• Wiadomości, aktualności, ciekawostki

            • 100 km dla zdrowia - kolejna edycja projektu "100km dla..."

            • UWAGA! UWAGA!

              Od 1 X 2023r. rozpoczynamy VI edycję projektu edukacyjnego "100km z...". Tegoroczny projekt nosi tytuł "100km dla zdrowia".  Od dwóch lat zdobywamy kilometry z aplikacją "MapMyRun".

              W projekcie może wziąć udział każdy uczeń i nauczyciel, ale także rodzice naszych uczniów i przyjaciele szkoły.

              Wstępnym zadaniem uczestnika projektu jest pobranie na swoje mobilne urządzenie (smartfon, tablet) aplikacji MapMyRun, zainstalowanie jej, założenie konta i wyszukanie wśród znajomych Izabeli BorucińskiejSP. Należy Ją zaprosić do grona znajomych. Po akceptacji, otrzymuje się zaproszenie do udziału w rywalizacji "100km dla zdrowia".

              WAŻNE! Osoby, które w poprzednim roku uczestniczyły w projekcie
              i są już dodane do grona znajomych Izabeli BorucińskiejSP, powiadamiają Ją (najlepiej poprzez Librusa), że chcą dołączyć do rywalizacji i kolejnego dnia otrzymają zaproszenie. Wtedy należy zaakceptować zaproszenie i potwierdzić dołączenie do rywalizacji.

              Główne zadanie to pokonanie dystansu 100 km uprawiając dowolne dyscypliny sportowe typu: bieganie, chodzenie, jazda na rolkach, jazda na rowerze. W każdym momencie można zastąpić jeden rodzaj ćwiczenia innym i np. zamiast "jazdy na rowerze" wybrać "spacer z psem".
              W ustawieniach warto też zmienić jednostkę na kilometry. Rozpoczynając "trening" należy uruchomić aplikację, która monitoruje Wasze osiągnięcia, w tym zlicza kolejne pokonane kilometry.

              Na przebycie 100 km uczestnicy projektu mają czas od 1 X do 31 X 2023r. Można dołączyć w każdej chwili!

              Każdy, kto pokona 100 km będzie zwycięzcą i otrzyma nagrodę - niespodziankę. Nie liczy się czas, w którym osiągniecie upragnione 100 km, liczy się Wasza aktywność fizyczna, zdrowa rywalizacja, Wasza chęć udziału w projekcie.

              Zapraszamy wszystkich chętnych!

              Zachęcamy również do dokumentowania poprzez fotografie Waszych "treningów" i na zakończenie przekazanie ich w wersji elektronicznej do organizatorów.

              Wszelkie niejasności i wątpliwości dotyczące obsługi i korzystania
              z MAPMYRUN będą wyjaśniane na bieżąco.

              Opiekunowie projektu

              Joanna Bielińska i Izabela Borucińska

                      

              Kilka ważnych informacji!

              • Na jednym urządzeniu z zainstalowaną aplikacją kilometry zdobywa tylko jedna osoba.
              • Kto pobrał i zainstalował aplikację MapMyRun, ale nie dołączył
                do rywalizacji "100km dla zdrowia", nie będzie wciągnięty na listę zwycięzców.
              • Prosimy, aby nazwy kont zawierały imię i nazwisko, a w przypadku ucznia - także klasę np. Jan Kowalski kl. 5d
              • Apelujemy o uczciwość, zasady "fair play" i pokonywanie dystansu siłami własnych mięśni.

              Co jeszcze?

              W tegorocznej edycji projektu: "100km dla zdrowia" zostały zaplanowane dodatkowe aktywności, o których będziemy informować na bieżąco. Oprócz pokonywania kolejnych kilometrów zapraszamy do udziału w konkursie:

              • Konkurs na zdjęcie prezentujące talerz zdrowia
                Konkurs polega na wykonaniu zdjęcia pt. "Mój talerz  zdrowia". Zdjęcie wydrukowane w formacie A4 (21x30cm) przynosimy do pani Izabeli Borucińskiej  do sali 59.
                Termin: do końca października 2023r.
                 

              Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się w czerwcu 2024 podczas podsumowania całego projektu.

            • Krótkie wspomnienie 84. rocznicy upamiętnienia bohaterskiej walki żołnierzy Wojska Polskiego we wrześniu 1939 r.

