Podczas uroczystości burmistrz Arkadiusz Czyżewski podkreślił:
– Dziś w szczególny sposób pamiętamy o zamordowanych pochodzących z Ziemi Kałuszyńskiej – osobach związanych pokrewieństwem lub pracą zawodową z lokalną społecznością – które dla sowieckich władz stanowiły zagrożenie dla nowego porządku powojennego. Pamiętamy także o obowiązku troski o miejsca pamięci, o patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży w duchu pokoju i pracy na rzecz życia w wolności.
Z wdzięcznością i szacunkiem wspominamy m.in.: Henryka Chróścickiego, Stanisława Czmocha, Feliksa Dybowskiego, Władysława Karczewskiego, Kazimierza Gruszczyńskiego, Tomasza Władysława Janiszewskiego, Wacława Ręczajskiego oraz Szymona Hopensztadta – lekarza z Kałuszyna, którego upamiętniono Dębem Pamięci w Łosicach.
Dęby Pamięci to symbole hołdu dla polskich oficerów, nauczycieli, lekarzy, kapelanów i policjantów – ofiar zbrodni katyńskiej. Zostali oni zamordowani przez NKWD w 1940 roku w Katyniu, Kozielsku, Ostaszkowie, Miednoje, Bykowni i wielu innych obozach.
Związek Sowiecki oficjalnie przyznał się do zbrodni katyńskiej dopiero po 50 latach – 13 kwietnia 1990 roku. Dwa lata później, 14 października 1992 roku Rosja przekazała Polsce kopie dokumentów, w tym rozkaz z 5 marca 1940 r., na mocy którego NKWD zamordowało blisko 22 tysiące obywateli polskich.
Katyń – to nie tylko jedno miejsce, to symbol wszystkich miejsc zbrodni popełnionych na internowanych i cywilnych obywatelach Polski, którzy po 17 września 1939 roku znaleźli się pod okupacją sowiecką.
Pamiętamy.
Modlę się Panie za kraj, który w męce
i krwi serdecznej pławi się zalewie
Modlę się za naród, co żyje w udręce
za niegasnące otuchy zarzewie
W piersiach, co wierzą w ojczyzny powstanie
Modlę się Panie (…)
Wacław Kruk- żołnierz, poeta, zamordowany w Charkowie w 1940 r.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Maria Bartosiak