• Skąd się biorą produkty ekologiczne?

•  ekologiczne-1140x520

Nasza szkoła realizuje  ogólnopolski programu edukacyjny „Skąd się biorą produkty ekologiczne”  opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Rolnictwa
          i Rozwoju Wsi .

Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 letnich) oraz ich rodziców
          i opiekunów.

Celem programu jest zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na zwiększanie świadomości
          i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Główne założenie programu to :

• zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
          • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
          • propagowanie zdrowego stylu życia,
          • zwiększanie wiedzy i świadomości uczniów o  nawykach higieniczno-zdrowotnych.

Program realizowany jest w roku szkolnym 2023/24 w klasach dzieci 6-letnich.

Głównymi celami jest zapoznanie uczniów z pojęciem produktów ekologicznych, pokazanie czym różnią się te produkty od innych, jakie mają zalety, nauczenie dzieci świadomego wyboru zdrowych produktów i zachęcanie do spożywania takich pokarmów, które je zawierają.

Program realizowany był poprzez treści teoretyczne wprowadzane na zajęciach, ale także
          i doświadczalnie poprzez wycieczki i praktyczne działanie- zajęcia kulinarne polegające na samodzielnym robieniu zdrowych ekologicznych potraw. W przypadku dzieci przedszkolnych takie praktyczne zajęcia najbardziej utrwalają teoretyczne treści a także zachęcają dzieci do samodzielnych poszukiwań.  Dzieci miały nie tylko same poznać sposoby przygotowania ekologicznych posiłków i zalety ekologicznych produktów, ale przekazać też poznane treści w domu i edukować w ten sposób całe rodziny.

Dodatkowymi działaniami były :

- wypiekanie zdrowego, ekologicznego pieczywa,

- wycieczka do ekologicznego gospodarstwa obserwacja uprawy warzyw i owoców,

- degustacja ekologicznych warzyw i owoców,

- wykonanie placków ziemniaczanych z ekologicznych ziemniaków

- robienie zdrowego śniadania z produktów ekologicznych.

- warsztaty z hodowli pszczół i pozyskiwania ekologicznego miodu

- wykonanie sałatki