            • Od wczesnego ranka 12 września 2023 roku społeczność miasta Kałuszyn, rodzicie uczniowie, nauczyciele, personel szkoły przygotowywali się do powitania gości i udziału w dorocznych uroczystościach patriotycznych, poświęconych pamięci żołnierzy i mieszkańców poległych w Kałuszynie w czasie nocnej bitwy z 11 na 12 września 1939 roku. Spotkaliśmy się na Placu Kilińskiego, jak zawsze, powitanie pocztów sztandarowych, zacnych gości, wśród nich Pani Maria Koc- wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i posłowie na Sejm, prezentacja orkiestry Wojska Polskiego z Siedlec i kompanii honorowej 23 bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Jakże dostojnie śpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.  Późnij rys historyczny przedstawiony przez Gabrysię Karczewskę i wiersz „Bagnet na broń” w wykonaniu Anity Khan Khalil i paradny przemarsz na cmentarz. Uczestniczyliśmy we Mszy sprawowanej w intencji poległych żołnierzy i pokoju na świecie.  Po Apelu Poległych i Salwie Honorowej przyszedł czas na składanie kwiatów. Dyrektor szkoły i uczniowie złożyli wiązankę na płycie pomnika Żołnierzy Września. Pamiętaliśmy również też o żołnierzach Katynia, żołnierzach 6. Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego, ułanach Kawalerii Polskiej, Dzieciach Zamojszczyzny, braciach Ryszardzie i Franciszku Stasiakach, Zygmuncie Krauze, jego podkomendnych i mieszkańcach miasta, dzieciach, które nie przeżyły czasu wojny i okupacji.

              To była autentyczna, piękna lekcja historii, mogliśmy doświadczyć atmosfery
              i poczucia wspólnoty ludzi, którzy o dziesięcioleci i dzisiaj przyjeżdżają do naszego małego miasteczka z wielką historią.

              Czujemy się również wyróżnieni i wdzięczni za pochwały od gości i władz samorządowych.

              W imieniu Dyrekcji szkoły, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły

              M. Bartosiak

            • Rys historyczny bitwy w Kałuszynie 12 września 1939 roku

            • Walki z nieprzyjacielem na terenie Kałuszyna toczyły oddziały Pierwszej Dywizji Piechoty Legionów, która na wojnę wyruszyła z Wilna, wraz z ze związkiem taktycznym Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Wyszków”. „Żelazna Dywizja” dowodzona była przez gen. Wincentego Kowalskiego. Od początku września 1939r. dywizja została rozlokowana w lasach nad Narwią między Wyszkowem, a Różanem.
              W dniach od 5 do 9 września brała udział w walkach pod Pułtuskiem i Wyszkowem.

              Przed świtem 10 września Pierwsza Dywizja Piechoty otrzymała rozkaz oderwania się od nieprzyjaciela i szybkiego marszu w kierunku południowym maszerując przez Jadów. 11 września dywizja osiągnęła rejon Jakubowa. Wieczorem tego samego dnia zostały wydane rozkazy do dalszego marszu w kierunku południowo- wschodnim po linii Kałuszyn- Mrozy- Kuflew- Jeruzal. W tym czasie oddziały nieprzyjaciela z kierunku Węgrowa i Siedlec parły ku Wiśle.

               Po zajęciu Siedlec 11 września dowództwo niemieckie skierowało część sił do Kałuszyna, aby okrążyć 1 Dywizję Piechoty. W obliczu działań nieprzyjacielskich wielu mieszkańców opuściło miasto, część schroniła się w piwnicach, stodołach i wykopanych rowach. Kałuszyn został zdobyty pod wieczór przez niemiecki 44 pułk 11. Dywizji Piechoty wzmocniony bronią pancerną. Wraz z pułkiem do Kałuszyna przybyła kompania czołgów. Miasto stało w płomieniach. Niemcy przygotowywali się do walki. Walki na terenie miasta trwały od późnych godzin wieczornych 11 września do 6 rano 12 września.

              Bój rozpoczęła szarża 4 szwadronu dowodzonego przez por. Andrzeja Żylińskiego 11 Pułku Ułanów Mazowieckiej Brygady Kawalerii. Główne zadanie zdobycia miasta i opanowanie strategicznego wzgórza 195 przypadło w udziale żołnierzom 6 pułku piechoty legionów dowodzonego przez pułkownika Stanisława Engla, wzmocnionego III batalionem 1 pułku. Żołnierze ruszyli do szturmu w blasku płonącego miasta. Najbardziej zacięte walki prowadzono w centrum miasteczka, wokół kościoła, o remizę strażacką, synagogę i wokół cmentarza.  

