• Edukacja Inspiracja

          • Od osełki masła do kawioru molekularnego.

          •  

            EDUKACJA INSPIRACJA II EDYCJA

            "Od osełki masła do ekokawioru"

            Wybieramy temat projektu.

            Burza mózgOw to mało powiedziane. Pomysłów pełne głowy. Rozmawialiśmy, zapisywaliśmy. No i decyzją większości zwyciężyła kuchnia molekularna. Zobaczymy jak sobie poradzimy. 

            Chemiczne Halloween

            Podczas tych zajęć uczniowie poznali właściwości dwutlenku węgla. Wykonując eksperymenty dowiedzieli się dlaczego ciasto  drożdżowe rośnie. 

            Słodka tęcza

            Podczas tych zajęć dzieci poznały właściwości barwników. Eksperymentując zobaczyły w jaki sposób można wykorzystać barwienie i mieszanie kolorów w kuchni. 

            Suchy lód co to takiego?

            Podczas tych zajęć  poznawaliśmy tajniki  tzw. suchego lodu, czyli zestalonego dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla poznaliśmy  robiąc eksperymenty z drożdżami jako środek spulchniający.  Tym razem przyrodnicy przekonali się, że dwutlenek węgla może mieć - 88 C i służy do zupełnie innych celów. Na zajęcia zaprosilismy kolegów z koła przyrodniczego prowadzonego przez p. W. Szymańską. W czasie przerwy zaprezentowaliśmy  pokazy z suchym lodem kolegom i koleżankom  naszej szkoły. Zainteresowanie było ogromne. 

            Suchy lód - pokaz.

            Na korytarzu szkolnym Chcąc podzielić się wiedzą na temat właściwości suchego lodu z uczniami naszej szkoły podczas długiej przerwy zaprezentowaliśmy  eksperymenty na korytarzu szkolnym. Mgła, bulgoczące kolorowe substancje, samopompujące się baloniki, piękne bańki mydlane wielkie jak piłka . To wszystko mogli podziwiać nasi koledzy . Czy zainteresowalismy koleżanki i kolegów to chyba widać.

             

            Wegażelki.

            Podczas tych zajęć uczniowie poznali właściowści substancji żelującej stosowanej w egakuchni. Agar Agar – znany również jako po prostu agar jest środkiem zagęszczającym pozyskiwanym z czerwonych alg i traw morskich wydobywanych u wybrzeży Adriatyku. Wyjątkową cechą tego środka jest to, że zatrzymuje sztywność nawet po wystawieniu potrawy na działanie ciepła.Takie zdrowe galaretki nie zawierają całej listy dziwnych substancji, które wymienione są na opakowaniach sklepowych produktów.

             

            Kawior molekularny, czyli pomarańczowa Gwiazda Betlejemska. 

            Klasyczną pozycją, jaką możemy odnaleźć w molekularnym menu jest kawior. Nie wszyscy lubią kawior z ryby i właśnie tym osobom kuchnia molekularna wychodzi naprzeciw. Wegetariański kawior można wykonać z ulubionego soku i alginianu sodu, który jest pozbawionym  smaku i barwy, łatwo pęczniejącym  dodatkiem  żywnościowym otrzymywanym z wodorostów wyrzucanych na brzeg Atlantyku. Dzieci poznały proces sferyfikacji podstawowej.  Jest to idealna metoda do wytworzenia kuleczek z cieniutką, niemalże niezauważalną na języku błonką. Rezultatem jest sfera, która bardzo łatwo pęka w ustach, tak jakby pomiędzy płynem a podniebieniem nie było żadnego ciała stałego. 

             

            Czekoladowe spaghetti.

            Kolejny tajnik kuchni molekularnej. Makaron, ale nie z mąki tylko z czekolady i  agaru, który wczesniej poznaliśmy.  Mnóstwo zabawy, ale zadanie wcale nie takie proste do wykonania. Efekt fajny no i bardzo smaczny. 

            Uczymy eksperymentowania młodszych uczniów. 

            Po ostatnich doświadczeniach stwierdziliśmy, że będziemy zapraszać do siebie uczniów i prezentować nasza pracę. A dokładniej uczniowie biorący udział w projekcie będą uczyć młodszych kolegów i koleżanki. Sami sobie wybierają klasy z którymi chcą prowadzić zajęcia. Tym razem była to kl. 3a. Zajęcia prowadziły dziewczynki. Każda dobrała sobie po troje dzieci. Maluchy dostały fartuchy i okulary. Instruowani przez starsze koleżanki wykonywali i korzystając z instrukcji wykonywali kawior molekularny. Wszyscy poradzili sobie rewelacyjnie zarówno koordynatorki jak też trzecioklasiści.