Lata 2020-2022
Opieka nad stroną: p. Anna Brudz i p. Magdalena Gójska-Gogol
"LITERACKIE PODRÓŻE, TE MAŁE I TE DUŻE"
PROJEKT LITERACKO - PLASTYCZNY KLASY IIIA I IB REALIZOWANY WSPÓLNIE Z BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ W KAŁUSZYNIE W LATACH SZKOLNYCH 2020/2021 I 2021/2022
ZADANIA PROJEKTU:
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych
- wspomaganie wszechstronnego rozwoju, rozwijanie pasji czytelniczych
- rozwijanie umiejętności słuchania czytanych tekstów
- rozwijanie wielozdaniowych wypowiedzi dzieci
- promowanie czytelnictwa wśród dzieci, wzmocnienie więzi z biblioteką
- rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, współpracy w grupie
- kształtowanie wartości , tj. współpraca, solidarność
- zapoznanie dzieci z różnorodnymi technikami i formami plastycznymi
- rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej
- rozwijanie sprawności manualnych
- kształtowanie postawy poszanowania pracy wszystkich, doceniania pracy własnej i pracy innych
Rok szkolny 2021/22
HARMONOGRAM SPOTKAŃ W ROKU SZKOLNYM 2021/22
KLASA IIB
Październik - Tęsknota za bliskim i trudny temat śmierci na podstawie utworu Barbary Kosmowskiej „Dziewczynka z Parku”
Praca plastyczna
Listopad - Spotkanie z Misiem.
Grudzień - Zwyczaje świąteczne w zagrodzie Lisy, Lassego i Bossego na podstawie książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren
Praca plastyczna
Styczeń - Życie dziecka na Grenlandii – w krainie zimna i mrozu. Poznajemy „Anaruka, chłopca z Grenlandii” autorstwa Czesława Centkiewicza.
Praca Plastyczna
Marzec - Najważniejsza w życiu jest przyjaźń, odwaga i gotowość niesienia bezinteresownej pomocy innym – na podstawie utworu „Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak
Praca Plastyczna
Kwiecień - „Mania – dziewczyna inna niż wszystkie” – poznajemy dzieciństwo Marii Skłodowskiej – Curie.
Doświadczenia
Maj - Obchody Tygodnia Bibliotek
Czerwiec - Sam na sam z dzikimi zwierzętami. Czy Afryka Kazika jest dzika? na podstawie utworu autorstwa Łukasza Wierzbickiego
Praca Plastyczna
KLASA IIIA
Październik – ,,O psie, który jeździł koleją" -zapoznanie z lekturą.
Praca plastyczna
Listopad- Spotkanie z misiem z okazji jego święta.
Praca plastyczna
Grudzień- Niesprawiedliwość, samotność, nadzieja w baśni H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami".
Praca plastyczna
Styczeń – Poznajemy życie prawie dziewięcioletniej dziewczynki w książce Marii Kruger pt. ,,Karolcia”
Praca plastyczna
Marzec – Wszystko budzi się do życia - powitanie wiosny.
Praca plastyczna
Kwiecień –„Doktor Dolittle i jego zwierzęta" - poznanie przygód doktora i jego przyjaciół.
Praca plastyczna
Maj – Poznajemy najważniejsze wartości, takie jak miłość, przyjaźń, uczciwość, prawdomówność, troska o innych w wierszach Danuty Wawiłow.
Praca plastyczna
Czerwiec- Udział w ogólnopolskim tygodniu czytania dzieciom - CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.
Realizacja projektu
Ostatnie spotkanie klasy 3a w ramach realizacji projektu „Literackie podróże, te małe i te duże”. - 08.06.2022r.
Po dwóch latach wspólnej pracy z paniami z Biblioteki Publicznej przyszedł czas pożegnania się. Tego dnia uczniowie klasy 3a gościli tam po raz ostatni. Na to spotkanie przybyli zaproszeni przez nas goście:
- Burmistrz Kałuszyna pan Arkadiusz Czyżewski
- Przewodniczący Rady Miejskiej pan Bogusław Michalczyk
- Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnuch pani Jolanta Stryczyńska
- Dyrektor Szkoły Podstawowe pan Marek Pachnik
- Rodzice uczniów klasy 3a
Na początku trzeciklasiści przywitali naszych gości. Następnie odbyły się krótki ich przemówienia. W kolejnej części naszego spotkania oglądaliśmy zdjęcia z naszej dwuletniej współpracy. Mogliśmy powspominać nasze wspaniałe prace i jak wyglądały każde nasze spotkania, które zawsze były przygotowane w bardzo ciekawy sposób. W ramach gościnności pań z biblioteki i tak licznie przybyłych gości uczniowie przedstawili część artystyczną z okazji Dnia Rodziny. Po występie dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie zrobione upominki.
Na zakończenie trzecioklasiści podziękowali wszystkim paniom z Biblioteki Publicznej i wręczyli na ręce pani Dyrektor Annie Jędrzejkiewicz drobny upominek. Panie zaś na pamiątkę realizacji projektu wręczyły każdemu dziecku kubek ,, Przyjaciela Biblioteki" wraz ze słodyczem. Cały ten czas nasi gości spędzili przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku.
Więcej zdjęć w fotogaleriihttps://spkaluszyn.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImZGlyaWQ9MjA3MiZhbGJ1bWlkPWFsYnVt
Sam na sam z dzikimi zwierzętami. Czy Afryka Kazika jest dzika? na podstawie utworu autorstwa Łukasza Wierzbickiego
Klasa IIb - 3.06.2022r.
