- Statut szkoły (w tym WSO)
- Szkolny program wychowawczo - profilaktyczny
- Standardy ochrony małoletnich
- Regulaminy
- Procedura zwalniania uczniów z zajęć wdżr
- RODO
- Procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych
- Monitoring
- Deklaracja dostępności cyfrowej
- COVID - wytyczne, procedury, zalecenia
- Procedura postępowania z dzieckiem przewlekle chorym, w tym z cukrzycą
- Procedura spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą
Standardy ochrony małoletnich
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa
w KałuszyniePodstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz.U. z 2021r. poz. 1249 oraz z 2023 r. poz. 289 oraz 535)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z 2023 poz. 1870)
- Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 1606)
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.)
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 900)
Kałuszyn, 29.01.2024 r.
§1 Postanowienia ogólne
Mając na względzie dobro dzieci i młodzieży, normy i zasady ochrony małoletnich w praktyce wychowawczej, wspierając zdrowe doświadczenia wychowawcze oraz umacniając pozytywne
i przejrzyste procesy sprzyjające integralnemu rozwojowi uczniów zostały stworzone poniższe standardy.Celem dokumentu jest pomoc wszystkim osobom zaangażowanym w dzieła wychowawcze w procesie autorefleksji nad właściwymi sposobami zachowań w dziedzinie ochrony i bezpieczeństwa powierzonych im uczniów. Ponadto zawiera przekazanie wskazówek, przykładów dobrych praktyk, procedur oraz konsekwencji prawnych zaniedbań lub naruszeń zapisów prawa dotyczących ochrony dzieci i młodzieży (małoletnich) przed wszelką przemocą, w tym seksualną.
§2 Objaśnienie pojęć
Wykorzystanie fizyczne
Wykorzystywanie fizyczne to każda forma niewłaściwego nieprzypadkowego naruszenia nietykalności cielesnej małoletniego, zarówno zamierzonego, jak i wynikającego z zaniedbania opieki nad małoletnim (jak np. potrząsanie dzieckiem w formie kary, bicie, rzucanie, oszałamianie różnymi środkami, powodowanie oparzeń, topienie, duszenie lub inne używanie siły fizycznej). Do krzywdy fizycznej może dojść także wtedy, gdy rodzic lub opiekun prawny zatai objawy choroby małoletniego lub świadomie przyczyni się do niej.
Wykorzystywanie psychiczne
Wykorzystywanie psychiczne polega na uporczywym niewłaściwym traktowaniu emocjonalnym małoletniego, powodującym poważne i trwałe defekty w jego rozwoju emocjonalnym. W psychice małoletniego może się kodować przekaz, iż nie ma on żadnej wartości, lub poczucie, że nie jest kochany ani akceptowany albo że ma wartość jedynie wtedy, gdy odpowiada zadowalająco na potrzeby innych. Wykorzystanie lub przemoc psychiczna może polegać na stawianiu wymagań nieodpowiednich do wieku i rozwoju małoletniego. Mogą to być relacje, które przekraczają jego zdolności rozwojowe, czy też nadopiekuńczość lub ograniczenie możliwości odkrywania i uczenia się. Wykorzystanie emocjonalne przejawia się także poprzez zamknięcie nieletniego na normalne relacje, ma też miejsce wtedy, gdy małoletni widzą złe traktowanie innych, co może prowadzić do tego, że będą się czuli zagrożeni. Do tej kategorii należy również wykorzystanie seksualne lub demoralizowanie małoletnich. Wykorzystanie emocjonalne jest obecne w każdej przemocy wobec małoletnich.
Wykorzystywanie seksualne
O wykorzystywaniu seksualnym mówimy w sytuacji, gdy dziecko świadomie lub nieświadomie zostaje użyte przez inną osobę w celu pobudzenia lub zaspokojenia seksualnego tejże osoby lub osób trzecich. Rozróżnia się tu wykorzystanie z fizycznym dotykiem i bez dotyku. Wykorzystanie z użyciem kontaktu fizycznego obejmuje np. obmacywanie, pieszczoty, pocałunki itd. Wykorzystanie seksualne małoletniego bez używania dotyku ma miejsce wtedy, gdy małoletni jest fotografowany lub filmowany dla celów pornograficznych, prezentowane są mu treści erotyczne, jest świadkiem ekshibicjonizmu, jest konfrontowany z obscenicznym językiem lub nieprzyzwoitymi obrazami albo zachęcany, by zachowywał się w sposób seksualnie niewłaściwy.
Cyberprzemoc
Cyberprzemoc to wszelka przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych – komunikatorów, chatów, stron internetowych, blogów, SMS-ów, MMS-ów. Przykłady cyberprzemocy: wysyłanie wulgarnych e-maili i SMS-ów, kłótnie internetowe, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów, podszywanie się pod inną osobę, obraźliwe komentowanie wpisów na blogu, przesyłanie linków ze zdjęciami i filmikami znajomym.
