Oswoić lęk
Czym jest lęk? Lęk to niejasny, nieprzyjemny stan emocjonalny, charakteryzujący się przeżywaniem obaw, strachu, stresu i przykrości. Często lęk bywa utożsamiany ze strachem, jednak jest pomiędzy nimi jedna, zasadnicza różnica. Strach dotyczy sytuacji, która realnie nam zagraża, wiążę się bardziej z zewnętrzną sytuacją. Natomiast lęk to w większym stopniu nasze wewnętrzne przeżywanie sytuacji, które nie są dla nas realnym zagrożeniem.
Dzieci bardzo często odczuwają lęk. Lęk jest normalną i naturalną częścią życia każdego człowieka. Emocja ta chroni nas przed niebezpieczeństwem. Lęk jest także bardzo powszechnym problemem u dzieci i towarzyszy kolejnym etapom rozwojowym.
Kiedy zauważysz, że dziecko czegoś się lęka możesz spróbować je wesprzeć. Najlepszym sposobem będzie podejście z szacunkiem do dziecka i jego uczuć. Pomóż dziecku zrozumieć, że każdy z nas czegoś się boi. Możesz podać przykłady tego, czego sam się boisz. Niech dziecko wie, że przeżywanie lęku jest czymś normalnym. Pomóż mu zrozumieć co czuje i utwierdź w przekonaniu, że jest w stanie poradzić sobie z lękiem i go przezwyciężyć. Nie ma sensu ochraniać dziecka nadmiernie, pozwalając mu unikać sytuacji, których się boi. Spróbujcie razem wymyślić strategie na poradzenie sobie z lękiem, próbując pokonać go małymi krokami. Pomocne może być również czytanie bajek terapeutycznych wspólnie z dzieckiem.
Najczęściej przy odpowiednim wsparciu ze strony rodziców lęki dzieci mijają sami. Czasem może się jednak zdarzyć, że lęki dziecka są tak nasilone, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie rodziny. Wtedy lepiej nie zwlekać i udać się do psychologa lub psychoterapeuty.
Artykuł opracowała Joanna Wierzbicka