Co o nas piszą?
Nr 16-18 (1176-78) 2020
Najlepsi z dialogu z historią
Siedlce, Kałuszyn, miński
Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2020-04-18 17:14:29 liczba odsłon: 1571
Projekt, przygotowany przez uczniów siedleckiej "Królowki" został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie, zorganizowanym przez fundację Forum Dialogu.
Wyróżnienie to uczniowie "Królówki" otrzymali w kategorii innowacyjność.
Uczniowie "Królówki" nie tylko opracowali trasę wycieczki i mapę, z którą wyruszyli ulicami Siedlec w poszukiwaniu śladów po społeczności żydowskiej w tym mieście, ale też przygotowali internetową mapę, wypełnioną treścią, dokładnie obrazującą miejsca, związane z obecnością siedleckich Żydów.
_________
W ramach "Forum Dialogu" działa "Szkoła Dialogu", która organizuje konkurs na najlepsze projekty, poświęcone odkrywaniu żydowskiej historii danej miejscowości. Wyróżnione projekty i ich autorów co roku można było poznać na gali "Szkoły Dialogu" w Teatrze Wielkim w Warszawie. W tym roku zorganizowano galę i pokaz on-line.
W tym roku przyznano nagrody w 4 kategoriach: różnorodność działań, wpływ na lokalną społeczność, innowacyjność, odkrywanie historii.
Oprócz "Królówki" nasz region w konkursie reprezentowali również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie, którzy stali się ekspertami od historii kałuszyńskich Żydów.
Młodzi ludzie zwrócili się do swoich dziadków i rodziców z prośbą o opowiedzenie o czasach, gdy Żydzi mieszkali w Kałuszynie. Były to historie ich bliskich - czasem widziane na własne oczy, czasem zasłyszane. Skrupulatnie je nagrywali i notowali. Dzięki temu powstało aż 5 wywiadów. Przed wycieczką śladami kałuszyńskich Żydów uporządkowali teren przy pomniku lokalnych Żydów. Dla uczestników spaceru przygotowali: wystawę zdjęć, projekcję filmów, minikoncert i poczęstunek. Efekty ich działań można oglądać na stworzonej przez nich e-stronie, która jest małą encyklopedią wiedzy o Żydach Kałuszyna. W rówieśnikach rozbudzili ciekawość lokalnej historii. Wygrali w kategorii: różnorodność działań. (Ana)
O tym, jak pasjonujący wymiar może mieć dialog, przekonali się ostatnio uczniowie SP w Kałuszynie. Wszystko za sprawą Forum Dialogu, czyli polskiej organizacji pozarządowej zajmującej się dialogiem polsko-żydowskim. To ona realizuje program edukacyjny Szkoła Dialogu, którego celem jest zapoznanie młodych ludzi z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój kraju, a także ich własnych miejscowości.
Kałuszyn dialogu
Na mapie Szkoły Dialogu pojawił się również Kałuszyn, czyli 20-osobowa grupa uczniów i dwie nauczycielki – Katarzyna Mroczek z Moniką Marciniak. W poszukiwaniu cennych wiadomości i najróżniejszych ciekawostek przeprowadzili wywiady z najstarszymi mieszkańcami miejscowości, przeglądali zeszyty Roczników Kałuszyńskich, a także archiwum starych fotografii i filmów. Wreszcie stali się przewodnikami wycieczki dla swoich rówieśników po miejscach związanych z historią Żydów jak brukowany rynek, synagoga, getto, budynek straży, stary i nowy kirkut. Przedsięwzięcie miało swój początek i koniec w Domu Kultury, gdzie przygotowano wystawę fotograficzną, quiz interaktywny, poczęstunek z tradycyjną macą i słodkimi racuchami oraz krótki koncert muzyki żydowskiej.
Numer: 3 (1163) 2020 Autor: (jaz)