Nawigacja

Edukacja Inspiracja

"Nie taka chemia straszna jak o niej mówią" - koordynator projektu Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

https://www.facebook.com/fundacja.czerneckiego/videos/1878889085464103/

Szkolenie nauczycieli programu „Edukacja Inspiracja”.

Do programu Edukacja Inspiracja zostali zaproszeni nauczycieli z małych miejscowości (do 30 tys. mieszkańców). Jest to projekt zamknięty, do którego nauczyciele  zostali zaproszeni przez stypendystów i  alumnów  programu Edukacyjnej Fundacji im. Prof. Romana Czerneckiego EFC „Marzenie o Nauce”. To młodzi ludzie wskazali nauczycieli, którzy odegrali w ich życiu rolę inspiratora, rozbudzili w nich zainteresowania i zachęcili do działania. Ja zostałam zaproszona przez naszą absolwentkę a obecnie uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Warszawie, Julię Abramowską. Spośród nadesłanych z całej Polski 250 zgłoszeń Komisja Grantowa wybrała 35 projektów edukacyjnych, które uzyskały grant w wysokości do 2500,00 zł na działania realizowane w semestrze letnim 2017/2018. Drugą grupę adresatów projektu stanowili wyróżniający się nauczyciele pracujący w programach fundacji Szkoła z klasą. kwota grantu nie jest wielka, ale ranga dla nauczyciela ogromna. W dniach 11 i 12 stycznia w Pałacu w Jabłonnie pod Warszawą odbyło się spotkanie podczas którego nauczyciele integrowali się, wymieniali doświadczeniami i inspirowali. W pierwszym dniu pracowaliśmy  metodami warsztatowymi nad projektem edukacyjnym; w drugim poruszyliśmy  tematykę zwiększania szans edukacyjnych. Wspólnie z ekspertką programu, Elżbietą Tołwińską-Królikowską, szukaliśmy konkretnych rozwiązań na prowadzenie zajęć i projektów tak, aby zmniejszać podziały społeczne i różnice edukacyjne w grupie uczniów. Na szkoleniu wystąpili również przedstawiciele platformy edukacyjnej „Zwolnieni z teorii”, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach w pracy z młodzieżą przy realizacji projektów społecznych. Rafał Flis – założyciel i wiceprezes Zwolnionych z teorii – zwrócił uwagę na zdobywane przez młodych ludzi kompetencje i korzyści, które mogą osiągnąć dzięki samodzielnemu realizowaniu działań. Wszyscy wyjechaliśmy  ze szkolenia z energią i motywacją, ale również narzędziami i pomysłami, które wykorzystamy w swojej codziennej pracy z uczniami. Spotkamy się jeszcze raz na podsumowaniu projektów w czerwcu. Fundacja EFC przygotowała i prowadziła szkolenie ze współorganizatorem programu – Fundacją Szkoła z Klasą.  

Temat projektu "Nie taka chemia straszna jak o niej mówią" wybrałam po to, aby przybliżyć  uczniom nowy przedmiot  jakiego będą uczyć sie w szkole podstawowej. Projekt będzie realizowany z uczniami uczęszczającymi na zajecia "Koła Młodych Przyrodników". Pieniądze z grantu zostały przeznaczone na zakup fartuchów ochronnych i okularów dla uczniów oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych do przeprowadzania eksperymentów. 

KOLOROWA FONTANNA

Uczniowie podczas zajęć  poznawali tajniki substancji o różnej gęstości i działanie dwutlenku węgla. Dowiedzieli się jak powstają kolorowe lampki. 

   

 

 

NIESŁODKI CUKIER

Dzieci dowiedziały się, że nie każdy cukier  jest słodki. Sprawdzały przy pomocy jodku potasu, które produkty zawierają skrobię. Badały również czy zmarznięty ziemniak także zawiera skrobię. Młodzi chemicy dowiedzieli się dlaczego zmarznięte ziemniaki są słodkie. 

Magiczne kolorowe kule do kąpieli.

Chemia to dziedzina nauki mająca ogromne znaczenie w kosmetologii. Podczas dzisiejszych zajęć wykonaliśmy piękne, pachnące, musujące kule do kąpieli. Niby bardzo prosta rzecz a jednak wykonanie dobrego kosmetyku wcale nie jest proste. Jak na pierwszy raz uważamy, że nasze sa bardzo dobre. 

     

Czarodziejski chemiczny ogród.

Trudno podziwiać kolorowy ogród w zimie. Młodzi przyrodnicy stworzyli piękne kolowrowe ogrody i zamknęli je w szkle. Wystarczyło kilka związków chemicznych w postaci soli i tzw. szkło wodne. Było to zadanie wymagające szczególnych środków ostrożności. Dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniem. 

Czyszczenie srebra

Srebrne przedmioty pokrywają się często srebrnym nalotem, co sprawia, że są mniej atrakcyjne i błyszczące. W mediach oferowane są "cudowne czyściki".  Młodzi przyrodnicy podczas zajęć dowiedzieli się jak wykonać taki czyścik i skutecznie oczyścić srebro w bardzo prosty sposób. Poznali przy tym tajniki elektrochemii.

Kraszanki

 Kraszanki to jednokolorowe jajka. Nasze zostały wykonane z użyciem naturalnych barwników  z: naparu kawy, herbaty, buraczków, borówek, curry, liści owsu i szpinaku. 

Zaszyfrowany  list 

Zaszyfrowany list to kolejne nasze zadanie. Podczas zajęć było ciekawie,  zaskakująco i chwilami groźnie... Dowiedzieliśmy się, że w mleku jest cukier laktoza, który ulega skomplikowanemu procesowi karmelizacji.  Odszyfrowanie listu pisanego mlekiem okazało się nie lada sztuką. Jeden list niestety nie wytrzymał próby z ogniem...

 

Mydełka dla mamy

Bogaci o wcześniejsze doświadczenia tym razem wykonaliśmy mydła których nie powstydziłaby się drogeria. Chociaż pracy było bardzo dużo zajęło nam to ponad 2 godziny to efekt jest rewelacyjny.  W pachnących kolorowych mydełkach zatopiliśmy życzenia dla mam z okazji ich święta. 

        

 

 

Wizyta gości z projektu Edukacja Inspiracja

 27 kwietnia  pani prezes fundacji  Emilia Gromadowska i koordynator programu Aleksandra  Saczuk  przyjechały, aby zobaczyć jak przebiegają prace w projekcie. Podczas wizyty gości młodzi przyrodnicy podzieleni na grupy prezentowali  różne eksperymenty. Panie przyglądały się pracy uczniów i rozmawiały z nimi.   Spotkanie trwało ponad 3 godziny i przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Czekamy teraz na film, który ma powstać z naszym udziałem.

     

 

 

Ogród -film

Goście z fundacji EFC zachwycili się naszym ogrodem dydaktycznym i zażyczyli sobie, aby film o projekcie „Nie taka chemia straszna jak o niej mówią” był nagrany właśnie w tym miejscu.

 

Chemiczny kameleon

Podczas tych zajęć młodzi przyrodnicy  poznali różne „oblicza” pierwiastka jakim jest mangan. Wykonując eksperyment zobaczyli, że roztwór w którym znajduje się mangan zmienia swoją barwę z malinowej poprzez różową, zieloną aż do żółtej. Takie zachowanie przypomina tropikalnego gada kameleona.

     

 

 

Krystalizacja soli

Na tych zajęciach poznaliśmy proces krystalizacji barwnych soli takich jak: nadmanganian potasu, chlorek kobaltu, chlorek chromu, siarczan miedzi. Wykonaliśmy roztwory i czekamy na efekty.