gallery, London Eye, Westminster Bridge, Big Ben, Westminster Abbey. Niezwykłym doświadczeniem okazało się wejście do parlamentu brytyjskiego wraz z obserwacją obrad Izby Lordów i Izby Gmin .

              Wspólnie z wielkim zielonym ogrem i niesfornym osłem przeżyliśmy  również przygodę życia w samym centrum Londynu. Shrek’s Adventure to nie jest tylko park rozrywki z personelem przebranym za postaci z bajki. To dużo więcej. Mieliśmy wrażenie, że faktycznie uczestniczyliśmy w baśni, wspólnie ze Shrekiem i jego kompanami ratując królestwo Zasiedmiogórogrodu. Niezwykle trudnym zadaniem okazało wydostanie się z lustrzanego labiryntu.

              Ostatni dzień naszego pobytu to przejazd do Greenwich na południk zerowy oraz do Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego, kliper herbaciany Cutty Sark, a następnie przejazd na Canary Wharf- dzielnicę wieżowców i drapaczy chmur. 

              Każdego dnia jedliśmy Full English Breakfast a na obiad próbowaliśmy dań  kuchni z różnych stron świata – angielskiej, tajskiej, włoskiej, chińskiej, hiszpańskiej (łącznie z pysznymi deserami, lodami i fontanną czekoladową).  Podczas pobytu w tym niezwykle barwnym i wielokulturowym mieście mieliśmy okazję skorzystać z szerokiego wachlarza środków transportu , który oferuje Londyn- począwszy od samolotu, pociągu, metra (którym poruszaliśmy się każdego dnia), autobusu piętrowego, kolejki linowej czy rejsem statkiem.

              Podsumowując, wyjazd był świetną okazją, aby doskonalić swoje umiejętności językowe
              w codziennych sytuacjach oraz zwiedzić i poznać historię najważniejszych obiektów i miejsc z listy „Must see”  w Londynie.

              To był niezwykle intensywny czas, pełen pozytywnych emocji i wrażeń . Piękne widoki oraz niesamowita architektura londyńska na zawsze zostaną w naszej pamięci.  Teraz, jedyne, co nam zostało to czekać na kolejne zagraniczne wycieczki.

               

                                                                                                                                                 Organizatorzy wyjazdu

               

            • PODSUMOWANIE V EDYCJI PROJEKTU "100 na 100"

            • 7 czerwca 2023r. (środa) o godz. 9.00 w Parku Miejskim odbędzie się podsumowanie V edycji projektu "100 na 100" - "100km dla pokoju".
              Zapraszamy wszystkich zwycięzców - uczniów, nauczycieli, rodziców, rodzeństwo i przyjaciół szkoły. 

            • „Tornister” w Łodzi

            • 22 maja 2023r. redaktorzy szkolnej gazetki wraz z opiekunkami udali się do Łodzi, aby podsumować pracę w roku szkolnym 2022/2023. Jak każdy z wyjazdów, również ten, charakteryzował się połączeniem pracy z przyjemnością.

              Łódź przywitała dziennikarzy piękną, słoneczną pogodą. Dzięki temu wspólnie z panią przewodnik, Moniką Gajek, uczniowie zwiedzali miasto, nazywane często HollyŁódź 😊 Tak jak w Ameryce do Hollywood, tak w Polsce do Łodzi wiodły i wiodą drogi wszystkich tych, którzy chcieli i chcą związać swoją karierę z filmem. Możliwe, że i nasi redaktorzy będą mieli w przyszłości swoje nazwisko na Łódzkiej Alei Gwiazd.  W trakcie zwiedzania uczniowie zapoznali się nie tylko z historią Łodzi filmowej, ale również miasta przemysłowego. Spacerując głównymi ulicami podziwiali wspaniałe miejskie murale oraz zabytkową architekturę, która przetrwała czasy wojenne.

              Następnie redaktorzy wzięli udział w warsztatach filmowych przeprowadzonych w Wytwórni Filmów Oświatowych. Każdy z uczniów miał przydzielone zadanie do wykonania.  Wśród niewielkiej gromadki znalazł się reżyser, scenarzysta, klapser, kamerzysta, dźwiękowiec i aktorzy. Na planie filmowym było niezwykle wesoło i ciekawie. Wszyscy bawili się znakomicie. Efekty pracy można obejrzeć tutaj.
              Po warsztatach dziennikarze udali się do peerelowskiej sali kinowej gdzie obejrzeli dwa krótkometrażowe filmy fabularne. Niezwykły klimat skrzypiących, drewnianych foteli przeniósł uczniów w czasy, które dla nich są już historią.