3 czerwca 2022 roku uczniowie klasy IIb wybrali się do Biblioteki Publicznej na ostatnie już w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Literackie podróże te małe i te duże.” Tym razem młodzi czytelnicy zapoznali się z Afryką Kazika. Wspólnie z panią Bożenką i panią Małgosią przemierzyli czarny ląd śladami Kazimierza Nowaka. W trakcie podróży zatrzymali się na Pustyni, w Dżungli i na Sawannie, aby omówić i wskazać jak wyglądają dane krainy i jakie zwierzęta tam żyją. Pani Bożenka odczytała fragmenty książki w języku polskim, a następnie jeden z uczniów z Ukrainy - Artem - przeczytał te same fragmenty w języku ukraińskim.
Zakończeniem spotkania było wykonanie pracy plastycznej Zachodu Słońca w Afryce.
Dziękujemy Bibliotece Publicznej za owocne spotkania w roku szkolnym 2021/2022 😊
Więcej zdjęć w "Fotogalerii"
„Mania – dziewczyna inna niż wszystkie” – poznajemy dzieciństwo Marii Skłodowskiej – Curie
Klasa IIb - 29.04.2022r.
29 kwietnia uczniowie klasy II b spotkali się w pewnym laboratorium z Manią, a raczej z Marią, dziewczyną inną niż wszystkie.
Po wysłuchaniu wspomnień z lat dzieciństwa, które przedstawiła nam osobiście naukowiec, uczniowie przystąpili do rozwiazywania zadań. Zaczęli od dość łatwych zgadywanek – układanek, aby następnie udzielić odpowiedzi na liczne pytania dotyczące książki autorstwa Julity Grodek. Jednak najciekawsza część spotkania była dopiero przed nimi – bezpośredni udział w doświadczeniach. Było spalanie świeczki, wyłanianie spinaczy ze słoika z wodą bez użycia rąk (według uczniów było to niemożliwe). Najwięcej satysfakcji sprawiły uczniom doświadczenia: magiczna piana oraz kolorowe mleko. Niesamowitym odkryciem stały się też skaczące rodzynki.
Dziękujemy Pani Bożence za wcielenie się w postać Marii Skłodowskiej – Curie, a pani Dyrektor Annie Andrzejkiewicz za kolejne wspaniałe spotkanie z cyklu „Literackie podróże, te małe i te duże”.
Więcej zdjęć w Fotogalerii
„Doktor Dolittle i jego zwierzęta" - poznajemy przygody doktora i jego przyjaciół.
Klasa IIIa-27.04.2022r.
Nasza klasa w ramach realizacji projektu w dniu 27 kwietnia wybrała sie na spotkanie z bohaterami książki H. Loftinga ,,Doktor Dolittle i jego zwierzęta". Ku zaskoczeniu wsystkich uczniów w sali biblioteki powitał nas sam John Dolitlle.
W bardzo ciekawy sposób opowiedział nam swoje przygody i przedstawił swoich przyjaciół. Nasza wizyta u doktora nie mogła być bez wstępnego badania lekarskiego . Wszystkie dzieci miały zmierzoną temperaturę i sprawdzony puls. Jak się okazało, że są zdrowi i chętni do pracy to przystąpiliśmy do wspólnej zabawy. Trzecioklasiści odpowiadali na pytania i rozwiązywali zadania.
W drugiej części naszego spotkania uczniowie wykonali jednego z przyjaciół doktora- papugę Polinezję. Na zakończenie doktor przepisł każdemu uczniowi receptę, którą należy zrealizować w ciągu najbliższych 30 dni.
Dziekujemy Paniom z Biblioteki Publicznej za przygotowanie miłej i ciekawej ,, WIZYTY U DOKTORA". Na takie wizyty na pewno każde dziecko będzie chodziło bardzo chętnie. Uczniowie klasy 3a już mają wyznaczony termin kolejnej wizyty, na którą nie moga się doczekać.
Więcej zdjęć w fotogaleriihttps://spkaluszyn.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImZGlyaWQ9MjAxOCZhbGJ1bWlkPWFsYnVt
Wszystko budzi się do życia - powitanie wiosny w wierszach Doroty Gellner.
Klasa IIIa-27.03.2022r.
Pierwsze dni kalendarzowej wiosny wykorzystaliśmy na poszukiwania jej oznak. W pogodny, środowy poranek wybraliśmy się na kolejne spotkanie z cyklu „Literackie podróże, te małe i te duże” do Biblioteki Publicznej. Uczniowie klasy IIIa zostali przywitani przez panią Annę Andrzejkiewicz – dyrektor Biblioteki i Panią Wiosnę. Następnie pełnym skupieniu słuchali wiersza Doroty Geller pt. ,,Zwiastuny wiosny" przeczytanego przez Pania Bożenkę. Po jego wysłuchaniu rozmawialiśmy o symbolach wiosny, które możemy spotkać w przyrodzie. Uczniowie również zapoznali się ze znaczeniami wielu przysłów związanych z tą pora roku. Podsumowaniem naszego spotkania było wykonanie bocianów i kolorowych hiacyntów, które zostały wykonywane pod okiem Pani Małgosi i Pani Bożenki. W drodze powrotnej do szkoły szukaliśmy oznak, o których dowiedzieliśmy sie na spotkaniu.
Więcej zdjęć w fotogaleriihttps://spkaluszyn.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImZGlyaWQ9MTk5OSZhbGJ1bWlkPWFsYnVt
Najważniejsza w życiu jest przyjaźń, odwaga i gotowość niesienia bezinteresownej pomocy innym – na podstawie utworu „Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak.
