I Zielona szkoła
Łeba 2006
Hasłem przewodnim naszego pierwszego wyjazdu było "Bałtyku witaj". W maju 2006roku w 48 osobowej grupie wyruszyliśmy nad morze, które przywitało nas deszczem. Swój pobyt rozpoczeliśmy od "chrztu na lwów morskich". W kolejnych dniach odwiedziliśmy: fokarium i Muzeum Rybołówstwa na Helu, trójmiasto i wydmy słowińskie.
II Zielona szkoła
Szczawnica 2007r.
II Zielona szkoła odbyła się w Szczawnicy „U Chudej Kaśki, Grubej Baśki i Kudłatej Maryśki” 28 V - 1 VI 2007r. Podczas wyjazdu dzieci weszły na najwyższy szczyt Pienin Okrąglicę, uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych. Na górskich halach obserwowały cały proces powstawania oscypków i smakowały żentycę. Podziwiały uroki Pienińskiej przyrody i słuchały barwnych opowieści flisaków płynąc Dunajcem. Odwiedziliśmy naszych południowych sąsiadów i korzystaliśmy z trakcji na basenie w Popradzie. Próbowaliśmy leczniczych wód w uzdrowisku i szusowaliśmy na zjeżdżalniach. W drodze powrotnej odwiedziliśmy zamek w Niedzicy.
III Zielona szkoła
Sztutowo 2008r.
Na III Zieloną szkołę wyjechaliśmy w dniach 9 - 13 VI 2008r do Sztutowa -„Na Żuławach Wiślanych”. Program był bardzo bogaty i obejmował: pierwsze spotkanie z morzem w Sztutowie, Bursztynowa Komnata w Stegnie Gdańskiej i warsztaty o bursztynie, rejs statkiem z Krynicy Morskiej do Fromborka i z powrotem, kąpiel w morzu Krynicy Morskiej, przeprawę promem przez Wisłę, grę w kręgle, fokarium na Helu, warsztaty w Kątach Rybackich, zwiedzanie portu gdyńskiego i Gdańska oraz Westerplatte, warsztaty i zwiedzanie Oceanarium w Gdyni, wieczorny spektakl „Światło i dźwięk” na zamku Malborku, wycieczkę do rezerwatu kormoranów w Kątach Rybackich.
IV Zielona szkoła
Łeba 2009r.
IV Zielona szkoła znowu odbyła się w Łebie pod hasłem "Szlakiem ziarnka piasku" 24 - 29 V 2009r. jednak program był zgoła inny niż na pierwszej . obejmował m.in.: pierwsze spotkanie z morzem i zaślubiny, warsztaty ( batik, glina, papier czerpany), zwiedzanie ogrodu ornitologicznego w Nowęcinie, zwiedzanie poru w Łebie, zwiedzanie Sopotu, zwiedzanie skansenu i warsztaty w Klukach, wyprawę na wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, wejście na latarnię morską Stilo, zwiedzanie wyrzutni rakiet zabawy na edukacyjnym placu w Rąbce, konkursy, dyskotekę oraz ognisko.
w 2010 roku niestety nie wyjechaliśmy na zieloną szkołę, gdyż powódź uniemożliwiła nam realizację tego przedsięwzięcia.
V Zielona szkoła
Bochnia 2011r.
„Szlakiem Orlich Gniazd” odbyła się 6 - 10 VI 2011r. Pierwszą noc spędziliśmy w kopalni soli w Bochni. Oprócz niesamowitego noclegu połączonego z dyskoteka i zabawami płynęliśmy łodzią po podziemnym jeziorku. W Bochni nieopodal kopalni zwiedziliśmy osadę 6 oraczy. Kolejne noclegi były w fantastycznym ośrodku w miejscowości Borek, gdzie był niezwykły „plac zabaw” połączony z torem przeszkód. Tutaj jeździliśmy kładami, graliśmy w paintbol i golfa. I uczestniczyliśmy w warsztatach - "W królestwie solnym". Odwiedziliśmy również drugą kopalnię soli w Wieliczce. Podziwialiśmy osobliwości Ojcowskiego Parku Narodowego a także przepiękne zabytki Krakowa.
VI Zielona szkoła
Gołąb 2012r.
