• Wiadomości, aktualności, ciekawostki

            • Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

            •  

              mistrz-pieknego-czytania-konkurs – Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Jana  Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie

               

               

               

                    14 grudnia 2023 r. w bibliotece szkolnej miała miejsce  niezwykła uroczystość. Odbyło się pasowania pierwszaków na czytelników, które przygotowały uczennice
              z Klubu Miłośników Książki. Pierwszaki obejrzały inscenizację pt. „ Zaproszenie do bajki”. Następnie odpowiadały na pytania ze znajomości bajek. Poprawne odpowiedzi nagradzane były cukierkami.  Później odczytane zostały prośby książki dotyczące dbania o jej szatę graficzną, przechowywania  w domu                      i odpowiedniego zachowania podczas użytkowania. Przypomniano również regulamin biblioteki szkolnej.          Na koniec uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki i zostali pasowani na  czytelnika szkolnej biblioteki. Każda z klas pierwszych otrzymała pamiątkowy dyplom, kolorowe  zakładki  i  książki  Justyny Bednarek pt.„ Wnuczka antykwariusza” do wspólnego czytania z rodzicami. Zwieńczeniem uroczystości było wykonanie pamiątkowych zdjęć.

            • Gość z Indii Pani Mayuri Wankhede

            • W ramach realizacji projektu IGNITE w dniu 15 grudnia 2023 roku tym razem odwiedziła nas ekspertka z Indii Mayuri Wankhede , która od dwóch lat pracuje w Polsce, w  firmie Roche. Mayuri jako technik analityczny  tworzy aplikacje biznesowe  i zarządza dewelopmentem.  W Indiach skończyła uczelnię techniczną jest inżynierem.  Ze strony rodziców była presja, aby zgodnie z tradycją hinduską  jak najszybciej wyszła za mąż, chociaż wykształcenie w jej rodzinie jest bardzo ważne. Rodzice i jedna z sióstr są  lekarzami, druga  siostra jest prawnikiem a kolejna architektem. Mayuri wybrała swój sposób na życie. Przyjechała do Polski ponieważ u nas znalazła pracę odpowiadającą jej zainteresowaniom. Bardzo tęskni za rodziną, ale praca sprawia jej satysfakcję. Mayuri  nie mówi po polsku, dlatego  dziewczyny mogły sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Pani Wankhede przekazała uczestniczkom wiele cennych wskazówek na przyszłość. Powiedziała, że przede wszystkim  w każdej trudnej sytuacji  trzeba myśleć pozytywnie. Nie poddawać się mimo przeszkód  tylko iść do przodu i doceniać   to co się ma. Nie porównywać się do innych bo zawsze znajdzie się ktoś kto ma lepiej, ale też będą tacy, którzy mają gorzej. Aby żyć spokojnie i szczęśliwie należy skupić się na własnym życiu oraz  mierzyć się ze zwątpieniem i strachem.  Pracę należy wykonywać  sumiennie, ale pamiętać, aby mieć czas na odpoczynek.  W dalszej części spotkania dziewczynki miały za zadanie spośród zdjęć kobiet wybrać takie z którym utożsamia się każda z uczestniczek. Następnie  trzeba było uzasadnić dlaczego właśnie to zdjęcie się wybrało. Iza, Kamila i Laura doskonale opowiedziały o swoim wyborze w języku angielskim. Pozostałe uczestniczki motywowały swój wybór po polsku. Na koniec dziewczynki  zadawały pytania ekspertce dotyczące jej pracy, Indii oraz  pobytu w Polsce. Mayuri powiedziała, że bardzo podoba jej się w Polsce bo jest zielono a zimą urzeka ją śnieg. Spotkanie przebiegło w miłej serdecznej atmosferze.  