Zaniedbanie
Zaniedbywanie definiowane jest jako pozbawienie małoletniego określonego dobra, powodujące znaczącą szkodę lub osłabienie jego rozwoju. W tej kategorii mieści się m. in. pozbawienie żywności, ubrania, ciepła, środków higieny, stymulacji intelektualnej, opieki, poczucia bezpieczeństwa, przyjaznych uczuć, opieki medycznej. Równie poważnym aktem zaniedbania jest niechronienie nieletniego przed szkodami fizycznymi i psychicznymi, przed niebezpieczeństwami, niezapewnienie mu odpowiedniej pomocy, w tym powierzenie go ludziom, którzy nie zapewniają mu odpowiedniej opieki medycznej i leczenia. Objawia się ono jako permanentny stan niezaspokajania fizycznych, emocjonalnych i psychicznych potrzeb dziecka, prowadzący do poważnych negatywnych następstw. Symptomami, które mogą świadczyć o zaniedbywaniu dziecka są m. in. niepokojąco mały wzrost lub masa ciała dziecka, czy też jego notoryczna nieobecność w szkole. Zaniedbanie może wystąpić już w okresie ciąży z powodu używania przez matkę środków uzależniających. Rodzic może świadomie dopuścić się zaniedbania, nie dostarczając dziecku żywności, odzieży i schronienia, usuwając je z domu czy odrzucając.
§ 3 Odpowiedzialność za ochronę małoletnich
Opieka nad małoletnimi jest rozumiana jako troska o ich godność, o dobro fizyczne, psychiczne i duchowe. Wszyscy pracownicy szkoły biorą na siebie tę odpowiedzialność, zważywszy, że okoliczności skrzywdzenia małoletnich może być wiele. Małoletni mogą zostać wykorzystani w domu, w instytucji, w swoim środowisku, przez znajomego lub rzadziej – przez osobę nieznaną. Mogą zostać wykorzystani przez jednego lub kilku dorosłych, albo też przez innego małoletniego lub kilku małoletnich. Ktoś może wykorzystać małoletniego wyrządzając mu krzywdę i ktoś może być winnym zaniedbania, nie interweniując w celu zapobieżenia krzywdzie. Ochraniać i promować dobro małoletnich to w szczególności chronić ich przed każdym złem– oto cel wszystkich pracowników szkoły, w tym szczególnie Dyrektora, którzy podejmują działania wychowawcze według właściwych im ról i kompetencji.
§4 Podstawowe potrzeby i prawa małoletnich
Każdy małoletni ma potrzebę:
a. zaspokojenia potrzeb fizycznych i zwrócenia na siebie uwagi,
b. kontaktów i relacji społecznych,
c. przynależności, np. do rodziny, grupy itp.,
d. uznania i szacunku ze strony innych,
e. otrzymania wsparcia w integralnym rozwoju,
f. budowania i potwierdzania własnej tożsamości,
g. poczucia bezpieczeństwa i doświadczania miłości.
Każdy nieletni ma prawo do:
a. poznania i ochrony swoich potrzeb i praw,
b. ochrony przed zaniedbaniem, przemocą i wykorzystaniem,
c. obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy,
d. odmowy składania wyjaśnień,
e. ochrony przed dyskryminacją,
f. wykonywania praktyk religijnych i korzystania z posług religijnych,
§5 Procedury naboru, weryfikacji i szkolenia personelu
W szkole funkcjonuje procedura, umożliwiająca rozpoznanie motywacji, kwalifikacji
i zdatności kandydatów do zatrudnienia. W szczególności Dyrektor każdorazowo winien sprawdzić, czy kandydat nie figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wszyscy pracownicy, pedagogiczni oraz niepedagogiczni, ze szczególną uwagą na osoby nowo przyjęte, zostaną zapoznane z treścią niniejszego dokumentu, co zostanie potwierdzone obowiązkowym podpisem pod zasadami i procedurami przez każdego z pracowników. Dyrektor dopilnuje, by odpowiednio do podejmowanych obowiązków (pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni) wzięli udział w stosownych szkoleniach z zakresu np. BHP. Ponadto każdy pracownik jest zobowiązany, aby do dyrektora szkoły dostarczyć oświadczenie, że nie był karany/skazany za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości. (druk oświadczenia w załączniku 1), nie dotyczy osób zatrudnionych do 15 lutego 2024 r., oraz oświadczenie o znajomości i przestrzeganiu zasad zawartych w standardach ochrony małoletnich (załącznik 2).§6 Postępowanie w pracy z małoletnimi
- Stosowanie przez pracowników szkoły kar cielesnych wobec małoletnich nie jest dozwolone w żadnych okolicznościach i od reguły tej nie ma wyjątków.
