W słoneczny ranek 7 czerwca w parku miejskim w Kałuszynie zrobiło się niebiańsko. Stało się to dzięki 200 osobom ubranym w błękitne koszulki. Ale po kolei.
Juz po raz piąty w Szkole Podstawowej w Kałuszynie był realizowany projekt edukacyjny "100 na 100". Tegoroczna edycja nosiła tytuł "100km dla pokoju". Projekt polega na pokonaniu co najmniej 100 kilometrów chodząc, biegając, jeżdżąc na rowerze czy na rolkach. Uczestnicy mają na to 31 dni (cały październik). Do udziału w projekcie oprócz uczniów i nauczycieli zapraszamy rodziców, rodzeństwo i przyjaciół naszej szkoły.
Tegoroczną edycję z sukcesem ukończyło 210 osób: 142 uczniów, 33 nauczycieli i pracowników szkoły oraz 35 rodziców, braci i sióstr, absolwentów i przyjaciół.
Wszystkich zwycięzców zaprosiliśmy w słoneczny czerwcowy ranek pod scenę do parku, aby uroczyście podsumować i zakończyć kolejny rok wspólnej zabawy, sportowej rywalizacji i integracji społeczności szkolnej. Zdobywanie kilometrów kończy się 31 X, ale na finał czekamy zawsze do czerwca. W tym czasie projektujemy koszulki (co roku innego koloru) i wyjątkowe medale, a potem czekamy na piękną letnią pogodę, aby mieszkańcy Kałuszyna zobaczyli w identycznych koszulkach setki pasjonatów sportu i ważnych tematów.
Uroczystość rozpoczął Dyrektor Szkoły Pan Marek Pachnik, który przywitał zaproszonych gości: Pana Burmistrza Arkadiusza Czyżewskiego, zastępcę Burmistrza Panią Henrykę Sęktas, Dyrektora Biblioteki Publicznej panią Annę Andrzejkiewicz, Dyrektora Domu Kultury w Kałuszynie pana Mariana Pełkę, Prezesa OSP Kałuszyn pana Roberta Gałązkę radnego Powiatu Mińskiego pana Dariusza Przybyłko, radną Rady Miejskiej Panią Annę Jackiewicz i przedstawicielki Banku Spółdzielczego w Kałuszynie - panią Katarzynę Nasiłowską i panią Katarzynę Pazdykę.
Potem pani Joanna Bielińska - współorganizatorka projektu wprowadziła zebranych w tematykę tegorocznej edycji, podziękowała laureatom za zaangażowanie, wytrwałość i uczciwą rywalizację. Słowa podziękowania popłynęły także do Dyrektora Szkoły Pana Marka Pachnika, do władz samorządowych na czele z Panem Burmistrzem Arkadiuszem Czyżewskim oraz do sponsorów: Banku Spółdzielczego w Kałuszynie i Komisji d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Druga z organizatorek pani Izabela Borucińska przedstawiła tegoroczną statystykę. I cóż się okazało?
- - Z każdą edycją jest nas coraz więcej. To świetna wiadomość! W pierwszej edycji w 2018r. rywalizację ukończyło 71 osób, a w tegorocznej piątej - 210 osób.
- - W tym roku mapy miejsc zdobywania kilometrów obejmowały całą Polskę - od gór do morza, przez Toruń, Lublin, Kraków czy Mikołajki.
- Przez 31 dni października łącznie pokonaliśmy dystans 28413,51 kilometrów
- Najmłodszym uczniem, który z sukcesem ukończył rywalizację jest Natalia Piwowar z kl. 0c. Natomiast najmłodszym uczestnikiem, który zdobył 100 kilometrów jest 3,5-latka Julita Milewska.
- Wśród uczniów najwięcej kilometrów pokonał Filip Zawadzki z kl. 2a – 321,8km. Kolejny uczeń na podium to Franciszek Kujda z kl. 4b – 300,2 km, a trzecia była Anita Khan Khalil z kl. 5a – 257,5km.
- Spośród nauczycieli i pracowników szkoły najefektywniejsza była pani Magdalena Kosmalska, która pokonała dystans 452,2 km. Na drugim miejscu znalazła się pani Ewa Przybysz – 357,9km, a tuż za nią pani Agnieszka Wierzbicka – 308,8 km.
- W trzeciej grupie zwycięzców „Rodzice, rodzeństwo i przyjaciele szkoły” bezkonkurencyjny był pan Mariusz Ponikowski (brat p. Moniki Marciniak), który przejechał na rowerze 1345,8 kilometra. Drugie miejsce należy do p. Jolanty Grzegrzółki z dystansem 580,7 km. I na trzecim miejscu ponownie członek rodziny pani Moniki Marciniak – tym razem mąż – Krzysztof Marciniak – 551,9 km.
- Na 27 klas w naszej szkole, 26 klas podjęło wyzwanie MapMyRun i bawiło się z nami. Najaktywniejsze były klasy 4b, 4c i 5c. W każdej z tych trzech klas po 12 uczniów otrzyma medale, a także ich wychowawczyni. Na drugim miejscu jest klasa 6b - 11 uczniów. Zaś na 3 miejscu znalazła się klasa 5a - 10 uczniów i wychowawczyni.
- Jeśli chodzi o zaangażowanie w projekt patrząc na płeć, znów wygrały dziewczyny: 123 do 87. Od pierwszej edycji wygrywają dziewczyny. A mówi się, że to słaba płeć!
- Przedstawiciele rodziny Luśnia wystąpili w czteroosobowym składzie:
pani Aneta, Natalia, Bartek i Wiktoria,
a dwie rodziny – Gójscy i Milewscy wystawili pięcioosobowy skład, który z sukcesem ukończył rywalizację: rodzina Gójskich: pani Katarzyna, pan Artur, Olek, Wojtek i Mateusz;
rodzina Milewskich - pani Edyta, pan Adam, Lena, Dawid i mała Julita. Gratulujemy!
- Łącznie w pięciu edycjach rywalizację ukończyło 707 osób, ale do projektu przystępowały co roku setki uczestników chcących razem bawić się i rozwijać fizycznie.
- Przez pięć lat pokonaliśmy dystans 95.676,5 kilometra. Obwód Ziemi wynosi 40.075 kilometra, czyli okrążyliśmy Ziemię już dwa razy i jeszcze trochę.
Po podsumowaniach nadeszła chwila, na którą wszyscy czekali - moment wręczania medali. Panie Joanna Bielińska i Izabela Borucińska odczytały nazwiska wszystkich 210 zwycięzców, na scenę kolejno wchodzili nauczyciele, rodzice, rodzeństwo i przyjaciele szkoły, a na koniec uczniowie. Zaproszeni goście wręczali medale podawane przez hostessy i gratulowali laureatom. W tle płynęła energetyczna muzyka, pan Paweł Chabiera dokumentował aparatem całą uroczystość, na scenie panowała bardzo radosna atmosfera.
W tegorocznej edycji projektu dodatkową inicjatywą był konkurs na plakat promujący ideę pokoju na świecie. Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Nadia Tenderenda z klasy 1c i Ula Tenderenda z klasy 4b.
II miejsce – Leon Nosowski z klasy 2a z rodziną
III miejsce - Filip Zawadzki z klasy 2a z rodziną
Pan Dyrektor wręczył zagrodzonym upominki, a czas nagród trwał nadal. Bank Spółdzielczy w Kałuszynie był sponsorem 15 nagród ekstra: rakiet do tenisa ziemnego, zestawów do badmintona i rakietek do tenisa stołowego. Przedstawicielki Banku losowały najpierw nazwisko szczęśliwca, a potem rodzaj nagrody. Słychać było okrzyki radości i zaskoczenia.
W tym roku dodatkowo zostały wyróżnione najbardziej aktywne klasy w projekcie, które w nagrodę otrzymają piłki do siatkówki. Sponsorem tych nagród jest również Bank Spółdzielczy w Kałuszynie. Piłki trafiły do klas: 4b, 4c i 5c (po 12 uczniów zdobyło 100 km), kl. 6b (11 uczniów) i kl. 5a (10 uczniów).
Ostatnia nagroda trafiła do najmłodszego uczestnika projektu - 3,5 letniej Julity Milewskiej.
Na zakończenie głos zabrał Pan Burmistrz, który pogratulował wszystkim zwycięzcom, a uroczystość zakończył Pan Dyrektor Marek Pachnik.
Humory dopisywały, wakacyjny nastrój udzielił się wszystkim i już pojawiły się pytania, jaka będzie kolejna edycja. To na razie niespodzianka. Ale już zbierajmy siły. Ruszamy 1 października 2023r.
Izabela Borucińska