Czy 100 kilometrów do pokonania to dużo czy mało? W ciągu jednego dnia? Siłą własnych mięśni? Dla większości z nas to dużo. Ale 100 kilometrów w ciągu miesiąca - taka perspektywa okazuje się realna i jak najbardziej wykonalna. Dlaczego takie pytania i przemyślenia?
28 maja 2024r. w parku miejskim w Kałuszynie odbyła się wspaniała uroczystość - podsumowanie VI edycji projektu edukacyjnego SP Kałuszyn "100 na 100". Tegoroczną edycję pod hasłem "100 km dla zdrowia" ukończyło 278 osób: 191 uczniów, 37 nauczycieli i pracowników szkoły oraz 50 członków rodzin: rodziców, sióstr, braci i przyjaciół szkoły. Łącznie 278 osób. Jest MOC!
Wszystkich zwycięzców zaprosiliśmy 28 maja do parku. Prawie 300 osób ubranych w identyczne koszulki (w tym roku białe z granatowym logo) - to naprawdę robi wrażenie.
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Pan Marek Pachnik, który przywitał wszystkich obecnych, w tym zaproszonych gości: Pana Burmistrza Arkadiusza Czyżewskiego, zastępcę Burmistrza P. Henrykę Sęktas, Dyrektora Biblioteki Publicznej P. Annę Andrzejkiewicz, Dyrektora Domu Kultury P. Mariana Pełkę, przewodniczącą GKRPA P. Teresę Deretkiewicz, pracownika UM ds sportu i rekreacji P. Dariusza Przybyłko oraz przedstawicielki Banku Spółdzielczego w Kałuszynie - panią Katarzynę Pazdykę i panią Maję Kowalską.
Potem pani Joanna Bielińska - współorganizatorka projektu przybliżyła ideę projektu "100km dla zdrowia", podziękowała laureatom za zaangażowanie, wytrwałość i uczciwą rywalizację. Słowa podziękowania popłynęły także do Dyrektora Szkoły Pana Marka Pachnika, do władz samorządowych na czele z Panem Burmistrzem Arkadiuszem Czyżewskim oraz do sponsorów: Banku Spółdzielczego w Kałuszynie i Komisji d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Druga z organizatorek pani Izabela Borucińska przedstawiła tegoroczną statystykę:
- Z każdą edycją jest nas coraz więcej. To świetna wiadomość! W pierwszej edycji w 2018r. rywalizację ukończyło 71 osób, a w tegorocznej szóstej - 278 osób.
- Przez 31 dni października łącznie pokonaliśmy dystans 34.595,7 kilometrów
- Oprócz zdobywania kilometrów w polskich miastach, miasteczkach i wioskach, w tegorocznej edycji wyszliśmy poza granice kraju. Nasz projekt dotarł do Londynu!
- Najmłodszymi uczniami, którzy z sukcesem ukończyli rywalizację są bracia Remigiusz i Maksymilian Brodowscy z kl. 0a. Natomiast najmłodszym uczestnikiem, który zdobył 100 kilometrów jest 4,5-latka Julita Milewska.
- Wśród uczniów najwięcej kilometrów pokonał Dawid Raciborski z kl. 6a - 312,5km. Kolejny uczeń na podium to Filip Zawadzki z kl. 3a - 301,2km, a trzecia była Amelia Chrościcka z kl. 8b - 297,7km
- Spośród nauczycieli i pracowników szkoły najefektywniejsza była pani Magdalena Kosmalska, która pokonała dystans 515,1km. Na drugim miejscu znalazła się pani Barbara Chrościcka – 406,4km, a miejsce na podium zamyka pan Jacek Chodubski – 364 km.
- W trzeciej grupie zwycięzców „Rodzice, rodzeństwo i przyjaciele szkoły” bezkonkurencyjny był pan Mariusz Ponikowski (brat p. Moniki Marciniak), który przejechał na rowerze 1827,4 kilometra. Drugie miejsce należy do pana Daniela Kosmalskiego (męża pani Magdy) z dystansem 1000,5 km. I na trzecim miejscu ponownie członek rodziny pani Moniki Marciniak – tym razem mąż – Krzysztof Marciniak – 606,5 km.
- Na 25 klas w naszej szkole, 24 klasy podjęły wyzwanie MapMyRun i bawiły się z nami. Najaktywniejsza była klasa 7b i 5b - po 16 uczniów otrzyma medale, a także wychowawczyni kl. 5b. Na drugim miejscu jest klasa 6c - 15 uczniów oraz ich wychowawczyni. Zaś na 3 miejscu znalazła się klasa 6a - 13 uczniów.