              Po pracy, jak to zazwyczaj bywa,  był czas i na przyjemności, a te czekały w łódzkim Zoo i Orientarium. Ocean i rafa koralowa, akwarium i szklany tunel, strefa indyjska, afrykańska i australijska to tylko część z atrakcji, które zostały odwiedzone przez redaktorów. Spacer po zoo został zaliczony do bardzo udanych. Ostatnim punktem wycieczki był wspólny posiłek w Łódzkiej Manufakturze. 😊

              Dziękujemy sponsorom za współpracę i zaangażowanie w roku szkolnym 2022/2023. To dzięki wam możliwy był nasz wyjazd.

              Magdalena Gójska- Gogol

            • Z lasem i łąką za pan brat

            • 18 maja 2023r., w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie, odbył się Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „Mali Przyrodnicy”. Adresowany był do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych powiatu mińskiego. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Starosta Miński, Burmistrz Kałuszyna oraz Nadleśnictwo Mińsk Mazowiecki.  Zagadnieniem przewodnim konkursu był ekosystem lasów i łąk polskich. W zmaganiach wzięło udział 14 uczniów z siedmiu szkół powiatu mińskiego, którzy uzyskali największą liczbę punktów w pierwszym etapie konkursu.

              O godzinie 10.00 w sali gimnastycznej szkoły podstawowej stawili się najlepsi z najlepszych. Przywitał ich dyrektor szkoły, pan Marek J. Pachnik, który życzył im również powodzenia, gratulując jednocześnie bycia reprezentantem swojej szkoły. Po 45 minutowych zmaganiach, uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez przedstawicielkę Nadleśnictwa Mińsk Mazowiecki, panią Izabelę Kaźmierską. Niezwykle ciekawe zajęcia pozwoliły uczestnikom na zgłębienie wiedzy z zakresu przyrodniczego. W tym czasie komisja konkursowa oceniła testy i wyłoniła zwycięzców.

              III miejsce w powiecie zajęła Laura Malinowska, reprezentantka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim.

              II miejsce zajęła Elżbieta Skowron, uczennica Szkoły Podstawowej im. Generała Józefa Bema w Rudzie.

              Zwycięzcą, najlepszym Małym Przyrodnikiem, został Jan Zagórski ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim.

              Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie oraz upominki, a ich opiekunowie podziękowania. Nagrody, dyplomy i puchary zwycięzcom wręczył dyrektor szkoły, doceniając zarazem ogromną wiedzę młodych głów. Gratulacje złożyły również pomysłodawczynie i koordynatorki przedsięwzięcia: p. Anna Brudz, p. Magdalena Gójska- Gogol, p. Dominika Włodarczyk, dołączając również podziękowania za obecność i zaangażowanie opiekunom uczniów.

              Magdalena Gójska- Gogol

            • Fantastyczna lekcja ekonomii

            • Fantastyczna lekcja ekonomii.

              18 maja w ramach realizacji projektu „Być jak Ignacy” członkowie Koła Młodych Przyrodników wraz z opiekunką mieli przyjemność odwiedzić placówkę Banku Spółdzielczego w Kałuszynie. Przywitał nas przemiły Pan prezes i zaprosił do swojego gabinetu. Tam każdy z uczestników  miał możliwość zadania przygotowanego  wcześniej przez siebie pytania. Różnorodność zadawanych pytań była ogromna.   Pan prezes cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał na pytania dotyczące zarówno pracy banku jak i zasad  oszczędzania.  Dowiedzieliśmy się,  że już 12- latek może założyć sobie konto w banku i jeszcze dostanie 150zł. na start. Nasze zdziwienie było ogromne kiedy dowiedzieliśmy się, że Bank Spółdzielczy w Kałuszynie istnieje od 1915 roku. W dalszej części spotkania Panie pracujące w  banku pokazały nam jak  odróżnić banknot prawdziwy od falsyfikatu.  Mogliśmy to sprawdzić przy użyciu zarówno lampy ze światłem ultrafioletowym   jak też i takich zabezpieczeń jak hologramy czy znaki wodne.  Taka umiejętność przyda się każdemu z nas. Zobaczyliśmy jak można policzyć pieniądze za pomocą specjalnej maszyny różnicującej banknoty.  Następnie zwiedziliśmy placówkę  banku. Na koniec  mieliśmy możliwość  odwiedzenia skarbca oczywiście z zachowaniem pełnych procedur.  Wyjący alarm,  panie z wielkimi kluczami, grube betonowo-żelazne  drzwi, kraty. To wszystko wywarło na nas ogromne wrażenie.  Żeby jeszcze bardziej  osłodzić nam wizytę w banku pracownicy obdarowali nas pysznymi czekoladami.  Bardzo  dziękujemy za fantastyczną przygodę i przemiłą atmosferę.  Polecamy każdemu taką niesamowitą  lekcję ekonomii.

