Nawigacja

Edukacja Inspiracja

"Nie taka chemia straszna jak o niej mówią" - koordynator projektu Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

Szkolenie nauczycieli programu „Edukacja Inspiracja”.

Do programu Edukacja Inspiracja zostali zaproszeni nauczycieli z małych miejscowości (do 30 tys. mieszkańców). Jest to projekt zamknięty, do którego nauczyciele  zostali zaproszeni przez stypendystów i  alumnów  programu Edukacyjnej Fundacji im. Prof. Romana Czerneckiego EFC „Marzenie o Nauce”. To młodzi ludzie wskazali nauczycieli, którzy odegrali w ich życiu rolę inspiratora, rozbudzili w nich zainteresowania i zachęcili do działania. Ja zostałam zaproszona przez naszą absolwentkę a obecnie uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Warszawie, Julię Abramowską. Spośród nadesłanych z całej Polski 250 zgłoszeń Komisja Grantowa wybrała 35 projektów edukacyjnych, które uzyskały grant w wysokości do 2500,00 zł na działania realizowane w semestrze letnim 2017/2018. Drugą grupę adresatów projektu stanowili wyróżniający się nauczyciele pracujący w programach fundacji Szkoła z klasą. kwota grantu nie jest wielka, ale ranga dla nauczyciela ogromna. W dniach 11 i 12 stycznia w Pałacu w Jabłonnie pod Warszawą odbyło się spotkanie podczas którego nauczyciele integrowali się, wymieniali doświadczeniami i inspirowali. W pierwszym dniu pracowaliśmy  metodami warsztatowymi nad projektem edukacyjnym; w drugim poruszyliśmy  tematykę zwiększania szans edukacyjnych. Wspólnie z ekspertką programu, Elżbietą Tołwińską-Królikowską, szukaliśmy konkretnych rozwiązań na prowadzenie zajęć i projektów tak, aby zmniejszać podziały społeczne i różnice edukacyjne w grupie uczniów. Na szkoleniu wystąpili również przedstawiciele platformy edukacyjnej „Zwolnieni z teorii”, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach w pracy z młodzieżą przy realizacji projektów społecznych. Rafał Flis – założyciel i wiceprezes Zwolnionych z teorii – zwrócił uwagę na zdobywane przez młodych ludzi kompetencje i korzyści, które mogą osiągnąć dzięki samodzielnemu realizowaniu działań. Wszyscy wyjechaliśmy  ze szkolenia z energią i motywacją, ale również narzędziami i pomysłami, które wykorzystamy w swojej codziennej pracy z uczniami. Spotkamy się jeszcze raz na podsumowaniu projektów w czerwcu. Fundacja EFC przygotowała i prowadziła szkolenie ze współorganizatorem programu – Fundacją Szkoła z Klasą.  

Temat projektu "Nie taka chemia straszna jak o niej mówią" wybrałam po to, aby przybliżyć  uczniom nowy przedmiot  jakiego będą uczyć sie w szkole podstawowej. Projekt będzie realizowany z uczniami uczęszczającymi na zajecia "Koła Młodych Przyrodników". Pieniądze z grantu zostały przeznaczone na zakup fartuchów ochronnych i okularów dla uczniów oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych do przeprowadzania eksperymentów. 

KOLOROWA FONTANNA

Uczniowie podczas zajęć  poznawali tajniki substancji o różnej gęstości i działanie dwutlenku węgla. Dowiedzieli się jak powstają kolorowe lampki. 

   

NIESŁODKI CUKIER

Dzieci dowiedziały się, że nie każdy cukier  jest słodki. Sprawdzały przy pomocy jodku potasu, które produkty zawierają skrobię. Badały również czy zmarznięty ziemniak także zawiera skrobię. Młodzi chemicy dowiedzieli się dlaczego zmarznięte ziemniaki są słodkie. 

Czyszczenie srebra

Srebrne przedmioty pokrywają się często srebrnym nalotem, co sprawia, że są mniej atrakcyjne i błyszczące. W mediach oferowane są "cudowne czyściki".  Młodzi przyrodnicy podczas zajęć dowiedzieli się jak wykonać taki czyścik i skutecznie oczyścić srebro w bardzo prosty sposób. Poznali przy tym tajniki elektrochemii.

Magiczne kolorowe kule do kąpieli.

Chemia to dziedzina nauki mająca ogromne znaczenie w kosmetologii. Podczas dzisiejszych zajęć wykonaliśmy piękne, pachnące, musujące kule do kąpieli. Niby bardzo prosta rzecz a jednak wykonanie dobrego kosmetyku wcale nie jest proste. Jak na pierwszy raz uważamy, że nasze sa bardzo dobre.