• Pedagogizacja rodziców

• Sposoby na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem

Nadchodzi lato. Czas na odpoczynek, zregenerowanie sił i naładowanie baterii. Dzieci już z utęsknieniem czekają na dwa miesiące wolego od szkoły. To co dla dzieci jest spełnieniem marzeń, dla rodziców może okazać się nie lada wyzwaniem. Jak wypełnić ten czas dzieciom i nie zwariować słuchając utyskiwań latorośli: „Mamo, nudzę się”, „Co mam robić?”. Najłatwiej pozwolić dziecku całe dnie oglądać bajki i grać w gry. Niestety, choć dzieci byłyby zadowolone, a my mielibyśmy święty spokój, to nie jest to najlepszy pomysł. Czas na komputer i telewizor również w wakacje powinien być przez nas rodziców kontrolowany. Cudownie, kiedy możemy wybrać się na wspólny urlop lub zapisać dzieci na wycieczki lub kolonie.

Co możemy robić z dziećmi w domu, kiedy nie mamy możliwości wyjazdu? Oto kilka propozycji:

1. Biwak na podwórku – rozstawienie namiotu na podwórku i przespanie w nim nocy może okazać się wspaniałą przygodą. Zróbcie przekąski, zabierzcie latarki i przygotujcie się na wieczorne pogaduchy. Można poopowiadać swoje wspomnienia z dzieciństwa – dzieci to uwielbiają.
            2. Nakręcić swój własny film – przygotujcie scenariusz, zaplanujcie co chcecie nagrać, a potem telefony w dłonie i do dzieła. Jest mnóstwo darmowych, prostych programów do montowania. Taki film może być piękną pamiątką z wakacji.
            3. Gry i zabawy na świeżym powietrzu: badminton, gra w piłkę, wycieczki rowerowe, ringo i inne. Wszelka aktywność ruchowa świetnie poprawia humor, pozytywnie przeciwdziała stresowi i jest profilaktyką otyłości. Jak najwięcej jakiegokolwiek ruchu zaleca Światowa Organizacja Zdrowia.
            4. W deszczowe dni świetnie sprawdzą się gry planszowe i karciane. Porcja rywalizacji w dobrej atmosferze może wypełnić nawet długie godziny.
            5. Pieczenie babeczek, ciast lub innych przekąsek. Pozwolenie na samodzielne przygotowanie wypieków przez dzieci będzie budowało ich poczucie własnej wartości i pewność siebie, nie mówiąc już o walorach smakowych. Oczywiście dbajmy o bezpieczeństwo i pomagajmy z włożeniem i wyjęciem ciasta z piekarnika.
            6. Rysowanie kredą na chodnikach i ulicy wakacyjnych rysunków.
            7. Gra w podchody – jest to zabawa, która wymaga przygotowania. Warto zaproponować to starszym dzieciom, które już poradzą sobie z zaplanowaniem zabawy.
            8. Klocki i puzzle choć wydają się oczywiste, to zawsze są dobrym pomysłem. Rozwijają koncentrację uwagi, spostrzegawczość i wyobraźnię przestrzenną.
            9. Teatrzyk kukiełkowy – pluszaki i lalki niech będą aktorami. Przygotujcie prowizoryczną scenę, wymyślcie historię, ustawcie krzesła dla widzów i gotowe. Przedstawienie czas zacząć.
            10. Seans filmowy – kiedy się ściemni, zróbcie popcorn, wybierzcie dobry film i zapraszamy do kina domowego.

Artykuł opracowała: Joanna Wierzbicka