• Być jak Ignacy

• JAN CZOCHRALSKI

Drugim naukowcem IV edycji Być jak Ignacy jest Jan Czochralski - odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, służącej obecnie do otrzymywania monokryształów, które są podstawą do produkcji mikroprocesorów. Wynalazca stworzył także stop bezłożyskowy (metal B), który doprowadził do rewolucji w kolejnictwie. Mimo braku matury jest najczęściej cytowanym polskim uczonym. Jeden z najwybitniejszych polskich wynalazców.

ZAGADNIENIA REALIZOWANE

1.Jan Czochralski - wybitny pasjonat.

Poznaliśmy postać naukowaca. Stworzyliśmy mapę mentalną do słów WYBITNY i PASJONAT. Założyliśmy  "hodowlę" kryształów. Każada z dziewczynek opowiedziała o swojej pasji i nagraliśmy filmiki.

2.Odkrywamy odkrycia. Czym jest Metoda Czochralskiego?

Zadaniem uczniów było  skompletowanie narzędzi, które są przydatne w codziennej pracy chemika. dzieci dzielone są na dwie grupy. Dzieci podzielone na 2 zespoły otrzymały zestaw haseł do których musiały stworzyć zagadki. Następnie zadawały  je grupie przeciwnej.

3.Rozwój mikroprocesorów. Od kalkulatora do konsoli.

Dziewczynki  wiedziały  już co to są mikropocesory, gdyż poznały je podczas realizacji projektu IGNITE. Starały się odpowiedzieć na pytania - Co by było, gdyby następujące urządzenia miały mikroprocesory? Jak mogłyby działać i jakie korzyści zyskałby użytkownik? | DŁUGOPIS | LINIJKA | ROWER | PIŁKA | BUTY | KUBEK |

FILMIKI - PASJE UCZENNIC

20200116_142711.mp4    20200116_143019.mp      420200116_143826.mp4    20200116_143248.mp4

4.Metal B, czyli Jan Czochralski zmienia kolejnictwo.

Poznaliśmy właściwości i zastosowanie metalu B stworzonego przez J. Czochralskiego. Każde dziecko otrzymało kartę z diagramem . Zadanie polegało na  znalezieniu w diagramie odpowiedzi na pytanie „Czym jest Metal B?”. Skorzystamy z wehikułu czasu i  przenieśliśmy  się do roku 1928 na dworzec kolejowy w Berlinie. Spotkaliśmy  tam Jana Czochralskiego, który rozmawia z dwoma pracownikami kolei. Dzieci podzielone na trójki odegrały scenki według  otrzymanego scenariusza. Wcześniej dziewczynki przyniosły niezbędne rekwizyty.