- Wszyscy małoletni mają prawo do bycia traktowanymi przez pracowników szkoły z jednakową troską. Nie do zaakceptowania jest faworyzowanie przez wychowawcę lub innych pracowników pojedynczych osób, wyrażane werbalnie czy niewerbalnie.
- Nie może być ze strony pracowników, w szczególności ze strony wychowawców, tolerancji wobec jakiegokolwiek zachowania, które może zostać odczytane jako znęcanie się lub dokuczanie, zarówno ze strony dorosłych jak i samych małoletnich.
- Wszyscy pracownicy, w tym w szczególności wychowawcy, winni unikać przebywania przez nieuzasadniony długi czas z pojedynczym małoletnim lub grupą małoletnich.
- Nie do zaakceptowania jest werbalne naruszanie dobra małoletnich przez pracowników szkoły, w tym zwłaszcza opowiadanie w ich obecności żartów o podtekście seksualnym. W przypadku konieczności podjęcia z małoletnim rozmowy na tematy związane z płciowością należy wykazać się daleko idącą ostrożnością, delikatnością i roztropnością.
- Pod żadnym pozorem nauczyciele i pracownicy szkoły nie mogą częstować małoletnich podopiecznych alkoholem, papierosami, środkami odurzającymi (w tym narkotykami) lub tolerować ich używania.
- Zabronione jest pozostawanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających przez nauczycieli prowadzących zajęcia lub sprawujących w danym czasie asystencję lub opiekę nad małoletnimi.
- Fotografowanie, utrwalanie wizerunku małoletniego w trakcie zajęć szkolnych prywatnym telefonem może służyć tylko celem szkoły i może być publikowane jedynie na stronie internetowej, kronice klasy lub na oficjalnym komunikatorze szkoły.
- W pracy z małoletnimi nauczyciele i pracownicy szkoły powinni używać środków, języka i metod adekwatnych do wieku wychowanków. Podobnie powinien być potraktowany przekaz medialny, np. przez telefon komórkowy, Internet itp. W żadnym jednak wypadku nie wolno wykorzystywać materiałów pornograficznych lub zawierających treści obsceniczne.
- W sprawach ucznia nauczyciele kontaktują się z rodzicem lub prawnym opiekunem małoletniego (nr tel. Szkoły Podstawowej w Kałuszynie 25 76-76-021, e-mail: sekreteriat@spkaluszyn.edu.pl, dziennik elektroniczny, poczta służbowa nauczycieli).
- Nieprzestrzeganie głównych zasad postępowania traktowane będzie jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych ze wszystkimi wynikającymi stąd konsekwencjami, z rozwiązaniem stosunku pracy włącznie.
Nietykalność cielesna małoletniego musi być zawsze szanowana. Personel zawsze winien wykazywać daleko idącą troskę o integralność i nienaruszalność cielesną każdego małoletniego. Wchodzenie w jakikolwiek kontakt dotykowy z małoletnim musi iść w parze
z najdalej posuniętą roztropnością i rozwagą. Obowiązuje tu ogólna zasada prymatu „braku nad nadmiarem”.Właściwym zachowaniem respektującym nietykalność małoletniego jest:
a. poklepanie po ramionach lub plecach,
b. uścisk dłoni lub „danie sobie piątki”,
c. delikatne objęcie na powitanie,
d. dotykanie rąk, ramion czy barków,
e. werbalne pochwalenie,
f. trzymanie się za ręce w czasie modlitwy, zabawy czy dla uspokojenia małoletniego w sytuacji wzburzenia emocjonalnego (czasem jest to konieczne),
g. trzymanie za ręce dzieci w czasie spaceru,
h. siadanie w pobliżu małych dzieci,
i. podnoszenie lub trzymanie na rękach dzieci poniżej 3 roku życia.
Zawsze właściwym jest zapytanie małoletniego o pozwolenie na taki rodzaj zachowania.
Niewłaściwym zachowaniem i nadużyciem wobec nietykalności są:
a. wszelkie formy okazywania niechcianej czułości,
b. pełne i mocne uściski i objęcia,
c. dotykanie piersi, pośladków i okolic intymnych,
d. klepanie w uda lub kolana,
e. łaskotanie lub „mocowanie się” w silnym objęciu, całowanie w usta,
f. obejmowanie młodocianego, stojąc za jego placami,
g. masaże,
h. okazywanie czułości w miejscach wyizolowanych, np. łazienki, ubikacje, prywatne pokoje,
i. komplementowanie odnoszące się do rozwoju fizycznego.
