• Moduł linków 2

• Marian Pełka

MARIAN PEŁKA

Dyrektor  Domu Kultury

Równolatek szkoły. Urodziłem się w roku 1961 czyli w roku oddania do użytku nowego budynku szkoły przy ulicy Pocztowej. Byłem świadkiem nadania szkole imienia Bolesława Prusa. Lata 1968-1976 to okres mojej nauki w tej szkole. I tu się wszystko zaczęło. Od klasy V rozpoczęła się moja przygoda z fotografią, sportem, majsterkowaniem. Pod okiem pana Zbigniewa Jagodzińskiego, nauczyciela w-f, rozwijałem swoje zainteresowania, co zaowocowało w roku 1976 udziałem w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej oraz lekkiej atletyce.

W kronikach szkolnych pozostaje wiele zdjęć wykonywanych wówczas na kółku fotograficznym. Wtedy też miałem pierwszy kontakt z kamerą filmową.

W szkole średniej, LO na ulicy Pięknej w Mińsku Mazowieckim, do moich zainteresowań doszła elektronika. Kończąc szkołę zbudowałem  własne, działające radio.

Lata 1978-1979 przyniosły nowe doświadczenia, tym razem artystyczne. Teatr, poezja, występy na scenie stały się kolejnym sposobem na spędzanie wolnego czasu w  grupie znajomych - członków grupy teatralnej i kabaretu NO I JESZCZE COŚ działającego przy Domu Kultury w Kałuszynie.

Po siedmiu latach od opuszczenia murów szkoły jako uczeń, powróciłem do niej jako nauczyciel wychowania fizycznego. Skończyłem Studium  Pedagogiczne i na wiele lat szkoła stała się moim drugim domem. Znowu zawitałem do  ciemni fotograficznej, ale teraz to ja starałem się zaszczepić w swoich uczniach pasję do fotografowania, aktywnego spędzania czasu.

W 1999 roku zostałem  powołany na stanowisko dyrektora Domu Kultury w Kałuszynie. To już 25 rok mojej pracy przy realizacji licznych wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców naszego miasta i gminy, w tym bardzo często realizowanych wspólnie ze Szkołą Podstawową z Kałuszyna - Moją Szkołą .

Przez 13 lat współtworzyłem ,,Roczniki Kałuszyńskie” wydawane przez Towarzystwo Przyjaciół  Ziemi  Kałuszyńskiej, zbierając materiały historyczne, relacje różnych osób, tworząc dokumentację fotograficzną i filmową dziejów Kałuszyna i okolic.

Zainteresowania, pasje, zaszczepione we mnie w szkole towarzyszą mi do chwili obecnej. Aparat fotograficzny, kamera filmowa to nieodłączne elementy mojej codzienności - to 50 lat dokumentowania życia naszej małej ojczyzny, piękna otoczenia, zmian jakie niesie upływ czasu.

Kałuszyn, dnia 02.02.2023 r.