- O projekcie słów kilka...
- No i zaczynamy...
- Pasjonująca fizyka.
- Mikołajkowe planowanie
- Digital marketing
- Architektura krajobrazu.
- Filmografia
- Fantastyczna przygoda z filmem - wehikuł czas.
- No i mamy finał Wehikuł czasu
- Polska Agencja Kosmiczna
- Politechnika - uczelnia dla dziewczyn.
- Myślenie nie boli...
- Biotechnolog z Oklahoma City
- Inżynier jakości oprogramowania
- Ekspertki z Irlandii i Nowego Jorku.
- Piszą o nas na amerykańskich stronach projektu.
- Nasze ambasadorki IGNITE
- Podziękowania dla koordynatora projektu
- Biologia i informatyka jeden czy dwa światy?
- Biologia molekularna i biochemia na Uniwersytecie w Oklahoma City.
- Jak zostać mykolożką?
- Od artystycznej duszy do analityka biznesowego.
- Kobieta orkiestra
- Tworzenie komputerowych
- Nanotechnolog z Danii.
- Specjalistka do spraw lotnictwa
- Eksperci z firmy Roche.
- Programowanie PixBlocks z ekspertką ze Szwecji.
- Ekspertka z Microsoft
- Computer System Validator z firmy Roche
- Ekspertka z firmy Etteplan
- Pani menadżer z San Francisco w Stanie Kalifornia
- Pani dyrektor medyczna w firmie BeiGene.
- Pani profesor Profesor Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk - Katarzyna Siuzdak
- IT Deliver Manager w firmie Roche - Aneta Uss
- Technik analityczny ekspertka z Indii Mayuri Wankhede
- Pani Kinga Nowak Gruszka Senior Business Development Manager z San Francisco.
- Pani Katarzyna Kluszczyńska biotechnolog.
- Pani Marta-Frankel Dominik szef od gier wirtualnych
- Barbara Owczarek naukowczyni z dziedziny farmacji.
- Pani Anna Krzyżanowska ekspertka w dziedzinie nanotechnologii.
- Pani Małgorzata Rios San Jose Kalifornia.
Polska Agencja Kosmiczna
Spotkanie odbyło się online. Do naszej grupy dołączyły Wiktoria Sęktas Ola Goźlińska z 7a. Tym razem brały w nim udział również uczennice z SP w Giżycku.
Gościem specjalnym była Pani Kinga Gruszecka, pełniąca obowiązki dyrektora Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej.
Pani Kinga opowiedziała o swojej pracy i ścieżce kariery. W Polsce podbój kosmosu nadal kojarzony jest głównie z dokonaniami mężczyzn, choćby legendarnego generała Mirosława Hermaszewskiego. Tymczasem w mocno rozwijającym się przemyśle kosmicznym w naszym kraju pracuje coraz więcej kobiet. Szacuje się, że w tym tempie w ciągu kilku lat już co trzecia osoba zatrudniona w Polsce w dziedzinie space będzie płci żeńskiej, a technologie okołoziemskie nie będą już tak odległe, jak choćby dekadę temu. Wszystkie panie wiąże jeden mianownik – praktyki indywidualne połączone z działaniem zespołowym. Zbierane podczas staży i prac w kołach naukowych doświadczenia szybko procentują w karierze w hermetycznym środowisku. Eksperci wskazują, że sektor jest mały, wszyscy są ambitni, ciekawi i dążą do podejmowania nowych wyzwań, poświęcając dużo czasu wolnego na prace projektowe, ale również na dociekanie, w jakim kierunku mogą rozwinąć się pewne idee. Spośród 61 zgłoszeń do formującej się w lutym Rady Studentów przy Polskiej Agencji Kosmicznej 17 napłynęło od studentek. Co ciekawe na tle innych państw zrzeszonych w Europejskiej Agencji Kosmicznej obecność kobiet jest większa w Polsce. Młodzi naukowcy i inżynierowie, wyłonieni z takich kierunków jak: automatyka, robotyka, elektronika, telekomunikacja, elektrotechnika, fizyka techniczna, informatyka, inżynieria materiałowa, lotnictwo, kosmonautyka, mechatronika, mechanika i budowa maszyn, kierowani są na półroczny staż w polskich firmach z sektora spa-ce. W Polskiej Agencji Kosmicznej zatrudnienie znajdują również humaniści i plastycy oraz biolodzy kosmiczni. Pani Kinga powiedziała dziewczynom, żeby szukały swojej drogi życiowej i nie bały się zmian. Jeśli będą zmagać się w swojej ścieżce życiowej kariery z problemami to zawsze znajdzie się ktoś kto pomoże. Tylko trzeba pytać. Cechy, które trzeba sobie ukształtować w życiu to odwaga, poczucie humoru, stabilność emocjonalna. W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja na temat „Wioski kosmicznej” . Taka wioska ma powstać dzięki działalności drukarek 3D. Każda z uczestniczek spotkania miała za zadanie powiedzieć co zabrałaby na wioskę na Księżycu? Co dzieje się ze śmieciami w kosmosie. Co dzieje się kiedy zderzą się satelity? W drugiej części spotkania. Było ciekawie, fascynująco i super.