• MPotęga

          • Bawimy się z Matematyką

          •  

            Matematyka jest wszędzie wokół nas. Bez niej nie da się dobrze funkcjonować w świecie.

            W naszej szkole, dla uczniów klas siódmych i ósmych,  jest realizowany projekt finansowany przez:

            Podsumowanie projektu „Bawimy się z Matematyką”, finansowanego przez Fundację mBanku

             

                 Dnia 21.06.2021 r. udało się z sukcesem zakończyć projekt. Przez pandemię i restrykcje sanitarne realizacja projektu zakończyła się w czerwcu, zamiast jak pierwotnie zakładano, w grudniu ubiegłego roku. W ramach projektu odbywały się różnorodne działania. Klasy siódme i ósme korzystały z dodatkowych zajęć matematycznych, warsztatów oraz oferty konkursów.

                 W związku ze zdalną nauką konkursy także ewoluowały. I tak konkurs „Bądź Architektem” z wersji makiety zmienił się na wirtualne budowanie zabytków w Minecraft lub Lego Digital Designer. Terminy na dostarczenie prac także kilka razy się zmieniały...

                 W czasie spotkania, zorganizowanego na hali, pan dyrektor Marek Pachnik, wręczył zwycięzcom nagrody za konkursy oraz dyplomy dla wytrwałych uczestników projektu. Na tablicach można było podziwiac prace, które powstały w czasie warsztatów "Wyszywanki Matematyczne".

                Dziękuję za współpracę przy projekcie pani Barbarze Pachnik oraz wszystkim uczniom, którzy skorzystali z mojej oferty polubienia matematyki smiley

            więcej zjęć w galerii

            podsumowanie projektu

                                                                                                               Koordynator projektu Katarzyna Kwiatek 

             

            Warsztaty „Wyszywanki Matematyczne”

                 W ramach projektu „Bawimy się z Matematyką”, finansowanego przez Fundację mBanku, uczniowie klasy VII c i VII d w dniach 11-12.06.2021r. przez cztery godziny brali udział w warsztatach artystycznych. Kolorową nitką na brystolu, wykonywali piękne prace matematyczne. Wielokąty foremne i ich przekątne nabrały zupełnie innego wymiaru, niż miało to miejsce na lekcjach geometrii. Uczniowie poznali także nowe pojęcie – parabola. Odważniejsi podjęli się wykonania gwiazdki złożonej z sześciu parabol.

                Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem. Nawet ci, którzy nie przepadają za matematyką, pieczołowicie i z niesamowitym skupieniem wykonywali swoje dzieła. Wszystkie prace będzie można podziwiać na wystawie zorganizowanej w ramach podsumowania projektu.

             

            Matematyczna Gra Terenowa

                Dnia 01.06.2021 r. na terenie naszej szkoły miała miejsce matematyczna gra terenowa. Odbywała się ona w ramach projektu „Bawimy się z Matematyką”, finansowanego przez Fundację mBanku. Wzięli w niej udział uczniowie klasy VII c. Na początku wszyscy stawili się w sali 69, gdzie podzielili się na zespoły. Następnie każda drużyna otrzymała instrukcję, mapkę terenu z umieszczonymi stacjami i zeszyt z miejscem na rozwiązanie zadań. Wyścig się rozpoczął. Uczestnicy obrali różne strategie, jedni najpierw szukali wszystkich stacji, robili zdjęcia, a następnie siadali i rozwiązywali zadania. Inni próbowali przejść stacje we wskazanej kolejności. Niektórzy korzystali z pomocy napotkanych osób :). Poprawne rozwiązania pozwalały otrzymać hasło. W drużynie, która jako pierwsza odczytała hasło POLIGRAFIA i poprawnie rozwiązała wszystkie zadania, byli: Zofia Kurowska, Anna Jastrzębska, Daniel Wąsowski i Michał Śledziewski.

                Cała zabawa miała miejsce w Dniu Dziecka, zatem nikt nie był przegrany. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.

            matematyczna_gra_terenowa.pdf

             

                                        W związku z ogłoszeniem zdalnej nauki projekt zostaje przedłużony

            do czerwca 2021 r.

             

             

             Od 7 września do 18 grudnia 2020 r będą prowadzone warsztaty dla uczniów, którzy rozwiną: umiejętności algebraiczne, logiczne myślenie oraz wyobraźnię przestrzenną. Uczestnicy będą się także mogli dowiedzieć, gdzie w codziennym życiu mamy styczność z matematyką i w jaki sposób ją można zastosować. Na zajęciach z algebry będą wykorzystane zestawy klocków „Odczarować algebrę”, ułatwiające działania na wyrażeniach algebraicznych oraz rozwiązywanie równań. W ramach ćwiczeń umysłu zagramy w gry planszowe, rozwiążemy różne łamigłówki np. Sudoku, a także pobawimy się składając kartki zgodnie ze sztuką Origami oraz wykonując wyszywanki matematyczne. Wykorzystując program EclipseCrossword będziemy tworzyć matematyczne krzyżówki. Do ćwiczeń wyobraźni przestrzennej wykorzystamy modele brył oraz inne materiały dydaktyczne gotowe, a także samodzielnie wykonane przez uczestników. Zajęcia, dla swoich rówieśników, poprowadzą wybrani uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli. Warsztaty będą się odbywały w dwóch grupach 20-osobowych, raz w tygodniu. Łącznie odbędzie się 12 godzin warsztatów dla każdej z dwóch grup. Dla wszystkich uczniów zostaną przeprowadzone konkursy: Rachmistrz – polegający na wykonaniu bezbłędnych obliczeń, Najlepszy Logik – dla osób, które najlepiej rozwiążą logiczne zadania, Bądź Architektem – dla uczniów którzy wykonają makietę słynnej budowli europejskiej z brył oraz Reklama Matematyki – na 60-sekundową reklamę, w której autor zachęci kolegów i koleżanki do
            systematycznej nauki tego przedmiotu. W ramach projektu planujemy zorganizować dwa wieczorki matematyczne oraz grę terenową. W czasie jednego wieczorku odbędzie się zabawa we wcześniej przygotowanym escape room. W trakcie drugiego przeprowadzimy warsztaty z haftu matematycznego dla chętnych uczniów.
                 Podsumowaniem projektu będzie Święto Matematyki – w czasie którego odbędzie się Wielki Test Wiedzy Matematycznej oraz wystawa budowli z brył i pokaz trzech zwycięskich reklam. Przez cały czas będziemy prowadzić bloga, na którym będą zamieszczane wskazówki, wzory, ciekawe zadania, łamigłówki dla uczniów. Na koniec opracujemy i wydamy zbiór, w którym umieścimy zadania przepracowane na warsztatach, tak aby i inni uczniowie mogli skorzystać ze sprawdzonych pomysłów.

             

             

            Uwaga!!!

             W związku z ogłoszeniem zdalnej nauki warsztaty będą odbywały się w trybie zdalnym. 

            WARSZTATY:

            klasy siódme - p. Katarzyna Kwiatek - czwartek, ósma godzina lekcyjna, sala 69

            ciekawe strony:

             

            klasy ósme - p. Barbara Pachnik - wtorek, ósma godzina lekcyjna, sala 24

            materiały: