• Wiadomości, aktualności, ciekawostki

            • Spotkanie ze Świadkami Historii w 80. rocznicę ocalenia Dzieci Zamojszczyzny

            • W piątek, 3 marca 2023 roku, w Izbie Pamięci Narodowej w naszej szkole, odbyła się niezwykła lekcja historii.  W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy 8 c.   

              Lekcja odbyła się z udziałem Pani Jadwigi Czerw, Pani Teresy Frunt, Pani Marianny Popek –Dziećmi Zamojszczyzny, ich rodzin, przedstawiciela Stowarzyszenia Odra - Niemen. Władze samorządowe reprezentował Pan Arkadiusz Czyżewski - burmistrz Kałuszyna, Pani Henryka Sęktas- zastępca burmistrza Kałuszyna. W spotkaniu uczestniczył Pan Marek Pachnik, dyrektor szkoły i nauczyciele; Justyna Olkowicz Gut, nauczycielka języka polskiego oraz prowadząca spotkanie nauczycielka historii, zastępca dyrektora szkoły  Maria Bartosiak.

              Akcję wysiedlania polskich rodzin z Zamojszczyzny przeprowadzili Niemcy, na te żyzne tereny sprowadzali osadników z terenów niemieckich i podbitych przez III Rzeszę. Akcja trwała od listopada 1942 roku, Niemcy wysiedlili 297 wsi, łącznie 110 tysięcy ludzi w tym 30 tysięcy dzieci, z których ok. 10 tysięcy zmarło lub zaginęło. Dzieci wywożono do Niemiec z przeznaczeniem na germanizację, do obozów koncentracyjnych KL Lublin- /Majdanek/, Kl Auschwitz, obozu zagłady Kulmhof /Chełmno nad Nerem/. Dzieci poddawane były selekcji w obozach przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu. Pozbawione były opieki medycznej. Były głodne. Pierwsze transporty dzieci  do Dystryktu Warszawskiego w Generalnej Guberni, na tereny dzisiejszego województwa mazowieckiego dotarły w grudniu 1942 roku.  Transport do Mrozów, szósty i ostatni, dotarł  28 lutego 1943 roku. Było w nim 1064 osoby, wśród nich 550 dzieci do lat 10. Dziećmi, ich rodzicami, dziadkami zaopiekowali się mieszkańcy Mrozów, Kuflewa, Cegłowa, Jakubowa, Chrościc, Rudzienka, Mińska Mazowieckiego, Kałuszyna i wielu okolicznych miejscowości powiatu mińskiego.  Do Kałuszyna ludzie przywieźli około 200 osób. Chorym dzieciom udzielono pomocy w szpitalach w Rudce i Mińsku Mazowieckim. Dzięki pomocy dobrych ludzi większość z dzieci wróciła do domów po wojnie.

              Niestety, nie wszyscy. Na cmentarzu parafialnym w Kałuszynie znajduje się mogiła Dzieci Zamojszczyzny. Na  pamiątkowej płycie możemy odczytać nazwiska dzieci i osób starszych, które nie przeżyły przesiedlenia  i na zawsze pozostały w  kałuszyńskiej ziemi.

              Bardzo cieszymy się, że mogliśmy posłuchać wspomnień świadków historii, którzy opowiadali  ze łzami w oczach. Smutek i  łzy pojawiały się również w oczach naszych dzieci.

              Pani Marianna Popek przebywała w Kałuszynie w rodzinie Nowaków.  Była tutaj od 28 lutego 1943 roku do zakończenia wojny z mamą i rodzeństwem. Ma teraz 88 lat, jej mąż Edward Popek  też wysiedlony z Zamojszczyzny, pozostał w domu. Ma 94 lata. W Kałuszynie byli też jej bracia.  Pani Popek w podróży do Kałuszyna na 80. rocznicę wydarzeń towarzyszyła synowa Irena Popek.

              Głównym mottem wypowiedzi Pani Marianny Popek była ogromna wdzięczność dla rodziny Nowaków i mieszkańców Kałuszyna za przyjecie  ratowanie dzieci z transportu który dodarł do Mrozów. W naszym parafialnym kościele Pani Marianna przyjęła I Komunię świętą.  Po latach wspomina również piękną białą sukieneczkę i wianuszek z jaśminu, który uplotła jej mama. Pani Popek każdego roku uczestniczy w upamiętnieniu wysiedleń Zamojszczyzny w Grabowcu, Zamościu. W Mrozach i Kałuszynie była przed 10 laty. Opisała swoje wspomnienia w liście skierowanym do młodzieży gimnazjalnej.  Jej wspomnienia, karty pocztowe z życzeniami przechowujemy w Izbie Pamięci jak relikwie.

