Nawigacja

 • Tradycje i zwyczaje świąteczne - klasa Ib

  Uczniowie klasy Ib, w trakcie nauki zdalnej, poznali tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Wykonali w zaciszu domowym, w trakcie lekcji online, palmy wielkanocne wykorzystując do tego kwiaty zrobione z bibuły, gałązki bukszpanu oraz ”bazie kotki”. Podczas kolejnych zajęć zdalnych zapoznali się z wieloma technikami malowania jaj. Samodzielnie wykonali wspaniałe kraszanki i pisanki, które umieścili w własnoręcznie wykonanych koszyczkach z papieru. Ostatnią, tradycyjną pracą były karty świąteczne z życzeniami skierowanymi do Kochanych Rodziców. Uczniowie samodzielnie wykonali kartki, korzystając z nowopoznanej techniki tworzenia barw za pomocą flamastrów i wody. Następnie układali wspólne życzenia i zapisali je na karcie. To były fantastyczne, kilkudniowe zajęcia online, wprowadzające uczniów w świąteczną atmosferę tradycji i zwyczajów wielkanocnych. 

  Więcej zdjęć w Fotogalerii

 • Pierwszy Dzień Wiosny - klasy 0

  Nowa galeria Pierwszy Dzień Wiosny - klasy 0 została dodana do albumu fotograficznego

 • Spotkanie uczniów klas I z polarnikiem, miłośnikiem przygód panem Pawłem Chabierą

  23 lutego odbyło się  spotkanie uczniów klas I z polarnikiem, który dwukrotnie uczestniczył w ekspedycji w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (Antarktyka). W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat Antarktyki i Antarktydy. Z ciekawością oglądali prezentację przygotowaną przez pana Pawła i wysłuchali wszystkich informacji. Dowiedzieli się jak wygląda pobyt w Stacji Polarnej, czym zajmują się ludzie tam przebywający, jak długo trwa wyprawa. Następnie poznali przyrodę i klimat Antarktyki. Wysłuchali także ciekawych historii z pobytu pana Pawła w  Polskiej Stacji Polarnej.  Na zakończenie mogli zadawać pytania i rozwiać wszystkie wątpliwości jakie w ciągu godziny zdążyły namnożyć się w głowach młodych odkrywców. To było niezwykle interesujące spotkanie.

  Więcej zdjęć w Fotogalerii 

 • Ognisko klas I - 19.02.2021r.

  Zabawę czas zacząć :)

  Więcej zdjęć w Fotogalerii

  "Piątkowe przedpołudnie należało do tych bardziej udanych" - jednogłośnie stwierdzili uczniowie klas I. Już od rana wszyscy z niecierpliwością czekali na wspólną zabawę. Zaczęło się oczywiście od ogniska i zjedzenia ciepłych kiełbasek z przepyszną bułeczką - dla zdobycia sił. A potem ... była zabawa, lepienie kulek, rzuty śnieżkami, tworzenie ciekawych budowli - chociaż śnieg i tak się nie lepił :) Ale nie o to chodziło, najważniejszy był przecież spędzony wspólnie czas - jest on niezwykle ważny w rozwoju każdego człowieka, a w szczególności małych dzieci. 

 • Ekologiczny pokaz mody - klasy II

  Nowa galeria Pokaz mody ekologicznej klasy IIa, IIb, IIc. została dodana do albumu fotograficznego

  W ramach realizowanego międzynarodowego projektu edukacyjnego „ Czytam z klasą – lekturki spod chmurki” uczniowie klas drugich stanęli przed zadaniem stworzenia Eko kreacji. Dzięki bujnej wyobraźni dzieci oraz pomocy rodziców powstały wspaniałe stroje.  Mali projektanci wykorzystali w pracy różnorodne materiały takie jak gazety, kartony, butelki plastikowe, nakrętki od butelek, folie bąbelkowe i wiele innych.

  Dnia 18 lutego 2021 r podczas zorganizowanego pokazu mody w obecności pana dyrektora Marka Pachnika oraz zaproszonych gości uczniowie w rytm piosenek Majki Jeżowskiej zaprezentowali się
  w swoich  Eko kreacjach.

  Było to bardzo ciekawe doświadczenie.

 • Spotkanie z polarnikiem klas II Szkoły Podstawowej

  Nowa galeria Spotkanie z polarnikiem klas II Szkoły Podstawowej została dodana do albumu fotograficznego

  Dnia 16.02.2021r odbyło się spotkanie z polarnikiem panem Pawłem Chabiera. Pan Paweł był dwukrotnie na Wyprawie Polarnej w polskiej stacji im Henryka Arctowskiego, gdzie wspólnie z kolegami poznawali i badali faunę i florę.