„Od dinozaurów po gołoborza " - 18 - 22 VI 2012r. Tym razem wyjazd rozpoczęliśmy Muzeum Rowerów w Gołębiu . Następnie udaliśmy się do JuraParku w Bałtowie, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych i lekcji muzealnej, zwiedziliśmy na pokładzie żółtego, amerykańskiego schoolbusa 40 hektarowy Zwierzyniec , dzięki czemu mogliśmy z bliska przyjrzeć się egzotycznym zwierzętom z różnych kontynentów. Na koniec korzystaliśmy z uciech Jura Parku i pobawić się w archeologów. Następnego dnia weszliśmy na najwyższy szczyt gór Świętokrzyskich i podziwialiśmy osobliwości Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na Świętym Krzyżu zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze i Misyjne. Natomiast w Krzemionkach Opatowskich podziwialiśmy rezerwat archeologiczny i złożyliśmy wizytę u garncarza uczestnicząc w warsztatach z garncarstwa. Przenieśliśmy się w czasie mieliśmy ziarna żarnami oraz strzelaliśmy z łuku. Kolejny dzień to wizyta w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie oraz warsztaty ceramiczne. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi - wioski sprzed 2000 lat. Ostatniego dnia odwiedziliśmy kowala oraz podziwialiśmy wspaniałe dzieła sztuki w Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Kazimierz Dolny.
VII Zielona szkoła
Wrocław 2013r.
„ Z wizytą na Rozsochach i u Pielgrzyma” 10 - 14 VI 2013r. Pierwszym punktem programu był Wrocław w którym przywitały nas w strugach deszczu krasnoludki. Mieszkaliśmy u przemiłej pani w Karpaczu, która serwowała nam domowe posiłki. Wjazd na Kopę i wejście na Śnieżkę przeszły wszelkie oczekiwania: deszcz, śnieg, mgła i chmury a potem zapierające dech w piersiach widoki. Drugiego dnia odwiedziliśmy Świątynię Wang w Karpaczu, podziwialiśmy przepiękny wodospad Kamieńczyk . Zwiedziliśmy hutę szkła w Szklarskiej Porębie i byliśmy z wizytą w Chacie Walonów.
Kolejnym punktem programu było przepiękne Skalne miasto w Czechach - Skały Adrszpasko-Teplickie . W Jeleniej Górze odwiedziliśmy przepiękny, zabytkowy kościół ewangelicki oraz Uzdrowisko Cieplice. W Wałbrzychu zachwycaliśmy się pięknymi komnatami i ogrodami zamku Książ oraz pięknymi storczykami i innymi okazami fauny Palmiarni w Lubiechowie.
Podczas wyjazdu relaksowaliśmy się na basenie w hotelu Sobieski i na dyskotece.
VIII Zielona szkoła
Łeba 2014r.
Program zmodyfikowaliśmy i wróciliśmy do Łeby. Mieszkaliśmy w pięknym ośrodku nie daleko morza dlatego codziennie wieczorem spacerowaliśmy po plaży. Tym razem zwiedzanie skansenu i warsztaty ( piekliśmy chleb, robiliśmy masło, gotowaliśmy żur, kopaliśmy torf, budowaliśmy ścianę ze słomy i gliny) w Klukach. Podziwialiśmy w Sea Parku Sarbsk: piękne ssaki foki i kotiki, Oceanarium Prehistoryczne 3D, makiety zwierząt morskich, Park Miniatur Latarni morskich, kino emocji 5D. Bawiliśmy się w największym w Polsce parku linowo zręcznościowym, gaju małego pirata na Galeonie Wodnik oraz placu zabaw "Podwodna Przygoda". Najpierw jechaliśmy meleksami a później wędrowaliśmy po słowińskich wydmach oraz zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego P.N.. Odwiedziliśmy Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce. Przeżyliśmy niezwykłą, fantastyczną przygodę w przeszłość, aż do epoki kredy w Parku Dinozaurów w Łebie. Na 20ha spotkaliśmy trójwymiarowe gady naturalnej wielkości historyczne gady naturalnej wielkości. Pełną przygód i atrakcji trasę pokonywaliśmy pieszo, pojazdami Flinstonów i tratwami wodnymi. Zachwycaliśmy my się różnorodnością organizmów w muzeum motyli a w iluzjonium eksperymentowaliśmy. Zwiedziliśmy Aleję Prezydentów.
