• Wiadomości, aktualności, ciekawostki

  • Wiadomości, aktualności, ciekawostki

            • XII Powiatowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej – 28 maja 2026 r.

            • W czwartek, 28 maja 2026 roku w Zespole Szkół w Latowiczu odbył się XII Powiatowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej, organizowany przez nauczycielkę języka angielskiego Katarzynę Pacek. Patronat nad wydarzeniem objęli Starosta Miński Remigiusz Górniak oraz Burmistrz Latowicza Bogdan Świątek-Górski. W konkursie uczestniczyło 30 uczniów z 11 szkół podstawowych powiatu mińskiego, którzy prezentowali utwory w języku angielskim w różnych kategoriach wiekowych. Ich występy oceniało czteroosobowe jury złożone z nauczycieli oraz osób związanych z muzyką i językoznawstwem.

              Szkołę Podstawową w Kałuszynie reprezentowało sześcioro uczniów. W kategorii klas I–III Marcin Długaszek zdobył I miejsce. W kategorii klas IV–VI wystąpiły Magdalena Gójska, Nadia Tenderenda i Hanna Krzemińska. W kategorii klas VII–VIII wspólnie zaprezentowały się Eliza Długaszek i Aleksandra Jasińska zdobywając wyróżnienie.

              Udział w konkursie był dla uczniów okazją do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i językowych oraz do spotkania z rówieśnikami z innych szkół powiatu mińskiego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za reprezentowanie naszej szkoły i gratulujemy zaangażowania w przygotowanie konkursowych występów. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się w przyszłym roku.

              Małgorzata Chrościcka

            • Czytelnicy szkolnej biblioteki na Międzynarodowych Targach Książki

            • Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 

              Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Podczas wydarzenia mieli okazję zobaczyć wiele stoisk z książkami oraz poznać nowości wydawnicze. Atmosfera była bardzo ciekawa i inspirująca dla wszystkich miłośników czytania.

              W trakcie wyjazdu uczestnicy wycieczki wzięli również udział w warsztatach „Okiem mangi". Dowiedzieli się, jak powstają komiksy manga oraz poznali charakterystyczny styl rysowania postaci. Warsztaty były bardzo interesujące i pozwoliły rozwinąć wyobraźnię oraz zdolności artystyczne.

              Wycieczka była udana i dostarczyła nam wielu nowych doświadczeń oraz pozytywnych wrażeń.

            • Adam Mikołajczyk dwukrotnie na podium!

            • Adam Mikołajczyk z klasy 4a reprezentował klub Kałuszyn podczas dwóch turniejów karate rozegranych w maju 2026 roku w Józefowie. W zawodach Mazowieckiej Ligi Karate, które odbyły się 17.05.2026 r., wystartował w konkurencji kumite All Kick w kategorii 2015 +50 kg, zdobywając 2 miejsce. Tydzień później, podczas 27 Młodzieżowego Turnieju Karate Kyokushin o Puchar Burmistrza Józefowa, ponownie wywalczył srebrny medal, tym razem w kategorii kadeci 2016/2015 +55 kg.

              Oba turnieje stały na wysokim poziomie sportowym i zgromadziły wielu zawodników z klubów z całej Polski oraz z zagranicy. Adam miał okazję stoczyć kilka wymagających pojedynków z dobrze przygotowanymi przeciwnikami. W walkach pokazał dobre przygotowanie, zaangażowanie oraz spokojne podejście na macie. Szczególnie podczas drugiego turnieju jego droga do finału była wymagająca, a o końcowym wyniku w walce finałowej zdecydowały niewielkie różnice.

              Starty w takich zawodach są cennym doświadczeniem i okazją do dalszego rozwoju sportowego. Regularne uczestnictwo w turniejach pozwala zdobywać doświadczenie, uczyć się walki z różnymi przeciwnikami i stopniowo podnosić swoje umiejętności. Gratulujemy Adamowi kolejnych startów i życzymy powodzenia w następnych zawodach. OSU!

              Małgorzata Chrościcka

            • Gramy, bo pamiętamy - XVIII Memoriał Tomka Chrościckiego - 22.05.2026 r.

            • W piątek, 22 maja 2026 r. na boisku Orlik w Kałuszynie odbył się XVIII Memoriał Tomka Chrościckiego w piłce nożnej. Turniej, jak co roku, przebiegał w atmosferze sportowej rywalizacji, wzajemnego szacunku oraz pamięci o Tomku Chrościckim. W zawodach udział wzięły reprezentacje szkół z Jeruzala, Latowicza, Grębkowa oraz Kałuszyna.

              Rozegrane spotkania dostarczyły wielu sportowych emocji, a wszystkie drużyny zaprezentowały wysoki poziom zaangażowania, waleczności i gry fair play. Po zaciętych i emocjonujących meczach klasyfikacja końcowa turnieju przedstawiała się następująco:

              I miejsce – SP Kałuszyn

              II miejsce – SP Grębków

              III miejsce – SP Latowicz

              IV miejsce – SP Jeruzal

              Podczas uroczystego zakończenia turnieju wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe medale będące wyrazem uznania za udział oraz sportową postawę zaprezentowaną podczas zawodów.

              Indywidualne wyróżnienia za osiągnięcia strzeleckie otrzymali:• Amelia Kołak z SP Grębków – Król Strzelców w kategorii dziewcząt,• Kacper Kopeć z SP Kałuszyn – Król Strzelców w kategorii chłopców.

              Dodatkowo wszyscy uczestnicy memoriału otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Rodziców Tomka, którym składamy serdeczne podziękowania za okazywane wsparcie, życzliwość oraz wieloletnie zaangażowanie w organizację wydarzenia.

              XVIII Memoriał Tomka Chrościckiego był nie tylko okazją do sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim chwilą integracji młodzieży, budowania ducha wspólnoty oraz pielęgnowania pamięci o Tomku.

              Małgorzata Chrościcka

            • Dzień Rodziny klasa 8a

            • Nowa galeria Dzień Rodziny klasa 8a została dodana do albumu fotograficznego

              To już ostani Dzień Rodziny klasy 8a. Przez 5 lat spotykaliśmy się, aby wspólnie świętować. Zawsze prawie wszyscy Rodzice i rodzeństwo uczestniczyli w święcie naszej Klasowej Rodziny. To bardzo budujące, że przez tyle lat  jesteśmy razem. Mimo czasami wielu przeciwności w tym dniu stawiają się wszyscy. Z każdym rokiem jest nas więcej bo pojawiło rodzeństwo niektórych uczniów. Widzimy jak się zmieniamy, wspominamy, śmiejemy się, żartujemy. Często łezka kręci się w oku. Każdy tego dnia daje coś od siebie. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że nikt nie przychodzi tu z przymusu, z konieczności tylko z chęci byćia razem.  To co  łączy naszą Klasową Rodzinę jest niesamowite. Wszyscy są dla siebie mili, wspólpracują ze sobą, każdy coś przynosi.  Moje serce raduje się, że mam zaszczyt być częścią tej rodziny. I nikt nie pędzi do domu. Chcemy być ze sobą jak najdłużej. A to co zrobiliście moi Uczniowie i Rodzice w w piątek pozostanie ze mną do końca życia.  Każdemu życzę takiej Klasowej Rodziny. 

              Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

            • Wycieczka klas I do ,,Siedliska Blisko Natury"

            • W dniu 22 maja uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wycieczce do „Siedliska Blisko Natury”. Celem wyjazdu była integracja dzieci, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu oraz udział w ciekawych warsztatach i zabawach edukacyjnych.

              Na uczestników czekało wiele atrakcji. Dzieci z ogromną radością korzystały z dmuchańców, brały udział w grach i zabawach w ogrodzie oraz integracyjnych rozgrywkach zespołowych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także malowanie tatuaży, które sprawiło uczniom wiele radości.

              Podczas wycieczki dzieci uczestniczyły również w warsztatach kreatywnych z drewna, podczas których mogły rozwijać swoje zdolności manualne i wyobraźnię. Niezwykłym doświadczeniem było muzyczne granie na bębnach Djembe, które dostarczyło wszystkim wielu pozytywnych emocji i pozwoliło poczuć rytm wspólnej zabawy.

              Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku w postaci waty cukrowej. Na zakończenie wyjazdu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, podczas którego uczniowie mogli odpocząć i wspólnie spędzić czas w miłej atmosferze.

              Wycieczka była bardzo udana. Dzieci wróciły zadowolone, pełne wrażeń i nowych doświadczeń. Wyjazd dostarczył wszystkim wielu radosnych chwil oraz sprzyjał integracji i budowaniu koleżeńskich relacji.

            • Wycieczka klas drugich do Mińska Mazowieckiego

            • Dnia 19 maja klasy drugie wzięły udział w wycieczce do Mińska Mazowieckiego. Wycieczka rozpoczęła się wizytą w Muzeum Ziemi Mińskiej. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach zegarmistrzowskich połączonych ze zwiedzaniem muzeum, gdzie mogli poznać historię dawnych zegarów oraz dowiedzieć się, na czym polega praca zegarmistrza.

              Następnie wzięli udział w grze terenowej po Mińsku Mazowieckim. Dzięki niej poznali historię miasta oraz wiele ciekawostek związanych z nim związanych. Była to świetna okazja do nauki poprzez zabawę i współpracę w grupach. Naszą przewodniczką była Pani Magdalena Bernat-Protaziuk, która bardzo ciekawie opowiadała o mieście. Dodatkowo czytała swoje własne wiersze związane z Mińskiem, co stworzyło wyjątkową atmosferę i pozwoliło jeszcze lepiej poznać kulturę oraz historię tego miejsca.

            • Charytatywna Zbiórka Książek

            • Charytatywna Zbiórka Książek Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!!!

              Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do udziału w konkursie

              „CHARYTATYWNA ZBIÓRKA KSIĄŻEK 2026”

              która odbędzie się w dniach 25.05 – 15.06.2026r.

              Konkurs polega na zebraniu jak największej liczby książek (sztuk)w okresie trwania konkursu.

              Zbierane książki mogą być nowe lub używane.

              Przyjmowane będą książki, które:

              - nie są książkami zniszczonymi;

              - nie mają ubytków w ilości stron;

              - nie są poplamione, zabrudzone lub zmoczone;

              - nie są pokreślone lub nie mają zaznaczeń;

              - nie mają bardzo wyraźnych śladów użytkowania;

              - są aktualne (nie zbieramy np. książek prawniczych, kodeksów, ustaw wydanych przed 2012r., vademecum, repetytoriów, kart pracy wydanych przed 2017r.);

               

              W ETAPIE SZKOLNYM ZOSTANIE NAGRODZONA KLASA,

              KTÓRA ZBIERZE NAJWIĘCEJ KSIĄŻEK (SZTUK!)

            • Wyjazd "Tornistra" do Radia Eska i Majalandu

            • Dnia 20 maja redaktorzy gazetki "Tornister" odwiedzili mury Radia Eska w Warszawie. W trakcie spotkania p. Łukasz Zduńczyk zdradził kulisy pracy prezentera radiowego. Redaktorzy mieli możliwość podejrzeć jak radiowcy prowadzą audycje na żywo. Z Warszawy udalaliśmy się do pobliskiej Góraszki. Uczniowie spędzili kilka wspaniałych godzin w parku rozrywki "Majaland". 

              oprac. M.Szaniawska

            • NASZE WSPÓLNE BEZPIECZEŃSTWO.

            • Ratujemy życie razem! ❤️

              Nasze miasto stało się właśnie bezpieczniejszym miejscem.

              Z radością informujemy, że dzięki wsparciu finansowemu Nasza Szkoła zakupiła nowy defibrylator AED! 🚑 Urządzenie zostało zamontowane przy wejściu głównym do budynku szkoły  od ulicy Pocztowej.

              W sytuacjach nagłego zatrzymania krążenia liczy się każda sekunda, dzięki temu zakupowi nasi
              mieszkańcy  I goście zyskują realną szansę na ratunek w krytycznym momencie.

              Dziękujemy wszystkim włączonym w akcję, za ten piękny przykład odpowiedzialności i troski o wspólne bezpieczeństwo naszej lokalnej społeczności.