  Na spotkaniu dzieci mogły obejrzeć piękną prezentację o Antarktydzie, poznać  świat zwierząt, klimat oraz dowiedzieć się jak wygląda życie naukowców tam mieszkających. Uczniowie z ogromną ciekawością słuchali też prelekcji pełnej ciekawych informacji, wspomnień i refleksji. Pan Paweł opowiedział o swoich wyprawach o wzlotach i upadkach sile słabości człowieka w sytuacjach ekstremalnych. To była prawdziwa podróż szlakiem polarnika, która na długo utkwi wszystkim w pamięci. Niektórzy uczniowie stwierdzili, że w przyszłości wybiorą się na Antarktydę. Pan Chabiera zaraził dzieci swoją pasją podróżowania, poznawania świata Antarktydy.

  DZIĘKUJEMY !!!

  Uczniowie i nauczyciele klas drugich.

 • Zimowe półkolonie sportowe w Szkole Podstawowej w Kałuszynie

  Zimowe półkolonie sportowe w Szkole Podstawowej w Kałuszynie

  Ferie za nami. Dla pięćdziesiątki uczniów z klas 0 – 4 był to czas spedzony bardzo aktywnie. W dniach 11-15 stycznia w szkole odbyły się zimowe półkolonie sportowe, które zostały dofinansowane przez Burmistrza Kałuszyna.

  Każdego dnia uczestnicy zmagali się w konkurencjach sportowych i grach zespołowych. Królowała oczywiście piłka nożna i unihokej. Rozgrywane były różnego rodzaju pojedynki między zespołami i indywidualne rywalizacje. Nie zabrakło ping ponga, badmintona czy prób gry w koszykówkę.

  I nagle spadł upragniony śnieg. Rozpoczęły się bitwy na śnieżki, można było zrobić anioła w śniegu, ulepić bałwana czy ślizgać się, gdzie się tylko dało. A w czwartek wśród ośnieżonych drzew i pól wyruszyliśmy na wyprawę. Przyjemnie było ogrzać się przy ognisku i upiec kiełbaskę.

  Przez ten tydzień był też czas na odwiedziny Kina za Rogiem, by zrelaksować się przed ekranem. Napawaliśmy się zimowymi spacerami i smakowaliśmy posiłki przygotowane w szkolnej kuchni.

  Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i drobiazgi, które mają im przypominać ten wspólnie spedzony czas.

  Każdy wie, że nic nie jest w stanie zastapić radości przebywania z rówieśnikami. Jesteśmy pewni, że w przyszłym roku też będziemy uczestnikami zimowych półkolonii w Szkole Podstawowej w Kałuszynie. Było wspaniale!

  Monika Sosińska

  Zdjęcia można obejrzeć w "Fotogalerii". 

 • DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA

  DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA

  Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka został uruchomiony całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania - 800 12 12 12 

 • Konkurs w czasach pandemii "Reklama Mojej Szkoły"

  Po raz trzeci Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie była organizatorem konkursu multimedialnego "Reklama Mojej Szkoły". Zaczynaliśmy w roku 2018 konkursem na prezentację multimedialną z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wtedy konkurs miał zasięg powiatowy. W kolejnym roku 2019 konkurs pozostał powiatowy i multimedialny, ale tym razem tematem przewodnim była reklama szkoły.

  W roku 2019/2020 postanowiliśmy kontynuować konkurs na reklamę szkoły, ale rozszerzyć zasięg. W styczniu 2020r. zaprosiliśmy do udziału w konkursie szkoły podstawowe województwa mazowieckiego. III Konkurs Multimedialny miał się zakończyć 1 kwietnia 2020r. Niestety pandemia zamknęła uczniów w domach i przerwała prace nad reklamami. Dlatego postanowiliśmy przesunąć termin nadsyłania prac aż do końca października 2020r. Dodatkowo zaprosiliśmy do rywalizacji chętnych uczniów z pozostałych województw umieszczając informacje o konkursie w sieci na stronach - bazach z aktualnymi konkursami. Tym samym nasz konkurs rozrósł się do zasięgu ogólnopolskiego. Dotarły do nas prace i z Grudziądza i z Warszawy, i z Sierpca i z Siedlec.