              Opiekun Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

            • XIV Powiatowy Konkurs Wiedzy Mitologicznej „Z MITOLOGIĄ za pan brat”

            • Już po raz czternasty w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Mitologicznej „Z MITOLOGIĄ za pan brat”. Patronat nad tym przedsięwzięciem, podobnie jak w latach ubiegłych, objęli: Kurator Oświaty, Starosta Miński oraz Burmistrz Kałuszyna.

                 Zmagania znawców mitów greckich rozpoczęły się w piątek 19 maja 2023r. o godz. 10.00 w sali gimnastycznej. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kałuszynie pan Marek Pachnik bardzo serdecznie powitał uczestników konkursu, a także ich opiekunów. Życzył nie tylko powodzenia w mitologicznych potyczkach, ale również radości i zadowolenia z udziału w tej rywalizacji. Podkreślił, że wszyscy uczestnicy są już zwycięzcami, skoro reprezentują swoje szkoły w tym wymagającym konkursie. Warto podkreślić, że konkurs od lat cieszy się niezmiennym zainteresowaniem. W  tym roku przystąpiło do niego 34 uczniów z 19 szkół podstawowych powiatu mińskiego. Znawcy mitologii  mieli 45 minut na rozwiązanie testu składającego się z siedemdziesięciu pytań zamkniętych. Zmierzyli się oni nie tylko z zagadnieniami sprawdzającymi znajomość mitów greckich, ale także wywodzących się z nich związków frazeologicznych.

                 Dzięki sprawnej pracy kilkuosobowej komisji konkursowej  podsumowanie konkursu nastąpiło już o godz. 12.10. Podczas rozdania dyplomów, podziękowań, pucharów i nagród książkowych obecny był Burmistrz Kałuszyna pan Arkadiusz Czyżewski, który osobiście pogratulował wszystkim laureatom. Najlepiej z pytaniami konkursowymi poradziła sobie uczennica ze Szkoły Podstawowej w Dobrem– Anna Wawer. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Pleśniak ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim, zaś na trzecim miejscu uplasował się Kamil Włodarczyk ze Szkoły Podstawowej w Jeruzalu.

                 Do gratulacji dołączają się koordynatorki konkursu: p.Katarzyna Mroczek, p.Katarzyna Berska i p.Monika Marciniak, jednocześnie dziękując wszystkim uczestnikom i opiekunom za przybycie.

                                                                                                                                                                             M.Marciniak

            • X POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI JEDNEGO WIERSZA

            • Dnia 16.05.2023r. po raz dziesiąty  uczniowie ze szkół powiatu mińskiego spotkali się na sali gimnastycznej kałuszyńskiej podstawówki, aby wziąć udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Jednego Wiersza. W tym roku recytowano wiersz Wandy Chotomskiej „ Gdyby tygrysy jadły irysy”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Mazowiecki Kurator Oświaty, Starosta Miński i Burmistrz Kałuszyna. W konkursie udział wzięło 27 uczniów z 17 szkół powiatu , którzy prezentowali wiersz w trzech kategoriach  wiekowych: 0 – III, IV – VI i VII – VIII. Prezentacje oceniała komisja  składzie: Jacek Pacocha – aktor, reżyser, dyrektor Teatru Edukacyjnego Atlantis z Warszawy, Ewa Wąsowska – instruktorka z Domu Kultury w Kałuszynie i Teresa Kowalska – prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Wszelkich „Drzewo Pokoleń”z Kałuszyna. Wszyscy recytatorzy oraz ich opiekunowie otrzymali dyplomy oraz pamiątkową książkę wydaną przez szkołę z okazji dziesiątej jubileuszowej edycji konkursu, a zwycięzcy puchary i nagrody książkowe. W czasie przerw goście korzystali ze słodkiego poczęstunku w bibliotece szkolnej. Po wręczeniu nagród zabrał głos pan Jacek Pacocha, który pogratulował wszystkim uczestnikom,a także udzielił kilku cennych rad związanych z przygotowaniem się do recytacji. Szczególną uwagą zwrócił na odpowiednią interpretacje utworu oraz ogólne wrażenie artystyczne.

              Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i gorąco zapraszamy za rok.

               

              ZWYCIĘZCY KONKURSU                                                             

               

              KL. 0 – III

              1  MIEJSCE     -     Oliwia Małecka          PSP Siennica
              2  MIEJSCE     -     Liliana Witan             SP 1 Mińsk Maz.                                         
              3  MIEJSCE     -     Kamila Wiechetek    SP Kałuszyn                                                                                             

              KL. IV – VI

              1 MIEJSCE     -     Antoni Świątek           ZS Latowicz
              2 MIEJSCE     -     Kacper Nowak            SP 1 Mińsk Maz.
              3 MIEJSCE     -     Natalia Kozicka           SP Jeruzal
              WYRÓŻNIENIE  -  Szymon De Klerck     SP Grzebowilk                                                                                         

              KL. VII – VIII

              1  MIEJSCE     -      Maksymilian Jurkowski     PSP Siennica
              2  MIEJSCE     -      Natalia Rudnik           SP Pustelnik 
              3  MIEJSCE     -      Maja Płochocka         SP Kałuszyn

                  

            • 12 Maja - Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki

            • Dzisiaj 12 maja jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych .....

              I dlatego  życzymy w dniu ich święta W S Z Y S T K I E G O  CO  N A J L E P S Z E

              NASZEJ pani pielęgniarce,

              naszym paniom pielęgniarkom,

              wszystkim paniom pielęgniarkom z całego świata (i panom pielęgniarzom).

            • Uczniowski alfabet

            • O .. jak ODWAŻNY .

              W kwietniu dwóch  ósmoklasistów, Cezary Ciś i Michał Gryz udowodnili nam i sobie , jak ważna jest nauka pierwszej pomocy. Chłopcy z pełnym profesjonalizmem wykorzystali zdobytą wiedzę i udzielili pomocy nieprzytomnej kobiecie leżącej przy Domu Kultury w Kałuszynie.  Wezwali też odpowiednie służby. Prawidłowo przeprowadzona akcja dała szansę poszkodowanej na odpowiednią pomoc.

              U …jak UCZCIWY

              Następny przykład  szlachetnego czynu  zaprezentowały:  Zuzanna Tylutki, Roksana Rucińska, Roksana Parol i Katarzyna Pardała. Na chodniku obok przystanku autobusowego znalazły czarny portfel. Dziewczyny niezwłocznie udały się do Urzędu Miejskiego, by wspólnie oddać zagubioną rzecz. Zaoszczędziły w ten sposób zbędnego stresu i straty właścicielowi portfela. Swoim zachowaniem pokazały   uczciwość i szlachetność.

               

              Postawa naszych uczniów  jest godna naśladowania i powinna służyć jako wzór.

            • Konkurs Recytatorski Jednego Wiersza - eliminacje szkolne

            • X POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI JEDNEGO WIERSZA

              ELIMINACJE SZKOLNE

              W szkolnych eliminacjach konkursu wzięło udział 8 uczniów:


              4   uczniów z klas 0 – III

                Julia Muszelik kl. I a
                       Nadia Tenderenda kl. I c
                   Kamila Wiechetek II b
                         Natalia Kowalczyk kl. III b
               

              3   uczniów z klas IV – VI

                      Urszula Tenderenda kl. IV b
                           Aleksandra Czyżewska kl. IV b
              Piotr Mroczek KL. VI a
               

              1   uczennica z klas VII - VIII

                     Maja Płochocka kl. VIII a
               

                                                        W etapie powiatowym naszą szkołę będą reprezentować:

                                                                                 Kamila Wiechetek 
                                                                                 Piotr Mroczek
                                                                                 Maja Płochocka