            • Jak pomagać i reagować – lekcja ze strażakami

            • 15 maja 2026 r. uczniowie klas 1–3 uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu ze strażakami. Dzieci miały okazję poznać zawód strażaka oraz dowiedzieć się, jak wygląda codzienna służba osób, które dbają o nasze bezpieczeństwo.

              Podczas spotkania strażacy opowiadali o swojej pracy, prezentowali specjalistyczny sprzęt oraz przypomnieli najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Uczniowie uczyli się, w jaki sposób prawidłowo wezwać pomoc i jakie informacje należy podać podczas rozmowy z numerem alarmowym 112.

              Strażacy wyjaśnili również, jak należy zachować się w sytuacji pożaru lub wypadku. Dzieci dowiedziały się, że najważniejsze jest zachowanie spokoju, szybkie poinformowanie osoby dorosłej oraz wezwanie odpowiednich służb. Uczniowie poznali także zasady bezpiecznej ewakuacji i przekonali się, jak ważna jest ostrożność w codziennym życiu.

              Spotkanie było bardzo interesujące i pouczające. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści strażaków, zadawały pytania i chętnie uczestniczyły w przygotowanych pokazach. Była to cenna lekcja bezpieczeństwa, która na długo pozostanie w pamięci uczniów.

              opr. Magdalena Gójska-Gogol

            • Rusza nabór do szkół ponadpodstawowych - Powiat Miński

            • Rusza nabór do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Miński na rok szkolny 2026/2027!

              Od 14 maja 2026 r. ósmoklasiści mogą składać wnioski do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Miński.

              Termin składania wniosków:

              od 14 maja 2026 r. do 27 maja 2026 r. do godz. 16:00

              Kandydat może wybrać:

              - dowolną liczbę szkół prowadzonych przez Powiat Miński

              - dowolną liczbę oddziałów w wybranych szkołach

              Rekrutacja prowadzona będzie elektronicznie za pomocą systemu:

              https://minskmazowiecki.edu.com.pl

              Kandydat samodzielnie zakłada w systemie konto na podstawie swojego numeru PESEL.

              Wyjątek stanowi:

              Liceum Sztuk Plastycznych im. E. M. Andriollego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim – tutaj nabór odbywa się tradycyjnie, a o przyjęciu decyduje wynik egzaminu wstępnego z rysunku i malarstwa.

              Zachęcamy wszystkich ósmoklasistów do zapoznania się z bogatą ofertą szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Miński, które oferują różnorodne kierunki kształcenia!

              Oferta szkół: szkoly.powiatminski.pl

              Na stronie powiatminski.pl znajdziecie też cały harmonogram rekrutacji.

            • Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego 2026 – finał egzaminacyjnych zmagań

            • W dniu 13 maja uczniowie klas ósmych naszej szkoły przystąpili do trzeciej i ostatniej części egzaminu ósmoklasisty – egzaminu z języka obcego nowożytnego. Większość uczniów zdawała język angielski, natomiast kilka osób przystąpiło do egzaminu z języka rosyjskiego. Egzamin rozpoczął się punktualnie o godzinie 9:00 i trwał 110 minut.

              Tegoroczny arkusz sprawdzał praktyczne umiejętności posługiwania się językiem obcym w codziennych sytuacjach komunikacyjnych. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością rozumienia ze słuchu, analizowania tekstów pisanych, znajomością środków językowych oraz tworzenia krótkiej wypowiedzi pisemnej.

              W pierwszej części egzaminu ósmoklasiści rozwiązywali zadania oparte na nagraniach audio, sprawdzające rozumienie dialogów i krótkich komunikatów. Kolejne polecenia dotyczyły pracy z tekstami użytkowymi, takimi jak ogłoszenia, wiadomości czy krótkie artykuły, wymagając wychwycenia najważniejszych informacji i poprawnej interpretacji kontekstu.

              Istotnym elementem arkusza były również zadania sprawdzające znajomość słownictwa i struktur gramatycznych, w tym uzupełnianie zdań, dobieranie właściwych reakcji językowych oraz przekształcanie wypowiedzi.

