• Wiadomości, aktualności, ciekawostki

            • GALA SZKOLNYCH ORŁÓW

            • "Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean.”– Isaac Newton

               

              Już po raz XIII odbyła się Gala Szkolnych Orłów w Szkole Podstawowej im . B. Prusa w Kałuszynie. W towarzystwie, rodziców, nauczycieli, społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości na czele z panem burmistrzem Kałuszyna Arkadiuszem Czyżewskim świętowano sukcesy uczniów. Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem wszystkich zebranych. Głośno wybrzmiały słowa dyrektora że każdy ma jakiś talent, niekoniecznie w dziedzinie nauki, i może go wykorzystać odnosząc sukcesy w dalszym życiu.  Następnie wystąpiły absolwentki naszej szkoły Julia Pietrzak i Wiktoria Sęktas w przygotowanym przez siebie repertuarze. Uczniowie z najwyższą średnią ocen, a było ich w tym roku 50, dumnie kroczyli po czerwonym dywanie przy dźwiękach utworu „We Are The Champions”. Po zajęciu honorowych miejsc nastąpiła druga część gali – nagrody Burmistrza dla uczniów z najwyższą średnią ocen. W tym roku Stypendium Burmistrza otrzymało dziewięcioro naszych wybitnych uczniów. Bartosz Abramowski, Kacper Kopeć, Kinga Wąsowska, Maria Borucińska, Lena Milewska, Klaudia Abramowska, Weronika Bujańska, Rozalia Abramowska oraz Justyna Witon. Wręczenia dokonali Pan Arkadiusz Czyżewski razem z zastępcą panią Henryką Sęktas oraz przewodniczącym Rady Miejskiej panem Bogusławem Michalczykiem. W dalszej kolejności nastąpiły przemówienia zaproszonych gości, w tym księdza proboszcza parafii pw. NMP Jerzego Skłuckiego, i ponowny występ muzyczny Wiktorii. Pan dyrektor zakończył uroczystość zapraszając wszystkich na kolejną galę za rok. Bardzo serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom oraz ich rodzicom, życząc, aby osiągnięcia i sukcesy w nauce były dla nich powodem satysfakcji i motywacją do dalszej edukacji oraz zdobywania wyznaczonych celów.

               

              Sylwia Pernach

            • Przedstawienie dla klas 0 - III "Stan chorobowy", przygotowane przez KMK.

            • W dniu 14.03 biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 0 – III na przedstawienie                                pt. „Stan chorobowy”, przygotowane przez członków Klubu Miłośników Książek. Postacie bajkowe w humorystyczny sposób ukazały problem czytelnictwa. Tematem przewodnim             była tajemnicza choroba, na którą zapadają bohaterowie bajek – NCT, czyli nieczytelnictwo. Pomoc może nadejść tylko od uczniów, którzy zaczną wypożyczać i czytać więcej książek.

              Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały fragmentu bajki „Kot w butach” w języku angielskim, którą dostarczył w przebraniu głównego bohatera jeden z członków KMK.

            • Szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego "Warszawska Syrenka"

            •  

              W konkursie wzięło udział:    34 uczniów z klas I-III,
                                                              13 uczniów z klas IV-VI
                                                              1 uczennica z kl. VII-VIII
               

               Do eliminacji gminnych zakwalifikowali się:
                                                                 

              KLASY I – III

              1. Nikola Wąsowska  kl. III b   ( W. Chotomska „ Dziurki w serze”)

              2. Adam Jędrzejkiewicz  kl. III c   ( D. Wawiłow „ Szybko” )

              3. Kamila Wiechetek kl. II b   ( J. Tuwim  „ Okulary „ )

              4. Aleksander Raciborski kl. I c  ( W. Chotomska „ Kanarek na dachu”)

              5. Nadia Tenderenda kl. I c (H. Niewiadomska” Szklanka przechwalanka”)

               

              KLASY IV – VI

              1. Kinga Wąsowska  kl. IV c  ( A. Fredro „ Małpa w kąpieli”;  J. Brzechwa „ Żaba”)

              2. Urszula Tenderenda  kl. IV b  ( B. Zając „ Kameleon”,
                                                                     R. Gościnny „ Mikołajek” fragment)

              3. Klaudia Abramowska kl. V b   ( M. Strzałkowska „ Nowa moda”,

                                                                   W. Chotomska „ Dzień dobry panie Andersenie”)

              4. Maria Kurowska  kl. V c ( S. Grochowiak „ Snów dobrych życzenia”,

                                                                  D. Wawiłow „ Wędrówka” )
               

              KLASY VII – VIII

              1. Kalina Sołtysiak kl. VII a    ( „ Walczyk” Lilu, S. Marszak „ Bagaż”)

            • Spotkanie ze Świadkami Historii w 80. rocznicę ocalenia Dzieci Zamojszczyzny

            • W piątek, 3 marca 2023 roku, w Izbie Pamięci Narodowej w naszej szkole, odbyła się niezwykła lekcja historii.  W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy 8 c.   