  Łącznie na konkurs wpłynęło 158 prac - prac bardzo różnych - przemyślanych, ciekawych, dopracowanych, ale także prac o mniejszym nakładzie sił i czasu. 

  Oczywiście - ślady pandemii pojawiły się w wielu przesłanych reklamach, ale nie się co dziwić - maseczki i płyn do dezynfekcji to znak naszych czasów.

  Niestety, w tym roku nie mogliśmy zaprosić laureatów konkursu i ich opiekunów na podsumowanie do Kałuszyna. Stąd pomysł na internetowe spotkanie poprzez kanał YouTube. Link do filmu został wysłany do wszystkich szkół biorących udział w konkursie (link).

  Pora na wyniki. Jurorzy nie mieli łatwego zadania. Do tej odpowiedzialnej pracy zaprosiliśmy nauczycieli z naszej szkoły oraz ludzi kultury i mediów z lokalnego środowiska. Po wielu godzinach spędzonych przed monitorem jury wyłoniło laureatów.

  I miejsce zdobyła Kalina Sołtysiak uczennica kl. 5 Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie (opiekunowie: p. Beata i Jacek Sołtysiakowie)

  II miejsce pod opieką p. Wandy Krakowskiej zajęła Aleksandra Pacuła ze Szkoły Podstawowej nr 124 im. Stanisława Jachowicza w Warszawie

  III miejsce przypadło Wiktorii Zender z Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych w Grudziądzu. Nauczycielami prowadzącymi były panie Ewa Pyżewicz i Aneta Nowak.

  Ciężko było docenić tylko 3 prace, dlatego jury przyznało dodatkowo aż 5 wyróżnień. Kolejność w porządku alfabetycznym wg nazwisk uczniów:

  • Bielińska Amelia i Grabarek Aleksandra - Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie (opiekun: Izabela Borucińska)
  • Leśniewska Małgorzata i Szymańska Emilia - Szkoła Podstawowa nr 303 im. Fryderyka Chopina w Warszawie (opiekun: p. Ewa Dmowska)
  • Mariański Sebastian i Zeman Maciej - Szkoła Podstawowa nr 285 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie (opiekun: p. Robert Jankowski)
  • Walewski Michał i Lewicki Karol  - Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie (opiekun: p. Katarzyna Kwiatek)
  • Wichowski Igor - Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Otwocku (opiekun: p. Maria Brodzik).

  Co nas urzekło w nagrodzonych i wyróżnionych pracach?

  Właśnie to, że były inne, oryginalne, pomysłowe, że wyróżniały się na tle przysłanych prac. Czasami jakość zdjęcia czy filmu wykorzystanego w reklamie nie była najwyższa, ale liczył się pomysł, kreatywność i autentyczność przekazu.

  Jeszcze wiele prac konkursowych zasługiwało na nagrody, ale reguły konkursu wymagają selekcji. Mimo tego, chciałabym wspomnieć o 5 reklamach, które zostały zauważone i docenione:

  • praca z Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie autorstwa Kacpra Jackiewicza i Karola Gruszczyńskiego;
  • reklama Ksawerego Boruty ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach;
  • klip Weroniki Sinkiewicz i Dominiki Aniołkowskiej ze Szkoły Podstawowej w Starych Babicach;
  • reklama Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Warszawie zrealizowana przez Grzegorza Kiezika i Macieja Limanowskiego
  • oraz piękna reklama naszej szkoły w wykonaniu Mikołaja Gontarskiego, która niestety była za długa.

  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, zaś nauczyciele - podziękowania.  Zdobywcy miejsc na podium stali się posiadaczami pucharów i nagród - kuponów do Empiku. Autorzy 5 wyróżnionych prac również zostali obdarowani kuponami do Empiku. Dyplomy, puchary i nagrody wysłaliśmy pocztą.

   To tyle podsumowań. Dziękujemy za udział w naszym konkursie, za pracę uczniów, rodziców i nauczycieli  i zapraszamy do oglądania nagrodzonych reklam, które można znaleźć na YouTube i na stronie naszej szkoły (podstrona konkursowa).

  Izabela Borucińska

 • "Dzień Pluszowego Misia" - klasa 2a - prace plastyczne

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "Dzień Pluszowego Misia" - klasa 2a - prace plastyczne.

 • Warsztaty z programowania ONLINE dla uczniów i nauczycieli

  Warsztaty z programowania ONLINE dla uczniów i nauczycieli

  Drodzy uczniowie i nauczyciele!

  Wystartowały zapisy na darmowe warsztaty "Szkoła z Gigantami" oraz "Nauczyciel Przyszłości", w których nasza szkoła może zdobyć atrakcyjne nagrody! 🔥🎁

  W jesiennej edycji zajęć, uczniowie mogą sprawdzić się w programowaniu gier w środowisku Scratch lub tworzeniu własnych stron internetowych, natomiast nauczyciele zagłębią się w narzędzia do nauki online oraz języki Scratch i Python.

  Zachęcamy do udziału, ponieważ to liczba zapisanych osób decyduje o przyznaniu nagrody! Pierwsze zajęcia startują już 30 listopada!

  Szczegóły i zapisy znajdują się na stronie www.szkolazgigantami.pl.

 • Światowy Dzień Życzliwości - sobota 21 listopada 2020

  Światowy Dzień Życzliwości - sobota 21 listopada 2020

  Idea świętowania dnia życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku ustanowiono World Hello Day, a na obchody wyznaczono 21 listopada.W Polsce w tym dniu świętujemy Światowy Dzień Życzliwości. Pani Dyrektor Maria Barosiak poleca filmik:

 • Techniki nauki – nowy cykl edukacyjny TVP VOD

  Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD „Techniki nauki”. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.

   

  Jak uczyć się w efektywny sposób – eksperci podpowiadają 

  „Techniki nauki” to nowy cykl edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważnym tematem programów jest planowanie oraz dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych.

   

  „Techniki nauki” – tematy odcinków

  Cykl edukacyjny „Techniki nauki” to w sumie 33 odcinki. W pierwszym etapie zaprezentowanych zostało 15 z nich, do końca listopada wyemitowanych będzie kolejnych 18 programów.

   

  W odcinku „Nowoczesne techniki nauki” widzowie poznają narzędzia, które ułatwiają szybszą i efektywniejsza naukę, takie jak: trening mózgu czy techniki pamięciowe. Z kolei w programie „Szybsze czytanie – szybsza nauka” prowadząca podpowiada, że do nauki szybkiego czytania warto używać wskaźnika, obejmować większą partię tekstu jednym spojrzeniem i nie czytać w pozycji leżącej.

   

  Z odcinka poświęconego nauce języków obcych widzowie dowiedzą się m.in., że najważniejsze jest skoncentrowanie się na komunikacji i opanowanie słów z kilku obszarów, takich jak: jedzenie, towarzystwo, transport, części ciała, miejsce zamieszkania, zawód, rodzina, uczucia, cyfry, przymiotniki.

   

  To tylko wybrane tematy poruszane w cyklu „Techniki nauki”. Pełna lista zagadnień odpowiada tytułom poszczególnych odcinków:

  • „Nowoczesne techniki nauki”
  • „Motywacja do nauki”
  • „Jak osiągać cele?”
  • „Organizacja siebie w czasie”
  • „Trening mózgu”
  • „Mnemotechniki – techniki pamięciowe”
  • „Organizacja pracy”
  • „Narzędzia do realizacji zadań”
  • „Notowanie. Mapy myśli”
  • „Sketchnoting”
  • „Planowanie – najlepsza metoda realizacji celów”
  • „Techniki planowania”
  • „Szybkie czytanie – szybsza nauka”
  • „Proste sposoby na szybkie czytanie”
  • „Nauka języków – jak mówić od początku”

  Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się podsumowaniem, w którym widzowie znajdą zestawienie najważniejszych zagadnień poruszanych w programie.

   

  Wszystkie odcinki można obejrzeć bezpłatnie na stronie

   https://vod.tvp.pl/website/techniki-nauki,50468816/video.

   

  Oferta edukacyjna TVP 

  „Techniki nauki” to najnowsza propozycja edukacyjna TVP VOD. Uczniowie i nauczyciele mogą cały czas korzystać z materiałów dostępnych w serwisie  „Szkoła z TVP” https://www.tvp.pl/47304588/szkolaztvp. Znajdą tam zarchiwizowane lekcje, które były emitowane przez TVP wiosną tego roku, a także m.in. quizy sprawdzające wiedzę dla uczniów klas IV-VIII.

   

  W serwisie dostępne są także wyeksponowane w blokach tematycznych treści z portalu TVP VOD, w tym ekranizacje lektur szkolnych, filmy dokumentalne oraz programy edukacyjne, a wśród nich nowości takie jak „E-szkoła nauka” – program edukacyjny Radosława Brzózki.

   

  Zapraszamy do oglądania nowej serii „Techniki nauki”!

