• Wiadomości, aktualności, ciekawostki

            • Puszka dla głodnego brzuszka

            • Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice, Sympatycy naszej szkoły! 

              Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Powołane w jego ramach święta i inicjatywy mają za zadanie zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta i zaangażować jak najwięcej osób w działania na rzecz poprawy jakości ich życia. Współcześnie coraz więcej mówi się o prawach zwierząt, a społeczna wrażliwość i odpowiedzialność względem nich się zwiększa. Widać to po rosnącym zaangażowaniu w ochronę praw zwierząt, ilości niosących pomoc instytucji, stowarzyszeń, fundacji czy nawet inicjatyw sąsiedzkich. Nagłaśniane i potępiane są różnego typu przypadki znęcania się nad zwierzętami. Nadal jednak nie brakuje ludzi, którym los zwierząt jest obojętny i tych, którzy z premedytacją je krzywdzą. Zwierzę nie jest przedmiotem. Jest żywą istotą, która tak samo jak człowiek odczuwa ból, strach, głód czy chłód. Sposobów na wspieranie zwierząt jest mnóstwo. Wszystko zależy od indywidualnych chęci i możliwości. Najważniejsze jest po prostu nie być obojętnym.  

              Jak możemy pomóc? 

              Szkolny Klub Wolontariatu “Serce Serc” razem z Samorządem Uczniowskim organizuje na terenie naszej szkoły zbiórkę karmy.

              Zbiórka będzie trwała w dniach 2-31 października 2023r. 

              Miejscem zbiórki jest dolny korytarz przy wejściu od strony przedszkola. 

              Zebrane dary zostaną przeznaczone na pomoc porzuconym zwierzętom znajdującym się na terenie naszej gminy. 

              Przez cały rok można także przynosić zużyte tusze i wrzucać je do specjalnych kartonów oznaczonych akcją “Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki” znajdujących się na korytarzach szkolnych. 

            • Wybory na przewodniczącego samorządu uczniowskiego

            • Nowa galeria Wybory na przewodniczącego samorządu uczniowskiego została dodana do albumu fotograficznego

              W dniu 25 września 2023 r. odbyły się wybory na przewodniczącego samorządu uczniowskiego. Swoją kandydaturę zgłosiły 3 uczennice: Małgorzata Sławińska z klasy 7c, Nikola Stachowicz z klasy 7a oraz Malwina Grzeszczuk z klasy 8b. Kandydatki musiały przedstawić listy poparcia z minimum 30 podpisami oraz list rekomendacyjny od wychowawcy. Ponadto przygotowały plakaty wyborcze przedstawiające swoją osobę i cele.

              Samo głosowanie odbyło się w atmosferze ekscytacji, odpowiedzialności izaangażowania ze strony społeczności szkolnej. Uczniowie mieli okazję przekonać się na własnej skórze, o co chodzi w wyborach. Była to piękna lekcja samorządności, która pokazała, że warto działać, warto brać sprawy w swoje ręce i warto głosować.

              MAMY MOC!!!

              A wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

              Zwyciężyła Nikola Stachowicz zdobywając 98 głosów.

               80 głosów zdobyła Małgorzata Sławińska, a Malwina Grzeszczuk zdobyła 69 głosów.

              Serdecznie gratulujemy wszystkim trzem kandydatkom, a wielkie brawa kierujemy dla Nikoli Stachowicz, która zostaje przewodniczącą samorządu uczniowskiego                  i Małgorzaty Sławińskiej, która zostaje jej zastępczynią.

               

            • 100 km dla zdrowia - kolejna edycja projektu "100km dla..."

            • UWAGA! UWAGA!

              Od 1 X 2023r. rozpoczynamy VI edycję projektu edukacyjnego "100km z...". Tegoroczny projekt nosi tytuł "100km dla zdrowia".  Od dwóch lat zdobywamy kilometry z aplikacją "MapMyRun".

