Nawigacja

 • 20.06.2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Biegi klas 0 i kl. III.

 • Młodzi strażacy z klasy II

  Dnia 7 czerwca klasa II była z wizytą w Straży Pożarnej.  Pan Damian Chrościcki opowiedział dzieciom o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków. Dzieci miały możliwość zobaczenia nowego wozu strażackiego, obejrzały sprzęt strażacki niezbędny do gaszenia pożaru oraz ratowania życia ludzkiego. Uczniowie mogli w praktyczny sposób zastosować nosze do przenoszenia poszkodowanych ludzi oraz zabawowo gasić pożar. Na koniec zagrały w piłkę nożną po strażacku i posłuchały sygnałów alarmowych z wozów strażackich.
  To był wspaniały dzień, za co serdecznie dziękujemy zawsze niezastąpionemu Panu Damianowi Chrościckiemu. Współpraca z Ochotniczą Strażą Pożarną w Kałuszynie  to stały element w życiu naszej szkoły.

  Agnieszka Broniarek

  Zdjęcia z wizyty - w "Fotogalerii".

 • DZIEŃ DZIECKA W KANCELARII PREMIERA

  03.06.2018

   „Kto Ty jesteś? Polak mały!”

   

  Gry, animacje, spektakle, zawody sportowe, symulatory jazdy 3D, malowanie twarzy, kolorowe fryzury, mini kino, mobilne laboratorium, fotobudki, oraz liczne pokazy i występy– to tylko niektóre atrakcje, które czekały w niedzielne przedpołudnie 3 czerwca podczas pikniku w ogrodach Kancelarii Premiera. Wszystko z okazji Dnia Dziecka, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Kto Ty jesteś? Polak mały! Dzień Dziecka w  100-lecie Niepodległej!”

     Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie już po raz trzeci  wzięli udział we wspólnej zabawie i tego dnia na pewno nie mieli czasu na nudę. Impreza rozpoczęła się o godz. 10.30 i trwała sześć godzin. Każdy uczestnik pikniku mógł odwiedzić dowolny sektor poszczególnych ministerstw, służb oraz państwowych jednostek organizacyjnych i skorzystać z najróżniejszych rozrywek przygotowanych specjalnie dla młodszych i starszych dzieci. Wśród nich pojawiły się m.in. możliwość budowy robotów, zabawy z interaktywnymi eksponatami naukowymi, malowanie gipsowych dinozaurów, pokaz formowania baniek mydlanych, demonstracja pojazdów służbowych, jazda samochodem w symulatorze z użyciem gogli do wirtualnej rzeczywistości czy pokaz filmu zrealizowanego w technologii 360 stopni. Uczestnicy pikniku mogli również wziąć udział w licznych warsztatach m.in. tanecznych, kulinarnych, sportowych, oraz w konkursach np. sprawnościowych, wiedzy z zakresu ruchu drogowego, geografii czy nawet archeologii. Wśród pozostałych atrakcji pojawiły się również m.in.: koło fortuny z nagrodami, zabawy sprawnościowe i logiczne, samodzielne tworzenie pamiątkowych pocztówek. Na głównej scenie ustawionej w samym środku ogrodu odbywały się pokazy  umiejętności robota pirotechnicznego, tresury psa służbowego, sztuki samoobrony oraz polskich tańców ludowych. A dla wygłodniałych i spragnionych czekały stoiska ze smacznymi potrawami, orzeźwiającymi napojami i rozmaitymi słodkościami. Nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, którzy również przy wejściu do ogrodów Kancelarii Premiera mieli punkty sprawdzające z kontrolą pirotechniczną.DZIEŃ DZIECKA W KANCELARII PREMIERA - Obrazek 1

     Przy słonecznej pogodzie i wśród niezliczonej ilości atrakcji czas minął bardzo szybko. Ten wesoły, kolorowy i pełen wrażeń dzień wszyscy na pewno zapamiętają na bardzo długo. Jak to dobrze, że kolejny Dzień Dziecka jest już za niecały rok!

  Autorką artykułu jest pani Monika Marciniak.

  Zdjęcia z pikniku - w "Fotogalerii".