- Należy eliminować wszelkie gry i zabawy, w których dochodzi do powyżej opisanych niewłaściwych zachowań, w szczególności, gdy używa się powyższych form dotyku. Małoletnim przysługuje prawo do prywatności.
- W szczególny sposób prawo to winno być respektowane w takich miejscach jak przebieralnie, łazienki i toalety.
- W wymienionych wyżej miejscach nauczyciele i pracownicy szkoły nie mogą w żaden sposób ingerować w prywatność małoletnich, w tym zwłaszcza wykonywać małoletnim zdjęć. Winien także zadbać, by zdjęć nie robili sobie nawzajem sami małoletni. Na fotografowanie małoletnich w innych sytuacjach niż szkolne i upublicznianie ich zdjęć nauczyciele i wychowawcy muszą uprzednio uzyskać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Nie należy fotografować uczniów swoim prywatnym telefonem. Utrwalanie wizerunku ucznia może służyć tylko celem szkoły.
- Nauczyciele nie mogą wyręczać dzieci ani pomagać im w czynnościach natury osobistej (toaleta, mycie się, przebieranie itp.), o ile dzieci są w stanie wykonać te czynności samodzielnie.
- Wszyscy pracownicy szkoły nie mogą się obchodzić z małoletnim niewłaściwie, w tym szorstko go traktować czy żartować nieprzyzwoicie. Zdrowa rezerwa w kontakcie ma stworzyć poczucie bezpieczeństwa i zapewnić małoletniemu dobre samopoczucie.
Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi:
1. Małoletni powinni czuć się w środowisku klasowym/szkolnym dobrze i bezpiecznie, aby nic im nie przeszkadzało w wypełnianiu przydzielonych zadań i obowiązków.
2. Małoletni powinni akceptować odmienność i indywidualność każdego i uszanować inne zainteresowania oraz mieć poczucie obowiązku spieszenia z pomocą tym, którzy sobie radzą gorzej niż oni sami.
3. Dobrostan emocjonalny i psychiczny małoletnich uczniów oparty jest na ciepłej i otwartej komunikacji, autentycznym zainteresowaniu uczniami, budowaniu zaufania, zapewnianiu odpowiedniego wsparcia emocjonalnego, rozpoznawaniu potencjału wszystkich uczniów, skupianiu się na budowaniu w uczniach zdolności do autonomii i odkrycia samych siebie.
4. Bezpieczne, pełne szacunku i ciepłe wzajemne relacje prowadzą do zwiększonego zaangażowania małoletnich uczniów w naukę, poczucia bezpieczeństwa w szkole oraz zmniejszenia uczucia lęku i stresu szkolnego.
5. Zadaniem nauczyciela – wychowawcy jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji wszystkim małoletnim uczniom oraz danie równej szansy zdobycia wiedzy i odnalezienia swojego miejsca w klasie.
Przemoc w szkole nie jest akceptowana, ponieważ:
1) narusza podstawowe prawa małoletniego ucznia: do godności osobistej, życia w poczuciu bezpieczeństwa;
2) wywiera bardzo negatywny wpływ na małoletniego ucznia poszkodowanego, powodując obniżenie poczucia własnej wartości, spadek motywacji do nauki, depresję, choroby somatyczne, alienację społeczną, myśli samobójcze;
3) wywiera negatywny wpływ na sprawców poprzez utrwalanie nieodpowiednich zachowań wobec rówieśników, demoralizację, przyczynianie się w przyszłości do problemów z prawem, depresji i myśli samobójczych;
4) wywiera negatywny wpływ na obserwatorów, powodując znieczulenie i zobojętnienie na krzywdę;
5) ma tendencję do eskalowania i zwykle bez interwencji dorosłych sama się nie kończy;
6) wpływa negatywnie na klimat klasy i szkoły.
7. Zabronione jest dręczenie lub prześladowanie szkolne, tj. wielokrotna przemoc psychiczna (np. obrażanie, wyśmiewanie, plotki, wykluczanie, odtrącanie), werbalna, relacyjna, materialna, cyfrowa (cyberbullying), seksualna, fizyczna, groźna przemoc fizyczna, wymuszanie.
8. Zachowania niedozwolone:
1) W relacjach rówieśniczych zabroniona jest agresja słowna: tj. ubliżanie, dokuczanie, zastraszanie, wyśmiewanie, grożenie, obrzucanie wyzwiskami, uszczypliwości, kpiny, ośmieszanie.
2) Zabroniona jest agresja fizyczna, podczas której dochodzi do kontaktu fizycznego pod postacią popychania, bicia, kopania, plucia, zadawania ran, podcinania, kradzieży pieniędzy lub przedmiotów, zamykania, niszczenia własności, zabierania rzeczy lub pieniędzy przy użyciu siły lub groźby jej użycia. Formą przemocy bez użycia słów i kontaktu fizycznego są wrogie gesty, miny, izolowanie,manipulowanie związkami.
