Belotto
Opieka nad stroną; p. Teresa Kowalska
Program realizowany we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie
Program Bernardo Bellotto to program edukacyjny realizowany wspólnie z Zamkiem Królewskim, w którym uczestniczymy od wielu lat. Wszystkie zajęcia w zamku mają formę warsztatów w tym: teatralne, taneczne, muzyczne i wokalne oraz plastyczne prowadzone przez muzyków, tancerzy, plastyków i aktorów, którzy dają materiał programowy do pracy między wyjazdami do zamku (grupy w swoich szkołach pracują nad tym materiałem, tak, aby rozbudowywać go, przygotować do prezentacji). Dwa razy w roku szkolnym szkoły realizujące program spotykają się w zamku (wszyscy razem) na festiwalach kultury. Na każdym z nich w obecności mediów i zaproszonych gości prezentują efekty całorocznej pracy sobie nawzajem, instytucjom partnerskim i publiczności zamkowej.
Do tej pory braliśmy udział w festiwalach: "Bal u króla", "Obiady czwartkowe u króla", "Festiwal Teatralny", "Tańce i zabawy dworskie", "Z Bernardem Bellotto w ogrodach u króla", "Poloneza czas zacząć", "Wiek XVIII - Chopin i Słowacki".Rok szkolny 2019/2020
W bieżącym roku szkolnym oprócz grup – zespołów zajęć pozalekcyjnych planowane jest uczestnictwo poszczególnych klas w programie. Na zajęciach i warsztatach wyjazdowych realizowane są tematy uzupełniające edukację lekcyjną z różnych przedmiotów z wykorzystaniem ekspozycji muzealnych dzieł sztuki pod kierunkiem historyków sztuki, artystów trenerów i instruktorów Zamku Królewskiego. Koordynatorami programu są: ze strony Zamku p. Marta Tarnawska – Banaszek, w naszej szkole p. Teresa Kowalska. Na każdym wyjeżdzie odbywają się dwa tematyczne spotkania podczas 4 godz. zajęć w podziale na grupy.
REALIZACJA ZAJĘĆ
23.03.
Z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem musieliśmy zrezygnować z kolejnych wyjazdów i warsztataów, ale Państwo z Zamku Królewskiego, z którymi współpracujemy myślami są z nami. Pani Marta - koordynator programu przesłała nam tę informację, którą poniżej zamieszczamy.
Szanowne Panie,
mam nadzieję, że u Was zdrowie dopisuje.
Wszyscy znaleźliśmy się w zupełnie nowej i niespotykanej sytuacji. Ponieważ na tą chwilę wszystkie nasze zjazdy do Świąt zostają odwołane, zachęcam do odwiedzania naszej strony zamkowej i profilu facebook, gdzie na bieżąco publikujemy pomysły zadań plastycznych, zagadki filmy. Może przyda się to Paniom i dzieciom w zdalnej pracy. Jeżeli będziecie potrzebowały jakiś dodatkowych materiałów edukacyjnych, bardzo proszę o kontakt. Na zamkowym facbook'u, chciałabym też umieścić dokonania naszych Bellottowych uczniów - już wkrótce zamieścimy filmy poklatkowe - wykonane w poprzednich latach.
Proszę pamiętać, że mimo, iż Zamek jest zamknięty - ja pracuję - więc jak zawsze pozostaję do waszej dyspozycji. Myślę o Was i naszych uczniach i nie mogę się doczekać naszego kolejnego spotkania.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Tarnawska
9 III 2020r.
Klasy VII panie z wychowawcami: K. Raczyńska, M. Marciniak, Katarzyna Mroczek
Uczniowie ze wszystkich klas siódmych uczestniczyli przede wszystkim w zajęciach historycznych. Trenerzy i instruktorzy poprowadzili ich przez różne etapy czasowe w wielu aspektach tematycznych przez ekspozycje dzieł w 4 grupach. Zrealizowano warsztaty:
WIZYTA U KRÓLA - p. Monika Sara na podstawie obrazów Canaletta i Rembrandta wprowadziła w temat. Następnie uczniowie obejrzeli królewskie pokoje np: gdzie król pracował, gdzie przyjmował gości, bibliotekę oraz salę w której obradował sejm. Towarzyszyła temu opowieść p. Moniki o królu jako mecenasie kultury.
MEDYCYNA PRZEZ WIEKI. Warsztaty poprowadziła p. Monika Radzikowska. Uczniowie zapoznali się z metodami lecznictwa na przełomie wieków. Poznali proste narzędzia medyczne. Rozwiązywali zagadki oraz rozpoznawali lecznicze rośliny.
W SALONIE, KUCHNI I GARDEROBIE. P. Monika Przypkowska rozpoczęła od garderoby. Opowiedziała o ówczesnych strojach pokazując strój szlachecki męski i damski. Podkreśliła różnorodność noszonych peruk oraz sztukę makijażu, uwarunkowania higieniczne i tradycje kosmetyczne.
RYCERSKA ZBROJA I HONOR – tymi zajęciami p. Piotr Kucharski zainteresował szczególnie chłopców. Opowiedział o etosie średniowiecznego rycerza, o cnotach jakie musiał posiadać, jakie musiał mieć pochodzenie. Następnie uczestnicy mogli choć przez chwilę poczuć się jak rycerze ubierając się w zbroje i dzierżąc w rękach atrybuty męstwa, odwagi i honoru.
Pozostałe zdjęcia - w "Fotogalerii".
3 luty 2020.
Fleciki miały kolejną możliwość korzystania z zajęć muzycznych ćwicząc i doskonaląc umiejętności wokalne z p. Marcinem Zadroneckim. Na zajęciach plastycznych zaś po uzyskaniu wiedzy na ekspozycjach dzieł sztuki wykonywali prace malarskie pod tytułem „Orszak weselny na królewskim dworze.” Ciekawe prace jako własność autorów zostały zabrane do szkoły w celu ich pokazania szerokiej uczniowskiej społeczności.
Po raz pierwszy do Zamku Królewskiego pojechały najmłodsze dzieci z klas zerowych oraz I-III będące jednocześnie członkami zespołu Pinezka z Domu Kultury. Po zajęciach „Spotkanie z królem” poprowadzonych przez p. Monikę Dumanowsky nadszedł czas na tańce. Jak na małych artystów przystało z zaangażowaniem, szczególnie dziewczęta ruszyły w pląsy ucząc się tańców dworskich pod kierunkiem p. Sylwii Majewskiej.
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
21 grudnia 2019
W zajęciach uczestniczyły dwie grupy : Skrzacik – grupa młodsza i Skrzacik – grupa starsza wraz z opiekunkami p. Dorotą Kobeszko i Agnieszką Broniarek
W grupie młodszej odbyły się zajęcia plastyczne z p. Martą Tarnawską, na których uczniowie zdobywali wiedzę żródłową na ekspozycjach. Po wstępnych przygotowaniach w pracowni plastycznej wykonali prace zbiorowe z wykorzystaniem zdobytej wiedzy i z inspiracją prowadzącej. Materiały do zajęć przygotował Zamek. Prace zostały wyeksponowane w salach lekcyjnych klas młodszych. Podczas drugich zajęć dzieci odbyły ciekawe spotkanie z królem. P. Monika Dumanowsky opowiadała jak i z kim król omawiał ważne sprawy państwowej wagi, a z kim spotykał się towarzysko.
Grupa starsza Skrzacika pod kierunkiem p. Pauliny Zielińskiej odbywała „Wizytę u króla i nie tylko”.Drugie zajęcia tej grupy poszerzały wiedzę historyczną uczestników. Pod kierunkiem p. Sławomira Szczockiego dzieci zgłębiały „Tajemnice archeologii”.
2 grudnia 2019
Od kilku lat zespół Fleciki współpracując z Zamkiem poszerza wiedzę i umiejętności muzyczne. Za każdym razem więc wiodącymi zajęciami dla śpiewających są warsztaty muzyczne, które prowadzi pasjonat bułgarskich rytmów p. Marcin Zadronecki. Tak było i teraz . Po wokalnych ćwiczeniach na drugich zajęciach Fleciki pod kierunkiem p. Pauliny Jasny poznawali historię średniowiecznego handlu.
Tego dnia w zajęciach brały udział trzy grupy uczniów z klas ósmych ze swoimi wychowawcami. Tematyka warsztatów była różnorodna . Uczniowie z p. Anną Gapys odbyli „Wizytę u króla” poznając zwyczaje panujące na dworze królewskim. Na zajęciach pod tytułem „Król i jego dwór” p. Monika Dumanowsky zapoznała wszystkich jakie obowiązki mieli mieszkańcy wobec króla i z jakich praw mogli korzystać. Z historykiem p. Robertem Hadamą – uczestnicy podróżowali realizując temat „Geograficzne podróże przez historię”. P. Karolina Sawicka poprowadziła ośmioklasistów przez smaczną tematykę „Kuchnia przez wieki”.
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
4 listopada 2019
Grupa redaktorska gazety szkolnej Tornister szkoli się pod kątem umiejętności dziennikarskich i korzysta z każdej możliwości doskonalenia umiejętności pisania ciekawych tekstów, zdawania relacji z życia szkoły. Uzupełnia je wiedzą na temat fotografowania. Wiodącymi więc warsztatami w Zamku Królewskim są właśnie tego typu tematy. Tym razem P. Piotr Kucharski poprowadził słuchaczy przez historię pisma, a p. Karolina Sawicka zaproponowała też historyczne debaty, ale urozmaicając na temat „Kuchnia przez wieki”.
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
Tego dnia w zajęciach wzięli udział uczniowie klasy IV. Ponieważ większość w Zamku była po raz pierwszy rozpoczęli swoją edukację od „Wizyty u króla”pod przewodnictwem p. Karoliny Sawickiej. W drugiej części natomiast poznawali dawne zawody i majstrów pracujących na królewskim dworze . P. Beata Alberska w ciekawy sposób opowiadała o snycerzach, rzeżbiarzach itp., a potem zastosowała różne zagadki, łamigłówki sprawdzając tym samym czy uczniowie zapamiętali podaną wiedzę.
Pozostałe zdjęcia - w "Fotogalerii".
Rok szkolny 2018/2019
Trwa czternasty rok realizacji programu BERNARDO BELLOTTO - AMBASADOR KULTURY przez uczniów naszej szkoły.
6 V 2019
Po raz ostatni w tym roku edukacyjnym wyjechały na zajęcia zamkowe zespoły Skrzacik i Kasianiecka. Obydwie grupy pracowały teatralnie pod kierunkiem p. Jacka Pacochy ćwicząc sceniczne umiejętności na podstawie własnych scenariuszy. Jak zawsze zespoły korzystały z rad i podpowiedzi rozwiązań zarówno reżyserskich jak i aktorskich p. Jacka, z którym współpracujemy od wielu lat. Potem Skrzaty pod kierunkiem p. Agaty Salwińskiej poznawały utwory muzyczne pod hasłem „Muzyka czterech pór roku”.
Kasianiecka natomiast próbowała swoich sił artystycznych tym razem na warsztatach plastycznych z p. Martą Tarnawską wykonując zgodnie z instruktarzem i wcześniej obejrzanym obrazami elementy szlacheckich ubiorów.Pozostałe zdjęcia - w "Fotogalerii".
8 IV 2019
Pod kierunkiem p.Marcina Chodorowskiego tym razem na zajęciach terenowych pracowało koło historyczne .Były to warsztaty fotograficzne. Grupa w swoich aparatach starała się udokumentować ciekawe miejsca spaceru po Warszawie. Towarzyszyły temu ciekaw opowieści p. Marcina, których nie znajdziemy w przewodnikach turystycznych, a które uatrakcyjniły wędrówkę. W takich samych warsztatach uczestniczyła także grupa redaktorska Tornistra. Po zrealizowaniu zadań grupy wróciły do Zamku, aby kontynuować edukację muzealną na zajęciach „O herbie i mieczu” poprowadzonych przez p. Piotra Kucharskiego . Natomiast grupa z Tornistra dalej wędrując, ale już po pomieszczeniach zamkowych poznawała Warszawę Stanisława Augusta oczami królewskich malarzy.
Pozostałe zdjęcia - w "Fotogalerii".
11 III 2019
Na wystawie „Znaki Wolności” spotkali się z p. Alberską członkowie zespołu Kasianiecka swoją utrwalając wiedzę historyczną. Jednocześnie na podstawie obejrzanych eksponatów poszerzając ją o analizę wydarzeń ważnych dla każdego Polaka i patrioty.
Na kolejnym etapie zajęć P. Monika Radzikowska wprowadziła wszystkich w trochę tajemnicą owiany temat, ale przy tym interesujący pod tytułem „Kryminalne zagadki Zamku Królewskiego”4 III 2019
Na zajęciach muzycznych także pod kierunkiem p. Marcina Zadroneckiego pracowały tym razem dzieci z koła teatralnego Skrzacik. Cieszyły się najbardziej wtedy, gdy do rąk otrzymały instrumenty do wybijania rytmów muzycznych towarzyszących śpiewom.
Drugie warsztaty odbyły się na wystawie „Znaki niepodległości”. P. Beata Alberska swoją prezentację zatytułowała „Dzieci i niepodległość” przybliżając trudny temat ciekawie i dostępnie słuchaczom.Pozostałe zdjęcia - w "Fotogalerii".
18 II 2019
W zajęciach uczestniczyła grupa z zespołu Fleciki z p. Wandą Stryczyńską . Na warsztatach muzycznych pod kierunkiem P. Marcina Zadroneckiego dziewczęta ćwiczyły swoje umiejętności wokalne . Wykorzystując instrumenty perkusyjne i rytmiczne p. Marcin dał także możliwość uczestniczkom zajęć zmierzenia się z grą na tych instrumentach.