              Odwiedziła  nas również Pani Jadwiga Czerw, która powiedział o sobie, że jest najmłodszym Dzieckiem Zamojszczyzny. W dnu wysiedlenia miała 2 miesiące. Wspomnienia pozostawiła w szkole. To co podkreśliła w wypowiedzi skierowanej  do młodzieży to niezwykła, heroiczna postać jej matki, która uwiązała  czworo swoich dzieci na nici, która spruła z serwety zabranej z rodzinnego domu. Czworo swoich dzieci  powiązała, aby nie pogubiły się w wagonie. Piąte maleńkie dziecko – dwumiesięczna Jadwigę okręciła  serwetą wokół piersi. Brat Pani Jadwigi w obozie przejściowym zbierał ogryzki z  jabłek i skórki chleba, aby matka je przeżuła i mogła tym nakarmić maleństwo.  Pani Jadwiga wspomina również smak śliwki w czekoladzie, którą dostała od ojca po powrocie w robót przymusowych z Rzeszy a przecież w tym dniu miała zaledwie dwa i pół roku.

              Gościliśmy również Panią Teresę Frunt, nie zbierała głosu, ale później opowiadała, że była uratowana przez Różę i Jana Zamoyskich. Po zakończeniu wojny szczęśliwie wróciła do domu jak wiele innych Zamojskich Dzieci.

              To jedna z najpiękniejszych kart w dziejach Kałuszyna i naszych wsi. Zamojskie Dzieci z gminy Grabowiec ufundowały tablicę pamiątkową, która znajduje się w kruchcie  Kościoła. 

              Nasi Dzidkowie i Pradziadkowie potrafili podzielić się chlebem, domem, odzieżą choć sami niewiele mieli w latach wojny.

              Tę historię, chcemy  przekazywać naszym dzieciom już od najmłodszych lat, jak podkreślił Pan Arkadiusz Czyżewski, burmistrz Kałuszyna i pan Marek Pachnik dyrektor szkoły. 

              Po spotkaniu w szkole nasi goście zapalili znicze na mogile Dzieci Zamojszczyzny znajdującej się  cmentarzu parafialnym w Kałuszynie i udali się Cegłowa i Mrozów na uroczystości zaplanowane na sobotę 4 marca 2023 r.

              Bardzo dziękujemy za historyczne spotkanie. To dla nas wielkie wyróżnienie.

              Maria Bartosiak

            • Dzień Żołnierzy Wyklętych

            • Wczesnym wieczorem 1 marca czciliśmy pamięć Polaków, którzy nie pogodzili się z nowym porządkiem powojennym ustanowionym poza nami w 1945 roku.

              Żołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci jak dzisiaj ich nazywamy nie złożyli broni. Dla nich wojna nie skończyła się 8 czy 9 maja.

              Niepodległość Ojczyzny widzieli jako wolny od nikogo niezależny naród. Dla nich niepodległość to Polska samostanowiąca o swoich wyborach, sojuszach, przynależnościach .

              Mszą Świętą rozpoczeliśmy ten wieczorny akt. 

              Po mszy był przemarsz pocztów i uczestników pod pomnik Żołnierzy Wyklętych. Tam składaliśmy kwiaty. Pan burmistrz Arkadiusz Czyzewski, pani wiceburmistrz Henryka Sęktas, ksiądz proboszcz Jerzy Skłucki.

              Po nich inne delegacje .

              Wieczór zakończyliśmy krótkim ale bardzo wymownym programem artystycznym Flecików.

              Chwała Bohaterom !!

            • ,,Jechaliśmy na wygnanie, na tułaczkę w nieznane…”

            • W niedzielę 26 lutego 2023 r. delegacja uczniów z pocztem sztandarowym i nauczycieli na czele z panem burmistrzem Arkadiuszem Czyżewskim oraz zastępcą burmistrza panią Henryką wyjechała do Grabowca/k Zamościa na uroczystość upamiętnienia rocznicy wysiedlenia ludności. Mieszkańcy, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władze samorządowe oraz przybyli goście oddali cześć wysiedlonym 80 lat temu mieszkańcom tej i okolicznych miejscowości.
              W wyniku tragicznych wydarzeń w 1943 roku, wysiedlono niemal wszystkich ludzi w  gminie, łącznie było to 6129 osób (2351 mężczyzn, 2579 kobiet i 1199 dzieci). W tych tragicznych dniach szczególną gehennę przeżywały dzieci. Odebrane rodzicom przez niemieckich bandytów i załadowane do bydlęcych wagonów zostały skazane na pewną śmierć z zimna i głodu. Tylko dzięki ofiarności i bohaterstwu dobrych ludzi część z nich ocalała. Azyl, pomocną dłoń i gorące serca znaleźli oni w Kałuszynie i innych okolicznych miejscowościach, gdzie mieszkańcy przyjęli ich do swoich domów i do swoich rodzin. Tym sposobem wiele z nich przeżyło wojnę, by powrócić do swoich bliskich. Niektórzy z nich pozostali w Kałuszynie.

