STREFA EMOCJI
Innowacja pedagogiczna realizowana z uczniami klasy Ib
w roku szkolnym 2023/2024
autor - Magdalena Gójska- Gogol
Cel ogólny:
Stymulowanie rozwoju emocjonalno- społecznego dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Cele szczegółowe:
Kształtowanie umiejętności nazywania, rozpoznawania i rozróżniania emocji.
Rozwijanie zdolności empatii, czyli umiejętności przyjmowania perspektyw innych osób.
Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami.
Modelowanie umiejętności rozwiązywania problemów w sytuacjach społecznych.
Kształtowanie poczucia własnej wartości i silnej osobowości.
REALIZACJA
„Emocje są językiem duszy. Są kluczem, który otwiera drzwi do zrozumienia naszego najgłębszego ja.”
– Paulo Coelho
I. Zajęcia z cyklu „Nazywam emocje”
Emocje budują strefę psychiczną i indywidualność człowieka. Dzięki nim potrafimy odczuwać i reagować na świat wewnętrzny i zewnętrzny, nawiązujemy relacje i tworzymy wspólnoty. Emocje informują nas o tym co jest dla ważne, a co nie. Często motywują do działania oraz pomagają w podjęciu decyzji. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci prawidłowo rozpoznawały emocje, które im towarzyszą.
Przeprowadzone zajęcia, z cyklu „Nazywam emocje” dotyczyły kształtowania umiejętności nazywania i rozpoznawania emocji jakie towarzyszą dzieciom każdego dnia.
Emocje, jakimi zajęliśmy się w trakcie zajęć to:
RADOŚĆ, SMUTEK, ZŁOŚĆ, STRACH, WSTRĘT, ZDZIWIENIE
Uczniowie brali udział w dyskusjach, omawiali sytuacje przedstawione na filmach i w prezentacjach multimedialnych. Wykonywali prace plastyczne.
5Podsumowaniem zajęć z cyklu "Nazywam emocje" było wykonanie plakatu EMOCJE. Uczniowie pracując w grupach dyskutowali na temat emocji i wymieniali się zdobytą wiedzą.
Oto wyniki pracy :)
II. Zajęcia z cyklu
„Stosuję zdobyte umiejętności w praktyce”
Uczniowie na kolejnych spotkaniach ze strefą emocji ćwiczyli umiejętność nazywania towarzyszących im każdego dnia emocji. Byli świadomi tych emocji, potrafili je zaakceptować i właściwie na nie reagować. Stworzyli kodeks złości, dzięki któremu nauczyli się złościć bezpiecznie.
Ponadto uczniowie uczestniczyli w doświadczeniu "Słoik emocji", w którym musieli zakolorować słoik kolorami emocji, które towarzyszyły im danego dnia. Następnie mówili o swoich uczuciach na forum grupy.
Słoik emocji
III. Zajęcia z cyklu „Empatia"
Uczniowie w trakcie zajęć uczyli się czym jest empatia. Uczyli się wczuwać w uczucia innych osób. Starali się dzielić z innymi swoimi emocjami i zrozumieć emocje innych. Na zakończenie zajęć stworzyli kodeks empatii, który zawisł na gazetce ściennej.
IV. Zajęcia z cyklu „Praktyka”
Czwarta część innowacji pedagogicznej poświęcona została ćwiczeniom zastosowania poznanych umiejętności w sytuacjach społecznych dnia codziennego. Uczniowie ćwiczyli panowanie nad emocjami w kontaktach z innymi oraz używanie zwrotów grzecznościowych w kontaktach z rówieśnikami i osobami dorosłymi. Uczyli się również asertywności i właściwego reagowania na sytuacje, których doświadczają w szkole np.: praca w grupie, kłótnia w szkole. Poruszali również tematy związane z nieposłuszeństwem, tolerancją, czy prześladowaniem.
Podsumowaniem zajęć praktycznych, ale również całorocznych zajęć była szkolna gra terenowa „Strefa emocji”, przeprowadzona 6.06.2024 r.
Uczniowie zostali podzieleni na trzy zespoły (zielonych, czerwonych i pomarańczowych) poprzez wylosowanie karteczki z nazwą koloru. Następnie musieli wybrać lidera grupy i osobę odpowiedzialną za zbieranie wykonanych zadań. Po zapoznaniu się z zasadami gry i jej fabułą pierwszoklasiści przeszli do odczytania pierwszej wskazówki i wyruszyli w grę. Czekało na nich sześć zadań, które zostały ukryte w różnych pomieszczeniach w szkole. Po wykonaniu danego zadania, w kopercie czekała kolejna wskazówka, która prowadziła do kolejnego pomieszczenia. Uczniowie musieli odgadnąć zagadki, rozwiązać krzyżówkę, dokończyć zdania, ułożyć obrazek w całość, wyjaśnić co znaczy słowo empatia i odczytać anagramy. Oczywiście wszystkie zadania dotyczyły emocji i były usystematyzowaniem zdobytej w ciągu roku wiedzy. Każdej drużynie udało się rozwiązać wszystkie zadania, a sami uczestnicy bawili się przy tym świetnie.
Więcej zdjęć w Fotogalerii
Jak prowadzone zajęcia wpłynęły na uczniów klasy Ib?
Uczniowie:
- zdobyli wiedzę na temat emocji i usystematyzowali ją
- poznali metody opanowania złości i agresji
- rozwinęli umiejętności społeczne i komunikacyjne
- zwiększyli własną samoocenę i motywację
- nauczyli się pracować w grupach i szanować wzajemnie