              Lekcja odbyła się z udziałem Pani Jadwigi Czerw, Pani Teresy Frunt, Pani Marianny Popek –Dziećmi Zamojszczyzny, ich rodzin, przedstawiciela Stowarzyszenia Odra - Niemen. Władze samorządowe reprezentował Pan Arkadiusz Czyżewski - burmistrz Kałuszyna, Pani Henryka Sęktas- zastępca burmistrza Kałuszyna. W spotkaniu uczestniczył Pan Marek Pachnik, dyrektor szkoły i nauczyciele; Justyna Olkowicz Gut, nauczycielka języka polskiego oraz prowadząca spotkanie nauczycielka historii, zastępca dyrektora szkoły  Maria Bartosiak.

              Akcję wysiedlania polskich rodzin z Zamojszczyzny przeprowadzili Niemcy, na te żyzne tereny sprowadzali osadników z terenów niemieckich i podbitych przez III Rzeszę. Akcja trwała od listopada 1942 roku, Niemcy wysiedlili 297 wsi, łącznie 110 tysięcy ludzi w tym 30 tysięcy dzieci, z których ok. 10 tysięcy zmarło lub zaginęło. Dzieci wywożono do Niemiec z przeznaczeniem na germanizację, do obozów koncentracyjnych KL Lublin- /Majdanek/, Kl Auschwitz, obozu zagłady Kulmhof /Chełmno nad Nerem/. Dzieci poddawane były selekcji w obozach przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu. Pozbawione były opieki medycznej. Były głodne. Pierwsze transporty dzieci  do Dystryktu Warszawskiego w Generalnej Guberni, na tereny dzisiejszego województwa mazowieckiego dotarły w grudniu 1942 roku.  Transport do Mrozów, szósty i ostatni, dotarł  28 lutego 1943 roku. Było w nim 1064 osoby, wśród nich 550 dzieci do lat 10. Dziećmi, ich rodzicami, dziadkami zaopiekowali się mieszkańcy Mrozów, Kuflewa, Cegłowa, Jakubowa, Chrościc, Rudzienka, Mińska Mazowieckiego, Kałuszyna i wielu okolicznych miejscowości powiatu mińskiego.  Do Kałuszyna ludzie przywieźli około 200 osób. Chorym dzieciom udzielono pomocy w szpitalach w Rudce i Mińsku Mazowieckim. Dzięki pomocy dobrych ludzi większość z dzieci wróciła do domów po wojnie.

              Niestety, nie wszyscy. Na cmentarzu parafialnym w Kałuszynie znajduje się mogiła Dzieci Zamojszczyzny. Na  pamiątkowej płycie możemy odczytać nazwiska dzieci i osób starszych, które nie przeżyły przesiedlenia  i na zawsze pozostały w  kałuszyńskiej ziemi.

              Bardzo cieszymy się, że mogliśmy posłuchać wspomnień świadków historii, którzy opowiadali  ze łzami w oczach. Smutek i  łzy pojawiały się również w oczach naszych dzieci.

              Pani Marianna Popek przebywała w Kałuszynie w rodzinie Nowaków.  Była tutaj od 28 lutego 1943 roku do zakończenia wojny z mamą i rodzeństwem. Ma teraz 88 lat, jej mąż Edward Popek  też wysiedlony z Zamojszczyzny, pozostał w domu. Ma 94 lata. W Kałuszynie byli też jej bracia.  Pani Popek w podróży do Kałuszyna na 80. rocznicę wydarzeń towarzyszyła synowa Irena Popek.

              Głównym mottem wypowiedzi Pani Marianny Popek była ogromna wdzięczność dla rodziny Nowaków i mieszkańców Kałuszyna za przyjecie  ratowanie dzieci z transportu który dodarł do Mrozów. W naszym parafialnym kościele Pani Marianna przyjęła I Komunię świętą.  Po latach wspomina również piękną białą sukieneczkę i wianuszek z jaśminu, który uplotła jej mama. Pani Popek każdego roku uczestniczy w upamiętnieniu wysiedleń Zamojszczyzny w Grabowcu, Zamościu. W Mrozach i Kałuszynie była przed 10 laty. Opisała swoje wspomnienia w liście skierowanym do młodzieży gimnazjalnej.  Jej wspomnienia, karty pocztowe z życzeniami przechowujemy w Izbie Pamięci jak relikwie.

              Odwiedziła  nas również Pani Jadwiga Czerw, która powiedział o sobie, że jest najmłodszym Dzieckiem Zamojszczyzny. W dnu wysiedlenia miała 2 miesiące. Wspomnienia pozostawiła w szkole. To co podkreśliła w wypowiedzi skierowanej  do młodzieży to niezwykła, heroiczna postać jej matki, która uwiązała  czworo swoich dzieci na nici, która spruła z serwety zabranej z rodzinnego domu. Czworo swoich dzieci  powiązała, aby nie pogubiły się w wagonie. Piąte maleńkie dziecko – dwumiesięczna Jadwigę okręciła  serwetą wokół piersi. Brat Pani Jadwigi w obozie przejściowym zbierał ogryzki z  jabłek i skórki chleba, aby matka je przeżuła i mogła tym nakarmić maleństwo.  Pani Jadwiga wspomina również smak śliwki w czekoladzie, którą dostała od ojca po powrocie w robót przymusowych z Rzeszy a przecież w tym dniu miała zaledwie dwa i pół roku.

