• Łączy nas pamięć

          • Akcja Żonkile 2024

          • AKCJA ŻONKILE- „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ” 

            W piątek 19 kwietnia obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, organizowaną corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Temu wydarzeniu od początku towarzyszy hasło: „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę dialogu ponad podziałami. Pod tym również hasłem w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie miało miejsce kilka ważnych przedsięwzięć.

             

            Szkolne obchody upamiętniające to historyczne wydarzenie odbywały się przez kilka dni. W tym czasie uczniowie pod okiem wychowawców i nauczycieli przedmiotów artystycznych wykonywali papierowe przypinki żonkili. Na lekcjach historii oglądali animację pt. „Było- nie ma- jest”, opowiadającą o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą, jak również film stworzony na potrzeby akcji, a zatytułowany „Muranów- Dzielnica Północna”. Bez wątpienia przyczyniło się to do przybliżenia uczniom tej jakże trudnej tematyki, związanej z zagładą narodu żydowskiego, w tym dawnych mieszkańców naszego miasteczka.

            Istotnym punktem obchodów było wyjście w dniach 17-19 kwietnia każdej klasy na kirkut i posadzenie żywych żonkili pod pomnikiem upamiętniającym ludność żydowską Kałuszyna. Miało to także charakter edukacyjny, ponieważ uczniowie na miejscu zapoznali się z informacją na tablicy przy pomniku, z której dowiedzieli się, m.in. o znaczącym wkładzie społeczności żydowskiej w rozwój miasta i gminy.

            Najważniejsze działania zaplanowane zostały na piątek. Tego dnia przy głównym wejściu do szkoły stanęła gazetka tematyczna, przygotowana przez koordynatorki akcji, przedstawiająca najważniejsze fakty o getcie warszawskim, represji wobec Żydów oraz o samym powstaniu z 1943r. Bez wątpienia skłoniła ona uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły do chwili refleksji nad przeszłością, a na znak pamięci o tych, którzy dzielnie walczyli i zginęli podczas powstania w getcie warszawskim, wszyscy już rano przypięli papierowe żonkile.

             W godzinach przedpołudniowych członkowie koła historycznego pod opieką p. Katarzyny Mroczek i p. Moniki Marciniak wyruszyli na ulice miasta, aby napotkanym przechodniom i pracownikom instytucji rozdawać żywe kwiaty żonkili oraz papierowe przypinki. Odwiedzili między innymi: Urząd Miejski, Przedszkole Publiczne, Bank Spółdzielczy, Bibliotekę Publiczną, miejscowe sklepy i salony usługowe. Mimo chłodnej i deszczowej aury ich inicjatywa spotkała się z ciepłym i życzliwym przyjęciem, co zmotywowało młodzież i ich opiekunów do dalszych działań. Udało się więc zrealizować dla klas V i VI pieszą wycieczkę „Śladami Żydów w Kałuszynie”. Uczniowie przemierzyli trasę 2,5 km, wyznaczoną na potrzeby projektu „Szkoła Dialogu”, wiodącą przez historyczne miejsca. Jej program obejmował siedem punktów. Wśród nich były te, w których dawniej znajdowały się: synagoga, getto, brukowany rynek, stary i nowy kirkut. Uczestnicy wycieczki zatrzymali się też obok macewy przy kościele parafialnym oraz przed budynkiem straży. Na koniec przeszli pod pomnik upamiętniający życie i śmierć ludności żydowskiej Kałuszyna. 

            Zarówno dzień 19 kwietnia, jak i cały poprzedzający go tydzień, są wspaniałym świadectwem tego, że „łączy nas pamięć”, nie tylko w słowach, ale przede wszystkim w czynach. Potrafimy jako społeczność szkolna czcić historyczne rocznice i pielęgnować pamięć o naszej przeszłości.