              Tradycyjnie najwięcej uwagi wymagała część pisemna, w której uczniowie musieli napisać krótką wypowiedź użytkową – wymagającą nie tylko poprawności językowej, ale także logicznego przekazania wszystkich wskazanych informacji oraz zachowania odpowiedniej formy.

              Gratulujemy wszystkim ósmoklasistom zakończenia egzaminu ósmoklasisty. Życzymy satysfakcjonujących wyników oraz powodzenia w rekrutacji do wymarzonych szkół ponadpodstawowych!

              Małgorzata Chrościcka 

            • Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2026 – drugi dzień egzaminacyjnych zmagań za nami

            • W dniu 12 maja uczniowie klas ósmych naszej szkoły przystąpili do drugiej części egzaminu ósmoklasisty – egzaminu z matematyki. Punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczęli pracę z arkuszem przygotowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, mając 125 minut na rozwiązanie wszystkich zadań.

              Tegoroczny arkusz wymagał od uczniów sprawnego wykonywania obliczeń, logicznego myślenia oraz umiejętności zastosowania wiedzy matematycznej w praktyce. Uczniowie rozwiązywali zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte, w których należało nie tylko podać poprawny wynik, ale także przedstawić pełny tok rozumowania.

              Wśród zadań pojawiły się zagadnienia obejmujące działania na procentach, wyrażenia algebraiczne, równania, obliczenia geometryczne oraz analizę danych. Arkusz zawierał również zadania praktyczne odnoszące się do sytuacji życia codziennego, między innymi dotyczące planowania trasy pomiędzy miastami, analizy danych liczbowych oraz zadanie związane ze składaniem figur metodą origami. Nie zabrakło również poleceń sprawdzających umiejętność interpretacji wykresów i wykorzystania zależności matematycznych w rozwiązywaniu problemów.

              Szczególnej dokładności wymagały zadania otwarte, w których kluczowe było poprawne zaplanowanie kolejnych etapów rozwiązania oraz precyzyjne uzasadnienie otrzymanych wyników.

              Gratulujemy wszystkim uczniom zakończenia drugiego etapu egzaminów i życzymy powodzenia podczas jutrzejszego egzaminu z języka obcego nowożytnego!

              Małgorzata Chrościcka 

            • Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – pierwszy dzień za nami - 11 maja 2026 r.

            • W dniu 11 maja uczniowie klas ósmych przystąpili do pierwszej części egzaminu ósmoklasisty – egzaminu z języka polskiego. Punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczęli pracę z arkuszem przygotowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, mając 150 minut na rozwiązanie wszystkich zadań.

              Tegoroczny arkusz wymagał od uczniów dużej uważności, umiejętności analizy tekstów oraz logicznego formułowania odpowiedzi. Wśród tekstów źródłowych znalazły się fragmenty związane z twórczością Stanisława Lema oraz rozważaniami Stephena Hawkinga, które skłaniały do refleksji nad przyszłością, rozwojem nauki i miejscem człowieka we współczesnym świecie.

              W części sprawdzającej znajomość lektur obowiązkowych uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą „Małego Księcia” oraz „Kamieni na szaniec”, analizując motywy, postawy bohaterów oraz przesłania płynące z utworów.

              Nie zabrakło również zadań językowych obejmujących gramatykę, interpunkcję, tworzenie krótkiej formy użytkowej oraz analizę środków stylistycznych.

              Najwięcej emocji tradycyjnie wzbudziła część pisemna. Ósmoklasiści mogli wybrać jeden z dwóch tematów: przygotowanie przemówienia dotyczącego świadomego kształtowania własnej przyszłości lub napisanie opowiadania z wykorzystaniem bohatera wybranej lektury obowiązkowej. Zadania te wymagały nie tylko znajomości zasad tworzenia wypowiedzi, ale także kreatywności, argumentacji i umiejętności budowania spójnego tekstu.

              Gratulujemy wszystkim ósmoklasistom ukończenia pierwszego etapu egzaminów i życzymy powodzenia podczas kolejnych dni zmagań z matematyką oraz językiem obcym.

              Małgorzata Chrościcka