 • XX Mazowiecki Igrzyska Młodzieży Szkolnej

  III miejsce w XX Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej dziewcząt Szkół Podstawowych

  Wiecej informacji + zdjęcia w "Wiadomościach sportowych"

 • SZKOŁA PODSTAWOWA W KAŁUSZYNIE ORGANIZATOREM POWIATOWEGO KONKURSU MITOLOGICZNEGO I MULTIMEDIALNEGO

  24.05.2018

  Jak zwykle o tej porze roku Szkołę Podstawową im. Bolesława Prusa w Kałuszynie przepełnił duch starożytnej Grecji. Wszystko za sprawą  XI Powiatowego Konkursu Wiedzy Mitologicznej „Z mitologią za pan brat”, który miał miejsce w czwartek 24 maja 2018r. Patronat nad tym przedsięwzięciem, podobnie jak w latach ubiegłych, objęli: Kurator Oświaty, Starosta Miński oraz Burmistrz Kałuszyna.

  Zmagania znawców mitów greckich rozpoczęły się o godz. 10.00 na hali gimnastycznej. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kałuszynie pan Marek Pachnik bardzo serdecznie powitał uczestników konkursu, a także ich opiekunów. Życzył nie tylko powodzenia w mitologicznych potyczkach, ale również radości i zadowolenia z udziału w tej rywalizacji. W tym roku do konkursu przystąpiło 31 uczniów z 19 szkół podstawowych powiatu mińskiego. Znawcy mitów mieli 45 minut na rozwiązanie testu składającego się z siedemdziesięciu pytań zamkniętych. Zmierzyli się oni nie tylko z zagadnieniami sprawdzającymi znajomość mitologii, ale również wywodzących się z niej związków frazeologicznych.

  Podsumowanie konkursu odbyło się zgodnie z planem o godz. 12.30. Było to możliwe dzięki sprawnej pracy kilkuosobowej komisji konkursowej w składzie: pani Katarzyna Mroczek, pani Monika Marciniak, pani Krystyna Osińska, pani Jolanta Kopczyńska i pani Agnieszka Borucińska.

  Na konkursowej gali obecni byli również laureaci Powiatowego Konkursu Multimedialnego „Droga do niepodległości”, który został rozstrzygnięty przez organizatorów także w tym dniu. Opiekunem konkursu multimedialnego była pani Izabela Borucińska. Uroczystość wręczenia nagród, dyplomów i podziękowań uświetniła obecność zastępcy burmistrza pani Henryki Sęktas.

  Najlepiej z pytaniami konkursowymi z zakresu mitologii poradził sobie uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim – Mikołaj Jarzyna. Drugie miejsce zajęła Marta Wójcicka ze Szkoły Podstawowej w Mariance, zaś na trzecim miejscu uplasował się Szymon Książek ze Szkoły Podstawowej w Siennicy. Zwycięzcy mitologicznych zmagań otrzymali puchary oraz karty podarunkowe do Empiku o nominale 200zł, 150zł lub 100zł.

  Natomiast w konkursie na prezentację multimedialną bezkonkurencyjne okazały się uczennice ze Szkoły Podstawowej w Jakubowie: Izabela Szelągowska - laureatka I miejsca i Magda Brewczyńska - zdobywczyni II miejsca.   III miejsce zajęli ex aequo: Amelia Kowalczyk uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim oraz Szymon Wieczorek - uczeń Szkoły Podstawowej w Brzózem. Oni również otrzymali puchary i karty do Empiku. Wszystkim laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.

   

  Autorem artykułu jest Pani Monika Marciniak.

  Zdjęcia z konkursu można obejrzeć w "Fotogalerii" - k. mitologiczny i k. multimedialny

 • Święto Rodziny w klasie Vc

  23.05.2018

  23 maja 2018r. uczniowie klasy Vc zaprosili do szkoły swoich najbliższych na Święto Rodziny. Gościliśmy mamy, tatusiów, babcie i młodsze rodzeństwo. Na początek goście obejrzeli przedstawienie pt. "Zwariowana klasa Vc". Później rozpoczęły się zabawy, gry i konkursy. Sześć drużyn  składających się z uczniów i przybyłych gości  zaciekle walczyło o każdy punkt. Konkurencje dotyczyły rodziny. Trzeba było np. ułożyć piosenkę o rodzinie i zaśpiewać ją, rozwiązać krzyżówkę, stworzyć  jak najwięcej słów  z liter R O D Z I N A. Nie zabrakło także kalamburów i piosenki bez słów. Wszyscy bawili się doskonale, humory dopisywały. Zwycięska drużyna otrzymała nagrody, zaś wszyscy uczestnicy "Święta Rodziny w 5c" dostali ciastko z przesłaniem - aforyzmem dotyczącym rodziny.  Dobrze było spotkać się w takim gronie!