Na drugim spotkaniu z p. Dorotą Szczocką młodzież pracowała plastycznie w warsztatach ceramicznych. Każdy mógł sobie zaprojektować, ulepić niecodziennie naczynie z gliny, ozdobić artystycznym ornamentami.3 grudnia odbyły się kolejne zajęcia edukacyjno warsztatowe dla Zespołu Kasianiecka, koła redaktorskiego Tornistra i koła historycznego. „Król i jego dwór” pod takim tytułem członkowie Kasianiecki słuchali z zainteresowaniem tajemniczych opowieści p. Moniki Dumanowsky wędrując po zamku aż do piwnic.
Na warsztatach muzycznych z p. Marcinem Zadroneckim zespół Kasianiecka śpiewał, tańczył i grał. Były to piosenki bałkańskie i chorwackie oraz w związku ze zbliżającymi się świętami kolędy nie tylko polskie. Uczniowie grali na bębnie i akustycznych rurach oraz rozwijały swoje umiejętności podczas ćwiczeń rytmicznych.
Członkowie koła historycznego poszerzali swoją wiedzę pod kierunkiem p. Beaty Alberskiej na wystawie „Znaki Wolności”. Z p. Konradem Dyjasem poznawały historię z dziedziny „Obyczajowość i moda XVII wieku”. (p. Teresa Kowalska)Pozostałe zdjęcia - w "Fotogalerii".
Warsztaty redaktorów "Tornistra"
3 XII 2018r. uczestniczyliśmy w kolejnych warsztatach na Zamku Królewskim w ramach programu "Bernardo Bellotto - ambasador kultury". Tym razem bawiliśmy się dźwiękami na warsztatach muzycznych z p. Marcinem Zadroneckim. Rozmawialiśmy o rytmie i o muzyce, nauczyliśmy się czterech krótkich piosenek ludowych, a potem przy akompaniamencie bębna śpiewaliśmy poznane utwory. Chętni uczniowie próbowali swoich sił i sprawdzali swój talent muzyczny wybijając nam rytm na bębnie. Ponieważ zbliżają się święta, śpiewaliśmy też kolędy z towarzyszeniem bum bum rurek.
Drugie warsztaty prowadzone przez p. Monikę Dumanovsky przybliżyły nam życie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego dwór. Spacerując po całym Zamku (od piwnic po drugie piętro) dowiedzieliśmy się, jak zwracano się do króla, kim byli i co robili giermkowie, dlaczego kuchnia zamkowa nie znajdowała się w Zamku, jak kłaniały się dworki i dworzanie i dlaczego było wielu chętnych do czyszczenia kanału odpływowego.
To był bardzo ciekawy pobyt na Zamku. (p. Izabela Borucińska)Pozostałe zdjęcia - w "Fotogalerii".
Dnia 26 XI 2018 członkowie koła teatralnego „Skrzacik” pod opieką pań Doroty Kobeszko i Agnieszki Broniarek uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Zamku Królewskim. Podczas zajęć muzycznych prowadzonych przez p. Marcina Zadroneckiego dzieci uczyły się bałkańskich ludowych piosenek, grały na bębnie i rurach akustycznych. Piosenki wykonane grupowo i solowo zostały zarejestrowane kamerą i umieszczone na You Tubie.
W trakcie następnych zajęć o tematyce historycznej prowadzący p. Antoni Olbrychski opowiedział o zwyczajach rycerskich, omówił budowę zbroi rycerskiej i miecza. Uczestnicy mogli ubrać się na rycerza wykorzystując elementy zbroi, miecz i tarczę. Zajęcia dostarczyły uczniom mnóstwo nowej wiedzy i sprawiły im wiele radości. (p. Teresa Kowalska)29 października uczestnicy koła historycznego z klas V,VI i VII uczestniczyli w warsztatach historycznych. Warsztaty były prowadzone przez wykwalifikowanych, pełnych pasji edukatorów. Pierwsze warsztaty były na temat motywów antycznych. Podczas lekcji uczniowie poszukiwali śladów antyku we wnętrzach Zamku Królewskiego, przypomnieli sobie niektóre mity Greków i Rzymian, dowiedzieli się, jak rozumiany i wykorzystywany był antyk na dworze Stanisława Augusta i w kulturze dawnej Rzeczypospolitej. Część druga warsztatów była na temat historii pisma. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się, jak kształtowało się pismo na przestrzeni dziejów. Na koniec warsztatów uczestnicy wykonali zadanie praktyczne z wykorzystaniem alfabetu Morsa. Zajęcia w Zamku Królewskim są wspaniałym dopełnieniem zajęć szkolnych oraz utrwaleniem już zdobytej wiedzy. (p. Katarzyna Mroczek)
29 X 2018r. rozpoczęliśmy kolejny rok zajęć i warsztatów w Zamku Królewskim w ramach programu "Bernardo Bellotto - ambasador kultury". Dziś młodzi redaktorzy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych. Po wstępnym omówieniu zagadnienia martwej natury w sztuce, na podstawie obrazu "Martwa natura" - Corneliusa Norbertusa Gysbrechta, uczniowie przystąpili do działania. Ich zadaniem było odtworzenie obrazu, ale nie na płótnie, a na foli. Było to niezwykłe doświadczenie plastyczne. Cel został osiągnięty, a redaktorzy swoje wspaniałe dzieła zabrali do domów. Kolejne warsztaty poświęcone były zagadnieniu zniszczenia i odbudowy Zamku Królewskiego. Ciekawa lekcja przeprowadzona została w piwnicach i salach zamku. Ukazała historię budowli na przestrzeni wieków. (p. Magdalena Gójska - Gogol)
29 X. Trzy grupy, w tym: zespół Fleciki, koło historyczne i redaktorskie Tornistra uczestniczyły w spotkaniach edukacyjnych. Fleciki pracowały na warsztatach muzycznych pod kierunkiem p. Marcina Zadroneckiego i na plastycznych z p. Dorotą Szczocką.
Członkowie koła historycznego poznawali symbole i alegorie z pomocą p. Marty Tarnawskiej. Na kolejnych zajęciach uzupełniały swoją wiedzę z historii pisma z p. Piotrem Kucharskim.
Grupa redaktorska szkolnej gazety Tornister pracowała twórczo na zajęciach plastycznych pod kierunkiem p. Doroty Szczockiej. Na kolejnych warsztatach dziewczęta dowiedziały się wiele o zniszczeniu i odbudowie Zamku Królewskiego z opowieści p. Tomasza Szumińskiego. (p. Teresa Kowalska)20 września odbyło się spotkanie opiekunów grup pracujących w programie „Bernardo Bellotto Ambasador Kultury” w Zamku Królewskim, na którym zostały przedyskutowane plany pracy na rok szkolny 2018/2019. Pani Marta Tarnawska koordynator programu z Zamku Królewskiego przedstawiła nam opiekunom jakie działania są planowane i jak będą one przebiegały.