   

  Ministerstwo Edukacji Narodowej

  Departament Informacji i Promocji

 • 3.edycja projektu "100km z aplikacją Endomondo" za nami

  3.edycja projektu "100km z aplikacją Endomondo" za nami

  Małe podsumowanie znajdziecie tutaj.

 • SZKOŁA DO HYMNU 2020

  SZKOŁA DO HYMNU 2020

  10 listopada 2020r. o godz. 11.11 uczniowie naszej szkoły z klas I - VIII podczas nauki zdalnej odśpiewali hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Uczniowie zerówek zaśpiewali wspólnie na schodach szkoły.

  Jak śpiewali UCZNIOWIE KLAS ZEROWYCH? - można zobaczyć klikając w link: 

  https://www.facebook.com/1704164939797215/videos/839918400092725/

  Film nagrał i opublikował p. Dariusz Przybyłko.

 • Chemia online

  Chemia online

 • Szkoła do hymnu 2020

  Szkoła do hymnu 2020

  Kolejna edycja akcji MEN - Szkoła Podstawowa w Kałuszynie została zgłoszona.

  Już po raz kolejny zachęcamy uczniów i nauczycieli, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku będzie to wtorek, 10 listopada. W ten sposób chcemy włączyć społeczności szkolne we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy. 

  Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii proponujemy, aby uczniowie i nauczyciele, którzy będą tego dnia w szkole, zaśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” w danej klasie lub grupie. Pozostałe osoby, które uczą się na odległość, zachęcamy do połączenia się za pomocą komunikatorów i zaśpiewania hymnu w formie on-line. 

  Chętnie zapoznamy się z relacjami szkół, przedszkoli i placówek oświatowych ze wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Zachęcamy do publikowania komunikatów na stronach internetowych placówek oraz udostępniania zdjęć i filmów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu

 • Nowy rozkład jazdy autobusów szkolnych

  Nowy rozkład jazdy autobusów szkolnych

  Przypominamy i informujemy, że do odwołania obowiązuje nowy rozkład jazdy autobusów szkolnych, który znajduje się tutaj.

 • 100 km z aplikacją Endomondo

  UWAGA! UWAGA!

  Od 1 X 2020r. rozpoczynamy realizację 3 edycji projektu "100km z aplikacją Endomondo". W tym roku rywalizacja nosi tytuł "100km na 100-lecie Bitwy Warszawskiej".

  W projekcie może wziąć udział każdy uczeń i nauczyciel, ale także rodzice naszych uczniów i przyjaciele szkoły.

  Wstępnym zadaniem uczestnika projektu jest pobranie na swoje mobilne urządzenie (smartfon, tablet) aplikacji ENDOMONDO, zainstalowanie jej, założenie konta i dołączenie do rywalizacji zatytułowanej "100 km na 100-lecie Bitwy Warszawskiej".

  Główne zadanie to pokonanie dystansu 100 km uprawiając następujące dyscypliny sportowe:

   

  - bieganie

  - chodzenie

  - hulajnoga

  - jazda na rolkach

  - jazda na rowerze

  - nordic walking.

   

  Rozpoczynając "trening" należy uruchomić aplikację, która monitoruje Wasze osiągnięcia, w tym zlicza kolejne pokonane kilometry. Koniecznie pamiętaj o uruchomieniu lokalizacji w ustawieniach swojego urządzenia przenośnego.

  Na przebycie 100 km uczestnicy projektu mają czas od 1 X do 31 X 2020r. Można dołączyć w każdej chwili!

  Każdy, kto pokona 100 km będzie zwycięzcą i otrzyma nagrodę - niespodziankę. Nie liczy się czas, w którym osiągniecie upragnione 100 km, liczy się Wasza aktywność fizyczna, zdrowa rywalizacja, Wasza chęć udziału w projekcie.

  Zapraszamy wszystkich chętnych!

  Zachęcamy również do dokumentowania poprzez fotografie i filmiki Waszych "treningów" i na zakończenie przekazanie ich do organizatorów. Planujemy stworzyć z nich prezentację multimedialna podsumowująca projekt.

  WAŻNE!

  ENDOMONDO można zainstalować na urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android, iOS, Windows Phone i Symbian.

   

  Wszelkie niejasności i wątpliwości dotyczące obsługi i korzystania
  z ENDOMONDO będą wyjaśniane na bieżąco.

  Opiekunowie projektu

  Joanna Bielińska

  Izabela Borucińska

 • Ognisko integracyjne klas 0

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ognisko integracyjne klas 0.

strona: