ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2024
Bezpieczna droga do szkoły
22 marca 2024r. Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim, przy współudziale OSP Kałuszyn, WORD w Siedlcach i Urzędu Marszałkowskiego, zorganizowała dla klas II - IV piknik "Bezpieczna droga do szkoły". Uczniowie, poprzez zabawę i atrakcyjną formę przekazu, wynieśli wiele cennych informacji i praktycznych umiejętności.
90
KONKURS FOTOGRAFICZNY
Zapraszamy do zabawy z Samorządem Szkolnym !
Wyniki konkursu "PALMA WIELKANOCNA"
ZDROWIE JEST W GŁOWIE - podsumowanie projektu w ramach Światowego Dnia Walki z Depresją.
Nowa galeria ZDROWIE JEST W GŁOWIE - podsumowanie projektu w ramach Światowego Dnia Walki z Depresją. została dodana do albumu fotograficznego
45W dniach 12-13 marca 2024 r. został podsumowany projekt ZDROWIE JEST W GŁOWIE organizowany przez pedagogów i psychologa Pomocnego Zakątka.
Celem tego projektu było:
- przybliżenie i zainteresowanie uczniów
problematyką zdrowia psychicznego,
- dbanie o jego prawidłowy rozwój, dostrzegania i unikania zagrożeń,
- podnoszenie świadomości uczniów w zakresie dbania o zdrowie psychiczne,
- rozwijanie kreatywności i zdolności artystycznych.
Konkurs był adresowany do uczniów i ich rodzin z klas 0-VIII .
Wyróżnione zostało 32 prace plastyczne.
Podczas podsumowania uczestnicy aktywnie brali udział w przygotowanej na ten temat prezentacji przygotowanej i wygłoszonej przez panią psycholog Joannę Wierzbicką .
VI EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MULTIMEDIALNEGO "REKLAMA MOJEJ SZKOŁY"
Termin nadsyłania reklam na tegoroczną edycję upłynął 29 lutego 2024r. Teraz pracę rozpoczęli jurorzy. Mają do obejrzenia 110 reklam. Czekamy z niecierpliwością na wyniki. Już dziś dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w naszym konkursie i przygotowali swoje filmy reklamowe. Podziękowania należą się także nauczycielom - opiekunom autorów reklam. W kwietniu zaprosimy wszystkich na finał do Kałuszyna. Do zobaczenia!
MAPA Z LOKALIZACJĄ SZKÓŁ, SKĄD ZOSTAŁY NADESŁANE REKLAMY NA TEGOROCZNĄ VI EDYCJĘ KONKURSU "REKLAMA MOJEJ SZKOŁY"
RODACY BOHATEROM - MARZEC 2023r.
Po raz kolejny zachęcamy mieszkańców gminy i miasta Kałuszyn do udziału w zbiórce produktów żywnościowych w ramach akcji "Rodacy Bohaterom" organizowanej w skali ogólnopolskiej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Celem akcji jest przygotowanie paczek, które przed tegorocznymi świętami wielkanocnymi zostaną przekazane bohaterom w Polsce i na Kresach. Zachęcamy także, aby do przekazywanych produktów dołączyć kartkę świąteczną z życzeniami. KARTKA ŚWIĄTECZNA to najważniejszy element paczki. Niejednokrotnie wolontariusze widzieli w domach odwiedzanych Polaków kartki z poprzednich edycji. Świadomość o tym, że Polacy z ojczyzny pamiętają o rodakach na Kresach jest dla nich niezwykle istotna.
Miejscem zbiórki jest dolny korytarz przy wejściu od strony przedszkola przy kąciku wolontariackim.
Szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego "Warszawska Syrenka"
WYNIKI ELIMINACJI SZKOLNYCH
KONKURSU RECYTATORSKIEGO „ WARSZAWSKA SYRENKA”
7 marca odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego ” Warszawska Syrenka” . Wzięło w nich udział 18 uczniów z klas I – III,
9 z kl. IV – VI i 2 z kl. VII – VIII. Uczestnicy zaprezentowali utwory cenionych polskich autorów ( m.in. Doroty Gellner, Hanny Niewiadomskiej, Jana Brzechwy, Danuty Wawiłow), wykazując się przy tym kunsztem recytatorskim i ciekawą interpretacją tekstów.KL. I - III
1. Laskowska Zofia III c
2. Tenderenda Nadia II c
3. Wiechetek Kamila III b
4. Żukowska Sandra III bKL. IV - VI
1. Abramowska Klaudia VI b
2. Milewska Lena V a
3. Wąsowska Kinga V cKL. VII - VIII
1. Borucińska Maria VII b
2. Mroczek Piotr VII a
Europejski Dzień Logopedy - 7 marca 2024r.
Europejski Dzień Logopedy w krajach Unii Europejskiej jest obchodzony 6 marca od 2004 roku. Jego pomysłodawcą była organizacja CPLOL (Komitet Łącznikowy Terapeutów Mowy/Logopedów), zrzeszająca terapeutów i logopedów językowych z całej Europy. W Polsce święto to obchodzone jest od 2007 roku z inicjatywy Polskiego Związku Logopedów. Celem tego dnia jest rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej konsultacji, informacji i diagnozy logopedycznej osobom z zaburzeniami mowy.
W naszej szkole specjaliści z zakresu logopedii postanowili „wyjść z gabinetem na korytarz”. W czwartek 7 marca przygotowali stoiska z grami, zabawami, ćwiczeniami, które na co dzień wykonują ze swoimi podopiecznymi w zaciszu czterech ścian. Rodzice mieli możliwość konsultacji i porad. Europejski Dzień Logopedy to nie tylko święto dla specjalistów, ale także dla społeczeństwa. To moment refleksji nad wartością zdrowej komunikacji i roli, jaką logopedzi odgrywają w życiu wielu osób. Dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi, wiele osób może cieszyć się poprawioną jakością życia, odzyskując pewność siebie w komunikowaniu się z innymi. W dniu 6 marca warto zwrócić uwagę na ich trudną i ważną pracę, doceniając ich wkład w rozwój zdrowej komunikacji w społeczeństwie.
Mamy nadzieję, że dzień ten już na stałe zagości w kalendarzu świąt w naszej szkole.
Szkolny konkurs "PALMA WIELKANOCNA" dla uczniów klas 0-VIII.
Zachęcamy do udziału!
Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025
Międzyszkolny konkurs „Nasz Bolesław Prus” on-line
Dnia 21 lutego br. zorganizowaliśmy II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „Nasz Bolesław Prus”. Do udziału w nim zaprosiliśmy uczniów klas 4-8 szkół, których patronem jest Bolesław Prus.
W tym roku test wiedzy składał się z 40 pytań. Wymagał od uczniów znajomości biografii pisarza oraz lektury nowel, tj.: „Antek”, „Kamizelka”, „Katarynka”, „Na wakacjach”, „Michałko”, „Nawrócony”, „Przygoda Stasia” i „Powracająca fala”.
Eliminacje szkolne pozwoliły na wyłonienie trojga uczniów, którzy mieli podjąć się rywalizacji z uczniami ze szkoły w Karczewie. Konkurs odbył się na platformie Zoom w aplikacji Kahoot. Wygraną gwarantowały dobre odpowiedzi i szybkość ich udzielania.
Wyniki: I miejsce zdobyła Kinga Wąsowska (Kałuszyn), II miejsce – Bartosz Abramowski (Kałuszyn), III miejsce (ex aequo) – Maria Borucińska (Kałuszyn) i Lena Prudzyńska (Karczew).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za bardzo dobre przygotowanie się do testu i godne reprezentowanie swojej szkoły. Do gratulacji dołączają się koordynatorki konkursu: p. Izabela Borucińska i p. Beata Kopcińska.
p. Beata Kopcińska
ZAPROSZENIE
Serdecznie zapraszamy Uczniów i Rodziców na Europejski Dzień Logopedy w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie. Będziemy na każdej przerwie do godziny 13:00 na dolnym korytarzu od strony przedszkola. Do zobaczenia.