3) Zabroniona jest także cyberprzemoc (przemoc cyfrowa), tj. przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych (przede wszystkim Internetu i telefonii komórkowej), tj. nękanie, straszenie, szantażowanie z wykorzystaniem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów w sieci oraz podszywanie się pod kogoś wbrew jego woli.
9. Zabronione jest noszenie i używanie niebezpiecznych narzędzi.
§7 Procedura interwencji
- Odpowiedzialnym za wdrożenie norm, dopilnowanie, by były one respektowane, a w sytuacji, kiedy pojawiają się sygnały o przemocy lub nadużyciu wobec małoletniego jest Dyrektor, który zobowiązuje się do podjęcia odpowiednich działań.
- Każdy pracownik szkoły, który został poinformowany o podejrzeniu, zarzutach lub fakcie przemocy lub nadużycia wobec małoletniego, odpowiada za podjęcie właściwych działań.
Pierwszym zadaniem tego, kto ma podejrzenie o akt przemocy lub nadużycie wobec małoletniego albo którego o tym powiadomiono, jest zgłoszenie tego faktu Zespołowi ds. ochrony małoletnich, które są odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o podejrzeniu krzywdzenia lub krzywdzeniu małoletniego.
W skład zespołu wchodzą:Dyrektor szkoły: Marek Pachnik
Psycholog: Joanna Wierzbicka
Pedagog specjalny i koordynator: Sylwia Pernach
Wychowawca kl. 0-III: Anna Brudz
Wychowawca kl. IV-VIII: Beata Kopcińska
- Jeżeli z jakichś przyczyn zgłoszenie do zespołu jest niemożliwe lub w okolicznościach danej sprawy niewskazane, organowi nadrzędnemu - Urząd Gminy Kałuszyn uprawnionemu do podejmowania działań wobec Dyrektora.
- Należy zgłosić Dyrektorowi na piśmie to, co zostało przekazane w tajemnicy przez małoletniego, nawet jeśli istnieje obawa, że małoletni będzie przez to cierpiał. Jest to ważne również wtedy, gdy nie ma się pewności co do własnych podejrzeń.
- Zgłaszający powinien się upewnić, że zgłoszenie zostało potraktowane poważnie i wdrożono odpowiednie procedury. W tej sytuacji każdego nauczyciela i pracownika niepedagogicznego, który zauważył niepokojące sygnały obowiązuje zasada poufności.
- W przypadku zaistniałej sytuacji Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona powinna przekazać tylko te informacje, które są niezbędne dla zabezpieczenia dobra małoletniego oraz ustalenia faktów, w zakresie niezbędnym do podjęcia dalszych działań.
- Jeżeli istnieje podejrzenie, iż osobą odpowiedzialną za przemoc lub nadużycie wobec małoletniego jest pracownik szkoły, na czas przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego Dyrektor odsunie taką osobę od pełnienia obowiązków wymagających bezpośrednich kontaktów z małoletnimi, nie narażając jej na utratę reputacji. W przypadku analogicznych podejrzeń wobec Dyrektora, stosowne działania podejmuje organ prowadzący.
- Jeśli oskarżenia o przemoc lub nadużycie wobec małoletniego okażą się bezpodstawne, pracownik szkoły lub Dyrektor zostanie niezwłocznie przywrócony do pełnienia swoich dotychczasowych obowiązków. W takim przypadku przedsięwzięte zostaną jednocześnie przez Dyrektora wszelkie środki, aby zaistniała sytuacja nie odbiła się negatywnie na sytuacji pracownika lub Dyrektora, pod adresem którego skierowane zostały bezpodstawne zarzuty. Naszym priorytetem jest zapewnienie małoletniego i jego rodziców (opiekunów prawnych), że sprawa zostanie rozpatrzona bez zbędnego rozgłosu.
- Pracownicy szkoły, w tym: wychowawca, nauczyciel, pracownik obsługi i administracji, nigdy sam nie powinien zajmować się wyjaśnianiem podejrzeń, zarzutów lub zaistniałych faktów.