              Opiekun projektu Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

            • Wyniki konkursu "Ozdoba Bożonarodzeniowa"

            • W czwartek 14 grudnia po godz. 12.00 zebrała się niezależna komisja w składie:

              p. Monika Sosińska, p. Małgorzata Chrościcka, p. Sylwia Pernach i p. Dyrektor Marek Pachnik i po burzliwych obradach zdecydowano, co następuję: 

              Gratutujemy zwycięzcom! Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział          w konkursie. Wasze prace rozeszły się w mgnienu oka w trakcie "Loterii świątecznej", a zebrane środki pieniężne zostaną przeznaczone na organizację balu charytatywnego, który odbędzie się 12 stycznia. DZIĘKUJEMY! 🩷😍🫶

               

              wychowawcy klas 0

               

               

            • Akcja "Rodacy Bohaterom" - Grudzień 2023r.

            • Kochani! Jest nam niezmiernie miło, że tak czynnie włączyliście się do akcji organizowanej przez Stowarzyszenie "Odra-Niemen". Wasze zaangażowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Łącznie zebraliśmy około 856 kg żywności oraz artykułów chemicznych. Jesteście wielcy! Dziękujemy!

            • Uczniowie SP Kałuszyn mistrzami Polski w karate kyokushin w Lublinie

            • W dniu 02.12.2023r w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski w karate kyokushin - XIV POLISH OPEN KARATE KYODOKYOKUSHINKAI DZIECI, KADECI, JUNIORZY. Wzięły w nich udział dzieci na co dzień trenujące karate w sekcji karate kyokushin działającej przy Szkole Podstawowej w Kałuszynie i zarazem uczniowie tutejszej szkoły. W zawodach uczestniczyła 14-osobowa reprezentacja klubu:

              1. Stelia Nowacka Mistrzyni Polski w kategorii kumite dziewcząt 9-10 lat waga +35 kg I miejsce;

              2. Weronika Gołębiewska Vicemistrzyni Polski w kategorii kumite dziewcząt 9-10 lat waga +35 kg II miejsce;

              3. Filip Bartnicki Vicemistrz Polski w kategorii kumite chłopców 7-8 lat waga +30 kg II miejsce;

              4. Tomasz Kądzielski Vicemistrz Polski w kategorii kumite chłopców 11-12 lat waga +40 kg II miejsce;

              5. Aleksander Raciborski w kategorii kumite chłopców 7-8 lat waga -30 kg III miejsce;

              6. Adam Mikołajczyk w kategorii kumite chłopców 7-8 lat waga +30 kg III miejsce;

              7. Aleksandra Wąsowska w kategorii kumite dziewcząt 9-10 lat waga -35 kg III miejsce;

              8. Julia Bodzyńska;

              9. Jan Bugno;

              10. Jan Laskowski;

              11. Jakub Kaczorek;

              12.Kacper Krasny;

              13.Maciej Kaczorek;

              14.Kajetan Wilk.

               

              Trener i kierownik reprezentacji: Mariusz Kondraciuk

            • AKCJA RODACY BOHATEROM

            • Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Przyjaciele naszej szkoły.

              Wzorem lat ubiegłych serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w zbiórce artykułów spożywczych oraz chemii gospodarczej dla Polaków z Kresów Wschodnich. Tegoroczna edycja zbiórki Rodacy Bohaterom w naszej szkole rozpocznie się od 1 grudnia i potrwa do 10 grudnia 2023r. Zgromadzone dary przekazujemy wychowawcom, którzy otrzymają na nie specjalne pudełka. Każda klasa robi jedną paczkę dla Rodaka. Co się w niej znajdzie zależy tylko od Was. Zachęcam do wsparcia wspaniałego dzieła, które zapoczątkowało Stowarzyszenie Odra Niemen. Miło będzie jeśli w pudełku znajdzie się również karta świąteczna z życzeniami od klasy. Pamiętajmy, że to co zaszczepimy w naszych dzieciach i w nas samych wróci do nas. Uczmy empatii, współczucia oraz wrażliwości i pamięci o tych, którzy walczyli o naszą wolność."Dziękujemy Wam, że o nas pamiętacie i nie zapominacie. Dzięki Wam czujemy, że Polska o nas pamięta i nigdy nie zapomni. Bóg zapłać dla wszystkich, którzy angażują się w tę przepiękną akcję".Pani Jadwiga z Kiejdan"Dziękujemy Wam za Waszą pomoc, wsparcie oraz pamięć. Bez Was nie mielibyśmy takiego bezpieczeństwa i dumy, że jesteśmy Polakami."Pani Irena z Wileńszczyzny"Jesteście, naszymi Aniołami Stróżami! Dziękujemy, że o nas pamiętacie"!Polacy z SolecznikZapraszamy Was również do obejrzenia wzruszającego filmu dokumentującego ostatnie transporty darów na Kresy Wschodnie https://liblink.pl/JvMQCS6rGa

