• Łączy nas pamięć

• Akcja Żonkile 2023

• 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

"Łączy nas pamięć", to akcja społeczna której celem jest uczczenie pamięci Żydów walczących przeciwko Niemcom w getcie warszawskim. Na ulicach polskich miast, w szkołach wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol wspólnej pamięci o bohaterach powstania w getcie. Do ogólnopolskiej akcji wzorem lat ubiegłych dołączyła nasza szkoła.
                        19 kwietnia pamiętamy szczególnie o ludności żydowskiej mieszkającej
            w Kałuszynie. Na cmentarzu żydowskim znajdują się pomniki poświęcone Ich pamięci.  Stracili życie w obozie zagłady Treblince, tak jak uwięzieni w getcie warszawskim.
                       Dla uczczenia pamięci przedwojennych mieszkańców miasta, również walczących w powstaniu w getcie, 17 kwietnia przy pomniku na kirkucie, uczniowie z nauczycielami posadzili żonkile- symbol pamięci dla narodu żydowskiego.   Szkolna akcja sadzenia żywych żonkili zakończy się 24 kwietnia.
                      Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym wystąpieniem społeczności żydowskiej. Getto w Warszawie powstało w 1940 r., Było to największe skupisko Żydów ze wszystkich miast na okupowanych terenach Polski.  Z powodu głodu, chorób zakaźnych i w wyniku egzekucji zmarło 200 tys. ludzi, wśród nich dzieci. Od lata do końca 1942 r., Niemcy wywieźli z getta do obozu zagłady w Treblince prawie 300 tysięcy Żydów. Wśród pozostałych przy życiu, narodziła się idea zbrojnego oporu. Walki rozpoczęły się rankiem 19 kwietnia 1943 r., a zostały oficjalnie zakończone 16 maja 1943 roku, tego dnia Niemcy wysadzili budynek synagogi na ul. Tłomackie w Warszawie.

Maria Bartosiak opiekun koła Historycznego

Pozostałe zdjęcia - w "Fotogalerii"

Pozostałe zdjęcia - w "Fotogalerii".

Również mieszkańcy Kałuszyna włączyli się w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w gettcie.

Pozostałe zdjęcia - w "Fotogalerii".