Nawigacja

Izabela Borucińska

Rok 2020/2021

@ Na pierwszych po świętach wielkanocnych zajęciach uczniowie zajmowali się swoimi avatarami. Korzystając ze stron: www.avatarmaker.com i sp-studio.de każdy członek koła przygotował dwa avatary: jeden zbliżony do swojego wizerunku, a drugi zabawny, szalony, nietypowy.

Poniżej efekty pracy:

Natalia Luśnia   

Magda Wielechowska  

Julianna Gujska  

 Aleksander Kret  

Bartek Abramowski  

Maciek Gromadowski  

Michał Obrębowski  

 

@ Kontynuując temat bezpieczeństwa w sieci, członkowie koła informatycznego przechodzili kurs pt. "Misja. Bezpieczny Internet" dostępny na stronie "www.sieciaki.pl". 

@ Drugi semestr zaczęliśmy tworząc komiksy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i ochrony danych osobowych. Poznaliśmy aplikację, w której można tworzyć komiksy za pomocą zdjęć lub filmów - comixify.ai. Porady i zasady bezpieczeństwa znaleźliśmy na stronie "Sieciaki.pl". Oto efekty naszej pracy:

Pozostałe komiksy znajdują się w "Fotogalerii'.

 

@ Listopad i grudzień to nadal programowanie. Większość członków ukończyła kilka poziomów kursu programowania.

@ Od 10 do 25 października 2020r. trwa CodeWeek czyli Europejski Tydzień Kodowania. Członkowie koła informatycznego również włączyli się w kodowanie. Nasze zajęcia nosiły tytuł "Programowanie może być zabawą, a zabawa programowaniem". Na stronie https://www.digipuzzle.net/ znaleźliśmy wiele ciekawych gier programistycznych, gdzie uczniowie bawiąc się, przy okazji ćwiczyli programowanie. 

 

Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".

 

Nowy rok szkolny, nowi członkowie koła. Warto ich zaprezentować. Do zabawy z wizerunkami wykorzystaliśmy stronę photofunia.com

   

 

   

      

 

Pozostałe zdjęcia - w "Fotogalerii".

Rok 2019/2020

@ Po miesiącu przerwy z Astrobotem, wróciliśmy do pracy. Kolejne dwa spotkania i robot jest gotowy. Niestety, po uruchomieniu, Jimu źle ustawia jedną nogę. Musimy odszukać miejsce, w którym popełniliśmy błąd.  

21 XI 2019r. przystapiliśmy do składania naszego prezentu - Astrobota Jimu. Podczas tej pracy trzeba wykazać się wielką cierpliwością, dokładnością i uważnością. Jesteśmy w trakcie łączenia kolejnych elementów. 

 

 

 

 

@ Za nami pierwsza część gry terenowej "CodeWeek" organizowanej z okazji Europejskiego Tygodnia Kodowania. 17 października 2019r. członkowie koła informatycznego  biegali po szkole i wokół szkoły w poszukiwaniu zaszyfrowanych zadań. Czym skończyły się poszukiwania i czy kodowanie okazało się łatwe, czy trudne, dowiemy się na kolejnych zajęciach. II część "CodeWeek" wkrótce.

   

  

W II części gry terenowej "CodeWeek" odszyfrowaliśmy wszystkie kody i szyfry znalezione na poprzednich zajęciach. Za każde poprawnie wykonane zadanie zespół otrzymał kolorowy klocek. Wszystkie posiadane klocki tworzyły zestaw do ułożenia tangramu.
Członkowie koła świetnie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami i w nagrodę każdy dostał słodki upominek.

 

Pozostałe zdjęcia w "Fotogalerii".

@ Bieżący rok szkolny zaczęliśmy z wysokiego C.

23 września 2019r. do Szkoły Podstawowej w Kałuszynie dotarła informacja, że następnego dnia przybędzie do nas gość specjalny - Minister Cyfryzacji Pan Marek Zagórski. Wiele osób pytało - dlaczego? Już wyjaśniam.

W maju 2019r. członkowie koła informatycznego prowadzonego przez p. Izabelę Borucińską wzięli udział w konkursie "Cyfrowa Majówka" na inicjatywę dla lokalnych społeczności. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK. Nasz projekt został doceniony i wspólnie z 9 innymi inicjatywami zajęliśmy I miejsce w Polsce. Nagrodą był bon na 4-godzinne profesjonalne warsztaty z programowania i robot edukacyjny.

Minister Cyfryzacji wybrał naszą szkołę, aby osobiście wręczyć nam nagrodę. Krótkie spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Pan Minister podziękował nam za udział w konkursie i pogratulował zwycięstwa. Życzył członkom koła informatycznego jeszcze wielu sukcesów (nie tylko informatycznych), mądrego korzystania z cyfrowych technologii, nazwał ich "liderami cyfryzacji". Na ręce Dyrektora Szkoły Pana Marka Pachnika przekazał obiecaną nagrodę - interaktywnego robota edukacyjnego Jimu Astrobota. Dodatkowo uczniowie z koła informatycznego otrzymali drobne upominki, zaś Pan Minister dostał od nas piękny bukiet kwiatów i materiały promocyjne Kałuszyna i naszej szkoły.