  Zdjęcia ze spotkania - w "Fotogalerii".

 • XII Memoriał im. Tomka Chrościckiego w piłce nożnej

  21 maja 2018r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie po raz kolejny odbył się już XII Memoriał Tomka Chrościckiego w piłce nożnej. Tomek - absolwent naszej szkoły zginął ponad 10 lat temu, ratując przed utonięciem młodszego bratanka. 22 sierpnia 2006 roku Tomasz Chrościcki został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP medalem za ofiarność i odwagę. W zawodach upamiętniających tragicznie zmarłego przed laty kolegę rywalizowali uczennice i uczniowie 5 szkół podstawowych z powiatu mińskiego co dało łącznie 10 drużyn. Więcej informacji, zdjęcia w "Wiadomościach Sportowych"

 • VI POWIATOWY KONKURS JEDNEGO WIERSZA

  10 maja odbyły się szkolne eliminacje VI  Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Jednego Wiersza. 
  12 uczestników z klas młodszych ( Anastazja Korbel, Kalina Sołtysiak  kl. II a; Maja Płochocka, Jakub Patocki  kl. III a; Amelia Rutkowska, Krystian Wiechetek kl. III b; Roksana Rucińska, Lena Grzywacz, Ania Grzywacz, Ola Piotrowska, Cezary Ciś, Jakub Wrzosek kl. III c) oraz 12 z klas IV-VII   ( Alan Jakowiuk kl. V a; Maja Kołak, Mikołaj Lewiński, Bartek Lewiński, Krystian Pełka, Julia Zasuwik kl. V b; Kasia Szczęśniak VII a; Wiktor Walędzki, Bartek Drwęcki, Oliwia Smolińska, Kinga Mielczarek , Ala Drabarek kl. IV b)   recytowało wiersz Wisławy Szymborskiej Gawęda o miłości ziemi ojczystej.
   
  Naszą szkołę będą reprezentować: Kalina Sołtysiak i Julia Zasuwik

 • Mistrzostwo w Zawodach Międzypowiatowych!!!

  I miejsce w Zawodach Regionu Siedleckiego w piłce nożnej dziewcząt Szkół Podstawowych

  Wiecej informacji + zdjęcia w "Wiadomościach sportowych"

 • Wyjazd szkolno-katechetyczny w Bieszczady

  W dniach 15-20 IV 2018r. grupa 30 uczniów klas siódmych i szóstych wyjechała w najdzikszy zakąWyjazd szkolno-katechetyczny w Bieszczady - Obrazek 1tek Polski - Bieszczady na wyprawę szkolno-katechetyczną zorganizowaną przez ks. Jerzego Skłuckiego.
  Mieszkaliśmy w osrodku wypoczynkowym "Lesna Polana" w Bystrem k. Baligrodu.
  Każdy dzień rozpoczynał się Mszą Świętą odprawianą w warunkach polowych w szałasie. Potem ten sam szałas zamieniał się w jadalnię, a wieczorem stawał się salą dyskotekową.

  Bieszczadzki wyjazd obfitował w wiele atrakcji: turystycznych, krajoznawczych, przyrodniczych, sportowych i ... nie tylko.
  Uczniowie odbyli 8-kilometrową przejażdżkę drezynami i podróż kolejką bieszczadzką z Majdanu do Balnicy. Podziwiali zaporę w Solnie i ogród biblijny w Myczkowcach. Przeszli jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Bieszczadach - Połoninę Caryńską. W Lesku miała miejsce gra miejska, tam też trzykrotnie spędzaliśmy czas w Parku Wodnym. Nasza aktywność fizyczna to także poranne biegi, mecze piłki nożnej, siatkówka, tenis stołowy. Kilka popołudniowych godzin przeznaczyliśmy na grę w podchody i spóźniony "lany czwartek". Nie zabrakło także nocnego próbnego alarmu. 
  19 kwietnia pamiętaliśmy o 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Obchodziliśmy urodziny i imieniny czwórki uczestników wyjazdu. 
  Jak widać - atrakcji było mnóstwo. Humory i apetyty dopisywały wszystkim. Nie straszne nam były nawet ślady wilków i oczy tego bieszczadzkiego drapieżnika, który obserwował nas zza drzew. 
  Sześć dni minęło momentalnie i trzeba wrócić do realiów szkolnych. Za dwa miesiące wakacje:))

  Zdjęcia w "Fotogalerii" - część I, część II, część III i część IV.