W tym roku każda grupa będzie realizowała wybrany projekt edukacyjny, który pozostawi u uczestników konkretne umiejętności. Ze strony Zamku zaproponowano interdyscyplinarne podejście do nauk humanistycznych. Nowością w programie będzie projekt „Gra planszowa”, w którym uczniowie wymyślą grę, zasady, plansze i akcesoria do niej. Odbędą się też zajęcia z tworzenia strojów historycznych i warsztaty aktorskie, muzyczne, taneczne, fotograficzne. Zajęcia historyczne będą związane z Rokiem Stulecia niepodległości i przebiegać będą z wykorzystaniem wystawy „Znaki Wolności". (p. Teresa Kowalska)
Rok szkolny 2017/2018
Rozpoczął się trzynasty rok realizacji programu BERNARDO BELLOTTO - AMBASADOR KULTURY przez uczniów naszej szkoły.
26 III 2018r. - warsztaty detektywistyczne i redaktorskie "Tornistra" na Zamku Królewskim
Tym razem nasze spotkanie na Zamku Królewskim rozpoczęło się nietypowo. Pierwsze warsztaty, w których uczestniczyliśmy, to były warsztaty detektywistyczne. Na początku próbowaliśmy odgadnąć zagadkę zniknięcia obrazu Rembranta z jednej z komnat zamkowych. Przesłuchiwaliśmy "kilku" świadków zajścia. Później poznaliśmy techniki i metody badań daktyloskopijnych. Zdejmowaliśmy odciski palców, próbowaliśmy odgadnąć, czyj odcisk pozostał jako ślad na miejscu kradzieży obrazu. Bawiliśmy się świetnie.
Drugie warsztaty to tradycyjnie - warsztaty redaktorskie. Wspólnie z p. Moniką Radzikowską analizowaliśmy nasze wcześniej wysłane opowiadania i historie zamkowe. Otrzymaliśmy wiele cennych wskazówek do dalszej pracy redaktorskiej i literackiej.Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
19 III 2018r. - warsztaty "Skrzacików" - 19 III 2018r.
Pozostałe zdjęcia -w "Fotogalerii".
19 II 2018r. - warsztaty fotograficzne i baśniopisarskie "Tornistra" na Zamku Królewskim
Za nami kolejne warsztaty realizowane w ramach projektu "Bernardo Bellotto - ambasador kultury". Na pierwszy ogień poszły w ruch aparaty fotograficzne. Wyruszyliśmy uliczkami Starówki i Nowego Miasta, aby zrealizować fotograficzny reportaż "Ludzie i miasto". Każdy z redaktorów szukał najlepszych ujęć i najciekawszych kadrów.
Po krótkiej przerwie odbyły się warsztaty literackie. Najpierw, trzymając w ręku wybraną kartę, wymyślaliśmy do nich historie. Potem, wędrując przez kolejne królewskie komnaty, tworzyliśmy opowieści o mijanych miejscach lub przedmiotach. W domu musimy przelać nasze pomysły na papier. A wyobraźnię mamy bogatą:)
Koło historyczne uczestniczyło w warsztatach "Wielkie nadzieje w małym państwie" i "Trzy piętra, cztery epoki".Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
12 II 2018
Grupa teatralna "Skrzacik" uczestniczyła w zajęciach o tematyce muzycznej i nauce tańców dawnych. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach. Rozwijały swoje zdolności muzyczne oraz poszerzały swoją wiedzę o tańcach ludowych. Zwieńczeniem zajęć była nauka poloneza. Każda, nawet drobna umiejętność zdobyta podczas zajęć w Zamku Królewskim owocuje w życiu codziennym i zajęciach lekcyjnych.
"W zajęciach muzyczno tanecznych wziął udział zespół Skrzacik. Panie skomentowały potem pracę swoich podopiecznych, że dzieci były aktywne i chętnie wykonywały nawet te trudniejsze zadania, pomimo że prowadzący wymagali od nich wiele. Wrócili zmęczeni, ale zadowoleni i radośni, bo znów nauczyli się czegoś nowego i na pewno te umiejętności wykorzystają w zespole".
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
5 II 2018
"Jak Feniks z popiołów" taki tytuł miały zajęcia dla Kasianiecki pod kierunkiem historyka sztuki. Świetnie opowiedziane historie aktywizowały dzieci do wypowiedzi na temat zdarzeń hstorycznych tych najdawniejszych i tych bliskich nam. Wiele zadań geograficznych pomagało uczestnikom w pracy z mapą Polski. Zajęcia bardzo interesujące i poszerzające wiedzę historyczno-geograficzną uczniów. Na warsztatach muzycznych graliśmy na instrumentach perkusyjnych i wystukiwaliśmy różne układy rytmiczne, a na koniec nawet tańczyliśmy w rytmach tańców irlandzkich.
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
5 II 2018r. - warsztaty "Flecików"
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
11 XII 2017
Zespół Kasianiecka i grupa redaktorska obejrzały przedstawienie "Dziadek do orzechów" w wykonaniu artystów pracujących w Zamku Królewskim. Było to połączenie teatru klasycznego i teatru lalkowego. Bardzo nam się podobało i stwierdziliśmy, że jest to ciekawy sposób na realizację widowisk scenicznych i świetna zabawa przy szyciu i przygotowaniu lalek do przedstawień. W drugiej części zajęć Kasianiecka pod kierunkiem p. Jacka Pacochy pracowała nad scenariuszem inscenizacji "Rodzinne spotkanie".
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
30 X 2017
Odbyły się warsztaty aktorskie dla zespołu Kasianiecka, na których pod kierunkiem p. Jacka Pacochy opracowano dwie krótkie inscenizacje do wykorzystania w programach świątecznych i na Dzień Rodziny. Na zajęciach muzycznych natomiast, które poprowadził p. Marcin Zadronecki ćwiczono śpiew. Członkowie zespołu brali aktywnie udział także w zabawach rytmicznych i umuzykalniających.
Tego dnia warsztaty teatralne i muzyczne zostały przeprowadzone również dla zespołu Skrzacik.Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
2 X 2017r. na Zamek Królewski udali się członkowie koła historycznego z klas siódmych i grupa redaktorów "Tornistra". Tegoroczną nowością są warsztaty terenowe. Klasy siódme wędrowały po warszawskich kościołach poznając ich burzliwe dzieje, zaś młodzi dziennikarze przy kolejnych pomnikach, które mają bardzo różną postać, wysłuchiwali opowieści o ich genezie i historii.
Drugie warsztaty dla koła historycznego to: "Książę, król, prezydent", zaś grupa redaktorska odwiedziła na Zamku mieszkanie Stefana Żeromskiego, poznała najważniejsze fakty z życia i twórczości pisarza, analizowała opisy czterech miast pochodzące z książek Żeromskiego, a potem sama tworzyła opowieści o Kałuszynie lub Warszawie.
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
Rok szkolny 2016/2017
Rozpoczął się kolejny rok edukacyjny w programie BERNARDO BELLOTTO AMBASADOR KULTURY. Na pierwszym spotkaniu koordynatorzy ze szkół i nauczyciele z zespołem trenerów z Zamku ustalono priorytety i zaplanowano działania. Są nowe pomysły i nowe tematy do realizacji. Nadal będziemy aktywnie brać udział w warsztatach arystycznych i edukacyjnych zajęciach oraz lekcjach muzealnych.