- Odpowiedzialność za tok postępowania po zgłoszeniu faktu przemocy lub nadużycia bądź podejrzenia o przemoc lub nadużycie wobec małoletniego spoczywa na
Dyrektorze. Zadaniem Dyrektora jest zweryfikowanie zgłoszenia pod kątem jego wiarygodności. W tym celu Dyrektor podejmuje postępowanie wyjaśniające, w ramach którego:
a. przeprowadza rozmowę z małoletnim z zachowaniem zasady stanowiącej, że w przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy osoby poniżej 15 roku życia, osoba pokrzywdzona może być przesłuchiwana tylko w obecności rodziców (prawnych opiekunów) i w obecności psychologa lub pedagoga szkolnego, bądź jeśli osoba ma powyżej 15 roku życia taka rozmowa odbywa się w obecności psychologa lub pedagoga szkolnego.
b. jeżeli istnieje podejrzenie, iż osobą odpowiedzialną za przemoc lub nadużycie wobec małoletniego jest pracownikiem szkoły, przeprowadza rozmowę z taką osobą;
c. przeprowadza rozmowy z ewentualnymi świadkami zdarzenia;
d. w razie potrzeby zasięga rady osób kompetentnych
e. z rozmowy z małoletnim powinien być uzupełniony protokół interwencji (załącznik 3), rejestr zdarzenia (załącznik 4) oraz powinna być sporządzona notatka służbowa, która powinna zawierać niezbędne informacje: imię nazwisko osób biorących udział w zdarzeniu, data i miejscowość, faktyczny opis sytuacji bez własnych opinii oraz podpis nauczyciela (notatka przechowywana jest w dokumentacji szkoły).
- W czasie postępowania wyjaśniającego Dyrektor powinien mieć na względzie powagę i delikatność sprawy, troskę o ofiarę nadużycia odczuwającą ból i wstyd. Dyrektor ma obowiązek sporządzenia raportu z postępowania.
- Obowiązkiem Dyrektora jest zadbanie, aby placówka posiadała dane teleadresowe służb uprawnionych do działania w sprawach przestępstw wobec małoletnich tj.:
- Komisariat Policji w Mrozach nr tel. 47 724-98-50
- Opieka społeczna nr tel. 25 757-61-47
- Sąd Rodzinny w Mińsku Mazowieckim nr tel. 25 756-49-00
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mińsku Mazowieckim
nr tel. 25 756-40-26 - Młodzieżowy telefon Zaufania nr tel. 116 111
- Jeśli przeprowadzone postępowanie wyjaśniające nie wykluczy w jednoznaczny sposób wersji zdarzeń stwierdzonej przez pracownika szkoły lub przedstawionej przez samego małoletniego, wskazującej na możliwość wystąpienia przestępstwa, tj. w szczególności wiadomość dotycząca aktów przemocy lub nadużycia wobec małoletniego i to okaże się wiarygodne ma obowiązek zgłosić tę informację. W toku postępowania wyjaśniającego, jeśli zostanie powzięta wiarygodna wiadomość nie wskazująca na popełnienie przestępstwa wobec małoletniego, lecz rodząca obawę o krzywdzenie małoletniego w inny sposób lub podejrzenia o występowanie nieprawidłowości w rodzinie ma obowiązek zgłosić zdarzenie kompetentnym organom – policji lub sądowi rodzinnemu i opiekuńczemu.
- Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec małoletniego (w szczególności przestępstwa z kart. 207 Kodeksu karnego – znęcania się fizycznego lub psychicznego nad małoletnim lub z art. 200 Kodeksu karnego – dopuszczania się czynów lubieżnych wobec małoletniego) należy złożyć zawiadomienie w najbliższej komendzie policji w formie pisemnej lub w formie ustnej, spisanej do protokołu przez funkcjonariusza policji. Podstawą zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nie musi być pewność popełnienia przestępstwa, lecz wystarcza wiarygodna wiadomość o możliwości zaistnienia przestępstwa.
- Jeżeli sytuacja małoletniego nie wskazuje na fakt popełnienia względem niego przestępstwa lub nie udało się zgromadzić wiarygodnych informacji w tym zakresie, ale istnieje obawa o występowanie nieprawidłowości w rodzinie, w szczególności podejrzenie, iż dziecko jest krzywdzone lub zaniedbywane, należy złożyć do sądu rodzinnego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego wniosek o wgląd w sytuację rodzinną dziecka. We wniosku należy podać dane personalne rodziny, adres zamieszkania stwierdzone, niepokojące fakty oraz opisana pomoc psychologiczno-pedagogiczna jaka została udzielona dziecku czy rodzinie.
- Procedury zakładania Niebieskiej Karty (załącznik 5).
- Monitoring standardów – ankieta dla pracowników Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie (załącznik 6).
§8 Postanowienia końcowe
- Dyrektor powołał komisję do spraw opracowania procedur standardów ochrony małoletnich, która sporządziła powyższy dokument zgodnie z wejściem w życie ustawy z dn. 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawą z dn. 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.
- Dokument został przedstawiony do zaopiniowania Radzie Pedagogicznej, Radzie Rodziców na posiedzeniu Rady 30 stycznia 2024 r. i udostępniony pracownikom szkoły, rodzicom, prawnym opiekunom i uczniom.