IX Zielona szkoła
Toruń 2015r.
„Z wizytą u Kopernika i Twardowskiego” . Poznaliśmy historię powstania druku, książki oraz próbowaliśmy swoich sił pisząc gęsim piórem w Muzeum Piśmiennictwa, w Grębocinie. Zwiedzaliśmy Toruń z przewodnikiem w formie gry fabularyzowanej z przebraniami „Szlakiem legend. Kolejny punkt programu to wizyta i seans w Planetarium oraz Orbitarium Toruńskim. Doskonale bawiliśmy się w Domu Legend Toruńskich . Ile drzew możesz uratować? – to warsztaty w których uczestniczyliśmy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. W Muzeum Piernika w Toruniu fantastyczni animatorzy w humorystyczny sposób przekazali nam historię toruńskich pierników. Po czym każdy zrobił swoje piękne ciastko. Przeżyliśmy chwile grozy w symulatorze nalotu na miasto. Kolejnego program obejmował zwiedzanie Bydgoszczy w formie gry miejskiej „Łap Koguta” opartej na historii i ciekawostkach miasta w tym zwiedzanie Muzeum Archeologicznego. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Mydła i Brudu w Bydgoszczy , gdzie każdy wykonał swoje własne mydełko. Po powrocie do Torunia podziwialiśmy uroki tego pięknego miasta płynąc statkiem. Wieczorem uczestniczyliśmy w niesamowitym widowisku tańczącej fontanny Cosmopolis. W przepięknym teatrze Baj obejrzeliśmy spektakl „Słowik” oraz uczestniczyliśmy w spotkaniu z aktorami. Ostatnim punktem naszego programu było Muzeum Podróżników im. Tonego Hallika.
X Zielona szkoła
Pomorze Zachodnie "Nad klifowym brzegiem" 06 - 10.06.2016
Tatry „Z wizytą u kozicy i świstaka” 29.05 – 02.06.2017
Rankiem 29 maja 50 uczniów naszej szkoły wyruszyło na zwiedzanie Tatrzańskiego Parku Narodowego”. Pierwszym punktem naszego wyjazdu był Kraków. Z przemiłą panią przewodnik zwiedziliśmy najważniejsze zabytki Krakowa. W godzinach wieczornych dotarliśmy do pensjonatu w Poroninie, gdzie czekało na nas pyszne jedzenie. Kolejny dzień był nie lada wyzwaniem. Rankiem pojechaliśmy na Łysą Polanę skąd poszliśmy 8km nad Morskie Oko. Wędrówka dostarczyła mnóstwa wrażeń. W upalny dzień mogliśmy porzucać się śnieżkami. Podziwialiśmy piękne wodospady i urokliwą roślinność górską. Nie było lekko, ale widoki znad stawu – ostre granie, skalne urwiska, żleby i pstrągi pływające w krystalicznie czystej wodzie – zrekompensowały trudy podróży. Po południu wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę skąd zobaczyliśmy inną panoramę Tatr. Wieczorem relaksowaliśmy się na basenie i placu zabaw. Trzeciego dnia pojechaliśmy na Kasprowy Wierch. Już sama przejażdżka wagonikiem na linie była dużym przeżyciem a do tego jeszcze widoki panoramy Tatr i kozice na pólkach skalnych. Na szczycie przywitała nas rodzinka świstaków. Ochom i achom nie było końca. Następnie z panem przewodnikiem powędrowaliśmy na Świnicę. Trafiliśmy na dobrą pogodę dzięki czemu mogliśmy podziwiać cudowne widoczki, roślinność alpejską i ośnieżone szczyty. Po południu burza pokrzyżowała nam plany i zamiast wędrówki do Doliny Kościeliskiej pojechaliśmy na kręgle. Dzień Dziecka świętowaliśmy w największym słowackim Aquaparku Tatralandii. Zachwyceni atrakcjami parku wodnego wróciliśmy do pensjonatu gdzie czekały na nas ognisko, grill i wiele różnych pyszności przygotowanych przez panie kucharki. Ostatni dzień rozpoczęliśmy wizytą w bacówce gdzie nie tylko zobaczyliśmy jak się wyrabia oscypki , ale baca Jarząbek którego nigdy nie opuszcza humor, opowiadał nam skąd się biorą oscypki. Po degustacji mieliśmy możliwość zakupu jadalnych pamiątek. Ostatnim punktem naszego wyjazdu była wizyta w chacie u gawędziarza Gąsienicy.