            • 32. Finał WOŚP nadchodzi!

            • 28 stycznia 2024r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 32. Tegoroczny cel Finału to „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Mottem zbiórki jest „Tu wszystko gra OK!”.

              Sztab WOŚP działający przy Szkole Podstawowej w Kałuszynie ruszył już do pracy. Na pierwszy ogień poszły poszukiwania wolontariuszy. 

              Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów, którzy chcieliby 28 stycznia zbierać pieniądze do puszek na ulicach Kałuszyna, aby zgłaszać się do p. Teresy Kowalskiej. Liczymy na Waszą chęć pomocy! Czekamy! 

            • Spotkanie w ekspertką IGNITE K. Siuzdak profesor PAN

            • Tym razem  uczestniczki projektu IGNITE spotkały się z Panią Katarzyna Siuzdak. Kierownik Pracowni Materiałów Funkcjonalnych, profesor Instytutu Maszyn Przepływowych  Polskiej Akademii Nauk.  Jest autorką i współautorką ponad 90 publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych, a także patentów i wzorów użytkowych, gdzie opracowuje m.in. nowe materiały fotoaktywne. Można zastosować taki materiał np. w ogniwie fotowoltaicznym nowej generacji albo do rozkładu wody wspomaganego światłem. Zaangażowana w tworzenie polskiej strategii wodorowej. Teraz trwają prace nad polską strategię wodorową, w której szczególne miejsce zajmuje możliwość otrzymywania wodoru z procesu rozkładu wody. Przy czym kładziony jest nacisk by energia potrzebna do tego procesu pochodziła ze źródeł odnawialnych. W ten sposób otrzymany wodór na tzw. autonomicznych stacjach do tankowania, mógłby posłużyć do zasilania samochodów. Takie samochody czy autobusy zasilane wodorem są już np. w Niemczech i mam nadzieję, że my też niebawem będziemy takie mieć na polskich drogach. Druga ścieżka badań również odpowiada na bardzo ważną współczesną potrzebę, związaną z epidemią cukrzycy wśród dzieci. W przypadku tych najmniejszych, problem polega na tym, że samodzielnie nie mogą zmierzyć sobie poziomu glukozy we krwi, co wiąże się taką nieustanną opieką ze strony dorosłego opiekuna, nawet w nocy. Chodzi więc o to, by opracować sensor, który pozwoli badać poziom glukozy bez nakłuwania skóry i zredukuje liczbę dzienną takich wkłuć. Zespól pod kierownictwem Pani Kasi pracuje  nad takim sensorem nieinwazyjnym, który można nakleić na skórę, a on zmierzył by poziom glukozy w pocie lub płynie śródmiąższowym, a który można wydobyć na powierzchnię skóry. Kariera naukowa Kasi Siuzdak jest imponująca. W wieku zaledwie 36 lat jest po habilitacji i ma tytuł profesora, a na koncie także liczne patenty i wzory użytkowe wykorzystywane przez przemysł. Choć, jak mówi od dziecka miała w sobie ciekawość jak różne rzeczy działają to w  szkole wcale nie była orłem z przedmiotów ścisłych, w których później zrobiła naukową karierę. Nie zawsze wszystko przychodziło jej łatwo – ma na koncie także porażki i rozczarowania. Na początku wcale nie chciała studiować biotechnologii, na którą ostatecznie trafiła, tylko medycynę. Jednak nie dostałam się na nią. Na biotechnologię zresztą też nie dostała się w pierwszym rzucie, a dopiero w rekrutacji uzupełniającej. Dobrze pamięta swoje rozczarowanie, ale też radość kiedy potem została   laureatką m.in. Stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Stypendium Ministra dla Wybitnych Młodych Naukowców. To wcale nie jest tak, że człowiek od razu jest wyróżniający się i wszystko mu przychodzi łatwo. Często okupione to jest ogromną pracą i wyrzeczeniami, ale warto dążyć do realizacji marzeń i zamierzeń. Prof. Siuzdak jest także autorką profilu "Fascynująca misja naukowa" na Instagramie, na którym prezentuje naukowe eksperymenty. Uważa, że w uczeniu przedmiotów ścisłych bardzo ważny jest aspekt eksperymentalny, by za pomocą jakiegoś, nawet prostego doświadczenia pokazać zjawisko, a nie tylko przekazywać wiadomości z podręcznika. Pani profesor powiedziała dziewczynom , że chciałaby swoim podejściem wciągnąć młodych ludzi do swojego naukowego świata. Wyraziła przekonanie, że może którejś z uczestniczek projektu IGNITE na tyle spodoba się to co robi Pani Kasia,  że zwiąże swoją przyszłość z naukami ścisłymi i kiedyś dołączy do jej zespołu. Pani Katarzyna powiedziała, że nie ważne gdzie i w jakiej rodzinie urodziliśmy się, istotne jest co chcemy robić i jaka drogą iść. To buduje poczucie wartości i odwagę. Ważną rzeczą jest również, aby otaczający nas ludzie wierzyli w nas i wspierali. Pamiętajmy, że jeśli cos robimy i inni mają skorzystać z naszej pracy to musimy być uczciwi w swoich działaniach. Jak cos nie wyszło to trzeba się do tego przyznać. Nie można się bać krytyki, niezależnie od stopnia naukowego, który się posiada. Przecież człowiek sam nie wszystko wyłapie i nie jest nieomylny. Pani Kasia powiedziała dziewczynom, aby wierzyły w siebie i nie bały się, że nie dadzą rady. Do sukcesu potrzebne są 2 rzeczy marzenia i praca.  To kolejne fantastyczne spotkanie z przesympatyczną osobą inspirującą młodzież do odkrywania swojej ścieżki życiowej w dziedzinie STEM.  Koordynator projektu Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

            • Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

            • W dniu 15 listopada w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, dyrektora oraz pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach oraz dyrektora i pracowników RM-MEDITRANS Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach, którzy przeprowadzili kampanię społeczną pt. ,,Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny". W projekcie wzięło udział 144 uczniów z kl. IV-V. Całe wydarzenie podzielone było na trzy panele tematyczne. Podczas spotkań młodzież omawiała rodzaje zagrożeń na jakie są narażone w codziennym życiu i jak się przed nimi chronić. Dzieci poznały zasady udzielania pierwszej pomocy pod bacznym okiem ratowników medycznych również mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności jazdy na rowerze pokonując przygotowany tor rowerowy. O pieszych i rowerzystach często mówi się, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Dodatkowo jesienne warunki drogowe – wcześniej zapada zmrok, a rano dłużej jest ciemno – nie ułatwiają widoczności. W takich okolicznościach kierowca zauważy osobę w ciemnym ubraniu dopiero z odległości około 20-30 metrów. To za mało, aby w porę wyhamować. Już jeden element odblaskowy sprawia, że jesteśmy widoczni z ponad 150 metrów. Te dodatkowe metry często ratują nam życie. Dlatego ta kampania miała na celu pogłębienie świadomości młodzieży i ostrzeżenie ich przed niebezpieczeństwami, jakie grożą im na drodze. W trakcie spotkania uczniowie otrzymali pakiety odblaskowe. Mamy nadzieję, że będą im dobrze służyć.

               

              Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.