- Dokument będzie okresowo weryfikowany i nowelizowany. Tekst dokumentu będzie dostępny na stronie internetowej szkoły oraz w wersji papierowej w dokumentacji szkoły znajdującej się u Dyrektora.
Załącznik nr 1 do Standardów Ochrony
Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa
...................................................
miejscowość i data
Oświadczenie o niekaralności i zobowiązaniu do przestrzegania podstawowych zasad ochrony małoletnich
Ja, ......................................... legitymująca/y się dowodem osobistym o nr ......................................... oświadczam, że nie byłam/em skazana/y za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, i przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.
Oświadczam, że jestem świadoma/-y konsekwencji złożenia nieprawdziwego oświadczenia. Ponadto oświadczam, że zapoznałam/-em się z zasadami ochrony dzieci obowiązującej w ......................................... i zobowiązuję się do ich przestrzegania.
.................................................
podpis
Załącznik nr 2 do Standardów Ochrony
Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa
.........................................................................
miejscowość, data
OŚWIADCZENIE O ZNAJOMOŚCI I PRZESTRZEGANIU ZASAD ZAWARTYCH
W STANDARDACH OCHRONY MAŁOLETNICH
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. Bolesława Prusa w Kałuszynie
Ja, .......................................................................... nr PESEL......................................................
oświadczam, że zapoznałam/em się ze Standardami Ochrony Małoletnich stosowanymi w Szkole
Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie w oraz deklaruję, że będę ich przestrzegać.
..........................................................................
Podpis
Załącznik nr 3 do Standardów Ochrony
Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa
Protokół interwencji w przypadku zastosowania procedur podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletniego
- Data i miejsce sporządzenia dokumentu
- Małoletni, wobec którego zachodzi podejrzenie krzywdzenia lub krzywdzenie
- Osoba stwierdzająca wystąpienie podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenie małoletniego
- Data podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletniego, miejsce
- Osoba/osoby podejrzane o krzywdzenie lub krzywdzące małoletniego
- Osoba/osoby podejrzane o krzywdzenie lub krzywdzące małoletniego
- Opis rodzaju krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletniego
- Osoby i instytucje, które zostały powiadomione, w tym formy interwencji m.in.: powiadomienie pomocy społecznej, policji, sądu rodzinnego, uruchomienie procedury Niebieskie Karty)
- Data i opis udzielonej pomocy, formy otoczenia opieką małoletniego bezpośrednio po stwierdzeniu lub podejrzeniu incydentu, w tym we współpracy z koordynatorem, wychowawcą i nauczycielami specjalistami (psychologiem, pedagogiem, pedagogiem specjalnym wg potrzeb małoletniego), informacje o ewentualnym powiadomieniu pogotowia, policji, stwierdzeniu konieczności badania lekarskiego
- Informacja ze spotkania z rodzicami
- Zaplanowana pomoc psychologiczno-pedagogiczna (małoletniemu, jego rodzicom, innym uczniom – jeżeli byli np. świadkami incydentu) zespołu nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniem, w tym we współpracy z instytucjami zewnętrznymi, informacja o zgodnie rodziców na udzielanie ww. formy pomocy małoletniemu. Działania w przypadku braku współpracy ze strony rodziców
- Informacje na temat efektów podjętych interwencji, w tym we współpracy z instytucjami zewnętrznymi oraz pomocy udzielonej uczniowi przez jednostkę (dokumentację pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym efektywność jej udzielania należy przechowywać w indywidualnej teczce ucznia)
- Imiona i nazwiska oraz czytelne podpisy osób sporządzających protokół
Załącznik nr 4 do Standardów Ochrony
Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa
Rejestr zdarzeń podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich
L.p.
Imię i nazwisko małoletniego, klasa
Data i miejsce interwencji, osoba interweniująca
Rodzaj krzywdzenia, osoba krzywdząca lub podejrzana o krzywdzenie małoletniego
Zastosowane procedury i formy pomocy małoletniemu
Powiadomione osoby, instytucje, organy zewnętrzne
Uwagi
Podpis dyrektora
1.
2.
3.
4.
Załącznik nr 5 do Standardów Ochrony
Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa
NIEBIESKA KARTA - PROCEDURY, REALIZACJI
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BOLESŁAWA PRUSA W KAŁUSZYNIE
Procedura "Niebieskie Karty" - przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
- Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”.
- Od 28.09.2023 obowiązują przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta" (Dz. U. z 2023 r. poz. 1870).
- Typy przemocy w rodzinie:
- przemoc fizyczna;
- przemoc emocjonalna;
- zaniedbywanie;
- wykorzystanie seksualne;
- małoletni świadkiem przemocy.
