• Nauczyciele opowiadają

• Spotkanie z Panią Zofią Paczuską

• We wtorek, 27 listopada odbyło się niezwykłe spotkanie w ramach projektu „Nauczyciele opowiadają”. Uczennice naszej szkoły; Nikola, Oliwia i Lena odwiedziły panią Zofię Paczuską, emerytowaną nauczycielkę nieistniejącej dziś Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowych Groszkach.

Nie obyło się bez wspomnień w jakże długiej, 46 letniej pracy Pani Zofii w wiejskich szkołach w Aleksandrówce (powiat węgrowski) i w Nowych Groszkach. W pierwszej szkole Pani Zofia uczyła prawie wszystkich przedmiotów. Ale całe życie poświęciła Groszkom, jak powiedziała „czasu wystarczyło i na pracę, i na macierzyństwo”. Była nauczycielką nauczania początkowego, uczyła też w starszych klasach. Była Panią od wszystkiego, tak jest i dzisiaj, mimo upływu lat, jest zaangażowana w życie społeczności lokalnej, zwłaszcza opiekę na kościołem, w tym organizację porządku i przygotowania do Mszy św. Z pomocą przyszedł jej syn Ksiądz Jerzy Paczuski. (odtwórca i wieloletni proboszcz parafii w Jekaterinburgu/Rosja).  W czasie wywiadu wspominała również pracę swoich starszych koleżanek Heleny Kotuniak i jej męża Antoniego, Janinę Madziar na której bardzo często się wzorowała w opiece nad dziećmi, posługiwała się jej metodami dydaktycznymi.  Zaznaczyła, że dyrektorem szkoły w Nowych Groszkach był Pan Marek Pachnik, obecnie dyrektor naszej placówki. „Ja też jest absolwentką szkoły w Groszkach i sam nosiłam cegły na budowę szkoły …” - wspomina po latach. Praca w szkole sprawiała Pani Zofii radość a szczególnie praca pozalekcyjna; organizacja zespołów tanecznych, różnych akcji społecznych. Ale i tak najbardziej cieszyła się, kiedy wszyscy uczniowie zdawali do następnej klasy.  Za swoją pracę dwukrotnie została nagrodzona przez Ministra Edukacji Narodowej.

Nikola, Oliwia i Lena były zachwycone rozmową z naszą bohaterką, otwartością umysłu, rozumieniem spraw uczniów, ich chwilowych dyspozycji i niedyspozycji. Z relacji wynika, że aż tak bardzo istota szkoły się nie zmieniła, choć zmieniają sią się narzędzia, otoczenie, pokolenia…

W imieniu dyrekcji szkoły, uczniów i nauczycieli serdecznie dziękujemy za prace na rzecz społeczności, dobry przykład dla ludzi oraz za uśmiech, dobre serce i radosne usposobienie.

Nikola, Oliwia, Lena, M. Bartosiak