XII Zielona szkoła "W krainie bobra"
W dniach 11-15.06.2018 54 uczniów przebywało na zielonej szkole "W krainie bobra". Realizując wieloletni projekt "Szlakiem parków narodowych" tym razem odwiedziliśmy Wigierski Park Narodowy, w którym dzieci uczestniczyły w fantastycznych warsztatach. Jadąc kolejką wąskotorową, wędrując na Cisową Górę i tarasy widokowe podziwialiśmy polodowcowe krajobrazy Suwalszczyzny i żyjące tam zwierzęta. Poznaliśmy smaki kuchni regionalnej w "Biegunie zimna i sera". Byliśmy na jednym z polskich trójstyków. Wędrowaliśmy ścieżkami M. Konopnickiej. Podziwialiśmy jedyne w swoim rodzaju i na świecie pisanki oraz historyczne maszyny rolnicze w Muzeum w Ciechanowcu. Płynęliśmy statkiem, którym kiedyś podziwiał uroki mazurskich jezior Jan Paweł II. Relaksowaliśmy się w parku wodnym w litewskich Druskiennikach. Nie było czasu na nudę, a po pełnych atrakcji dniach mogliśmy bawić się i relaksować w przepięknym ośrodku wczasowym, posilając się pysznym jedzeniem, otoczeni opieką przemiłych gospodarzy. Chyba nie było źle skoro niektórzy chcą już zapisywać się na przyszły rok. Ja ze swojej strony dziękuję koleżankom: Joannie Bielińskiej, Agnieszce Broniarek, Dorocie Kobeszko za bardzo ciężką pracę.
XIII Zielona szkoła „ W krainie opowieści z Narni”.
W dniach 3-7czerwca 49 uczniów w ramach realizacji wieloletniego projektu „Szlakiem parków narodowych” wyjechało na XIII zieloną szkołę pod hasłem „W krainie opowieści z Narni”. W tym roku odwiedziliśmy Park Narodowy Gór Stołowych. Pierwszym punktem było Afrykarium - jedyne na świecie oceanarium poświęcone faunie i florze jednego kontynentu – Afryce. Wieczorem uczestniczyliśmy w pokazie rzeźbienia szkła kryształowego. Każdy mógł zamówić sobie szklankę lub kieliszek z dedykacją dla najbliższych. Kolejnego dnia wędrowaliśmy pomiędzy skalnymi blokami Błędnych Skał. Odwiedziliśmy jedyną w Polsce Papiernię w Dusznikach Zdroju, gdzie młodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Rękodzieło papiernicze” a starsi „Czy twoja dycha jest prawdziwa?”. Trzeciego dnia podziwialiśmy uroki czeskiej Pragi. Zachwyciła nas zmiana warty przed Pałacem Prezydenckim. Przedpołudnie kolejnego dnia spędziliśmy w Złotym Stoku, wędrując oraz jadąc kolejką poprzez korytarze dawnej kopalni złota. Po czym każdy mógł pobawić się w poszukiwacza kruszcu lub diamentów oraz zakupić sztabkę złota. Zwiedziliśmy również wystawę minerałów i Izbę Pamięci a także Średniowieczną Osadę Górniczą, gdzie w podziemnych korytarzach przeżyliśmy chwile grozy. Kolejnym punktem naszego wyjazdu było przepiękne miasteczko uzdrowiskowe Kudowa Zdrój. Tutaj spróbowaliśmy wód mineralnych. Wieczorem posilaliśmy się kiełbaskami przy ognisku. Czas minął szybko i ostatnim punktem naszego programu był Książ. Zwiedziliśmy przepiękny zamek, podziwialiśmy niesamowite tarasy widokowe ogrodów przyzamkowych. Wędrowaliśmy przez tonący w rododendronach park i pomiędzy roślinami egzotycznymi w Palmiarni. Chociaż upały trochę nam doskwierały to wyjazd zaliczamy do udanych. Siły do codziennych wędrówek dodawały nam pyszne posiłki u pani Ani. Dziękujemy paniom Agnieszce Broniarek, Dorotce Kobeszko i Elżbiecie Kalisz za opiekę.