 • 27.04.2018

  Od stycznia 2018 roku członkowie „Koła młodych przyrodników”   realizują projekt „Nie taka chemia straszna jak o niej mówią”. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiego  programu „Edukacja Inspiracja” i finansowany ze środków  Fundacji im. Romana Czarneckiego. W dniu 27 kwietnia  pani prezes fundacji  Emilia Gromadowska i koordynator programu Aleksandra  Saczuk oraz pan fotoreporter  przyjechali, aby zobaczyć jak przebiegają prace w projekcie. Podczas wizyty gości młodzi przyrodnicy podzieleni na grupy prezentowali  różne eksperymenty. Panie przyglądały się pracy uczniów i rozmawiały z nimi.  Przez cały czas spotkania padało mnóstwo pytań ze strony gości na które uczniowie odpowiadali a pan reporter wszystko nagrywał. Pani prezes wybrała 5 osób z którymi pani Ola przeprowadziła wywiad uwieczniony przez pana reportera. Spotkanie trwało ponad 3 godziny i przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Czekamy teraz na film, który ma powstać z naszym udziałem. Już czujemy się wyróżnieni, że spośród 30 szkół z całej Polski właśnie nasze koło zostało wybrane do nakręcenia reportażu na temat  pracy w programie „Edukacja Inspiracja”.

                                                                                                 Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta gości z programu "Edukacja Inspiracja".

 • 18.04.2018

  Dnia 18.04.2018 roku uczniowie i uczennice klasy Ib i IIa pod opieką Doroty Kobeszko, Agnieszki Broniarek i Krystyny Raczyńskiej udali sie z wizytą do Pałacu Prezydenckiego na zaproszenie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania gmachu Pałacu Prezydenckiego, pod czujnym okiem Pani przewodnik, która bardzo ciekawie opowiedziała uczniom o poszczególnych pomieszczeniach pałacu. Następnie dzieci miały okazje do zaszczytnego spotkania z Panią Prezydentową podczas którego zadawały  pytania a Pani Agata Kornhauser-Duda  uśmiechem i życzliwością udzielała odpowiedzi. Dzieci przygotowały też niespodzianki dla Pani Prezydentowej: album z własnoręcznie wykonanymi pracami plastycznymi ukazującymi Kałuszyn oraz najbliższą okolicę, statuetkę przedstawiającą herb Kałuszyna oraz wiersze taty Pani Prezydentowej - poety Juliana Kornhauser z tomiku "Dla Agatki". Wiersze recytowali: Marysia Borucińska i Bartek Abramowski z kl. Ib oraz Anastazja Korbel i Kalina Sołtysiak z klasy IIa. Spotkanie z Pierwszą Damą przebiegło w niezwykłaj atmosferze. Wizyta wywarła na wszystkich ogromne wrażenie i na długo pozostanie w naszej pamięci.                                                                     Agnieszka Broniarek

  Zdjęcia znajdują sie w galerii  Ib i IIa z wizytą w Pałacu Prezydenckim oraz na stronie Pałacu Prezydenckiegohttp://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,388,agata-kornhauser-duda-przyjela-w-palacu-prezydenckim-uczniow-z-kaluszyna.html

   

   

   

 • Walczymy ze szrotówkiem

  Wiosna przyszła szybkim krokiem a wraz z nią zagrożenie dla naszych parkowych drzew. Kontynuujemy akcję ratowania kasztanowców przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Członkowie Koła Młodych Przyrodników przystąpili do walki z pasożytem zakładając na drzewa zakupione przez Urząd Miejski  lepy. Jest to mechaniczna metoda polegająca na otoczeniu pnia drzewa opaska nasączoną feromonem  samicy szrotówka. Lepowanie jest skuteczne jedynie w przypadku pierwszego, wychodzącego z ziemi pokolenia owada. Aby nie doszło do uszkodzenia pni drzew za 2 tygodnie lepy zostaną zdjęte i wówczas założymy pułapki. Zdjęcia Walczymy ze szrotówkiem.

                                                                                   Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

 • Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej Szkół Podstawowych

  Opis zawodów + galeria zdjęć w "Wiadomościach sportowych"

 • Va SZUKA CZEKOLADOWYCH JAJEK

  UCZNIOWIE KLASY VA  PODCZAS ZAJĘĆ Z WYCHOWAWCĄ, KULTYWUJĄC TRADYCJĘ WIELKANOCNĄ, SZUKALI  CZEKOLADOWYCH JAJEK.  DOSKONAŁYM MIEJSCEM DO  ZABAWY OKAZAŁ SIĘ NASZ SZKOLNY OGRÓD. Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Va SZUKA WIELKANOCNYCH JAJEK.

   

 • Zbiórka pieniędzy dla Urszuli Depczyk

  03.04.2018

  „Przyjaciele są jak ciche anioły,…. które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.” Antoine de Saint-Exupéry. W naszej szkole odbyła się zbiórka pieniędzy dla nauczycielki, autorki podręczników do przyrody oraz biologii Urszuli Depczyk chorej na nowotwór.  Zebraliśmy 1050zł.,  które zostały przelane na specjalnie w tym  celu utworzone konto i  przeznaczone będą na specjalistyczną  diagnostykę  oraz leczenie choroby nowotworowej Uli.  Cały czas można wpłacać pieniądze na konto https://zrzutka.pl/przyjaciele-sa-jak-ciche-anioly-ulenka-potrzebuje-pomocyDziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

 • Wycieczka klas III do OSP w Kałuszynie

         W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów oraz mając na uwadze różne zagrożenia, na jakie narażone są dzieci 13 lutego 2018 roku klasy: IIIa, IIIb, IIIc, i IIId wybrały się wraz z wychowawczyniami: p. Elżbietą Kalisz, p. Katarzyną Pawlikowską, p. Dominiką Włodarczyk i p. Sławomirą Wójcik  na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałuszynie.

        Przed zabytkowym, pięknym budynkiem, liczącym równo 100 lat przywitali nas pan Damian Chrościcki i pan Mateusz Zych – strażacy z kałuszyńskiej OSP. Znaleźliśmy się w wysokim garażu, gdzie stoją w gotowości strażackie wozy bojowe. Naszą uwagę przykuł ogromnych rozmiarów czerwony samochód ciężarowy, na widok którego wielu naszych uczniów bardzo się ożywiło. Na początku wycieczki udaliśmy się do szatni strażackiej, w której strażacy bardzo szybko muszą się przebrać, gdy po usłyszeniu syreny dotrą do strażnicy. Naszym oczom ukazał się widok białych hełmów, zaopatrzonych w latarki, specjalnych kombinezonów i obuwia, a także butli tlenowych, bez których, nie byłaby możliwa akcja ratownicza w czasie pożaru. Mieliśmy także możliwość obejrzenia na żywo stroju strażaka  z całym wyposażeniem, łącznie z maską i butlą tlenową, który demonstrował nam pan Mateusz Zych. Niemałą atrakcją była także możliwość założenia hełmu, kombinezonu i butli z tlenem przez niektórych naszych uczniów.

  Dowiedzieliśmy się, że nasi kałuszyńscy strażacy ochotnicy są jedną z najstarszych jednostek w okolicy i niedawno świętowali 115 lat swojego istnienia. Bo Straż Pożarna w Kałuszynie powstała w 1902 roku. Na ścianie wewnątrz budynku zauważyliśmy piękne, wymowne słowa: "…Być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia…" One bardzo wiele mówią nam o pracy strażaków i dają wiele do myślenia.

  Przez cały czas, jako wytrawny znawca sztuki pożarniczej oprowadzał nas po kolejnych pomieszczeniach strażnicy pan Damian Chrościcki. Mieliśmy okazję zobaczyć kilkumetrowe sanie do ratowania ludzi na lodzie. Na ścianach wisiały koła ratunkowe, kapoki i specjalny strój, który pozwala utrzymać się na powierzchni wody nawet do 20 minut. Dowiedzieliśmy się także w jaki sposób strażacy w czasie akcji porozumiewają się i z jakich urządzeń korzystają.