              W projekcie może wziąć udział każdy uczeń i nauczyciel, ale także rodzice naszych uczniów i przyjaciele szkoły.

              Wstępnym zadaniem uczestnika projektu jest pobranie na swoje mobilne urządzenie (smartfon, tablet) aplikacji MapMyRun, zainstalowanie jej, założenie konta i wyszukanie wśród znajomych Izabeli BorucińskiejSP. Należy Ją zaprosić do grona znajomych. Po akceptacji, otrzymuje się zaproszenie do udziału w rywalizacji "100km dla zdrowia".

              WAŻNE! Osoby, które w poprzednim roku uczestniczyły w projekcie
              i są już dodane do grona znajomych Izabeli BorucińskiejSP, powiadamiają Ją (najlepiej poprzez Librusa), że chcą dołączyć do rywalizacji i kolejnego dnia otrzymają zaproszenie. Wtedy należy zaakceptować zaproszenie i potwierdzić dołączenie do rywalizacji.

              Główne zadanie to pokonanie dystansu 100 km uprawiając dowolne dyscypliny sportowe typu: bieganie, chodzenie, jazda na rolkach, jazda na rowerze. W każdym momencie można zastąpić jeden rodzaj ćwiczenia innym i np. zamiast "jazdy na rowerze" wybrać "spacer z psem".
              W ustawieniach warto też zmienić jednostkę na kilometry. Rozpoczynając "trening" należy uruchomić aplikację, która monitoruje Wasze osiągnięcia, w tym zlicza kolejne pokonane kilometry.

              Na przebycie 100 km uczestnicy projektu mają czas od 1 X do 31 X 2023r. Można dołączyć w każdej chwili!

              Każdy, kto pokona 100 km będzie zwycięzcą i otrzyma nagrodę - niespodziankę. Nie liczy się czas, w którym osiągniecie upragnione 100 km, liczy się Wasza aktywność fizyczna, zdrowa rywalizacja, Wasza chęć udziału w projekcie.

              Zapraszamy wszystkich chętnych!

              Zachęcamy również do dokumentowania poprzez fotografie Waszych "treningów" i na zakończenie przekazanie ich w wersji elektronicznej do organizatorów.

              Wszelkie niejasności i wątpliwości dotyczące obsługi i korzystania
              z MAPMYRUN będą wyjaśniane na bieżąco.

              Opiekunowie projektu

              Joanna Bielińska i Izabela Borucińska

                      

              Kilka ważnych informacji!

              • Na jednym urządzeniu z zainstalowaną aplikacją kilometry zdobywa tylko jedna osoba.
              • Kto pobrał i zainstalował aplikację MapMyRun, ale nie dołączył
                do rywalizacji "100km dla zdrowia", nie będzie wciągnięty na listę zwycięzców.
              • Prosimy, aby nazwy kont zawierały imię i nazwisko, a w przypadku ucznia - także klasę np. Jan Kowalski kl. 5d
              • Apelujemy o uczciwość, zasady "fair play" i pokonywanie dystansu siłami własnych mięśni.

              Co jeszcze?

              W tegorocznej edycji projektu: "100km dla zdrowia" zostały zaplanowane dodatkowe aktywności, o których będziemy informować na bieżąco. Oprócz pokonywania kolejnych kilometrów zapraszamy do udziału w konkursie:

              • Konkurs na zdjęcie prezentujące talerz zdrowia
                Konkurs polega na wykonaniu zdjęcia pt. "Mój talerz  zdrowia". Zdjęcie wydrukowane w formacie A4 (21x30cm) przynosimy do pani Izabeli Borucińskiej  do sali 59.
                Termin: do końca października 2023r.
                 

              Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się w czerwcu 2024 podczas podsumowania całego projektu.

            • Krótkie wspomnienie 84. rocznicy upamiętnienia bohaterskiej walki żołnierzy Wojska Polskiego we wrześniu 1939 r.

            • Od wczesnego ranka 12 września 2023 roku społeczność miasta Kałuszyn, rodzicie uczniowie, nauczyciele, personel szkoły przygotowywali się do powitania gości i udziału w dorocznych uroczystościach patriotycznych, poświęconych pamięci żołnierzy i mieszkańców poległych w Kałuszynie w czasie nocnej bitwy z 11 na 12 września 1939 roku. Spotkaliśmy się na Placu Kilińskiego, jak zawsze, powitanie pocztów sztandarowych, zacnych gości, wśród nich Pani Maria Koc- wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i posłowie na Sejm, prezentacja orkiestry Wojska Polskiego z Siedlec i kompanii honorowej 23 bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Jakże dostojnie śpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.  Późnij rys historyczny przedstawiony przez Gabrysię Karczewskę i wiersz „Bagnet na broń” w wykonaniu Anity Khan Khalil i paradny przemarsz na cmentarz. Uczestniczyliśmy we Mszy sprawowanej w intencji poległych żołnierzy i pokoju na świecie.  Po Apelu Poległych i Salwie Honorowej przyszedł czas na składanie kwiatów. Dyrektor szkoły i uczniowie złożyli wiązankę na płycie pomnika Żołnierzy Września. Pamiętaliśmy również też o żołnierzach Katynia, żołnierzach 6. Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego, ułanach Kawalerii Polskiej, Dzieciach Zamojszczyzny, braciach Ryszardzie i Franciszku Stasiakach, Zygmuncie Krauze, jego podkomendnych i mieszkańcach miasta, dzieciach, które nie przeżyły czasu wojny i okupacji.

              To była autentyczna, piękna lekcja historii, mogliśmy doświadczyć atmosfery
              i poczucia wspólnoty ludzi, którzy o dziesięcioleci i dzisiaj przyjeżdżają do naszego małego miasteczka z wielką historią.

              Czujemy się również wyróżnieni i wdzięczni za pochwały od gości i władz samorządowych.

              W imieniu Dyrekcji szkoły, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły

              M. Bartosiak

            • Rys historyczny bitwy w Kałuszynie 12 września 1939 roku

            • Walki z nieprzyjacielem na terenie Kałuszyna toczyły oddziały Pierwszej Dywizji Piechoty Legionów, która na wojnę wyruszyła z Wilna, wraz z ze związkiem taktycznym Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Wyszków”. „Żelazna Dywizja” dowodzona była przez gen. Wincentego Kowalskiego. Od początku września 1939r. dywizja została rozlokowana w lasach nad Narwią między Wyszkowem, a Różanem.
              W dniach od 5 do 9 września brała udział w walkach pod Pułtuskiem i Wyszkowem.

              Przed świtem 10 września Pierwsza Dywizja Piechoty otrzymała rozkaz oderwania się od nieprzyjaciela i szybkiego marszu w kierunku południowym maszerując przez Jadów. 11 września dywizja osiągnęła rejon Jakubowa. Wieczorem tego samego dnia zostały wydane rozkazy do dalszego marszu w kierunku południowo- wschodnim po linii Kałuszyn- Mrozy- Kuflew- Jeruzal. W tym czasie oddziały nieprzyjaciela z kierunku Węgrowa i Siedlec parły ku Wiśle.

               Po zajęciu Siedlec 11 września dowództwo niemieckie skierowało część sił do Kałuszyna, aby okrążyć 1 Dywizję Piechoty. W obliczu działań nieprzyjacielskich wielu mieszkańców opuściło miasto, część schroniła się w piwnicach, stodołach i wykopanych rowach. Kałuszyn został zdobyty pod wieczór przez niemiecki 44 pułk 11. Dywizji Piechoty wzmocniony bronią pancerną. Wraz z pułkiem do Kałuszyna przybyła kompania czołgów. Miasto stało w płomieniach. Niemcy przygotowywali się do walki. Walki na terenie miasta trwały od późnych godzin wieczornych 11 września do 6 rano 12 września.