Klasa II b - 25.03.2022r.
Kolejne spotkanie z cyklu „Literackie podróże, te małe i te duże” miało miejsce 25 marca w budynku Biblioteki Publicznej. Uczniowie klasy IIb zostali przywitani przez panią Annę Andrzejkiewicz – dyrektor Biblioteki. Następnie, pani Bożenka, wprowadziła wiosenny nastrój poprzez głośne czytanie opowiadania Danuty Parlak „Kapelusz Pani Wrony”. Po wysłuchaniu fragmentu lektury, uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące usłyszanych treści oraz wspólnie układali plan wydarzeń. Pani Małgosia wyjaśniła uczniom przesłanie utworu, mówiąc że w życiu najważniejsza jest przyjaźń i umiejętność niesienia pomocy bliźniemu. Ostatnim punktem naszego wiosennego spotkania było zaprojektowanie i wykonanie kapeluszy dla Pani Wrony. Jak zwykle towarzyszyła nam wspaniała atmosfera, cudowne dekoracje i ogromna życzliwość pań bibliotekarek. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania w kwietniu 😊
Fotorelacja z przebiegu zajęć 😊
Życie dziecka na Grenlandii – w krainie zimna i mrozu. Poznajemy „Anaruka, chłopca z Grenlandii” autorstwa Czesława Centkiewicza. Klasa IIb
W styczniu uczniowie klasy IIb zapoznali się z przygodami Anaruka, chłopca z Grenlandii. Małego Eskimosa, który od dzieciństwa uczony był życia w ciężkich warunkach polarnych. Niestety w wyniku kwarantanny nie byliśmy na spotkaniu w Bibliotece Publicznej. Jednak żadna pandemia nam nie straszna i lekturę omówiliśmy zdalnie.
Uczniowie czytając samodzielnie pozycję Czesława Centkiewicza dowiedzieli się wiele na temat życia Inuitów, ich pracy oraz codzienności. Dla porównania obejrzeli również film opowiadający o życiu współczesnym na Grenlandii.
Podsumowaniem pracy z kolejną pozycją literacką było wykonanie ilustracji do książki.
Poznajemy życie prawie dziewięcioletniej dziewczynki w książce Marii Kruger pt. ,,Karolcia”- klasa IIIa- 27.01.2022r
W czwartkowe przedpołudnie uczniowie kl. III a udali się do Biblioteki Publicznej na ostatnie w I semestrze zajęcia z cyklu „Literackie podróże, te małe i te duże”. Tematem przewodnim była książka M. Krüger „Karolcia”.
Spotkanie rozpoczęliśmy słuchając audiobooka. W ten sposób uczniowie przypomnieli sobie przygody pomysłowej dziewczynki i jej kolegi Piotra. Życie Karolci stało się niezwykłe za sprawą błękitnego koralika, który spełniał marzenia.
Dzięki prezentowanym ilustracjom podczas słuchania tekstu dzieci nie miały problemu z zapamiętaniem ważnych informacji dotyczących lektury. Po rozmowie na temat życzeń ważnych i błahych uczniowie wykonali zadanie na kartach pracy.
W ostatniej części spotkania uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych, na których wykonali Karolcię z papieru, kolorowych ozdób i bibuły. Nie mogło zabraknąć błękitnego koralika spełniającego życzenia. Na zakończenie wszyscy zgodnie stwierdzili, że przesłaniem lektury jest wykorzystanie mocy koralika tak, aby przyczynić się do uszczęśliwienia innych.
Więcej zdjęc w fotogalerii https://spkaluszyn.edupage.org/photos/? eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImZGlyaWQ9MTk0NCZhbGJ1bWlkPWFsYnVt
Chwila refleksji w przedświatecznym nastroju- spotkanie z bohaterką baśni H. Ch. Andersena ,,Dziewczynka z zapałkami"- klasa IIIa- 17.12.2021r.
Na przedświąteczne spotkanie do Biblioteki Publicznej w ramach realizacji projektu ,,Literackie podróże, te małe i te duże” wybraliśmy sie w piątkowe przedpołudnie.
Po dotarciu na miejsce przywitała nas pani Ania, pani Małgosia i dziewczynka z zapałkami, która towarzyszyła nam przez całe spotkanie. Po krótkim zapoznaniu dziewczynka opowiedziała dzieciom swoja smutną historię, która bardzo ich wzruszyła.
Następnie z wielkim zaciekawieniem uczniowie wysłuchali i obejrzeli całą baśń przedstawioną przez pania Małgosię za pomoca teatrzyku Kamishibai. Po chwili relaksu był quiz z przeczytanej baśni, który uczniwie rozwiązali bezbłędnie.
Ostatnim zadaniem było wykonanie pracy plastycznej. Dzieci po zapoznaniu z technika swojej pracy przystąpiły do działania. Po 30 minutach pracy powstały piękne witraże ze świątecznym motywem. Na zakończenie trzeciolkasiści złożyli wszystkim pracownikom biblioteki życzenia świąteczne. W ramach podziekowania otrzymali od pani Ani słodki podarunek.
Więcej zdjęc w fotogaleriihttps://spkaluszyn.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImZGlyaWQ9MTkzMSZhbGJ1bWlkPWFsYnVt
Zwyczaje świąteczne w zagrodzie Lisy, Lassego i Bossego na podstawie książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren - klasa IIb - 10.12.2021r.