FILUTERNY ŚWIĘTY MIKOŁAJ
Na początku lutego do naszej szkoły dotarł niezwykły list. Niezwykły, bo po pierwsze z Wilna, a po drugie nie do końca było wiadomo, kto jest jego adresatem. List zwierał prośbę o odnalezienie Adasia, który razem ze swoją rodziną wykonał kartkę bożonarodzeniową z ręcznie napisanymi życzeniami i które razem z paczką w ramach akcji „Rodacy Bohaterom” trafiły do pani Teresy z Wilna. Chwilę to trwało zanim odnalazłam właściciela. Okazał się nim być Adam Gałązka z klasy 3b. Było mi niezmiernie miło przekazać list oraz drobne upominki, a wśród nich autorską książkę brata pani Teresy z dedykacją. Cieszymy się, że dzięki Stowarzyszeniu „Odra-Niemen” Oddział Mińsk Mazowiecki mamy możliwość wsparcia Polaków mieszkających na Kresach. DZIĘKUJEMY
3
81. rocznica przyjęcia Dzieci Zamojszczyzny w Kałuszynie
28 lutego 2024 r. odbyły się uroczystości upamiętnienia 81. rocznicy przyjęcia Dzieci Zamojszczyzny w Kałuszynie. W tym ważnym wydarzeniu wzięły udział osoby, które były bezpośrednio dotknięte niemiecka represją- dzieci, które były wyrwane przez okupanta z rodzinnych domów i wywiezione w nieznane- Pani Irena Podleś, pani Marianna Popek, pani Jadwiga Czerw, która jest najmłodszym Dzieckiem Zamojszczyzny, w dniu wysiedlenia miała zaledwie 2 miesiące. Byli również obecni potomkowie Dzieci Zamojszczyzny oraz potomkowie rodzin, które w tamtym czasie mimo, że nie miały wiele okazały dobre serce i przyjęły pod swój dach przestraszone, wyziębnięte i wygłodzone dzieci a także Burmistrz Kałuszyna Arkadiusz Czyżewski, wójt Gminy Grabowiec Bartosz Popek.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej po której uczniowie klas trzecich złożyli na mogile Dzieci Zamojszczyzny swoim wojennym rówieśnikom białe margaretki, które są symbolem czystości i niewinności. Po wyjściu z cmentarza goście udali się do Szkoły, gdzie po przemówieniach zaproszonych gości nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród w rodzinnym konkursie plastycznym „I usłyszano płacz dzieci …”. Organizatorami konkursu były Pani Maria Bartosiak- nauczycielka historii oraz Pani Iwona Żukowska- nauczycielka plastyki. Współorganizatorami konkursu oraz fundatorami nagród byli Gmina Kałuszyn oraz Stowarzyszenie Odra-Niemen Odział Mazowiecki. Celem konkursu było uświadomienie lokalnej społeczności podejmowanych przez mieszkańców Kałuszyna bohaterskich czynów sprzed 81 lat. Na konkurs wpłynęło 31 prac uczniów. Komisja konkursowa oceniając pracę w oparciu o kryteria regulaminowe, tj. zgodność z tematem historycznym, jego interpretacja, estetyka i staranność wykonania, dobór techniki do treści, jakość techniczna wykonania oraz wartości wyrazowe postanowiła wyróżnić a zarazem nagrodzić 19 prac, które znalazły się w publikacji o tym samym tytule Pani Marii Bartosiak i Pani Katarzyny Berskiej oraz na wystawie podczas uroczystości.
Tą historyczną chwilę spotkania czterech pokoleń- potomkowie uratowanych i ratujących zakończył występ 3 uczennic. Uroczystość była wzruszająca i skłaniająca do refleksji.
68
81. rocznica wysiedlenia Grabowca i Okolic - 25 lutego 2024r.
„Gdy mnie resztkami łez żegnałaś Mamo
Nie umiałem Ci jeszcze powiedzieć słowa „Kocham”
Nie potrafiłem zapytać dlaczego
I z jakiego powodu stale było zimno
Dlaczego choć truchlało zbolałe małe serce
Siłą wyrwano z twoich rąk mą nadzieję…” (Maria Gmyz)
W niedzielę 25 lutego w 81. rocznicę wysiedlenia Grabowca i Okolic delegacja naszej szkoły na czele z pocztem sztandarowym, burmistrzem Kałuszyna panem Arkadiuszem Czyżewskim, panią wiceburmistrz Henryką Sęktas i dyrektorem Markiem Pachnikiem wzięła udział w uroczystościach poświęconych tragicznym wydarzeniom, które miały miejsce 21 lutego 1943 roku w gminie Grabowiec. Po złożeniu kwiatów przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny młodzież miejscowego liceum pod kierunkiem dyrektor Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu pani Elżbiety Widymy zaprezentowała część artystyczną pt. „Zachować pamięć – to nasz obowiązek”. Uczniowie przedstawili wspomnienia ocalałych Dzieci również tych, które znalazły schronienie i pomocną dłoń na terenie naszego miasta i gminy. Swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele Stowarzyszenia „Odra Niemen” Oddział Mińsk Mazowiecki, delegacja z Mrozów i Siedlec. Podczas Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Jana Cielicy, proboszcza Parafii pw. Matki Bożej w Wólce Panieńskiej oraz ks. Zygmunta Żółkiewskiego proboszcza miejscowej parafii wspólnej modlitwie polecano wszystkie ofiary niemieckiej agresji z czasów II wojny światowej oraz ofiar wojny trwającej na Ukrainie. Losy Kałuszyna oraz Grabowca poprzez tragiczne wydarzenia w 1943 roku na zawsze zostały splecione. Uratowane dzieci, dziś już osoby w starszym wieku z trudem wspominają swoją historię, która powoduje drżenie serca i łzy.
…historię, która mimo strasznego okrucieństwa dała również nadzieję…
…historię, która pokazała, że nasi mieszkańcy zdali egzamin ze swojego człowieczeństwa.
3
ZAPROSZENIE
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie