Zielone szkoły
Zielone Szkoły klas I-III
II Zielona Szkoła klas I-III pod hasłem ,,LETNIA SZKOŁA MAŁYCH ODKRYWCÓW"-2-6.06.2025r.
- 3
W dniach 2- 6.06.2025r. grupa 54 uczniów z klas I- III wraz z opiekunami udała się na kolejną Zielona Szkołę. Tym razem odwiedziliśmy województwo kujawsko- pomorskie.
Pierwszym przystankiem na naszej trasie była maleńka miejscowość koło Torunia- Grębocin, w której znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Dzieci poznały tam historię druku i obejrzały maszyny drukarskie. Podczas warsztatów samodzielnie wykonały papier czerpany, a także zmierzyły się z trudną sztuką pisania gęsim piórem.
Następnie udaliśmy się do Torunia, w którym zwiedziliśmy urokliwy Ogród Zoobotaniczny, a w nim piękne okazy fauny i flory. Zmęczeni i pełni wrażeń dotarliśmy do naszego miejsca zakwaterowania w Toruniu, który od tego momentu stał się naszym „ domem” tymczasowym i bazą wyjazdową.
Kolejny cały dzień spędziliśmy w Toruniu. Wzięliśmy udział w doskonałych zajęciach, w średniowiecznym klimacie, obfitujących w dużą dawkę humoru i angażujących nas do działania- wszystko to działo się w Domu Legend Toruńskich. Następne atrakcje czekały nas w Młynach Wiedzy- to nowoczesne muzeum interaktywne kryło w swoich murach wiele atrakcji i niespodzianek, które zachęcały do eksplorowania i doświadczania. Na zakończenie dnia czekało na nas Stare Miasto z Domem Kopernika, Krzywą Wieżą oraz przepięknymi kamieniczkami. Spacer po bulwarach wiślanych dostarczył wielu pięknych widoków.
Kolejny dzień i kolejne atrakcje czekały od samego rana. Na początek seans w toruńskim Planetarium, następnie udaliśmy się na warsztaty wypiekania piernika- było aromatycznie i smakowicie.
Ten dzień w Toruniu minął nam pod hasłem: „ Toruń miastem Kopernika i piernika”.
Następny dzień dostarczył nam ciekawych przeżyć w Bydgoszczy. Tam na wspaniały rejs po rzece Brda zabrał nas statek Wenecja. Ten rejs był wyjątkowy, ponieważ dwóch uczniów obchodziło swoje urodziny. Po rejsie zwiedziliśmy Wyspę Młyńską i Stary Rynek. Kolejny przystanek to Muzeum Mydła i Brudu. Dzieci poznały tu historie związane z dbaniem o higienę na przestrzeni wieków, obejrzały sprzęty i środki do utrzymania higieny ciała w dawnych czasach. Podczas zajęć warsztatowych samodzielnie wykonały mydełka.
Oczywiście nie zabrakło też zabawy na świeżym powietrzu oraz pysznych lodów.
W ostatnim dniu Zielonej Szkoły opuściliśmy gościnny Toruń i udaliśmy się do Parku Dinozaurów w Solcu Kujawskim. Tam podczas spaceru poznaliśmy różne gatunki dinozaurów, obejrzeliśmy ciekawy film o dinozaurach, odbyliśmy warsztaty paleontologiczne i oczywiście mogliśmy aktywnie spędzić czas na atrakcyjnych placach zabaw dostępnych w tym obiekcie.
Oczywiście Zielona Szkoła , to nie tylko warsztaty i zwiedzanie ciekawych miejsc, to także czas budowania nowych relacji koleżeńskich, trening samodzielności, walka z tęsknotą, która czasami pojawiała się niespodziewanie przed snem. To też rekreacja na świeżym powietrzu- mecze, aktywności na siłowni i placach zabaw.
To był fantastyczny wyjazd z mnóstwem niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Ta Zielona Szkoła przeszła już do historii, na pewno pozostawi trwały ślad w naszej pamięci. Pozostaje nam czekać ponownie cały rok, aby powiedzieć „ ahoj przygodo”. Gdzie tym razem?
My już wiemy!
Opiekę podczas wyjazdu sprawowały panie: Agnieszka Broniarek, Anna Brudz, Dorota Kobeszko, Dominika Włodarczyk
Więcej zdjęć w Fotogalerii
Anna Brudz
I Zielona Szkoła klas I-III pod hasłem ,,LETNIA SZKOŁA MAŁYCH ODKRYWCÓW"- 20-24.05.2024r.
W dniach 20-24 maja 2024r. grupa 46 uczniów klas I-III wraz z opiekunami wybrała się na Zieloną Szkołę na Mazury. Pomimo wyjazdu bladym świtem wszyscy byliśmy bardzo poekscytowani. Po drodze do Centrum Aktywnego Wypoczynku Gwarek zwiedziliśmy Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Ogromne wrażenie wywarła na nas wataha wilków, która to bacznie nam się przyglądała i podążała za nami podczas zwiedzania. W rezerwacie mieliśmy możliwość karmienia kóz, owiec oraz danieli ulubionymi przez nie marchewkami. W ośrodku powitali nas roześmiani, roztańczeni i pozdrawiający nas animatorzy. Po zakwaterowaniu się w pokojach pozostało nam już tylko dobrze się bawić. Wśród zajęć zorganizowanych mieliśmy gry strategiczne, negocjacyjne, interaktywne. Podczas warsztatów kulinarnych uczyliśmy się robić pizzę oraz piec podpłomyki, które musieliśmy upiec na własnoręcznie rozpalonym ognisku za pomocą krzesiwa. Survival i strzelnica to zadania, które wzbudziły w nas wiele emocji, bo budowanie szałasu czy strzelanie z paintballu i łuku to niecodzienne wyzwania. Próbowaliśmy swoich sił w sztuczkach cyrkowych takich jak kręcenie talerzyka na patyku oraz skręcaliśmy kwiatki, pieski, miecze z balonów. Podczas pobytu odbyliśmy kilka wycieczek, aby móc lepiej poznać Mazury i Giżycko. Zwiedziliśmy Twierdzę Boyen i Wilczy Szaniec. Z Wieży Ciśnień podziwialiśmy malowniczą panoramę Giżycka. W Sanktuarium Maryjnym o. Jezuitów Świętej Lipce wysłuchaliśmy koncertu organowego. Udaliśmy się również do Węgorzewa, gdzie w Muzeum Kultury Ludowej malowaliśmy obrazki na kaflach piecowych. Oprócz intensywnych zajęć mieliśmy też czas na rozrywkę: ognisko, zabawę na trampolinach, dyskotekę, rejs statkiem czy zabawy nad brzegiem jeziora Tajty. Tak różnorodny, bogaty program przypadł do gustu wszystkim, zarówno dzieciom jak i wychowawcom. Każdy znalazł coś dla siebie, a na pewno nauczył się wielu nowych umiejętności. Zielona Szkoła w Giżycku na długo zostanie w naszej pamięci.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: A. Broniarek, A. Brudz, D. Kobedzko, D. Włodarczyk
Więcej zdjęć w Fotogalerii
Anna Brudz