              Gościliśmy również Panią Teresę Frunt, nie zbierała głosu, ale później opowiadała, że była uratowana przez Różę i Jana Zamoyskich. Po zakończeniu wojny szczęśliwie wróciła do domu jak wiele innych Zamojskich Dzieci.

              To jedna z najpiękniejszych kart w dziejach Kałuszyna i naszych wsi. Zamojskie Dzieci z gminy Grabowiec ufundowały tablicę pamiątkową, która znajduje się w kruchcie  Kościoła. 

              Nasi Dzidkowie i Pradziadkowie potrafili podzielić się chlebem, domem, odzieżą choć sami niewiele mieli w latach wojny.

              Tę historię, chcemy  przekazywać naszym dzieciom już od najmłodszych lat, jak podkreślił Pan Arkadiusz Czyżewski, burmistrz Kałuszyna i pan Marek Pachnik dyrektor szkoły. 

              Po spotkaniu w szkole nasi goście zapalili znicze na mogile Dzieci Zamojszczyzny znajdującej się  cmentarzu parafialnym w Kałuszynie i udali się Cegłowa i Mrozów na uroczystości zaplanowane na sobotę 4 marca 2023 r.

              Bardzo dziękujemy za historyczne spotkanie. To dla nas wielkie wyróżnienie.

              Maria Bartosiak

            • Dzień Żołnierzy Wyklętych

            • Wczesnym wieczorem 1 marca czciliśmy pamięć Polaków, którzy nie pogodzili się z nowym porządkiem powojennym ustanowionym poza nami w 1945 roku.

              Żołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci jak dzisiaj ich nazywamy nie złożyli broni. Dla nich wojna nie skończyła się 8 czy 9 maja.

              Niepodległość Ojczyzny widzieli jako wolny od nikogo niezależny naród. Dla nich niepodległość to Polska samostanowiąca o swoich wyborach, sojuszach, przynależnościach .

              Mszą Świętą rozpoczeliśmy ten wieczorny akt. 

              Po mszy był przemarsz pocztów i uczestników pod pomnik Żołnierzy Wyklętych. Tam składaliśmy kwiaty. Pan burmistrz Arkadiusz Czyzewski, pani wiceburmistrz Henryka Sęktas, ksiądz proboszcz Jerzy Skłucki.

              Po nich inne delegacje .

              Wieczór zakończyliśmy krótkim ale bardzo wymownym programem artystycznym Flecików.

              Chwała Bohaterom !!

            • ,,Jechaliśmy na wygnanie, na tułaczkę w nieznane…”

            • W niedzielę 26 lutego 2023 r. delegacja uczniów z pocztem sztandarowym i nauczycieli na czele z panem burmistrzem Arkadiuszem Czyżewskim oraz zastępcą burmistrza panią Henryką wyjechała do Grabowca/k Zamościa na uroczystość upamiętnienia rocznicy wysiedlenia ludności. Mieszkańcy, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władze samorządowe oraz przybyli goście oddali cześć wysiedlonym 80 lat temu mieszkańcom tej i okolicznych miejscowości.
              W wyniku tragicznych wydarzeń w 1943 roku, wysiedlono niemal wszystkich ludzi w  gminie, łącznie było to 6129 osób (2351 mężczyzn, 2579 kobiet i 1199 dzieci). W tych tragicznych dniach szczególną gehennę przeżywały dzieci. Odebrane rodzicom przez niemieckich bandytów i załadowane do bydlęcych wagonów zostały skazane na pewną śmierć z zimna i głodu. Tylko dzięki ofiarności i bohaterstwu dobrych ludzi część z nich ocalała. Azyl, pomocną dłoń i gorące serca znaleźli oni w Kałuszynie i innych okolicznych miejscowościach, gdzie mieszkańcy przyjęli ich do swoich domów i do swoich rodzin. Tym sposobem wiele z nich przeżyło wojnę, by powrócić do swoich bliskich. Niektórzy z nich pozostali w Kałuszynie.

               Obchody rozpoczęły się o godzinie 11.30  przejściem pocztów sztandarowych, orkiestry dętej oraz pozostałych uczestników spod Gminnego Ośrodka Kultury do kościoła pw. św. Mikołaja. Tam na początku delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny - jest to symbol ofiary, rozłąki, bólu i śmierci tych niewinnych małych istot ludzkich. Później o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar niemieckiej okupacji w czasie wysiedlenia. Po jej zakończeniu zostały wręczone okolicznościowe medale i odznaczenia. Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na obiad.

              Dopełnieniem obchodów rozpoczętych w Grabowcu było złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym w Kałuszynie przez burmistrza Arkadiusz Czyżewskiego w asyście uczniów i nauczycieli na grobie dzieci Zamojszczyzny  w dniu 28 lutego 2023r.

              Sylwia Pernach

              Więcej zdjęć z cmentarza - w "Fotogalerii"

              Więc zdjęć z Grabowca - w "Fotogalerii"