• Koło Młodych Przyrodników

• Być Jak Ignacy 2023/2024

• W roku szkolnym 2023/2024 podczas zajęć Koła  Młodych Przyrodników realizujemy projekt "Być jak Ignacy". Tematem przewodnim tegorocznej edycji są odnawialne źródła energii.  Projekt składa się z kilku etapów podczas których uczniowie będą wykonywać różne zadania poświęcone tematyce przewodniej przedsięwzięcia.  Po każdym etapie trzeba przesłać do organizatora sprawozdanie a na koniec wykonać pracę podsumowującą.

Maszyny parowe – etap I

I część poświęcona jest maszynom parowym, których działanie poznawaliśmy. Wykonywaliśmy eksperymenty badając właściwości gorącego i zimnego powietrza. Próbowaliśmy zbudować silnik parowy . Po audycji na temat historii maszyn parowych i obejrzeniu zdjęć rozwiązywaliśmy również test . Eksperymentalnie sprawdziliśmy jak można ostudzić silnik parowy.

Energia gazowa – II etap

W tym etapie rozpoczęliśmy od poznania jak gaz rozświetlił XIX-wieczne miasta. Sprawdzaliśmy jak strzela się z butelki wypełnionej wodą gazowaną. Badaliśmy właściwości dwutlenku węgla. Układając kartoniki poznawaliśmy różne paliwa kopalne i czynniki wpływające na proces ich tworzenia. Obejrzeliśmy film podczas którego Ignacy zabrał nas na wycieczkę do Muzeum Gazowni Warszawskiej.

Energia elektryczna – III etap

Oglądając film dowiedzieliśmy się co to jest prąd i skąd płynie? Budowaliśmy podręczne generatory prądu z pudełek po lekach, magnesów i drutu. Oczywiście bez testowania przepływu prądu. Ku naszej radości przez niektóre popłynął prąd. Dowiedzieliśmy się, że aby prąd popłynął magnesy znajdujące się w naszych generatorach muszą być wprawione w ruch. Kamila tak się zafascynowała robieniem zwojnicy, że stworzyła ją sobie na głowie.  Wykorzystując różne przedmioty sprawdzaliśmy co jest przewodnikiem a co izolatorem? Na koniec rozwiązaliśmy króciutki quiz.

Etap V  Odnawialne źródła energii

Realizując ten etap poznawalismy różne źródła energii odnawialnej.  Graliśmy w rózne gry planszowe nawiązujące do temtyki odnawialnych źródeł energii. Wykonalismy lapbooki przedstawiające takie źródła energii jak słońce, wiatr, woda, energia geotermalna. Nasze prace stały sie doskonałym materiałem na gazetkę znajdująca sie na korytarzu szkolnym, gdzie kazdy mógł zapoznać się z tematyka odnawialnych źródeł energii.

Etap VI Energia wiatru

Po obejrzeniu filmiku na którym Ignacy wprowadził nas w tematykę tego etapu dowiedzieliśmy się jak działają wiatraki i jak pozyskuje się energię z wiatru. Następnie wypełniliśmy  karty pracy dzieki czemu mogliśmy utrwalić swoją wiedzę na temat odnawialnego źródła energii jakim jest wiatr.  Wreszcie mogliśmy zastosować  swoją wiedzę w praktyce.  W tym celu przy pomocy modeli wiatraków otrzymywaliśmy enrgię elektryczną z wiatru, która została wykorzystana do tego, aby zaświciła się żarówka czy dzwonił dzwonek. Na  koniec wykonaliśmy gazetkę na korytarzu szkolnym.

Etap VII Energia wody

Podczas realizacji tego etapu dowiedzieliśmy sie jak działa eketrownia wodna. Wykonaliśmy schemat takiej elektrowni.  Przy użyciu kilku składników przeprowadziliśmy ekperyment tworząc gejzery.

Praca finałowa

No i nadszedł czas  podsumowania projektu "Być jak Ignacy". Kilka klejnych zajęć poświęciliśmy  na opracowanie scenariusza pracy finałowej, którą  jest film. Nie było to łatwe zadanie film nie mógł być dłuższy niż 3 minuty. umieszczenie 10 miesięcy realizacji projektu w tak krótkim filmie nie było łatwe.