              Po krwawych nocnych walkach Kałuszyn został zdobyty. 6 pułk piechoty za bojową postawę w walce o Kałuszyn został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtutti Militari na mocy dekretu Rady Trzech nadanego w Londynie 11 listopada 1966r.

              Bitwa o Kałuszyn to jedna z najbardziej krwawych bitew 6 pułku.
              W walkach pułk stracił 177 żołnierzy, wśród nich do dzisiaj 24 pozostaje nieznanych z imienia i nazwiska. Wszyscy spoczęli oni na cmentarzu parafialnym. Wśród swoich podkomendnych spoczywa zmarły w USA w 1984 roku gen. Wincenty Kowalski.

              Ogromne straty poniosła ludność cywilna, która aktywnie włączyła się do walkiz wrogiem. Do rangi symbolu urosła heroiczna postawa Zygmunta Krauzego, podkomendnych; Wiktora Polkowskiego, Aleksandra Murawskiego, Lucjana Pokory i pozostałych, którzy oddali wraz z nim życie w obronie swojego rodzinnego miasta. Po zwycięskim boju pod Kałuszynem 1 Dywizja Piechoty otrzymała rozkaz marszu przez Jagodne.

              W dniu 13 i 14 września dywizja Kowalskiego przebijała się przez niemieckie kleszcze na szosie Siedlce- Stoczek Łukowski. Ciężkie walki stoczyła pod Seroczynem i Wolą Wodyńską. Z lasów koło Jagodnego wydostała się jedna trzecia dywizji, ocalałe oddziały skoncentrowały się 18 września w okolicy Chełma, a następnie wzięły udział w walkach na Lubelszczyźnie między Zamościem, a Tomaszowem. W kampanii wrześniowej ponad 600 km szlak bojowy. Otoczona przez wroga w rejonie Tarnawatki została rozbita dopiero 27 września.

              Gen. Wincenty Kowalski dostał się do niewoli. Tylko nieliczna część żołnierzy brała jeszcze udział w walce pod Kockiem, ppłk Jan Kasztelowicz powtórzył ostatni ustny rozkaz dowódcy 1 DP Leg. gen. Wincentego Kowalskiego:

              „.. przegraliśmy kampanię. Wojna jednak trwa nadal. Żołnierze starsi wiekiem i obarczeni rodzinami niech starają się dotrzeć do swoich miejsc zamieszkania. Nie poddawać się do niewoli zarówno oddziałom niemieckim, jak i oddziałom sowieckim. W niedługim czasie będzie utworzone coś w rodzaju POW. Młodzi wiekiem powinni przedostać się na Węgry, a stamtąd do Francji, gdzie na pewno będzie formowane Wojsko Polskie.”

              Mimo tak ogromnych strat w Kałuszynie Polacy odnieśli sukces, przerywając pierścień okrążenia i zmuszając przeciwnika do wycofania się w kierunku Siedlec.

              Walki pod Kałuszynem były też bitwą kampanii wrześniowej zakończoną polskim zwycięstwem. Tutaj w Kałuszynie obowiązek walki o wolność i suwerenność Ojczyzny, żołnierze wypełnili z honorem.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

            • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września 2023r. o godz. 9.00 na hali gimnastycznej. Potem uczniowie udają się do sal na krótkie spotkania z wychowawcami. 

          • I stało się...
            • I stało się...

            • Zapowiadałem, by nie powiedzieć wieszczyłem już na początku września, że ten rok szkolny gdzieś w okolicach końca czerwca wypełni  się.
              Gratuluję wszystkim, wszystkim bez wyjątku, którzy dali z siebie dużo, by zaliczyć dziesięciomiesięczny miniony czas do udanych.
              Odpoczywajcie.
              Bawcie się.
              Radujcie.
              Cieszcie się każdym dniem wakacji, bo sobie ciężką pracą zasłużyliście.
              Gratuluję Rodzicom. Przepracowany solidnie rok jest przede wszystkim zasługą dzieci, ale przecież i Waszą. To Wasze dzieci.
              No! Ale ciut i Nasze! No!, ale i sporo i Moje!
              Współczuję wszystkim, wszystkim bez wyjątku, którzy zmarnowali te miesiące i kryją świadectwa po kątach, szufladach, zakamarkach.
              Rodzice, babcie, starsze rodzeństwo, nauczyciele starali się Wam pomóc. Starali być z Wami.
              Cóż. Konia można doprowadzić do wodopoju ale nie zmusi go nikt, by pił.

