• Pomoc psychologiczo - pedagogiczna

          • Żeby chciało się chcieć
            • Żeby chciało się chcieć

            • 24.10.2023 11:27
            • Powszechnym problemem naszych czasów wydaje się być brak motywacji uczniów do nauki, ale nie tylko. Co zrobić, abyc chiał nam się chcieć?
            •  

               

               

              Jak motywować kogoś do działania? CO robić, żeby chciało się chcieć?

              Często myślimy, żebyśmy chcieli coś osiągnąć, ale na myśleniu się kończy. Tymczasem za myśleniem musi pójść działanie.

              Podczas zajęć w klasach, kiedy pytamy uczniów o ich marzenie, okazuje się, że dla wielu z nich odpowiedź na nie okazuje się nie lada wyzwaniem.

              Niektórzy z nich nigdy się nad tym nie zastanwaiali, twierdzą, że niw wiedzą. Po ich minach widać konsternację.

              Z czego to może wynikać? Czasami z braku wiary we własne możliwosci, czasem dlatego, że nikt ich nigdy o to wcześniej nie pytał. Zachęcajmy, isnpirujmy, pokazujmy na własnym przykładzie, że można mieć marzenia, cele i je realizować.

              Wiele ograniczeń i przeszkód do osiągania tego co chcemy siedzi w naszej głowie. Boimy się tego, co inni pomślą, odkładamy na później, bo teraz nie jest dobry moment, myślimy sobie, że lepiej się nie wychylać. Warto uświadomić sobie co mnie ogranicza i spróbować, zmienić to przekonanie, na taki któe będzie bardziej wspierające.

               

              Przy osiąganiu własnych celów i motywowaniu się do ich osiągania warto kierować się paroma zasadami:

               

              Kiedy mamy już jakieś marzenie, przychodzi czas na działanie. Warto wykorzystać wtedy metodę SMART, która pomaga przy tym by wytrwać w swoich postanowieniach.

              SMART to akronim opisujący pięć cech, jakie powinien spełniać dobrze sformułowany cel:

              • S – czyli Sprecyzowany
              • M – czyli Mierzalny
              • A – czyli Atrakcyjny
              • R – czyli Realistyczny
              • T – czyli Terminowy

              O co w tym chodzi? Otóż każdy z powyższych punktów jest zarazem postulatem, jaki powinien spełniać "sprytny" cel.

              Sprecyzowany – ten punkt mówi, że mamy jasno wiedzieć czego cel dotyczy i co chcemy osiągnąć. Cel ma być określony w sposób konkretny i jednoznaczny, nie pozostawiający miejsca na dowolność interpretacji. Cele typu "schudnąć", "przebiec maraton" są sprecyzowane (choć nie są celami SMART, ale o tym dalej…). Cele "lepiej radzić sobie w pracy" bądź "zacząć uprawiać jakiś sport" nie spełniają tego kryterium, ponieważ nie mówią co konkretnie zamierzam zrobić.

              Mierzalny – dobrze określony cel powinien dawać nam możliwość sprawdzania postępów na drodze do jego realizacji. Równie ważne jest to, abyśmy mieli jasność co do tego po czym poznamy, że cel został osiągnięty. Cel "odłożyć 10.000 złotych na wyjazd na Hawaje" spełnia kryteria celu mierzalnego, zaś cel "wyjechać na Hawaje" już nie  – w tym pierwszym przypadku mogę łatwo określić ile już mam odłożone i ile jeszcze mi brakuje, zaś w drugim przypadku mam możliwość stwierdzenia czy osiągnąłem cel, ale nie mam możliwości śledzenia postępów w jego realizacji.

              Atrakcyjny – to punkt mówiący o źródłach motywacji do realizacji celu. Atrakcyjny cel to taki, który niesie wyzwanie, ale także jego realizacja daje nam wymierne korzyści. Określenie atrakcyjności celu to przede wszystkim odpowiedź na pytanie po co w ogóle chcę realizować taki cel? Pomocne może być tu zrobienie tabelki zysków i strat związanych z realizacją celu bądź z jego niezrealizowaniem.

              Realistyczny – czyli możliwy do osiągnięcia. Najważniejsze jest tu określenie, czy mam czas i siły (albo szerzej – zasoby) na realizację tego celu. Jeśli postanowię przebiec maraton, to potrzebuję czasu na regularne treningi, najlepiej 3-4 razy w tygodniu. Jeśli chcę odłożyć 10.000 złotych na wyjazd na Hawaje, to potrzebuję zarabiać i planować swoje wydatki na tyle dobrze, aby jakaś suma zostawała mi na koniec miesiąca. Inaczej na planowaniu się skończy…

              Terminowy – czyli z określoną datą, do jakiej chcemy zrealizować nasz cel. Ustalenie terminu, w którym chcemy zrealizować postawiony sobie cel zwiększa mobilizację do działania. Bez tego łatwo wpaść w pułapkę odkładania realizacji celu na później.

               

               

              Pamiętajmy, że zawsze najlepiej działa przykład. Zacznijmy od siebie samych, a dalej dopiero wspierajmy dzieci w motywowaniu do osiągania ich własnych celów.

               

            • Wróć do listy artykułów