20 VI 2017r. odbyło się podsumowanie tegorocznej realizacji projektu, w którym z naszej szkoły brały udział dwie grupy - zespół "Kasianiecka" i redaktorki "Tornistra". Na początek miało miejsce spotkanie z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim. Król wyznaczył wszystkim grupom zadania do wykonania - braliśmy udział w grze zamkowej. Potem ciąg dalszy zabawy - tym razem w ogrodach zamkowych. Na zakończenie "Kasianiecka " zaprezentowała się we fragmentach przedstawienia przygotowanego na IX Powiatowy Dzień Żydowski, zaś "Tornister" wręczył przybyłym gościom numer specjalny miesięcznika dotyczący realizacji projektu "Bernardo Bellotto" w naszej szkole.
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
8 V 2017r. grupa redaktorek po raz kolejny uczestniczyła w warsztatach na Zamku Królewskim w ramach programu "Barnardo Bellotto". Pierwsze zajęcia dotyczyły kaligrafii i wyzwoliły w nas pokłady cierpliwości podczas prób starannego i pięknego pisma. Następne warsztaty stanowiły kontynuację pracy nad reportażami. Odbywały się w sali Canaletto i poprzez bezpośredni kontakt z obrazami udało nam się stworzyć ciekawe prace literackie.
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
8 V 2017r. - warsztaty teatralne "Skrzacików"
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
3 IV 2017r. Warsztaty "Skrzacików" na Zamku Królewskim
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
6 III 2017r. redaktorki "Tornistra" po raz kolejny spotkały się na warsztatach reportażu, a po nich na warsztatach psychologicznych rozmawiały o aktywnym słuchaniu i nazywały emocje.
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
27 II 2017r. Za redaktorami "Tornistra" trzecie warsztaty na Zamku Królewskim w ramach projektu "Bernardo Bellotto - ambasador kultury". Uczestniczyłyśmy w warsztatach reportażu, poznałyśmy legendy warszawskie, a na koniec uczyłyśmy się tkania. Każda z nas utkała dla siebie bransoletkę metodą fingerloop.
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
24 I 2017r. - warsztaty "Skrzacików"
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii" i Warsztaty plastyczne "Weduty Canaletta"
8 XI 2016r. - Na kolejnych warsztatach na Zamku Królewskim redaktorzy "Tornistra" wspólnie z członkami koła historycznego uczestniczyli w warsztatach z baśniopisarstwa, poznawali pracę ilustratora książek i dowiedzieli się wielu ciekawostek o garderobie królewskiej.
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
17 X 2016
Do zamku na zajęcia tym razem wyjechała grupa redaktorska Tornistra i zespół Skrzaciki. Redaktorzy "Tornistra" pracowali na warsztatach dziennikarskich połączonych z ćwiczeniami komunikacji w grupie. Potem, spacerując po komnatach zamkowych, uczestniczyli w zajęciach "Zamek Królewski w Warszawie. Nasze wspólne dobro". Ostatnie warsztaty to "Jak Cię sztuka szuka?", po których dziewczęta wyszły w świetnych nastrojach z drobnymi upominkami wykonanymi przez tajemnicze koleżanki.
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
Grupa teatralna "Skrzacik" pracowała na warsztatach muzycznych, teatralnych i historycznych.
11 X 2016
Odbyły się warsztaty w Zamku, w których wzięły udział zespoły Kasianiecka i Fleciki. Członkowie zespołu Kasianiecka na warsztatach teatralnych „Inspiracje" pod kierunkiem trenerki teatrologa p. Agaty Otrębskiej najpierw wykonali lalki teatralne wykorzystując różne materiały plastyczne. Następnie po krótkich konsultacjach i ustaleniach ról reżysera, scenarzysty i innych osób potrzebnych do tworzenia teatru uczestnicy w grupach opracowali prezentacje teatralne. Były to sceny pod tytułami : „Zielony Kapturek” i „Walka światów”. Zajęcia nauczyły planowania, pracy w grupie, zapoznały wszystkich ze sposobami występowania z lalką na scenie.
Kolejne zajęcia dotyczyły kreatywności. Pani Magda Wolska zainspirowała uczestników do tworzenia i wymyślania skojarzeń oraz ustalenia czym jest kreatywność i jak być kreatywnym. Pomysłowość biorących udział w warsztatach – zabawie była ogromna. Wszyscy bardzo aktywnie i chętnie brali udział w ćwiczeniu kreatywności.
Ostatnim etapem dnia były warsztaty pod kierunkiem p. Piotra Kucharskiego „Na dworze króla paziowie. Życie codzienne za Stanisława Augusta”. Prowadzący opowiedział i pokazał na ekspozycjach czym zajmowali się paziowie, jak żyli. Była to ciekawa lekcja historii połączona ze zwiedzaniem i oglądaniem eksponatów muzealnych.
Zespół Fleciki brał udział w podobnych zajęciach z tą różnicą, że zamiast warsztatów teatralnych dzieci pracowały z p. Marcinem Zadonieckim na warsztatach muzycznych.
Rok szkolny 2015/2016
Rozpoczęliśmy nowy rok edukacyjny w programie Bernardo Bellotto – Ambasador Kultury.
16.05. W ramach realizacji zadania publicznego „Miasteczka dwóch kultur” współfinansowanego przez Powiat Miński zespoły Kasianiecka , Eksplozja i międzypokoleniowy Razem pracowały na warsztatach w Zamku Królewskim. Na warsztatach teatralnych opracowywano elementy sceniczne widowiska obrzędowego związanego z powitaniem Nowego Roku w kulturze żydowskiej. Na warsztatach plastycznych w zespołach międzypokoleniowych przygotowywano prace na ekspozycję do wystawy fotograficzno – plastycznej, która zostanie udostępniona do zwiedzania od Dnia Kultury Żydowskiej w Domu Kultury w Kałuszynie.
Więcej zdjęc - w "Fotogalerii".
11 V 2016r.
Warsztaty dla "Skrzacików"
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
3 III 2016r.
Podczas warsztatów z opowiadania członkowie zespołu "Kasianiecka" wymyślili historię, z której powstało opowiadanie pt. "O człowieku, który odkrył muzykę". Oto ono:
O człowieku, który odkrył muzykę
Dawno, dawno temu, żył sobie pewien człowiek, który wyruszył na wędrówkę. W swoim skromnym bagażu niósł pojemnik pełen grochu. I kiedy tak szedł, usłyszał, że groch grzechocze w rytm jego kroków. Sprawiło to, że szło mu się raźniej. Wreszcie człowiek wyjął z bagażu pojemnik z grochem i zaczął tworzyć nowe melodie. Tak powstała pierwsza grzechotka.
Kiedy wędrowiec szedł dalej, znalazł dwie deseczki, które leżały przy drodze. Podniósł je i zaczął stukać jedną o drugą, wypróbowując nowe dźwięki. W taki oto sposób powstał nowy instrument.
Kolejnego dnia człowiek zaczął wsłuchiwać się w odgłos swoich kroków. Kiedy zatrzymał się na odpoczynek, wykonał bębenek z kawałka skóry i drewnianego pojemnika. Uderzył w niego i zaczął grać, idąc dalej.
Człowiek szedł przed siebie, wsłuchując się w świat: w szelest liści, szum rzeki, gwizd wiatru. Z każdym dniem odkrywał nowe dźwięki i tworzył nowe instrumenty. Wreszcie, po wielu dniach wędrówki, dotarł nad wielkie morze. W porcie był statek, który przygotowywał się do podróży. Wędrowiec poprosił o przyjęcie na pokład. Nie miał nic, czym mógłby zapłacić, ale zaczął grać na instrumentach, które stworzył.
Marynarze przysłuchiwali się oniemiali; było to bowiem w czasach, gdy ludzie nie znali jeszcze muzyki i nie umieli jej tworzyć. Przyjęli wędrowca na pokład i wypłynęli na morze, a ze statku ciągle słychać było różnorodne melodie.
Nadszedł jednak straszny dzień, w którym statek został napadnięty przez piratów. Huk dział zagłuszył szum fal. Marynarze próbowali się bronić, lecz na próżno. Statek zatonął, a wraz z nim wielu ludzi. Wśród nich – wynalazca instrumentów.
Kilku marynarzy cudem ocalało. Ostatkiem sił dopłynęli do brzegu. Zanieśli oni innym ludziom opowieść o tym, co ich spotkało: o morskiej żegludze, o strasznych piratach i o zatonięciu statku.
A także o wędrowcu, który odkrył muzykę i wymyślił pierwsze instrumenty.
3 XII 2015r.
Kolejne warsztaty dla grupy dziennikarskiej - "Radiowy teatr wyobraźni"
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
13 XI
Warsztaty dla grupy "Skrzaciki"
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
26 X
Jesteśmy już po pierwszych zajęciach. Zespół Kasianiecka w nowym składzie z p. Teresą Kowalską pod kierunkiem p. Doroty Szczockiej poznawał tajemnice uczt królewskich, rozpoznawał przeznaczenie sztućców i innych akcesoriów znajdujących się na królewskim stole podczas posiłków. Członkowie zespołu oglądali piękne zastawy stołowe na ekspozycjach muzealnych, a nawet nakrywali do stołu układając porcelanowe talerze i srebrne sztućce wg zasad, jakie obowiązywały u króla. Po takim wstępie chłopcy i dziewczynki wykonywali różne naczynia, dzbanki i filiżanki lepiąc w glinie. Naczynia mają być emaliowane i wypalane na następnym spotkaniu.
Drugim etapem zajęć była wędrówka z p. Agatą Wróbel po zamkowych salach pod znakiem portetów, pejzaży i obrazów martwej natury. Szczególnie dogłębnie dzieci zapoznały się z portretem , a przede wszystkim z portretem polskiego króla. Potem uwieczniły swoje spostrzeżenia na rysunkach pod tytułem „Portret Króla Jegomości”. Zajęcia oprócz wiedzy dały dzieciakom wiele satysfakcji z możliwości wykazania się swoimi umiejętnościami.
Więcej zdjęć z warsztatów plastycznych - w "Fotogalerii".
Druga grupa redaktorów "Tornistra" z p. Izabelą Borucińską brała udział w warsztatach kreatywności, wyobraźni i twórczego pisania. Spotkanie odbyło się pod kierunkiem p. Tomasza Trojanowskiego - autora popularnych książek dla dzieci, twórcą licznych słuchowisk radiowych, dziennikarzem telewizyjnym. Wspólne zajęcia bardzo spodobały się naszym uczniom.
Więcej zdjęć z warsztatów dziennikarskich - w "Fotogalerii".
14 X odbyło się spotkanie koordynatorów programu – przedstawicieli szkół województwa mazowieckiego w Zamku Królewskim pod kierunkiem p. Iwony Libuchy. Na spotkaniu zostały ustalone kierunki działań w roku 2015/2016. Nasza szkoła nadal będzie realizować zadania z dziedziny teatru, muzyki i plastyki oraz rozpocznie zajęcia medialne. Nadal aktywnymi grupami w poszczególnych zajęciach będą zespoły: Kasianiecka, Skrzacik, Fleciki oraz dołączy do nich grupa redakcyjna gazetki Tornister.
Rok szkolny 2014/2015
W tym roku szkolnym w programie realizowanym z Zamkim Królewskim biorą udział trzy grupy uczniów: zespół SKRZACIK z paniami Agnieszką Broniarek i Dorotą Kobeszko, zespół FLECIKI z p. Wandą Stryczyńską i zespół KASIANIECKA z paniami Teresą Kowalską i Katarzyną Berską.
W programie realizowane są zajęcia edukacyjne poprzez sztukę w tym warsztaty teatralne, muzyczne, literackie, taneczne, plastyczne i opowiadania pod kierunkiem historyków sztuki, instruktorów i artystów. Zajęcia odbywają się w Zamku Królewskim, co sprzyja również poznawaniu dzieł muzealnych przez uczniów i kształceniu przyszłego odbiorcy kultury, uczy wrażliwości, estetyki, gustu i kreowania siebie, dodaje poczucia pewności na scenie i w życiu. We współpracy z ludźmi kultury, fachowcami w dziedzinie sztuki i poprzez bezpośredni kontakt ze sztuką wychowujemy inteligentnego młodego człowieka.
4 grudnia 2014
W zajęciach na Zamku Królewskim wziął udział zespół teatralny SKRZACIK.
Od godz 10.00 pod kierunkiem p. Blanki Błaszczak dzieciaki na warsztatach animacji teatralnej „O skarbach Alladyna” poznawały tajniki pracy w teatrze.
Potem w dwu grupach /młodszej i starszej/ uczestniczyły w warsztatach opowiadania „Jak to dawniej w Zamku bywało” z p. Agatą Wróbel i muzycznych beatbox z mistrzem pokazu grania na ustach p. Robertem Pyrgiesem. Dzieciaki bardzo aktywnie starały się naśladować artystę. Dzień na Zamku zakończył się warsztatami muzycznymi z p. Marcinem Zadroneckim.
11 grudnia 2014
Tego dnia wyjechały na spotkania w Zamku dwa zespoły: KASIANIECKA i SKRZACIK. Członkowie Kasianiecki śpiewali z p. Marcinem Zadroneckim kolędy i pastorałki doskonaląc swoje umiejętności wokalne przed występami świątecznymi. Następnie rozwijali swoje talenty gry teatralnej na warsztatach improwizacji aktorskiej pod kierunkiem p. Blanki Błaszczak i talenty plastyczne z p. Elą Pachałą, dekorując techniką decoupage pudełeczka i puzderka, co dało wiele zadowolenia młodym artystom. Swoje „dzieła” plastyczne uczestnicy zabrali do domu, aby pochwalić się swoimi zdolnościami, wręczając je bliskim jako prezenty. Niektórzy uczestnicy podarowali swoje prace dla WOŚP w Kałuszynie.