  Oglądaliśmy także pomieszczenia, które znajdują się na I piętrze strażnicy w Kałuszynie. Zobaczyliśmy najbardziej cenne dla strażaków miejsce – świetlicę.

  Znajduje się tam sztandar braci strażackiej z postacią św. Floriana oraz proporzec Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z wizerunkiem młodego bohatera – Tomka Chrościckiego, który swoje życie oddał, by ratować swego kuzyna.

  Podziwialiśmy także strażackie trofea – liczne puchary, nagrody i dyplomy zdobyte w turniejach i zawodach oraz pamiątkowe zdjęcia. Szczególne miejsce zajmuje w świetlicy obraz św. Jana Pawła II, wiszący nad tablicą poświęconą setnej rocznicy powstania Straży Pożarnej w Kałuszynie. Naszą uwagę przykuły trzy "złote" hełmy, które obecnie jako rekwizyty ozdabiają świetlicę, a kiedyś chroniły strażaków w czasie pożarów.

          W dalszej kolejności udaliśmy się do sali widowiskowej, gdzie znajduje się scena i antresole. Zobaczyliśmy pamiątkową tablicę i udekorowaną salę, bo miejsce to wykorzystywane jest także na różne uroczystości tj. chrzty, komunie i wesela.

        Najbardziej atrakcyjnym i końcowym punktem wycieczki był pokaz wozów strażackich. Największe zainteresowanie widać było podczas oglądania wozu strażackiego marki MAN, nazwanego pieszczotliwie przez strażaków "Mańkiem", oddanego do użytku naszym strażakom w roku ubiegłym. U niejednego chłopca ujrzeć mogłyśmy błysk w oczach na widok nowoczesnego sprzętu. Dopełnieniem wycieczki była możliwość pobycia choć chwilę w szoferce tego ogromnego wozu. Nie było osoby, która nie skorzystałaby z takiej okazji. Na koniec pan Chrościcki pożegnał się z nami po strażacku, używając wszystkich możliwych sygnałów świetlnych i dźwiękowych w "Mańku".

       Cisza, która panowała wśród naszych trzecioklasistów podczas 3 godzinnej wycieczki, może świadczyć o ogromnym zainteresowaniu ze strony dzieci.

       Dziękujemy więc naszym wspaniałym strażakom z kałuszyńskiej OSP za bardzo wartościową i pouczającą lekcję wiedzy o bezpieczeństwie oraz historii. Na pewno wiele się nauczyliśmy, bo przecież najwięcej skorzystamy, gdy dotkniemy  i zobaczymy na własne oczy. W chwili zagrożenia będziemy potrafili właściwie i szybko zareagować.

       Mamy nadzieję, że spośród 80 uczniów klas III, znajdą się w przyszłości tacy, którzy z narażeniem swego życia będą, jako strażacy ochotnicy nieść pomoc potrzebującym, mieszkańcom naszej małej Ojczyzny.

      Praca strażaka, to nie tylko pożary domów, lasów czy łąk. To przecież wyjazdy do wypadków drogowych, pierwsza pomoc medyczna, pomoc w usuwaniu skutków kataklizmów tj.: wichury, śnieżyce, huragany. To także usuwanie szkodliwych substancji chemicznych z naszych dróg, ratowanie ludzi i  zwierząt podczas powodzi, a także udział strażaków w akcjach nad zbiornikami wodnymi, zarówno zimą, jak i latem.

  Nasi strażacy udowodnili, że nie szczędzą czasu, sił i ofiarnych serc w niesieniu pomocy mieszkańcom naszego miasta i gminy. Tak jak powiedział nam pan Daniel Chrościcki, w swej pracy kierują się hasłem: "Bóg, Honor i Ojczyzna". Ta dewiza sprawdza się w ich pracy, bo widzimy ich również podczas wszelkich uroczystości, zarówno kościelnych, jak i na szczeblu gminnym czy powiatowym. 1 marca są współorganizatorami Święta Żołnierzy Wyklętych. Za wszystko im serdecznie dziękujemy.

                                        Uczniowie klas III wraz z wychowawczyniami

  Autorka artykułu – Katarzyna Pawlikowska

  Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w "Fotogalerii".

strona: