Nagłówek
Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie
Analiza ankiety dotyczącej pobytu dzieci w szkolnej zerówce w pierwszym semestrze roku szkolnego 2016/2017.
Ankieta została przeprowadzona wśród rodziców dzieci uczęszczających do zerówki mieszczącej się w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie. W badaniach ankietą wzięło udział 46 rodziców uczniów klas 0a, 0b, 0c.
Ankieta została przeprowadzona w czasie semestralnego zebrania rodziców. Zawierała 9 pytań, w tym 6 pytań zamkniętych i 3 pytania otwarte. W punkcie 10 ankiety można było wpisać wolne uwagi.
Przed przystąpieniem do wypełniania ankiet badani zostali poinformowani o anonimowości i celach ankiety oraz poproszeni o wiarygodność odpowiedzi. Czas wypełniania ankiety był nieograniczony.
Analiza ankiety dla rodziców
W odpowiedzi na pytanie pierwsze większość ankietowanych (93%) uznała, że ich dziecko zawsze chętnie chodzi do szkolnej zerówki. 7% uważa, że tylko czasami. Nie pojawiły się odpowiedzi rzadko, nigdy.
Wykres 1
Drugie pytanie dotyczyło uczestnictwa dzieci w życiu szkoły. 74% ankietowanych uważa, że ich dzieci zawsze chętnie uczestniczą w życiu szkoły. 22% utrzymuje, że ich dzieci czasami uczestniczą w życiu szkoły, a 4% uważa, że rzadko. Nie pojawiła się odpowiedź nigdy.
Wykres 2
W odpowiedzi na trzecie pytanie wszyscy ankietowani uznali, że ich dziecko zostało dobrze przyjęte w szkole przez wychowawcę, nauczycieli, dyrekcję oraz pozostałych pracowników szkoły. Również 100% ankietowanych stwierdziło, że wychowawca, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły chętnie pomagają uczniom w rozwiązywaniu ich problemów.
Wykres 3 Wykres 4
W odpowiedzi na kolejne pytanie, 96% ankietowanych twierdziło, że w godzinach przebywania dziecka w zerówce czuli spokój spowodowany pozostawieniem dziecka pod fachową opieką, a 4 % uznało, że nie czuło spokoju.
Wykres 5
Następne pytanie badało skalę niepokoju rodziców spowodowanego pozostawieniem dziecka w szkolnej zerówce na przestrzeni semestru szkolnego. Ankietowani mieli za zadanie w pierwszej części pytania ocenić skalę swego niepokoju na dzień 1.09.2016r., gdzie 1 oznaczało, że nie czuli niepokoju, a 5 oznaczało, że byli bardzo zaniepokojeni.
Wykres 6
39% ankietowanych nie było zaniepokojona posyłaniem dziecka do szkolnej zerówki, natomiast 9% było bardzo zaniepokojona.
W kolejnej części pytania ankietowani mieli za zadanie ocenić skalę swojego niepokoju po upływie pierwszego semestru.
Wykres 7
78% ankietowanych po upływie pierwszego półrocza roku szkolnego nie czuje niepokoju spowodowanego pozostawieniem dziecka w szkolnej zerówce. Natomiast 4% nadal jest zaniepokojonych.
2% ankietowanych nie jest zadowolona z funkcjonowania zerówki szkolnej. Uzasadnia swoją odpowiedź, tym iż w salach jest za mało zabawek oraz że brakuje śniadań i podwieczorków.
83% ankietowanych zadowolonych jest z funkcjonowania „świetlicy zerówkowej”. Uważają, że dzieci mogą pozostać dłużej, aniżeli trwają lekcje, a jest to szczególnie ważne dla rodziców pracujących. Na świetlicy kontynuuje się zajęcia lekcyjne. Nauczyciele chętnie bawią się z dziećmi, organizując czas spędzony wspólnie. Dziecko jest zawsze pod dobrą opieką i wraca zadowolone. Uczniowie mają czas na zabawę z kolegami. Dziecko jest bezpieczne i dopilnowane. Panie są miłe, prowadzą ciekawe zajęcia, często integrujące dzieci.
13% ankietowanych nie jest zadowolona z funkcjonowania „świetlicy zerówkowej”, uzasadniając to małą salą oraz za dużą liczbą dzieci uczęszczających na świetlicę. Uważają, że dzieci są niedopilnowane. Nauczyciele nie znają dzieci, a uczniowie muszą bawić się i ćwiczyć mimo tego, że nie chcą. Panie krzyczą na dzieci.
4% ankietowanych nie miało zdania ponieważ nie posyła dzieci na świetlicę zerówkową.
W odpowiedzi na pytanie: „Czy Państwa zdaniem po upływie pierwszego półrocza „Zerówka” lepiej funkcjonuje w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa czy lepiej funkcjonowałaby w Przedszkolu Publicznym w Kałuszynie?” 46% ankietowanych stwierdziło, że „Zerówka” lepiej funkcjonuje w SP. Swoje zdanie uzasadnia tym, iż dzieci w szkole stają się bardziej poważne, otworzyły się na nowe znajomości. Możliwy jest większy rozwój społeczny uczniów. W szkole dzieci zdobywają większą wiedzę oraz są bardziej skupione na zajęciach. Stają się bardziej samodzielne i dojrzałe. Zerówka w szkole umożliwia łatwiejszy start w późniejsze życie szkolne. Uczniowie nie przebywają w skupiskach chorobowych. 11% ankietowanych stwierdziło, że zerówka funkcjonuje równie dobrze w przedszkolu jak i w szkole.
9% nie ma porównania oraz nie wyraża zdania na ten temat.
4% uważa, że „Zerówka” lepiej funkcjonowałaby w Przedszkolu ze względu na wyżywienie oraz organizację i zapewnienie zajęć dydaktyczno- opiekuńczych. Przedszkole jest spokojniejszym miejscem.
30% ankietowanych nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.
Wykres 10
W ostatniej części ankiety, wypełniający mogli wpisać wolne uwagi dotyczące „Zerówek”. 85% ankietowanych nie miało żadnych wolnych uwag do przekazania. Natomiast 15% ma pewne uwagi, które są następujące:
- Zerówka mogłaby funkcjonować 8 godzin, ewentualnie do godz. 15.00.
- Można byłoby zapewnić wszystkie posiłki dzieciom.
- Występuje duże zapotrzebowanie na gimnastykę korekcyjną.
- Pani woźna mogłaby sprzątać korytarz po godzinie 15.00.
- Możliwość korzystania przez dzieci z sali gimnastycznej.
- Prośba o zwiększenie zainteresowania dziećmi podczas zajęć na świetlicy, gdyż dziecko nie czuje się tam bezpiecznie.
Wnioski końcowe
Większość ankietowanych jest zadowolona z funkcjonowania szkolnej zerówki, a także „świetlicy zerówkowej”. Uważają oni, że ich dzieci chętnie chodzą do szkoły oraz uczestniczą w jej życiu. Wszyscy ankietowani uznali, że dzieci dobrze zostały przyjęte w szkole przez wychowawcę, nauczycieli, dyrekcję oraz pozostałych pracowników. Co ważniejsze uczniowie klas 0 zawsze mogą liczyć na pomoc przy rozwiązywaniu swoich problemów. Po upływie pierwszego semestru widocznie zmniejszył się niepokój wśród rodziców związany z pozostawieniem dziecka w szkole. Większość ankietowanych czuje spokój pozostawiając dzieci pod fachową opieką.