• Pomoc psychologiczo - pedagogiczna

• Autyzm - co to jest?

• 21.04.2023 11:52
            • W tym artykule dowiesz się czym czy jest autyzm, jak go rozpoznać i co zrobić, gdy zauważysz niepokojące objawy?
            • Czym jest autyzm?

O autyzmie mówimy, gdy zdiagnozujemy całościowe zaburzenia rozwoju. Autyzm to nie jest choroba, którą można wyleczyć, tylko inny wzorzec rozwojowy:

Obserwujemy wtedy nieprawidłowe funkcjonowanie w sferze:

EMOCJONALNEJ – nazywanie, rozumienie , przezywanie emocji.

POZNAWCZEJ – dotyczy ona spostrzegania, koncentracji, uwagi, myślenia , pamięci.

SPOŁECZNEJ – rozumienie, przestrzeganie zasad i norm społecznych, nawiązywanie, utrzymywanie relacji z dziećmi , dorosłymi.

Jest to tak zwana triada autyzmu.

Skąd się bierze autyzm?

Na wystąpienie autyzmu mają wpływ zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Czynnikami środowiskowymi mogą być m.in. wiek rodziców, choroby metaboliczne matki (cukrzyca, otyłość), wszelkie zagrożenia występujące w czasie ciąży, a także niska masa urodzeniowa dziecka czy wcześniactwo. Rozpowszechnienie autyzmu ocenia się na około 1%

Jakie są sygnały autyzmu?

Jakie jest dziecko autystyczne?

Dzieci z autyzmem, tak samo jak wszystkie dzieci mogą się od siebie bardzo różnić, mieć swoją własną osobowść, swoje zainteresowania i sposoby reagowania.

Mamo, tato, jeśli zauważyłeś u swojego dziecka niepokojące objawy, mogące świadczyć o tym, że jego rozwój nie przebiega prawidłowo to:

• Skontaktuj się z Waszym lekarzem rodzinnym lub pediatrą.

• Jeśli nadal czujesz się zaniepokojony możesz skonsultować się z psychologiem dziecięcym lub psychiatrą, nie potrzebujesz skierowania.

• Możesz też zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, opowiedzieć o tym co Cię niepokoi i umówić na przeprowadzenie diagnozy.

• Jeżeli otrzymasz diagnozę o całościowym zaburzeniu rozwoju dziecka (spektrum autyzmu) – autyzm, autyzm atypowy, Zespół Aspergera zgłoś się do publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, która prowadzi orzekanie o formach pomocy dla dzieci z autyzmem.

.