Po pożegnaniu z Panem Ministrem rozpoczęła się realizacja II nagrody - warsztatów z programowania. Wzięło w nich udział 10 uczniów z klas VII-VIII. Warsztaty prowadziły bardzo sympatyczne trenerki z EduSense i NASK.

Ćwiczenia dotyczące kodowania i programowania odbywały się na matach do kodowania, na papierze i w komputerze. Uczniowie układali sudoku z pomocą kolorowych kubeczków i obrazków, grali w grę podobną do "Okrętów" i układali planszę na wzór kostki Rubika. Najwięcej frajdy było podczas programowania robota Ozobota. Młodzież sterowała Ozobota na wiele sposobów:  za pomocą kodów, drewnianych puzzli i na platformie internetowej Ozoblockly.pl. Niecodziennym widokiem było przykładanie robota do monitora i kalibrowanie go, a potem ładowanie programu i obserwowanie zachowań Ozobota.

4 godziny upłynęły momentalnie.  Temat warsztatów był tak ciekawy, że nikomu czas się nie dłużył. Członkowie koła informatycznego przekonali się, że potrafią sami programować i sterować Ozobota. Mały robocik skradł ich serca.

Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali trenerkom i wręczyli każdej z nich piękną czerwoną różę. Panie były mile zaskoczone i wzruszone.

A my... niedługo zaczniemy składać i poznawać kolejnego robota - Astrobota i wspominać 24 września - dzień pełen wrażeń i miłych gości.

Izabela Borucińska
opiekun koła informatycznego

Zdjęcia ze spotkania z Panem Ministrem można obejrzeć - tutaj, a zdjęcia z warsztatów - tutaj.

  

  

 

 

Rok 2018/2019

@ 15 maja 2019r. członkowie koła informatycznego brali udział w "Cyfrowej Majówce w Kałuszynie". Był to projekt, który brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Inicjatyw Lokalnych organizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Uczniowie m.in. rozwiązywali "Krzyżówkę Obywatelską", przeszukiwali stronę "obywatel.cov.pl", rozmawiali nt. bezpiecznych zachowań w sieci i programowali w "ScottieGo". Pomysł naszej "Cyfrowej Majówki" spodobał się jury konkursowemu i otrzymaliśmy tytuł laureata I miejsca. Nagrodą jest robot edukacyjny i bon na warsztaty programowania dla grupy uczniów.

KRZYZOWKA_OBYWATELSKA1.docx

 

@ 8 maja 2019r. członkowie koła informatycznego nakręcili film, w którym przekonują, dlaczego  chcieliby przyłączyć się do projekty SuperKoderzy.

W związku z obchodami Światowego Tygodnia Mózgu na zajęciach 13 marca poznaliśmy szyfry dla początkujących: GA-DE-RY-PO-LU-KI, Czekoladka, szyfr komórkowy, KACZOR, KAROLINKA, szyfr Cezara i szyfr podstawieniowy. Może ktoś z Was pokusi się i rozwiąże część naszych zagadek?

@ Od października 2018r. do stycznia 2019r. członkowie koła informarycznego intensywnie pracowali programując na nowoczesnej platformie edukacyjnej InstaKod. Kilkoro uczniów przeszło cały kurs programowania obejmujący 10 lekcji po 10 zadań.  Znalezione obrazy dla zapytania instakod

Platforma InstaKod wspiera budowanie podstawowych umiejętności programistycznych poprzez doskonalenie i ciągłą ewaluację postępów uczniów. Skupia uwagę na podstawowych pojęciach programistycznych, oferując bogaty zbiór zadań opartych o zmienne w Assembly, wizualnym środowisku programistycznym dla klas 4-6. 

Członkowie koła informatycznego okazali się wytrawnymi i wytrwałymi programistami. Gratuluję im!

@ Za nami etap szkolny Międzynarodowego Konkursu "Bóbr". 15 XI niektórzy członkowie koła: Paulina, Magda, Maciek, Bartek i Wojtek przystąpią do konkursu głównego. Trzymamy za nich kciuki.

 

   

 

@ 10 X 2018r. członkowie koła informatycznego wzięli udział w międzynarodowym projekcie "CodeWeek" - Europejskim Tygodniu Kodowania, który ma na celu szeroko rozumianą promocję programowania. My również programowaliśmy - tym razem w "CodeMonkey". 

 

Rok 2017/2018

KOSMICZNA GRAFIKA I SYMETRIA. Wspaniałe wizualne efekty symetrii uzyskaliśmy w programie na stronie: http://weavesilk.com/

  

Praca Damiana Leszczyńskiego                                       Praca Dominiki Dmowskiej

 

  

Praca Macieja Kuć                                               Praca Mai Krasnodębskiej

 

 

Praca Oliwiera Mroczka                                                 Praca Roksany Więcko

Czy w komputerze z piasku można tworzyć obrazy? Tak, oczywiście. Zapraszamy na stronę thisissand.com. A w naszej galerii kilka przykładowych prac.