              Bój rozpoczęła szarża 4 szwadronu dowodzonego przez por. Andrzeja Żylińskiego 11 Pułku Ułanów Mazowieckiej Brygady Kawalerii. Główne zadanie zdobycia miasta i opanowanie strategicznego wzgórza 195 przypadło w udziale żołnierzom 6 pułku piechoty legionów dowodzonego przez pułkownika Stanisława Engla, wzmocnionego III batalionem 1 pułku. Żołnierze ruszyli do szturmu w blasku płonącego miasta. Najbardziej zacięte walki prowadzono w centrum miasteczka, wokół kościoła, o remizę strażacką, synagogę i wokół cmentarza.  

              Po krwawych nocnych walkach Kałuszyn został zdobyty. 6 pułk piechoty za bojową postawę w walce o Kałuszyn został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtutti Militari na mocy dekretu Rady Trzech nadanego w Londynie 11 listopada 1966r.

              Bitwa o Kałuszyn to jedna z najbardziej krwawych bitew 6 pułku.
              W walkach pułk stracił 177 żołnierzy, wśród nich do dzisiaj 24 pozostaje nieznanych z imienia i nazwiska. Wszyscy spoczęli oni na cmentarzu parafialnym. Wśród swoich podkomendnych spoczywa zmarły w USA w 1984 roku gen. Wincenty Kowalski.

              Ogromne straty poniosła ludność cywilna, która aktywnie włączyła się do walkiz wrogiem. Do rangi symbolu urosła heroiczna postawa Zygmunta Krauzego, podkomendnych; Wiktora Polkowskiego, Aleksandra Murawskiego, Lucjana Pokory i pozostałych, którzy oddali wraz z nim życie w obronie swojego rodzinnego miasta. Po zwycięskim boju pod Kałuszynem 1 Dywizja Piechoty otrzymała rozkaz marszu przez Jagodne.

              W dniu 13 i 14 września dywizja Kowalskiego przebijała się przez niemieckie kleszcze na szosie Siedlce- Stoczek Łukowski. Ciężkie walki stoczyła pod Seroczynem i Wolą Wodyńską. Z lasów koło Jagodnego wydostała się jedna trzecia dywizji, ocalałe oddziały skoncentrowały się 18 września w okolicy Chełma, a następnie wzięły udział w walkach na Lubelszczyźnie między Zamościem, a Tomaszowem. W kampanii wrześniowej ponad 600 km szlak bojowy. Otoczona przez wroga w rejonie Tarnawatki została rozbita dopiero 27 września.

              Gen. Wincenty Kowalski dostał się do niewoli. Tylko nieliczna część żołnierzy brała jeszcze udział w walce pod Kockiem, ppłk Jan Kasztelowicz powtórzył ostatni ustny rozkaz dowódcy 1 DP Leg. gen. Wincentego Kowalskiego:

              „.. przegraliśmy kampanię. Wojna jednak trwa nadal. Żołnierze starsi wiekiem i obarczeni rodzinami niech starają się dotrzeć do swoich miejsc zamieszkania. Nie poddawać się do niewoli zarówno oddziałom niemieckim, jak i oddziałom sowieckim. W niedługim czasie będzie utworzone coś w rodzaju POW. Młodzi wiekiem powinni przedostać się na Węgry, a stamtąd do Francji, gdzie na pewno będzie formowane Wojsko Polskie.”

              Mimo tak ogromnych strat w Kałuszynie Polacy odnieśli sukces, przerywając pierścień okrążenia i zmuszając przeciwnika do wycofania się w kierunku Siedlec.

              Walki pod Kałuszynem były też bitwą kampanii wrześniowej zakończoną polskim zwycięstwem. Tutaj w Kałuszynie obowiązek walki o wolność i suwerenność Ojczyzny, żołnierze wypełnili z honorem.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

            • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września 2023r. o godz. 9.00 na hali gimnastycznej. Potem uczniowie udają się do sal na krótkie spotkania z wychowawcami.