• Łączy nas pamięć

• Akcja Żonkile 2022

•  AKCJA ŻONKILE 2022

#ŁĄCZYNASPAMIĘĆ - 79. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie społeczno-edukacyjną Akcję Żonkile.

W tym roku obchody poświęcone są tematowi miłości. „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”- mówił Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta warszawskiego. Przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do Akcji Żonkile. Jako symbol pamięci o powstaniu, o jego bohaterach i bohaterkach, uczniowie wykonali papierowe żonkile.