Zespół Skrzacik także kształcił się plastycznie pod kierunkiem p. Kacpra Aleksandruka i bawił się świetnie na edukacyjnych warsztatach muzycznych p. Agnieszki Gniewosz.
25 lutego 2015
Tym razem wraz ze SKRZACIKIEM wyjechał do Zamku także zespół FLECIKI.
Skrzaty słuchały opowiadań p. Tomasza Szumańskiego „Rycerze i ich świat” sami też wchodząc w rolę rycerzy i dam rycerskich serc. Potem w warsztatach muzycznych beatbox układały utwory muzyczne wykonując je wg propozycji p. Huberta Pyrgiesa. Na warsztatach animacji teatralnej z p. Blanką Błaszczak doskonaliły swoje teatralne umiejętności w przedstawieniu, który przygotowują z opiekunkami zespołu.
Fleciki zaś żmudnie pracowały z p. Marcinem Zadroneckim nad utworami muzycznymi rozszerzając swój repertuar artystyczny z pieśniami bułgarskimi. Zespół także ruchowo się kształcił na warsztatach tanecznych tańców dawnych pod kierunkiem instruktorów z Cracovia Danza – grupy tanecznej z Krakowa.
28 kwietnia 2015
Zespół KASIANIECKA przygotowuje się do dwóch ważnych występów: na 3 maja realizuje program patriotyczny o barwach Ojczyzny w czterech porach roku i na Dzień Kultury Żydowskiej obrzęd Sukkot tzw. Święto Szałasów. W warsztatach teatralnych „Praca nad słowem” pod kierunkiem p. Jacka Pacochy oprócz doskonalenia swoich teatralnych umiejętności, zespół konsultował z mistrzem teatru swoje programy na scenie w sali koncertowej. Potem na warsztatach plastycznych „Portret metafizyczny” pod kierunkiem p. Eli Pachały uczestnicy przedstawiali siebie w autoportrecie, wykonując prace łączoną techniką wyklejania, malowania i rysunku. Wyobraźnia i pomysły artystyczne autorów stworzyły niezwykłe dzieła, które wskazywały na pasje, zainteresowania sztuką, przyrodą i różnymi formami spędzania wolnego czasu.
Więcej zdjęć z warsztatów - w "Fotogalerii".
Zespół Fleciki także pokazał swoje marzenia na warsztatach „Marzenia – planowanie i realizacja” pod kierunkiem p. Weroniki Chrapońskiej. Ważne przy tym było powiedzenie, że: nie marzenia się spełniają, ale marzenia trzeba spełniać. Tradycyjnie już druga część zajęć dla Flecików na warsztatach muzycznych była spotkaniem z p. Marcinem Zadroneckim, który edukuje naszą grupę wokalno-instumentalną już od dwóch lat. Sprzyja więc tym zajęciom właściwa atmosfera, bo obydwie strony wiedzą czego oczekują i czego od siebie mogą wymagać.
BERNARDO BELLOTTO – AMBASADOR KULTURY – to program realizowany przez szkołę z Zamkiem Królewskim. Jego głównym celem jest kontakt na żywo z dziełami sztuki, warsztaty z fachową kadrą edukatorów w dziedzinie kultury i sztuki. W ciągu każdego roku szkolnego nasi uczniowie poszerzają swoją wiedzę, kształcą umiejętności, rozwijają zainteresowania i swoje zdolności jednocześnie wyrabiając właściwe postawy obywatelskie. Jest to program dla wybranych szkół województwa mazowieckiego, dlatego tym bardziej traktujemy to zadanie wyjątkowo. Na stałe biorą w nim udział członkowie zespołów: Kasianiecka, Fleciki i Skrzacik. Mamy także możliwość występowania na deskach sceny Zamku Królewskiego, prezentowanie swoich talentów w Sali Koncertowej dla szerokiej publiczności szkół woj. mazowieckiego. Zamek i jego wnętrza jest dzieciakom znany na tyle, że traktują go jako coś bardzo własnego i bliskiego. Chętnie wysłuchują opowieści o dziełach sztuki i zdarzeniach sprzed lat. Są to wyjątkowe lekcje historii Polski i historii sztuki, a obcowanie ze sztuką przez duże S uwrażliwia i powoduje, że uczestnicy potrafią dostrzegać piękno , kunszt i umieją wypowiadać własne opinie.
3 czerwca odbyło się zakończenie roku edukacyjnego programu. Zespoły Kasianiecka i Skrzacik wzięły udział w warsztatach animacji teatralnej pod kierunkiem zawodowych aktorów, obejrzały spektakl teatralny. Za twórczą realizację zadań i aktywny udział w programie otrzymaliśmy podziękowanie z rąk koordynatora programu z działu oświatowego Zamku Królewskiego p. Iwony Libuchy.
Rok szkolny 2013/2014
Zespoły Kasianiecka i Fleciki wzięły udział w VI edycji Festiwalu "Z Arkadią do Europy zorganizowanym przez uczestników programu Zamku Królewskiego.
Dnia 16.X.2013r. odbyło się spotkanie szkół uczestniczących w programie, z wykorzystaniem ekspozycji "Wersal Marii Leszczyńskiej. Sztuka dworska we Francji XVIII wieku".
Odbyły się zajęcia teatralne pod kierunkiem pana Jacka Pacochy na temat "Reżyseria widowiska patriotycznego" oraz zajęcia muzyczne z panem Michałem Zadroneckim pod hasłem "Muzyka łagodzi obyczaje".
Dnia 26.IX.2013r. w Zamku Królewskim odbyło się spotkanie organizacyjno - edukacyjne przedstawicieli szkół biorących udział w programie. Na spotkaniu omówiono kalendarz zajęć edukacyjnych dla grup i zespołów programu.
Uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę dzieł dotyczących Marii Leszczyńskiej sprowadzoną na 3 miesiące do Polski z Francji i udostępnioną dla zwiedzających do końca tego roku.
Sugestie ze strony przedstawicieli szkół (od nas pani Teresy Kowalskiej i pani Wandy Stryczyńskiej) zostały przyjęte do realizacji przez dział oświatowo - edukacyjny Zamku Królewskiego.
Już 16 X rozpoczną się pierwsze kontakty z dziełami sztuki na Zamku, zajęcia i warsztaty pod kierunkiem instruktorów, historyków sztuki i artystów (dla naszych zespołów także).
Rok szkolny 2012/2013
Program, jaki realizowaliśmy w roku szkolnym 2012/2013 poszerzono o zadania dodatkowe dla grup uczniowskim, nie uczestniczących bezpośrednio w projekcie Zamku Królewskiego, ale udostępnionych przez Zamek z uwagi na długoletnią współpracę.
Program Bernardo Bellotto polega na realizacji zadań edukacyjnych dla szkół woj. mazowieckiego i Łodzi z dziedziny sztuki, kultury i edukacji międzykulturowej innych narodów. Zamek Królewski oferował nam instruktorów wysokiej klasy - historyków sztuki, muzealników i artystów zawodowych (aktorów, muzyków, tancerzy, plastyków), pod kierunkiem których nasi uczniowie wykonywali zadania poszerzając swoją wiedzę i umiejętności artystyczne i historyczne.
Były to zajęcia wyjazdowe grup do Zamku Królewskiego i warsztaty na miejscu w Domu Kultury i w naszej szkole - wówczas instruktorzy i trenerzy przyjeżdżali do nas.
W zajęciach bezpośrednio programowych uczestniczyły systematycznie zespoły: Pieśni i Tańca Kasianiecka i Fleciki pracując na warsztatach: plastycznych w celu poznania różnych technik i tematów w sztuce malarskiej, wycinankarskiej i rysunkowej, muzycznych - poznając utwory wielkich kompozytorów i uczestnicząc w tworzeniu programów muzycznych, ćwicząc także metodą zabawową np. Orffa, śpiewaczych i wokalnych, na których dzieci ćwiczyły wykonanie piosenek, przyśpiewek i pieśni innych narodów np. bułgarskich, żydowskich, izraelskich czy polskich ludowych i tanecznych tańców dawnych.
W sumie takich zajęć warsztatowych w salach zamkowych odbyło się 62 godz. na 12 wyjazdach. Ponadto do Zamku wyjechały inne grupy dzieci m. in. uczniowie klas II i III pracujący w zespole teatralnym Skrzacik, uczniowie klas starszych w ramach realizacji projektu nagrywali audycję radiową i uczestniczyli w lekcjach muzealnych oraz uczniowie klas I, którzy również na lekcjach muzealnych poznawali bajki i legendy warszawskie.
Na następny rok edukacyjny należałoby się zastanowić nad uczestnictwem dzieci w zajęciach opowiadania i pięknego mówienia, co mieściłoby się w zakresie edukacji polonistycznej. Zajęcia realizowane z Zamkiem Królewskim dają bardzo wymierne efekty edukacyjne. Dzieci poszerzają swoją wiedzę o sztuce, co przyczynia się także do rozwoju zainteresowań i edukuje przyszłego odbiorcę kultury. Pod okiem fachowców dzieci zdobywają umiejętności przydatne nie tylko do występów na scenie, ale także w życiu codziennym, kontakty te uczą pewności siebie, otwierania się na innych, wrażliwości. Uczą także patriotyzmu poprzez kontakt z dziełami sztuki i historii i poznawanie przeszłości. Nasze dzieci w Zamku czują się jak u siebie.
Rok szkolny 2011/2012
Na ostatnich spotkaniach w Zamku Królewskim (marzec - kwiecień 2012r.) uczniowie uczestniczyli w zajęciach "Tajemnice zamkowe". Była to gra edukacyjna ze znajomości dzieł znajdujących się w Zamku połączona z wykonywaniem zadań związanych z wiedzą o historii zamku i sztuce. Dzieci samodzielnie po otrzymaniu mapek chodziły w kilkuosobowych grupach po pomieszczeniach zamkowych i zaliczały kolejne etapy wędrówki realizując punkty zawarte w poleceniach. Gra bardzo się podobała wszystkim uczestnikom, którzy wykazali się znajomością wiedzy, przeszli trasę bezkolizyjnie od startu do mety. Zdążyli na czas wykonując zadania w 100 %.
Na zajęciach plastycznych pod kierunkiem artystki - plastyka wykonano maski karnawałowe malując różnymi farbami i ozdabiając formy różnorodnymi materiałami (tkaniny, sznurki, wełny, taśmy, cekiny, korale i inne). Efekty tych warsztatów imponujące - każda z masek inna i każda ciekawa.
Maski zostaną wykorzystane w widowisku na Dzień Kultury Żydowskiej w maju 2012 do przedstawienia purimowego.
Aby być przygotowanym merytorycznie i historycznie do realizacji widowiska wcześniej młodzi aktorzy Kasianiecki z opowiadań historyka sztuki poznawali dzieje narodu żydowskiego rozpoczynając od obrazów przedstawiających historyczne wydarzenia krajów Persji i Księgi Estery. Pod malowidłem z Mordechajem i Esterą słuchali opwieści z życia głównych bohaterów purimowego święta.
Na warsztatach teatralnych zespół Kasianiecka pracował nad scenariuszem widowiska o Purimie pod kierunkiem aktora - reżysera p. Jacka Pacochy. Do programu współpracy z Zamkiem Królewskim dołączyła grupa najmłodszych artystów naszej szkoły - zespół klas I - III Skrzacik. Na warsztatach teatralnych dzieci pracowały nad doskonaleniem swych umiejętności aktorskich w przedstawieniu o Czerwonym Kapturku.
11 maja zespoły Kasianiecka i Fleciki wezmą udział w kolejnych zajęciach w zamku. Będą to warsztaty gry i śpiewu pieśni żydowskich, warsztaty teatralne i tańca dawnego. W dalszym ciągu święto Purim będzie tematem, a zadaniem doskonalenie umiejętności aktorskich, wokalnych.
Zespoły przygotowywać się także będą do udziału w spotkaniu podsumowującym pracę w programie Bernardo Bellotto - Ambasador Kultury w Zamku w Nieborowie, które ma się odbyć 25 maja 2012.
Rok szkolny 2010/2011
Obecnie pracujemy nad programem okresu romantyzmu śpiewając, tańcząc i edukując się teatralnie. W grudniu zespół Kasianiecka występował na Gali podsumowującej dokonania szkół z widowiskiem "Magia czarów i fantazji czyli rzecz o Goplanie, która ludzkie losy poplątała" opracowanym na podstawie "Balladyny" Słowackiego. Obecnie przygotowujemy widowisko w formie śpiewogry na kanwie libretta "Krakowiaków i Górali" do pokazania premierowego w dniu 27 V 2011 w Zamku, a potem w Domu Kultury w Kałuszynie dla lokalnej społeczności. Na zajęcia do zamku jeżdżą zespoły: Kasianiecka, Eksplozja i Fleciki.
"Balladyna" w wykonaniu "Kasianiecki" na Zamku Królewskim w Warszawie - 17 XII 2010r.
Warsztaty "Kasianiecki" i "Flecików" na Zamku Królewskim - 14 I 2011r.
Warsztaty obejmowały:
- zajęcia wokalne - pieśni ludowe;
- zajęcia muzyczne - gra na fletach "Pije Kuba do jakuba";
- zajęcia rytmiczne - zabawy z muzyką;
- taniec;
- zajęcia plastyczne - styl arabski w modzie;
- zajęcia teatralne - przygotowanie sztuki "Krakowiacy i górale".
Zdjęcia z warsztatów można zobaczyć w "Fotogalerii" część I. i część II
7 kwietnia 2011r. odbyły się kolejne warsztaty na Zamku Królewskim:
- zajęcia wokalne z p. Marią Pomianowską;
- zajęcia plastyczne - projektujemy stroje z XIX wieku;
- zajęcia teatralne - przygotowania do sztuki "Krakowiacy i górale";
- zajęcia taneczne - taniec XIX w.
Zdjęcia z tych warsztatów można zobaczyć w "Fotogalerii".