- Jeśli chodzi o zaangażowanie w projekt patrząc na płeć, znów wygrały dziewczyny: 161 do 117. Od pierwszej edycji wygrywają dziewczyny. Obalamy mit, że kobiety to słaba płeć!
- Przedstawiciele rodziny Kwiejda, Mroczek i Chrościccy wystąpili w czteroosobowym składzie:
rodzina Kwiejda to mama Monika i troje dzieci: Julia, Hubert i Amelia -absolwentka; rodzina Mroczek to mama Agata, tata Sławomir i dwaj synowie Kamil i Dawid; zaś rodzina Chrościckich to mama Barbara (nauczycielka matematyki), tata Robert, córka Paulinka i syn Piotr (absolwent).
Zaś dwie rodziny – Gójscy i Milewscy wystawili pięcioosobowy skład, który z sukcesem ukończył rywalizację: rodzina Gójskich: pani Katarzyna, pan Artur, Olek, Wojtek i Mateusz;
rodzina Milewskich - pani Edyta, pan Adam, Lena, Dawid i mała Julita. Gratulujemy! - Łącznie w sześciu edycjach rywalizację ukończyło 986 osób, ale do projektu przystępowały co roku setki uczestników chcących razem bawić się i rozwijać fizycznie.
- Przez sześć lat razem pokonaliśmy dystans prawie 130 tysięcy kilometrów. Obwód Ziemi wynosi 40.075 kilometra, czyli okrążyliśmy Ziemię już ponad trzy razy.
- Razem możemy wszystko!
Co jeszcze oprócz jeżdżenia czy chodzenia?
- 3 i 4 października 2023r. każdy uczeń mógł zmierzyć swoje ciśnienie u pani pielęgniarki. Łącznie w akcji "Zadbaj o siebie - zmierz swoje ciśnienie" wzięło udział 263 uczniów. Z tego miejsca kierujemy wielkie podziękowania do szkolnej pielęgniarki Pani Małgorzaty Leszczyńskiej za pomoc w zaproponowanej przez nas akcji.
- 10 października odbyło się spotkanie klas 4-8 z mistrzynią Polski w chodzie sportowym p. Olgą Chojecką, która opowiadała o zdrowym stylu życia. Po spotkaniu miał miejsce trening chodu sportowego dla dwóch wybranych klas (kl. 5b i kl. 6b).
- W ostatnim tygodniu października zaprosiłyśmy chętne klasy wraz z wychowawcami do wzięcia udziału w "Evencie sałatkowym". Chodziło o wspólne przygotowanie, na godzinie wychowawczej lub innych zajęciach, zdrowej sałatki, a potem wspólne jej skonsumowanie. Wiele klas odpowiedziało na nasze zaproszenie, a efekty eventu można obejrzeć w "Fotogalerii" na szkolnej stronie www.
- Ostatnim elementem realizacji projektu "100km dla zdrowia" był konkurs fotograficzny pt. "Mój talerz zdrowia". Na konkurs wpłynęło 17 pięknych prac. Zwycięzcami zostali:
I miejsce - Filip Andrzejkiewicz kl. 1a
II miejsce - Mikołaj Prekurat kl. 1a
III miejsce - Franciszek Mroczek kl. 2c
wyróżnienie - Nadia Tenderenda kl. 2c
Po podsumowaniach nadeszła chwila, na którą wszyscy czekali - moment wręczania medali. Na scenę kolejno wchodzili nauczyciele i pracownicy szkoły, potem członkowie rodzin i przyjaciele, a na koniec uczniowie. Zaproszeni goście wręczali medale, w tle płynęła rytmiczna muzyka, a Pan Paweł Chabiera wszystko fotografował. Nikomu nie przeszkadzał upał, zaś słońce uwalniało u wszystkich endorfiny.
Po medalach przyszedł czas na dodatkowe nagrody, których sponsorem był Bank Spółdzielczy w Kałuszynie. Najpierw upominki otrzymali zwycięzcy konkursu fotograficznego. Potem 14 szczęśliwców zostało wylosowanych przez przedstawicielki BS Kałuszyn i dostało sprzęt i akcesoria do uprawiania aktywności fizycznej w wodzie.
Na zakończenie spotkania głos zabrał Pan Burmistrz, który pogratulował wszystkim zwycięzcom, a uroczystość zakończył dyrektor szkoły Pan Marek Pachnik.
Kolejna 7. edycja zbliża się wielkimi krokami. Ale to dopiero po wakacjach :)
Izabela Borucińska