              Pamiętajcie o bezpieczeństwie!!! Swoim i  wszystkich wokół Was.
              I życzę jeszcze, by udało się Wam znaleźć chwilkę na refleksję, namysł, kontemplację, zadumę, konstatację przed zbliżającym się tuż tuż tuż nowym rokiem szkolnym 2023/2024.

                Wasz Ojciec Dyrektor.

            • Niecodzienna wizyta

            •       Dnia 19 czerwca 2023 roku gościliśmy w naszej szkole Ambasadora Irlandii Patricka Haughey. Jego Ekscelencja (bo tak się tytułuje) Ambasador przyjechał na zaproszenie koła geograficznego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 5 i 6 oraz koło geograficzne, które było organizatorem.

                 Pan Ambasador opowiedział nam o swoim kraju, pracy dyplomaty, a także udzielił odpowiedzi na pytania uczniów.

                 Okazuje się, że Irlandia to kraj z pięknymi krajobrazami i ciekawą historią mający wiele wspólnego z Polską  i Polakami. Całość wizyty uświetnił występ uczennic z klasy  drugiej, które wykonały irlandzki taniec. Podczas spotkania Pan Ambasador wręczył nagrody za konkursy o Irlandii przeprowadzone przez p. Lidię Wierzbicką – opiekuna koła. Nie można nie wspomnieć  o  tym, że rolę tłumacza podczas tej wizyty pełnili uczniowie naszej szkoły – Olek, Anastazja i Kalina.  Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

              To było niezapomniane spotkanie, które pogłębiło naszą wiedzę o Irlandii i zwyczajach tego kraju. Cieszymy się, że mogliśmy w nim uczestniczyć.

                                              Uczniowie i opiekun koła geograficznego – Lidia Wierzbicka 

              Bo kto wie…………..kto będzie następny????  😊😊😊

            • Pracownia Kompetencji Cyfrowych

            • Uczniowie klasy 8b i 8c pod opieką pana Ireneusza Wierzbickiego brali udział w konkursie "Pracownia Kompetencji Cyfrowych - Wygrajcie Pracownie Komputerowe Dla Szkół". Wyniki zostaną ogłoszone 31 VII, a teraz można zobaczyć efekty ich pracy.

            • Wycieczka międzynarodowa

            •  

              W dniach 29 maja – 3 czerwca br. nasi uczniowie z klasy 8a, pod opieką p. Jacka Chodubskiego i p. Pawła Chabiery, wybrali się na wycieczkę szlakami polsko-czeskimi.

              Podróż rozpoczęła się bardzo wczesnym rankiem. Jako pierwsze odwiedziliśmy wrocławskie ZOO. To najstarszy i największy ogród zoologiczny w Polsce. Mogliśmy zobaczyć gatunki, które zagrożone są wyginięciem. Po zwiedzaniu musieliśmy nabrać sił, ponieważ nazajutrz mieliśmy wyruszyć w Karkonosze i zdobyć najwyższy szczyt tych gór – Śnieżkę.

              Kolejnym punktem wyprawy były Czechy. Odwiedziliśmy Skalne Miasto Adrspach i pierwszą w Karkonoszach ścieżkę w koronach drzew. Dzień Dziecka spędziliśmy w Karpaczu. W Muzeum Sportu i Turystyki poznaliśmy historię sportu i wielu znanych wybitnych sportowców. Odwiedziliśmy średniowieczną, drewnianą Świątynię Wang wzniesioną w stylu nordyckim i poznaliśmy jego ciekawą historię.

              Z pewnością dla wielu z nas ciekawym przeżyciem były spływy pontonowe, które odbyliśmy w „Bobrowej Dolinie”. Ostatniego dnia zwiedziliśmy Zamek Książ i Starówkę w Wałbrzychu. To była bardzo udana wyprawa, którą będziemy bardzo miło wspominać.

                                                                                                                 p. Jacek Chodubski

            • Trzydniowa wycieczka trzecioklasistów 12.06 - 14.06.2023 r.

            • 12 czerwca 2023 roku uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami p. Dorotą Kobeszko, p. Magdaleną Gójską- Gogol, p. Ewą Przybysz i opiekunką p. Moniką Sosińską wyruszyli do Torunia. O godzinie 12.30, wspólnie z pilotem wycieczki panem Kamilem Napierałą, rozpoczęli zwiedzanie Torunia. Nie było to jednak zwykłe spacerowanie. Uczniowie wzięli udział w grze miejskiej pod czujnym okiem przewodników. Podzieleni na cztery zespoły odkrywali urokliwe miejsca Torunia.  Gra wyzwoliła w uczniach wiele emocji, skłoniła do logicznego myślenia i nauczyła współdziałania w rozwiązywaniu zagadek. Dopełnieniem gry miejskiej była wizyta w Domu Legend Toruńskich, gdzie trzecioklasiści poznali najważniejsze legendy związane z Toruniem. Po meczącym dniu wszyscy wybrali się na lody do jednej z toruńskich lodziarni.

              Kolejny dzień pełen był niespodzianek. Pierwszą z nich była wizyta w Muzeum Historii Partaczy, gdzie uczniowie własnoręcznie wypiekali pierniki. Ponadto poznali historię powstania piernika. Kolejny punkt to wizyta w Centrum Nowoczesności Młynie Wiedzy. Trzecioklasiści mogli na sześciu piętrach budynku poznawać i doświadczać obowiązujące w nauce zasady fizyki, chemii, biologii, geografii. Następnie udali się do toruńskiego Planetarium na seans „Kolorowy kosmos”, w trakcie którego mogli sprawdzić jakie faktycznie kolory ma wszechświat. Oczywiście w trakcie wyjazdu do Torunia nie mogło zabraknąć czasu na zakup pamiątek i pierników. Był to ostatni punkt pobytu w Toruniu.

              Trzeciego dnia wszyscy udali się do Jura Parku w Solcu Kujawskim. Tam, uczniowie spacerując ścieżką dydaktyczną, rozpoczęli podróż z dinozaurami. Następnie zwiedzili Park Miniatur, gdzie podziwiali polskie zamki. Kolejnym punktem pobytu był seans w kinie 5D. Po wspaniałym widowisku uczniowie zaczęli zabawy. Były wspinaczki, zjeżdżalnie, kulki, dmuchańce, trampoliny, rollercoastery i wiele, wiele innych. Po wspólnym obiedzie wszyscy wyruszyli w podróż powrotną do Kałuszyna. Dziękujemy firmie Mersi.pl za bezpieczną podróż.

              Magdalena Gójska- Gogol

            • Od marca 2023 roku pracujemy w programie eTwinning!

            • 13 nauczycieli naszej szkoły ukończyło szkolenia z zakresu z obsługi platformy obsługującej program. Zamierzamy realizować ciekawe projekty z placówkami naszego kraju oraz szkołami z Europy. Szkolenia prowadzała Pani Katarzyna Drabarek – Ambasador programu eTwinning. Były finansowane z funduszy Unii Europejskiej. W przyszłym roku szkolnym zamierzamy też wnioskować o dotacje w ramach do programu ERASMUS+. Poniżej kilka podstawowych informacji o programie dla Uczniów i Rodziców naszej placówki.

              eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. eTwinning to również doskonalenie zawodowe nauczycieli.

              Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

              Od września 2014 roku, istnieje również możliwość realizacji projektów wyłącznie z udziałem partnerów z tego samego kraju. eTwinning krajowy, bez barier językowych, pozwala nabrać wprawy i doświadczenia w realizacji projektów, zarówno od strony technicznej, jak i merytorycznej.

              W programie uczestniczyć mogą przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, zarówno placówki państwowe, jak i prywatne (z uprawnieniami szkół publicznych – realizujące obowiązującą podstawę programową) z krajów Unii Europejskiej, a także dodatkowo z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji.

              Program daje możliwość współpracy również z partnerami z krajów znajdujących się w sąsiedztwie z Unią Europejską: Armenia, Azerbejdżan, Czarnogóra, Gruzja, Mołdawia, Tunezja, Ukraina, Jordania i Liban.

              W realizację projektu może być zaangażowana cała szkoła: nauczyciele wszystkich przedmiotów, uczniowie wraz z opiekunami, dyrektorzy szkół, bibliotekarze, pedagodzy szkolni i pozostali pracownicy. Współpracę można rozpocząć z każdym zarejestrowanym w eTwinning nauczycielem.

              W programie uczestniczą wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Albania, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja.

              Od marca 2013 r. Program eTwinning został poszerzony o kraje sąsiadujące z UE: Armenię, Azerbejdżan, Czarnogórę, Gruzję, Mołdawię, Ukrainę, należących do Partnerstwa Wschodniego, a także Tunezję, będącą członkiem Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego (EUROMED) oraz Jordanię i Liban.

              Na podstawie: https://etwinning.pl/o-programie/czym-jest-etwinning /dostęp z dnia 16.06.23/

              M. Bartosiak