Kolejne spotkanie z cyklu „Literackie podróże, te małe i te duże” zaprowadziło nas do dalekiej Szwecji, gdzie położona jest niewielka osada Bullerbyn, w której nigdy nie jest nudno. Uczniowie klasy 2b poznali głównych bohaterów w rozdziale Gwiazdka w Bullerbyn. Omówili wspólnie z panią Bożenką i panią Małgosią zwyczaje bożonarodzeniowe jakie obowiązują w Szwecji i w Polsce. Następnie porównywali, które z nich są podobne, a którymi nasze kraje się różnią. Finałem spotkania było wykonanie ozdób z papieru, które zawiesiliśmy w naszej sali.
Więcej zdjęć w "Fotoglerii"
Tęsknota za bliskim i trudny temat śmierci na podstawie utworu Barbary Kosmowskiej „Dziewczynka z Parku” - klasa IIb - 26.10.2021r.
W dniu 26 października uczniowie klasy IIb, na zaproszenie pani Dyrektor Anny Andrzejkiewicz, udali się do Biblioteki Publicznej na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu "Literackie podróże, te małe i te duże". Wspólnie z panią Bożenką i panią Małgosią poznali Andzię - główną bohaterkę utworu "Dziewczynka z parku". Razem analizowali jakie uczucia towarzyszyły Andzi po stracie ukochanego taty, tworząc drzewko uczuć. Następnie rozwiązali quiz prawda - fałsz i odszyfrowali hasło przewodnie, jakim było słowo "wspomnienia". Oczywiście, uczniowie mieli za zadanie opowiedzieć o wspomnieniach głównej bohaterki związanych z jej tatą. Zakończeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej - obrazu "Jesienne drzewo".
Więcej zdjęć w Fotogalerii
Niesamowita więź i przyjaźń łącząca psa z człowiekiem - zapoznanie z lekturą Romana Pisarskiego pt. ,,O psie, który jeźdzł koleją"- 20.10.2021r.
Dnia 20 października 2021 roku klasa IIIa wyruszyła w podróż do Biblioteki Publicznej na pierwsze spotkania w ramach realizacji projektu ,,LITERACKIE PODRÓŻE TE MAŁE I TE DUŻE”. Na tą podróż, by poznać przygody naszego bohatera książki ,,O psie, który jeździł koleją” pojechaliśmy do Włoch. Nasza wycieczka zorganizowana przez panią Dyrektor, panią Bożenkę i panią Małgosię była pełna ciekawych zadań. Analizując treść lektury stwierdziliśmy, że nasz bohater jest wspaniały, mądry i oddany człowiekowi. Uczniowie opowiadając o swoich psach zgodnie stwierdzili, że pies jest przyjacielem człowieka. Na zakończenie dzieci wykonały psa, który powędrował z nimi do naszej szkoły.
Zabawa była przednia i nie możemy się doczekać następnego spotkania ….a to dopiero w przyszłym miesiącu
Więcej zdjęć w Fotogaleriihttps://spkaluszyn.edupage.org/photos/? eqa=c2V0RWRpdGluZ0xheW91dD0xJnBob3RvPWFsYnVt#photos:album:1847
Wydarzenia wspólne :)
Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia - 25.11.2021r.
Duże, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie to najlepsi przyjaciele dzieci od zawsze. W ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia, uczniowie klasy IIb i IIIa wybrali się ze swoimi pluszakami do Biblioteki Publicznej, aby wspólnie z Kubusiem Puchatkiem świętować i bawić się.
Mało kto wie, że pluszowy miś to symbol niezwykłej historii. Dzisiejszego dnia przybliżyła ją pani Bożenka. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się na polowanie. W trakcie wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał go opatrzeć i wypuścić, a całą historię opisano i zilustrowano w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników był pewien producent zabawek, który zainspirowany historią stworzył nową zabawkę dla dzieci – pluszowego misia – i nazwał go Teddy Bear.
Czwartkowe przedpołudnie, okazało się niezwykłe dla uczniów. Czekały na nich zabawy przy muzyce, które prowadził Kubuś Puchatek. Były też rozmowy o misiowych bohaterach filmów, a także omówienie przygód Niedźwiedzia Wojtka, który poszedł na wojnę. Zwieńczeniem spotkania było odśpiewanie sto lat dla Kubusia i wspólne zjedzenie pysznego tortu. Uczniowie też nie zapomnieli o święcie pluszowego misia i na przyjęcie przyszli z własnoręcznie wykonanymi laurkami i życzeniami 😊
Więcej zdjęć w Fotogalerii kl II b i Fotogalerii klasa IIIa
NOC BIBLIOTEK W KAŁUSZYNIE- 09.10.2021r.
W sobotę 9 października 2021 roku odbyła się VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Na to wieczorne spotkanie uczniowie z klas IIb i IIIa wraz z wychowawcami zostali zaproszeni przez panie z Biblioteki Publicznej.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od filmu towarzyszącego tegorocznej akcji – „Operacja Człowiek w czerni”. Jak w prawdziwym kinie podczas filmu dzieci miały popcorn, chipsy i soczek. Po filmie nasza biblioteka zamieniła się w biuro detektywistyczne, w którym dzieci brały czynny udział poprzez rozwiązywanie zagadek i tropienie zaszyfrowanych wiadomości. Wspólnie czytając „Rzepkę" wzmocniliśmy swoją grę aktorskąa ćwicząc razem z Maćkiem wzmocniliśmy swoje mięśnie. Po pysznej kolacji badaliśmy swoje zmysły. Był to wieczór pełen zabawy, niespodzianek i pozytywnych emocji.