 

                 Grafika Wojtka Korbela                                       Grafika Pauliny Zduńczyk

 

 

@ Przed Wielkanocą zajęliśmy się tworzeniem ruchomych obrazków - gifów wielkanocnych. W edytorze postaci Logomocji udało się przygotować kilka ciekawych świątecznych obrazków.

  

                                      Gif Dominiki Dmowskiej                             Gif Magdaleny Wąsowskiej

  

                             Gif Mai Krasnodębskiej                       Gif Pauliny Zduńczyk

 

@ Rzeczywistość rozszerzona sprawia, że świat generowany cyfrowo nakłada się na realny obraz. Na ostatnich zajęciach koła informatycznego poznaliśmy aplikację do rozszerzonej rzeczywistości: Quiver - 3D Coloring App. Z pomocą tabletu ożywialiśmy nasze rysunki. To było ciekawe doświadczenie.

  

  

 

6 lutego 2018r. był obchodzony Dzień Bezpiecznego Internetu.  Członkowie koła informatycznego nie zapomnieli o obchodach tego ważnego dnia. Każdy z uczniów przygotowywał komiks na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Ciekawym narzędziem do pracy nad komiksem internetowym jest strona Toondoo.com z gotowymi szablonami i mnóstwem rysunków do wykorzystania.
Oto efekty pracy kilku uczniów:

 

@ W oparciu o szablony ze strony mywebzz.com członkowie koła tworzyli swoje strony internetowe. Poniżej linki do przygotowanych stron:

 

W dniach 4 - 10 grudnia 2017r. cały świat kodował - odbywała się Godzina Kodowania (Hour of Code). Również uczniowie naszej szkoły włączyli się w naukę programowania poprzez zabawę.
Najpierw członkowie koła informatycznego obejrzeli film promujący kodowanie, w którym znani Amerykanie (Barack Obama czy Mark Zuckerberg) zachęcali do zabawy w kodowanie i programowanie. 
Potem każdy uczeń wybierał kurs programowania, który chciał zrealizować. Kurs dotyczył ulubionych gier i programów typu: Minecraft, Star Wars, Flappy Bird czy Anna i Elza. Kolejne zadania z kursu wymagały logicznego myślenia. Po przejściu wszystkich zadań i ukończeniu kursu, uczniowie otrzymali wyjątkowe certyfikaty Hour of Code. 

Programowanie to wstęp do wszystkiego, nie ma barier wiekowych ani płci. Hour of Code to nauka przez zabawę. Kto chciałby zacząć programować, zapraszam na stronę https://hourofcode.com/pl/learn

   

 

Więcej zdjęć - w "Fotogalerii". 

Członkowie koła informatycznego bawili się swoimi fotografiami edytując je na stronie photofunia.com/pl

  

  

  

   

   

  

 

 

Rok 2016/2017 

I semestr to praca w programie "Logomocja" i wspólne rozwiązywanie zadań konkursowych Konkursu Informatycznego "MiniLogia", atakże udział w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym "Bóbr".


W II semestrze chętni uczniowie prezentowali nam swoje ulubione programy i projekty, które przygotowali w tych programach. Prelegentami byli: Bartosz Wójcik, Weronika Leszczyńska i Wojciech Korbel. 
II semestr to także gra w ScottieGo (podstawy programowania) - gra planszowa z wykorzystaniem tabletu, ćwiczenia z liczbami binarnymi i przygotowywanie prac konkursowych. Dwoje członków koła informatycznego (Milena Kusy kl. Vc i Bartosz Wójcik kl. IVb) wzięło udział w Powiatowym Konkursiem Informatycznym "Koduj i Ty".

  

 

Rok 2015/2016

@ Przed Świętami Bożego Narodzenia młodzi informatycy przygotowywali choinki w edytorze tekstu.

  

  

 

@Na kolejnych spotkaniach członkowie koła tworzyli swoje strony internetowe. Poniżej kilka linków do przygotowanych stron:

 

Członkowie kołą informatycznego przedstawiają się. W internetowych edytorach grafiki (Pixlr.com i Photofunia.com) przygotowali swoje podobizny. Niektórych trudno rozpoznać.

   

  

  

  

  

  

  

   

 

Rok 2014/2015

W ramach zajęć koła informatycznego uczestniczyliśmy w projekcie "Mistrzowie Kodowania". Więcej na stronie projektu.

Rok 2013/2014

Na zajęciach koła informatycznego uczniowie tworzyli swoje strony internetowe. Efekty pracy kilku chętnych można oglądać po kliknięciu w nazwisko autora:

Patrycja Więch kl. VIa

Karolina Ręczajska kl. IVa

Paulina Laskowska kl. IVa

Karina Chrościcka kl. VIa

Dziewczyny z klasy VIa przygotowały film, w którym wyjaśniają zasadę działania GPS. Zachęcam do obejrzenia.

GPS_VIa.wmv