               Obchody rozpoczęły się o godzinie 11.30  przejściem pocztów sztandarowych, orkiestry dętej oraz pozostałych uczestników spod Gminnego Ośrodka Kultury do kościoła pw. św. Mikołaja. Tam na początku delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny - jest to symbol ofiary, rozłąki, bólu i śmierci tych niewinnych małych istot ludzkich. Później o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar niemieckiej okupacji w czasie wysiedlenia. Po jej zakończeniu zostały wręczone okolicznościowe medale i odznaczenia. Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na obiad.

              Dopełnieniem obchodów rozpoczętych w Grabowcu było złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym w Kałuszynie przez burmistrza Arkadiusz Czyżewskiego w asyście uczniów i nauczycieli na grobie dzieci Zamojszczyzny  w dniu 28 lutego 2023r.

              Sylwia Pernach

              Więcej zdjęć z cmentarza - w "Fotogalerii"

              Więc zdjęć z Grabowca - w "Fotogalerii"

          • PODSUMOWANIE 31. FINAŁU WOŚP
            • PODSUMOWANIE 31. FINAŁU WOŚP

            • 31. Finał WOŚP za nami. Wspólne działanie rzeszy osób o wielkich sercach przyniosło bardzo wymierne efekty. Łącznie sztab WOŚP Kałuszyn zebrał 68.025,99zł 

              Kolejny raz uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, mieszkańcy Kałuszyna, goście i przyjaciele pokazali, że "chcieć, to móc", że "razem możemy więcej", że "grosz do grosza, a będzie kokosza". 

              Możemy być dumni, że kolejny raz pobiliśmy rekord w zbiórce podczas Finału WOŚP.

              DZIĘKUJEMY!

            • „Nauczyciele opowiadają…”

            • 7 lutego 2023 roku w Izbie Pamięci Narodowej w naszej szkole gościliśmy Panią Halinę Borucińską, emerytowaną nauczycielkę naszej szkoły, wychowawczynię wielu pokoleń kałuszyńskich rodzin.

              Zacnego gościa powitał dyrektor  szkoły Pan Marek Pachnik. Było to pierwsze spotkanie z cyklu „Nauczyciele opowiadają…”. Pani Borucińska opowiadała o swojej rodzinnej miejscowości, koleżankach, pierwszej pracy, harcerstwie, młodzieńczych marzeniach i sukcesach pedagogicznych. Opowiedziała też o podarowanych IPN przedmiotach pochodzących z  domu rodzinnego jej dziadków i rodziców. Są to kołowrotek, rzeszoto, kopańka, słomiane kosze do przechowywania zboża, szufle do zboża, słomiany but dla konia, łopata do pieca chlebowego, ręcznie wykonany wałek do ciasta oraz narzędzie do zwijania wełny. Te sprzęty  służyły  do wykonywania prac w gospodarstwie domowym.

              W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas; VI b i VI c, w tym członkowie koła historycznego, którzy na zajęciach sporządzają karty eksponatu.  Uczniowie byli bardzo zainteresowani i zadawali pytania. Opowieści były bardzo refleksyjne.

              To niezwykłe doświadczenie i przeżycie dla Pani Haliny Borucińskiej i dla nas; dzieci, nauczycieli i  pracowników szkoły. 

              Mamy wielką nadzieję, że nasi emerytowani nauczyciele zechcą nas odwiedzić i opowiedzieć nam o swojej pracy, doświadczeniach i spełnionych marzeniach. 

              Maria Bartosiak

               

               

          • 31. Finał WOŚP
            • 31. Finał WOŚP

            • Miło mi poinformować, że sztab WOŚP z Kałuszyna zebrał 67.685,99zł Teraz pieniądze przeliczy Bank Spółdzielczy i wtedy podam oficjalne wyniki tegorocznej zbiórki. 

              Ale już teraz dziękujemy wszystkim ludziom (małym i dużym) o wielkich sercach. Bez Was nic by się nie udało!

          • Konkurs historyczny "II wojna światowa i okupacja na ziemiach polskich 1939-45"
            • Konkurs historyczny "II wojna światowa i okupacja na ziemiach polskich 1939-45"

            • 12 grudnia 2023 roku w naszej szkole odbył się konkurs historyczny. Przygotowany został w aplikacji Kahoot. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas ósmych. Średni wynik to 79,5 %. Ta forma konkursu cieszy się coraz większą popularnością wśród uczniów. To już 5 edycja w naszej szkole. Dwa pytania dotyczyły historii Kałuszyna, pytaliśmy o nazwisko dowódcy 1 Dywizji Piechoty Legionów, który spoczywa na cmentarzu w Kałuszynie- poprawna odpowiedź – generał Wincenty Kowalski, drugie pytanie dotyczyło  historii Dzieci Zamojszczyzny. To właśnie u nas, w Kałuszynie wielu z nich znalazło pomoc i opiekę, ale też na cmentarzu parafialnym Kałuszynie spoczywają Zamojskie Dzieci i ofiary przesiedleń niemieckich.

              Najwyższe wyniki uzyskali uczniowie:

              I miejsce -Krystian Wiechetek, klasa 8b- 19 /20 pkt.,

              II miejsce -Aleksy Czyżewski, klasa 8b-  17/20 pkt.,

              III miejsce- Paweł Mroczek, klasa 8d - 16/20 pkt.

              Po 16/20 pkt., uzyskali jeszcze: Szymon Goźliński, Eliasz Kublik, Justyna Witon. W konkurencji liczy się zatem dobra odpowiedź i czas udzielania odpowiedzi. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali bardzo dobre i celujące oceny z historii, na zakończenie I półrocza dyplomy i upominki.

              Pytania i materiały dydaktyczne do konkursu przygotowała Maria Bartosiak,
              a konkurs przeprowadził Ireneusz Wierzbicki.

              Gratuluję uczestnikom sukcesu.

              Zapraszam do kolejnych edycji.  M.Bartosiak

               

          • Najnowsze informacje ze sztabu WOŚP
            • Najnowsze informacje ze sztabu WOŚP

            • Trudno w to uwierzyć, ale wygląda na to, że mimo drożyzny, inflacji i zimna, znów pobiliśmy rekord. 

              Wstępne (pierwsze) liczenie zebranych pieniędzy przez sztab WOŚP  z Kałuszyna daje sumę 63.243,25 zł

              Serce się raduje, bo praca wolontariuszy, ich rodziców, nauczycieli i wszystkich ludzi dobrej woli dają wymierny efekt. Każdy wrzucony grosz, każdy przekazany w darze i kupiony przedmiot lub usługa pokazały, że RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.

              DZIĘKUJEMY!!!

            • V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

            •  

                                                   


               

              Dnia 24 stycznia o godzinie 10.00 w naszej szkole miała miejsce piąta edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o krajach Anglojęzycznych. W tym roku tematem przewodnim była The Royal Family. Organizatorzy konkursu oddali tym samym hołd zmarłej w zeszłym roku królowej Elżbiecie II. 

              Dyrektor, Pan Marek Pachnik, przywitał przybyłych uczniów, ich opiekunów, Panie  Martę Popiołek i Joannę Kolanek z Wydawnictwa Macmillan oraz życzył wszystkim uczestnikom powodzenia.

              W konkursie wzięło udział piętnastu uczniów z dziewięciu szkół z powiatu mińskiego, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach: klasy IV- VI oraz VII- VIII. Uczestnicy wykazali się rozległą wiedzą na temat Brytyjskiej Rodziny Królewskiej obejmującą XX i XXI wiek. 

              Zwycięzcami zostali:

              w kategorii klas IV-VI:

              I miejsce   Izabela Kuć- Szkoła Podstawowa w Kałuszynie

              II miejsce  Michał Gójski - Szkoła Podstawowa w Jakubowie

              III miejsce Amelia Kowalska- Szkoła Podstawowa w Hucie Mińskiej

               

              w kategorii klas VII-VIII:

              I   miejsce Karolina Brzezek - Szkoła Podstawowa w Żakowie

              II  miejsce Paulina Zioło- Szkoła Podstawowa w Jakubowie

              III miejsce Natasza Blacharska - Szkoła Podstawowa nr 6 w Mińsku Mazowieckim

                                                              

              W przerwie, przed ogłoszeniem wyników uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie odwiedzili Izbę Pamięci. Uczniowie wzięli udział w niecodziennej lekcji historii przeprowadzonej przez Panią Marię Bartosiak. 

              Laureaci konkursu zostali nagrodzeni pięknymi pucharami, dyplomami i kartami upominkowymi do Empiku. Wszyscy uczestnicy oraz ich opiekunowie otrzymali dyplomy. 

              Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Każdemu uczestnikowi życzymy niesłabnącego zapału do pogłębiania wiedzy, do dalszego rozwoju oraz do odkrywania kolejnych kart historii krajów anglojęzycznych, bo jak powiedział Cyceron “Historia magista vitae est”...

                        



               

            • WOŚPOWE INFO

            •  

              1. Nadal zachęcamy i zapraszamy do przekazania darów, usług, voucherów na wielki Finał WOŚP.
              2. W niedzielę 29 I o godzinie 12.00 w kawiarence "SIElskie MArzenia" będzie licytowany tort - dar p. Ewy Czumaj.
              3. W niedzielę 29 I od godz. 10.00 do godz. 14.00 strażacy z OSP Kałuszyn zapraszają do strażnicy na moc atrakcji, m.in przejażdżka wozem bojowym. 
              4. Pan Roman Ruśplo w ramach WOŚP przygotuje dla chętnej osoby rzeźbę w drewnie na życzenie: do domu lub ogrodu, wymiar do ustalenia, projekt do ustalenia.
              5. W czwartek 26 stycznia odbędzie się loteria wyprzedażowa gadżetów wośpowych z poprzednich lat. Wszystkie losy po 20zł.
              6. Od środy 25 I do poniedziałku 30 I w salonie fryzjerskim p. Barbary Dąbrowskiej (ul. Warszawska, obok Topazu) będzie stała puszka wośpowa. Zachęcamy do wrzucania datków!
              7. W związku z licznym zainteresowaniem i chęcią wcześniejszych zakupów gadżetów wośpowych 2023 i darów przekazanych na tegoroczny finał, w środę 25 I zaczynamy sprzedaż. Osoby zainteresowane zakupami zapraszamy do szkoły do p. Izabeli Borucińskiej.
                Jednocześnie przypominamy, że podczas Finału w niedzielę 29 stycznia w szkole na hali sportowej, będzie główny punkt sprzedaży gadżetów i darów orkiestrowych. Nie wszystko prezentujemy na fotografiach "Fotogalerii". Zapraszamy do szkoły.
              8. W czwartek 26 stycznia podczas zebrania rodzicielskiego będzie rozstawione stoisko, na którym będzie można zakupić gadżety orkiestrowe i inne dary przekazane na 31. finał. Zapraszamy przed lub po zebraniu.   

              RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

            • PROGRAM 31. FINAŁU WOŚP W KAŁUSZYNIE

            • Wszystkie aktywności wośpowe będą odbywały się w Szkole Podstawowej w Kałuszynie.Zapraszamy na ul. Pocztową 4.

               

              23 - 27 stycznia (poniedziałek - piątek) 

              Loteria fantowa. Cukierenka. Kiermasz Rękodzieła. Różności. Wyprzedaże gadżetów wośpowych z poprzednich lat.

              27 stycznia (piątek)

              Stoisko FOLKOWE LOVE

              29 stycznia (niedziela)

              od. godz. 7.00 kwestowanie do puszek;

              godz. 10.00 - Turniej Tenisa Stołowego

               

              godz. 10.00 - 14.00 - strażacy z OSP Kałuszyn zapraszają do strażnicy na moc atrakcji, m.in przejażdżka wozem bojowym. 

              godz. 10.00 - Rękodzielnicze Warsztaty Biżuteryjne "Zrób to sama" prowadzone przez panią Agnieszkę Dębowską (udział w warsztatach po wrzuceniu datku do puszki);

              godz. 10.00 - 18.30 - sprzedaż rękodzieła

              godz. 10.00 - 18.30 - sprzedaż gadżetów i darów orkiestrowych (Fotogaleria)

              godz. 10..00 - 18.30 - Kawiarenka "SIElskie MArzenia"

              godz. 10.00 - 18.30 - stoisko "FOLKOWE LOVE"

            • SZTAB WOŚP ROZPOCZĄŁ SWOJE DZIAŁANIA!!!

            • 18 stycznia szefowa sztabu - p. Teresa Kowalska, trzy wolontariuszki: Julia Kwiejda, Justyna Witon i Zuzanna Tylutki oraz p. Paweł Chabiera odwiedzili Fundację WOŚP  w Warszawie na ul. Dominikańskiej. Pomagali tam w pracach do 31. Finału. Przygotowali wraz z obsługą fundacji identyfikatory dla naszych wolontariuszy. Przywieźli gadżety orkiestrowe do sprzedaży.

              Od 23 stycznia w szkole na dolnym holu będzie funkcjonować cukierenka i inne sprzedaże.

              Zapraszamy!!!