Więcej zdjęc w Fotogalerii
Spotkanie z Michałem Rusinkiem- autorem wierszy dla dzieci - 29.09.2021r.
Wspólnie z Biblioteką Publiczną obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Gościem specjalnym był Michał Rusinek– profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisarz, autor esejów, opowiadań i książek dla dzieci. Pan Michał jest również Ambasadorem akcji Kinder Mleczna Kanapka Przerwa na Wspólne Czytanie. Spotkanie było nagrodą dla Biblioteki i uczniów nauczania początkowego naszej szkoły oraz filii w Chrościcach za udział w akcji i przekazanie książek do wspólnego czytania. Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej szkoły. W trakcie spotkania autor odczytał swoje zabawne wierszyki. Pisarz zaangażował najmłodszych do stworzenia opowiadania o Kałuszynie. Na zakończenie nasz gość odpowiadał na liczne pytania, które zadawały mu dzieci. Spotkanie było pełne humoru i zaangażowania. Na zakończenie każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z pisarzem. Wydarzenie było okazją do zorganizowania międzylekcyjnej „przerwy na wspólne czytanie" z Michałem Rusinkiem.
Więcej zdjęć w Fotogalerii
Rok szkolny 2020/21
HARMONOGRAM SPOTKAŃ W ROKU SZKOLNYM 2020/21
KLASA 2A
Październik- Poznajemy przygody Andzi w utworze B. Kosmowskiej ,,Dziewczynka z parku". Praca plastyczna.
Listopad- 25 listopada- Urodziny Pluszowego Misia. Zapoznanie dzieci z historią powstania pluszowego przyjaciela każdego dziecka. Praca plastyczna.
Grudzień- Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe w różnych krajach. Praca plastyczna - kartka świąteczna.
Luty- Jak wygląda życie na Antarktydzie? Zapoznanie z książką Czesława i Aliny Centkiewiczów ,,Zaczarowana zagroda". Praca plastyczna - malowanie farbami.
Marzec- Nadchodzi wiosna. Czytanie utworu D. Perlak ,,Kapelusz Pani Wrony". Praca plastyczna - kapelusz dla Pani Wiosny.
Kwiecień- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Poznajemy wiersze Jana Brzechwy. Przybliżenie dzieciom sylwetki poety.
Maj - Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Moja własna pierwsza książka- warsztaty.
KLASA 1B
Październik - Wśród baśni H. Ch. Andersena. "Walka o własne szczęście i swoje miejsce na świecie" na podstawie utworu "Calineczka".
Praca plastyczna "Calineczka"
Listopad - "Nie biedna, nie bogactwo, ale serce i dobro liczy się najbardziej"- spotkanie z bohaterem utworu M. Kownackiej "Plastusiowy Pamiętnik".
Obchody "Dnia Pluszowego Misia" - 25.11.2020r. - praca plastyczna "Mój Miś"
Grudzień - Wśród baśni Braci Grimm. "Dobro zawsze zwycięży" - poznajemy Jasia i Małgosię.
Praca manualna "Piernikowa chata" - ozdabianie pierników / Ilustracja do baśni - zajęcia online.
Luty - Wśród baśni Ch. Perraulta. Prawdziwa miłość, magia i tajemnica w zaczarowanym królestwie na podstawie utworu "Śpiąca Królewna".
Praca plastyczna - portret królewicza / królewny
Marzec - Podejmujemy odpowiedzialność za czworonożnych przyjaciół. Spotkanie z utworem dla dzieci W. Cichonia "Cukierku, ty łobuzie".
Praca plastyczna "Cukierek" - wyklejanka
Kwiecień - Jakie wartośći są ważne w naszym życiu? - na podstawie utworu J. Porazińskiej "Pamiętnik Czarnego Noska".
Praca plastyczna - "Okładka pamiętnika"
Maj - Jaki jest świat dorosłych? Niesamowite przygody niezwykłych bohaterów utworu J. Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek".
Praca plastyczna - przygoda 11 skarpetki.
Realizacja projektu
Jaki jest świat dorosłych? Niesamowite przygody niezwykłych bohaterów utworu J. Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" - 24.05.2021r. - klasa Ib
Uczniowie klasy Ib tym razem udali się do Biblioteki Publicznej na zaproszenie pani Dyrektor Anny Andrzejkiewicz, aby poznać niesamowity świat skarpetek. Wspólnie z panią Bożenką oraz panią Małgosią odkryli przygody ósmej skarpetki, która stała się opiekunką piskląt. Wcześniej poznali skarpetkę pierwszą, drugą, trzecią i czwartą w trakcie głośnego czytania podczas zajęć w szkole. Oczywiście nie zabrakło zabaw i poszukiwania zaginionych skarpetek. Następnie uczniowie zrobili pranie owych skarpetek i rozwiesili je. Może jakieś z nich należą do uczniów naszej szkoły? Ostatnim punktem wspólnej zabawy było wykonanie pracy plastycznej - "Niesamowite przygody jedenastej skarpetki", w której uczniowie ukazali swoją twórczość i pomysłowość.
Więcej zdjęć w Fotogalerii
Dzięki zajęciom uczniowie poznali świat skarpetek, który w rzeczywistości przypomina świat ludzi, ich dylematy, smutki, radości. Autorka książki, w sposób przystępny dla młodych czytelników, przedstawia problemy, które możemy dostrzec w nas samych. Była to wspaniała i pouczająca lekcja, która zakończyła nasze spotkania literackie w roku szkolnym 2020/21.
Tydzień Bibliotek
Warsztaty w Bibliotece Publicznej - 13.05.2021r. - klasa Ib i IIa
13 maja 2021r., odpowiadając na zaproszenie pracowników Biblioteki Publicznej, uczniowie klasy Ib i IIa udali się na warsztaty tworzenia książek rozkładanych typu POP – UP. Pod czujnym okiem pani Joanny Tyluś najmłodsi wykonali swoje pierwsze książki. Każdy z uczestników otrzymał zestaw do wykonania własnego POP – UPu. Uczniowie stworzyli najróżniejsze prace. Okazało się, że ich wyobraźnia nie ma granic. Rysowali, tworzyli okładki, pisali teksty. I najważniejsze bawili się przy tym wspaniale 😊
Więcej zdjęć w Fotogalerii - warsztaty klasy Ib
Więcej zdjęć w Fotogalerii https://spkaluszyn.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImZGlyaWQ9MTc1OSZhbGJ1bWlkPWFsYnVt
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Poznajemy wiersze Jana Brzechwy. Przybliżenie dzieciom sylwetki poety.- 27-28.04.2021r.
Dzieciństwo bez wierszy Jana Brzechwy? To niemożliwe! Ciekawy, zabawny i zaskakujący świat utworów Jana Brzechwy jest jedyny w swoim rodzaju i o tym mogli się przekonać uczestnicy spotkania. Uczniowie klasy IIa poznali wiersze Jana Brzechwy, które samodzielnie przeczytali podczas zajęć. Następnie zapoznali się z sylwetką autora i w kilku zdaniach napisali esencję jego życiorysu. Czego sie dowiedzieli i ile zapamiętali, sprawdzili to w przygotowanym przez panie z Biblioteki Publicznej quizie. Podsumowaniem wesołej i zabawnej lecji była praca plastyczna- ilustracja do wybranego wiersza.
Druga część naszego spotkania była poświęcona książce, która lilka dni temu obchodziła swoje święto - 23 kwietnia. Dzieci podczas spotkania poznały historię książki i kolejne etapy jej powstawania. Uczniowie wzieli udział w warsztatach online, które miały na celu zapoznanie najmłodszych czytelników z procesem powstawania książki, od myśli i obrazków w głowie autora, przez redakcję, ilustracje, skład… do momentu gdy książka trafia w ręce czytelników. Dzieci w sposób ciekawy i obrazowy przekonały się, że książka to ich przyjaciel. Podsumowaniem naszej drugiej części zajęć było zrobienie zakładki do książki.
Jakie wartości są ważne w naszym życiu? - na podstawie utworu J. Porazińskiej "Pamiętnik Czarnego Noska".
- 19-21.04.2021r. - klasa Ib
Uczniowie klasy Ib poznali przygody miłego pluszaka z czerwoną kokardką u szyi. Czarny Nosek, bo tak nazywa się twórca pamiętnika to przemiły bohater utworu Janiny Poronińskiej. Uczniowie poznawali kolejne historie małego misia w czasie edukacji zdalnej. Nie było to łatwe, ale miłośnikom literatury nic nie stanie na przeszkodzie. W czasie zajęć online uczniowie poznawali przygody Czarnego Noska. A także, uzmysłowili sobie, że w przygodach misia wielką rolę odgrywają takie wartości jak miłość, przyjaźń, zaufanie i oddanie. Razem z bohaterem młodzi czytelnicy odkrywali ich znaczenie w życiu i dostrzegali, że tak naprawdę wszędzie te wartości są obecne. W ramach pracy plastycznej wykonali okładki „Pamiętnika Czarnego Noska”. Oto ich prace:
Jak ważne jest pomagać innym? - zapoznanie z lekturą Danuty Parlak ,,Kapelusz Pani Wrony” w pierwszych wiosennych dniach.- 25-26.03.2021r. -klasa IIa
W ostatnich dniach marca odbyło się nasze kolejne spotkanie - niestety online. Uczniowie klasy IIa zapoznali się z książką Danuty Parlak ,,Kapelusz Pani Wrony”. Podczas zajęć dzieci opowiadały o wydarzeniach i perypetiach zwierząt mieszkających w lesie. Zwróciły również uwagę na losy bohaterów, którzy byli gotowi do poświęceń dla innych. Uczniowie dowiedzieli się, że nie przedmioty, które posiadamy są najcenniejsze ale wartości, których nie da się namacalnie zbadać. Jedną z nich jest umiejętność dzielenia się z innymi – dzięki niej zyskujemy więcej niż mogłoby się nam wydawać m.in. własną satysfakcję z udzielenia pomocy innym czy po prostu wdzięczność. Następnie uczniowie rozwiązywali quiz sprawdzający znajomość lektury, oczywiście nie było żadnych pomyłek.
Druga część naszego spotkania poświęcona była Wiośnie, która kilka dni temu do nas zawitała. Dzieci mówiły jakie zmiany zaszły w przyrodzie po nadejściu tej radosnej pory roku.
W ostatniej części zajęć dzieci wykonały kapelusze, choć nie dla naszej bohaterki. Każdy uczeń zaprojektował ,,Kapelusz dla Pani Wiosny".
Pomimo tego, że nasze zajęcia odbywały się zdalnie to dzieci z wielkim zapałem i dużą kreatywnością wykonały wszystkie zadania.
Więcej zdęć w fotogalerii https://spkaluszyn.edupage.org/album/#gallery/1735
Podejmujemy odpowiedzialność za czworonożnych przyjaciół. Spotkanie z utworem dla dzieci W. Cichonia "Cukierku, ty łobuzie"
- 15-16.03.2021r. - klasa Ib
Tym razem uczniowie klasy 1b poznali niezwykłe przygody małego kociaka, który wabi się Cukierek. Książka, autorstwa Waldemara Cichonia bardzo spodobała się najmłodszym. Mały kotek okazał się niezwykłym bohaterem, który skacze weterynarzowi po głowie, walczy ze swetrami udającymi potwory, jeździ na mecze hokejowe. Cukierek ceni sobie swoją niezależność, zajmuje się głównie spaniem, jedzeniem i ROZRABIANIEM.
Przygody Cukierka uczniowie klasy 1b poznali w czasie zajęć lekcyjnych. Następnie wykonali zadania w zeszycie ćwiczeń i test wiedzy przygotowany przez Panie z Biblioteki Publicznej. Uczniowie przypomnieli sobie jak ważne jest odpowiedzialne i dobre traktowanie zwierząt – przyjaciół człowieka. Zwieńczeniem dwudniowej pracy z lekturą było wykonanie pracy plastycznej – mozaikowego kota.
Więcej zdjęć w "Fotogalerii"
Jak wygląda życie na Antarktydzie? Zapoznanie z książką Czesława i Aliny Centkiewiczów ,,Zaczarowana zagroda". - 26.02.2021r.- klasa IIa
Nasze kolejne spotkanie w ramach realizacji projektu ,,Literackie podróże, te małe i te duże” po raz kolejny nie odbyło się w BIBLIOTECE PUBLICZNEJ. Z powodu pandemii spotkanie z pingwinami Adeli odbyło się w naszej klasie.
Zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania się z książką A i Cz. Centkiewiczów ,,Zaczarowana zagroda”, którą przeczytali uczniowie z naszej klasy. Kolejnym krokiem było zapoznanie się z miejscem i życiem pingwinów. W tym pomógł nam Pan Paweł Chabiera, który dwukrotnie był na Antarktydzie. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści naszego polarnika i oglądali zdjęcia zrobione podczas wyprawy. Następnie uczniowie uczestniczyli w quizie przygotowanym przez Panią Małgosię i wykonali farbami pingwiny XXL. Na zakończenie naszych zajęć dzieci otrzymały słodką pingwinkową nagrodę.
To była wspaniała i ciekawa zabawa, dzięki której uczniowie poszerzyli wiadomości na temat życia na Antarktydzie.
Więcej zdjęć w fotofalerii https://spkaluszyn.edupage.org/album/#gallery/1718
Wśród baśni Ch. Perraulta. Prawdziwa miłość, magia i tajemnica w zaczarowanym królestwie na podstawie utworu "Śpiąca Królewna" - 22.02.2021r. - klasa Ib
Tym razem uczniowie klasy Ib poznali losy królewny Różyczki - ślicznej, miłej i mądrej panienki z utworu "Śpiąca królewna". Następnie analizowali losy bohaterki, z jednej strony smutne, ale z drugiej dające nadzieję na lepsze i szczęśliwsze życie. Uczniowie wzięli udział w quizie wiedzy, wymieniali bohaterów baśni - dzieląc ich na dobrych i złych, zwracali uwagę na czary i magię jaka była prezentowana w utworze. W ostatnim etapie omawiania treści baśni starali się odpowiedzieć na pytanie dotyczące przesłania tejże pozycji literackiej. Co daje nam, ludziom, dzieciom znajomość "Śpiącej królewny"? Przede wszystkim, naukę, że w życiu nie uda się nam uniknąć cierpienia, każdy z nas otrze się o jakiś rodzaj zła, ponieważ żyjemy w świecie nieidealnym. W życiu musimy zachować cierpliwość - niekoniecznie stuletnią - w dążeniu do celu. Ale najważniejsze przesłanie według uczniów jest następujące: miłość i dobro zawsze zwyciężą zło. :)
Ostatnim etapem omawiania utworu było wykonanie portretu królewicza i królewny.
Wśród baśni Braci Grimm. "Dobro zawsze zwycięży" - poznajemy Jasia i Małgosię - 18.12.2020r. - klasa Ib
Podczas ostatniego, piątkowego spotkania na zajęciach online w tym roku kalendarzowym, uczniowie klasy 1b poznali baśń autorstwa Braci Grimm "Jaś i Małgosia". Niby utwór, który znają wszyscy, ale naszym najmłodszym został przedstawiony w szczególny sposób. Pracownicy Biblioteki Publicznej we współpracy z naszą szkołą nagrali dla uczniów ową bąśń. W pięknej scenerii teatrzyku kamishibai tekst baśni przedstawiła pani Małgorzata Leszczyńska. Po wysłuchaniu i obejrzeniu nagrania uczniowie omówili z wychowawczynią najważniejsze zagadnienia baśni. Wymieniali bohaterów dobrych i złych, układali plan wydarzeń, zagrali w quiz prawda/ fałsz. Ostatnim punktem spotkania online z baśnią "Jaś i Małgosia" było wykonanie ilustracji do utworu. Jednoznacznie mogę stwierdzić, że nie jest straszny nam czas pandemii :) i nawet w tak ciężkim dla nauki okresie możemy fantastycznie bawić się z literaturą.