- Procedura „Niebieskie Karty” nakłada na szkołę określone zadania w przypadku uzasadnionego podejrzenia o stosowanie wobec ucznia przemocy domowej, jeżeli np. uczeń: ma ślady przemocy fizycznej – ślady uderzeń, oparzeń, siniaki, rany, często zdarzające się opuchlizny, złamania, zwichnięcia itd.
- Ma ślady przemocy psychicznej – moczenie, nadmierna potliwość, bóle, zaburzenia mowy związane z napięciem nerwowym itd., przejawia trudności w nawiązywaniu kontaktu, ma niską samoocenę, wycofanie, lęki, depresję, płaczliwość, zachowania destrukcyjne, agresję, apatię, nieufność, uzależnianie się od innych, zastraszenie, unikanie rozmów itd.
- Ma brudny strój, nieodpowiedni do pory roku, wzrost i wagę nieadekwatne do wieku, nie korzysta z pomocy lekarza mimo przewlekłej choroby itd. Karta stanowi ważny element w walce z przemocą w rodzinie, ponieważ dokumentuje sytuacje pokrzywdzonego ucznia i stanowi dowód w postępowaniu przygotowawczym i ewentualnej sprawie karnej o znęcanie się.
- Rozpoznanie przemocy w rodzinie i wypełnienie „Niebieskie Karty” to początek procesu wspierania ofiary przemocy.
- Podejmowanie interwencji wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywające się na podstawie procedury „Niebieskie karty” nie wymaga zgody ucznia dotkniętego przemocą.
- Wszczęcie procedury na terenie szkoły następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska karta – A” w obecności ucznia, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięty przemocą w rodzinie. Wszczynając procedurę, podejmuje się działania interwencyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa takiemu uczniowi.
REALIZACJA PROCEDURY „NIEBIESKIE KARTY”
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BOLESŁAWA PRUSA W KAŁUSZYNIE
- „Niebieskie Karty” zakłada nauczyciel, który stwierdza, że w rodzinie ucznia dochodzi do przemocy (decyzję o założeniu „Niebieskie Karty” warto podjąć po konsultacjach oraz w porozumieniu z zespołem wychowawczym).
- Wszczęcie procedury następuje poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.
- W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec niepełnoletniego ucznia, czynności podejmowane i realizowane w ramach procedury, przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego.
- Jeżeli osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie wobec małoletniego są rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni, działania z udziałem ucznia przeprowadza się w obecności pełnoletniej osoby najbliższej.
- Działania z udziałem ucznia, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięty przemocą w rodzinie, powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności pedagoga szkolnego lub psychologa.
- Po wypełnieniu formularza „Niebieska Karta – A” osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przekazuje się formularz „Niebieska Karta –B”.
- W przypadku, gdy przemoc w rodzinie dotyczy niepełnoletniego ucznia, formularz „Niebieska Karta – B” przekazuje się rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu albo osobie, która zgłosiła podejrzenie stosowania przemocy w rodzinie (formularza „Niebieska Karta – B” nie przekazuje się osobie, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie).
- Wypełniony formularz „Niebieska Karta – A” niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia wszczęcia procedury, przekazuje się do zespołu interdyscyplinarnego.
Załącznik nr 6 do Standardów Ochrony
Małoletnich w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa
MONITORING STANDARDÓW – ANKIETA DLA PRACOWNIKÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. BOLESŁAWA PRUSA W KAŁUSZYNIE
Lp.
Odpowiedz na poniższe pytania
Tak
Nie
1.
Czy znasz standardy ochrony uczniów obowiązujące w naszej Szkole?
2.
Czy znasz treść dokumentu „Standardy Ochrony Małoletnich” obowiązującego w Szkole Podstawowej im Bolesława Prusa w Kałuszynie
3.
Czy uważasz, że potrafisz rozpoznać syndromy krzywdzonego ucznia?
4.
Czy wiesz w jaki sposób zareagować na symptomy krzywdzenia ucznia?
5.
Czy zaobserwowałeś naruszenie zasad określonych w Standardach oraz w pozostałych regulaminach i procedurach przez innego pracownika?
6.
Czy masz uwagi / sugestie / przemyślenia związane z funkcjonującymi w Szkole „Standardami Ochrony Małoletnich”? (Jeżeli tak, opisz je w tabeli poniżej)
7.
Czy jakieś działanie związane z przyjęciem Standardów jest odbierane jako trudne lub niechętnie podchodzisz do jego realizacji z innych powodów?
JEŚLI NA KTÓREŚ Z PYTAŃ W ANKIECIE MONITORING STANDARTÓW ODPOWIEDZIAŁEŚ TAK
NAPISZ: Jakie zasady zostały naruszone?
NAPISZ: Jakie działania podjąłeś?
NAPISZ: Czy masz jakieś sugestie lub propozycję poprawy obowiązujących standardów?