• Chrościce

PROJEKTY EDUKACYJNE REALIZOWANE W NASZEJ SZKOLE/PRZEDSZKOLU

W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

Magiczna moc bajek – Szkoła Podstawowa nr 59 im. J. Matejki w Katowicach

„Magiczna Moc Bajek” czyli bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni

- Międzynarodowy Projekt Czytelniczy

Głównym celem Projektu jest :

–   promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka;

–   kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością.

Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój małego człowieka. Bajki pomagają dziecku poznawać  i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Odpowiednio dobrana literatura dziecięca wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, jest źródłem rozrywki i zabawy.

„Czym chleb dla ciała tym, baśń dla duszy” - tymi słowami można podsumować rolę baśni w wychowaniu dziecka.  Dzięki bajkom i baśniom dziecko zaspokaja swoje potrzeby psychiczne – poczucie, że jest kochane, akceptowane i bezpieczne. Bajki i baśnie dają mu wsparcie, poczucie siły i nadzieję.

​​​​​

​​​​​​​​​​​ Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjny - „Sensoryczny Kogel - Mogel”

Cele ogólne projektu:

- usprawnianie motoryki dużej- ćwiczenie postawy,

- usprawnianie motoryki małej- usprawnianie funkcji ręki.

Cele szczegółowe:

- wprowadzenie dzieci w świat sensoplastyki,

- rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni,

- stymulacja dotykowo-proprioceptywna,

- dostarczanie wrażeń dotykowych,

- normalizacja napięcia mięśniowego w obrębie dłoni i poprawa stabilizacji centralnego układu posturalnego,

- wzmocnienie i rozwijanie sprawności obręczy barkowej

- wspieranie rozwoju zmysłów

• Nagłówek