Zapraszamy do wysłuchania baśni "Jaś i Małgosia" :)
Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe w różnych krajach- 17.12.2020r.- klasa IIa
Co kraj to obyczaj. Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe są w Polsce, a jakie w innych krajach? Podczas naszego grudniowego spotkania dzieci dostały odpowiedzi na te pytania. Panie z biblioteki przygotowały piękną prezentację o wszystkich zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych, która została zaprezentowana uczniom. Kiedy dzieci pogłębiły swoją wiedzę na ten temat, wspólnie rozwiązywaliśmy quizy i zagadki.
W drugiej części naszego spotkania dzieci wykonały karty świąteczne oraz napisały życzenia dla Pań z biblioteki, które wysłaliśmy pocztą elektroniczną.
Pomimo tego, że nasze spotkania odbywają się zdalnie, to uczniowie z dużym zaangażowaniem w nich uczestniczą.
,,Dzień Pluszowego Misia" w klasie IIa
25 listopada klasa IIa obchodziła Dzień Pluszowego Misia. Z powodu nauki zdalnej ten dzień był inny niż zawsze. Dzieci obejrzały film o misiu, zapoznały się z historią powstania pluszowej maskotki i rozwiązywały quizy - oczywiście wszystko zdalnie. Na zakończenie naszego spotkania dzieci wykonały misia techniką dowolną, które również zostały wysłane do Pani Małgosi. Pomimo niewielkich ograniczeń dzieci bawiły sie fantastycznie.
25 listopada - "Dzień Pluszowego Misia"
Z tej okazji uczniowie klasi Ib wykonali prace plastyczne "Mój Miś".
Poznajemy przygody Andzi w utworze B. Kosmowskiej ,,Dziewczynka z parku"-30.10.2020r.- klasa IIa
W dniu dzisiejszym klasa IIa poznała przygody Andzi z książki Barbary Kosmowskiej ,,Dziewczynka z Parku". Nasze spotkanie ze względu na panujące warunki rozpoczęło się na placu szkolnym. Dzieci po wysłuchaniu książki czytanej przez Panią Ewelinę poznały uczucia bohaterki, która straciła ukochanego tatę i musiała się zmierzyć ze swoim smutkiem, stratą oraz pustką. W powrocie do „normalności" pomógł jej Jeremiasz - chłopiec, który z dnia na dzień stał się przyjacielem. Mówiliśmy dużo o emocjach, dzieci opisywały je swoimi słowami. Każdy uczestnik powiesił liść emocji na drzewku uczuć. Po zajęciach na powietrzu nasze drzewko powędrowało do naszej sali. W ostatniej części naszego spotkania uczniowie wykonali pracę plastyczną - jesienne drzewo.
Wśród baśni H. Ch. Andersena. "Walka o własne szczęście i swoje miejsce na świecie" na podstawie utworu "Calineczka" - 12.10.2020r. - klasa Ib
Dziś wyruszyliśmy w podróż daleką, do krainy baśni H. Ch. Andersena. Poznaliśmy historię niezwykłej, maleńkiej dziewczynki imieniem Calineczka. Od samego początku przygód w tej historii nie brakowało. Uroda bohaterki sprawiła, że porwała ją ropucha, a następnie chrabąszcz. Calineczka znalazła w końcu schronienie u polnej myszki. Jednak, nie długo przyszło cieszyć się jej wolnością, gdyż miała poślubić kreta i resztę życia spędzić pod ziemią. Na drodze maleńkiej dziewczynki pojawił się niezwykły ptaszek, którego ratuje przed śmiercią. W wyniku wdzięczności jaskółeczka zmienia życie Calineczki. Ratuje ją z ramion kreta i zabiera na pole kwiatów, gdzie czeka już na nią książę elfów :) Czy można wymarzyć sobie lepsze zakończenie baśni? Chyba nie.
Kolejnym etapem naszego spotkania były zabawy i rozmowy dotyczące omawianego utworu. Uczniowie dowiedzieli się, że w życiu należy dążyć do zdobycia szczęścia, a tylko człowiek wolny jest tak naprawdę spełniony. Zakończeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej „Calineczka”.
To było nasze pierwsze spotkanie w ramach projektu „Literackie podróże, te małe i te duże”, i już nie możemy doczekać się kolejnego. Dziękujemy za wspólną przygodę pani Bożence i pani Małgosi :)
Więcej zdjęć w Fotogalerii
Obchody Nocy Bibliotek przez uczniów klasy Ib i IIa - 9.10.2020r.
W piątek, wspólnie uczestniczyliśmy w obchodach Nocy Bibliotek, która w tym roku przypadła na 10 października. Razem obejrzeliśmy z tej okazji film „Jakub, Mimmi i gadające psy”, a następnie uczestniczyliśmy w zajęciach mających na celu omówienie problematyki wyżej wymienionej ekranizacji. Zajęcia poprowadziły, we współpracy z Biblioteką Publiczną, wychowawczynie klas.
„Jakub, Mimmi i gadające psy” -to opowieść o małym chłopcu, który ze względu na wyjazd swojego taty musiał spędzić kilka dni u wuja i kuzynki Mimmi. Kuba nie podchodzi do tego pomysłu z entuzjazmem, ale z czasem zaprzyjaźnia się z grupą gadających psów i akceptuje Maskachke. Gdy okazuje się, że dzielnica ma zostać zniszczona, a w zamian ma tam zostać wybudowany wieżowiec, Jakub i jego nowi przyjaciele rozpoczynają walkę o Maskachkę. To historia opowiadająca o przyjaźni i realizacji wspólnego, szczytnego celu.
Obejrzany film okazał się niezwykle ciekawy i interesujący dla młodych widzów. A problemy w nim poruszane nie okazały się obce nawet dla naszych uczniów.
Więcej zdjęć w Fotogalerii